اعزام دانشجو به آلمان

اعزام دانشجو به آلمان

تحصیل در آلمان و اعزام دانشجو به آلمان مسئله ای است که به دلایلی همچون نظام تحصیلی بسیار قوی آلمان و همچنین رایگان بودن نظام آموزشی مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است و به همین دلیل سالانه افراد زیادی برای تحصیل در آلمان درخواست می دهند.

اقتصاد قوی، شرایط مناسب کار و صنعت عالی از جمله دیگر دلایلی است که باعث شده است علاقه مندان به تحصیل در آلمان بیشتر به تحصیل در این کشور علاقه مند باشند. اما قبل از این که در مورد سایر نکات مربوط به اعزام دانشجو به آلمان صحبت کنیم باید به این مسئله اشاره کنیم که در تمامی دانشگاه و ایالات کشور آلمان، هزینه ی تحصیل رایگان نیست و افراد باید برای تحصیل در برخی از ایالات و دانشگاه های خصوصی هزینه ای را پرداخت کنند.

دلایل محبوبیت اعزام دانشجو به آلمان و تحصیل در این کشور

گرفتن ویزای تحصیلی آلمان، اعزام دانشجو به آلمان و همچنین تحصیل در این کشور، دلایل زیادی را برای محبوبیت دارد. همچنین آلمان نیز یکی از محبوب ترین کشورها از نظر تحصیل دانشجو و اعزام دانشجو است که همان طور که گفتیم دلایل زیادی برای این امر وجود دارد.

اما اگر بخواهیم دلایل محبوبیت تحصیل در آلمان را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار دهیم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • دانشگاه هایی با رنکینگ بالا

بیشتر از ۴۵۰ موسسه ی آموزشی در آلمان وجود دارد که در بین این موسسات ۱۰۶ دانشگاه وجود دارد. نکته ی جالبی که در مورد دانشگاه های آلمان وجود دارد این است که استانداردهای این دانشگاه حتی از استانداردهای جهانی نیز بالاتر است.

در ضمن دانشگاه های آلمان دارای قدمت بالایی هستند به طوری که می توان گفت برخی از دانشگاه های آلمان از جمله قدیمی ترین دانشگاه های اروپا هستند.

• دانشگاه هایی با رنکینگ بالا

 • هزینه ی تحصیلی پایین

هزینه ی تحصیلی پایین یکی دیگر از دلایل محبوبیت اعزام دانشجو به آلمان محسوب می شود. نظام آموزشی کشور آلمان رایگان است. در سال ۲۰۱۴ اعلام شد که همان طور که نظام آموزشی برای دانشجویان داخلی رایگان است برای دانشجویان بین المللی نیز رایگان است و همین مسئله موجب شده است که این کشور به مقصدی ایده آل برای دانشجویان بین المللی تبدیل شود.

اکثر دانشگاه ها و موسسات دانشگاه های آلمان هزینه ای از نظر شهریه برای افراد به دنبال ندارند و نهایتا دانشجو باید هزینه ای بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ یورو را برای مواردی همچون هزینه ی ثبت نام، هزینه ی کارت بلیط حمل و نقل و … برای هر ترم پرداخت کند.

در ضمن به این نکته توجه داشته باشید که کشور آلمان نیز مانند کشورهای دیگر جهان دارای موسسات و دانشگاه های خصوصی است که دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه ها باید هزینه ای را پرداخت کند.

 • هزینه ی زندگی مناسب

یکی از مسائل مهمی که دانشجویان برای تحصیل در آلمان و به طور کلی کشورهای خارجی باید به آن توجه داشته باشند این است که هزینه ی زندگی در آلمان و یا در کشوری که می خواهند تحصیل کنند به چه صورت است.

کشور آلمان با توجه به این که از سطح کیفی مناسبی برای زندگی برخوردار است اما هزینه ی های زندگی مناسبی دارد. به طوری که افرادی که در این کشور تحصیل می کنند نیاز است که در ماه مبلغی بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ یورو را هزینه کنند که این هزینه در مقایسه با کشورهای نروژ، سوئیس و دانمارک کمتر است.

 • یادگیری زبان آلمانی

یکی از سه زبان زنده ی دنیا، زبان آلمانی است و فردی که در کشور آلمان تحصیل و زندگی می کند قطعا با زبان آلمانی آشنا خواهد شد. همچنین فردی که زبان آلمانی را فرا می گیرد شانس او برای یافتن کار در کشورهایی همچون سوئیس، اتریش، آلمان و … افزایش پیدا می کند.

 • آینده ی شغلی

فردی که در دانشگاه های کشور آلمان تحصیل می کند باید بداند که مدرک دانشگاه های آلمان در تمام جهان معتبر است و همچنین در صورتی که فرد بتواند مدرک خود را از دانشگاه های معتبر آلمان دریافت کند شانس او برای پیدا کردن کار در کشور آلمان و سایر کشورهای جهان افزایش پیدا می کند.

در ضمن جالب است بدانید که طبق آمارها، افرادی که از دانشگاه های آلمان فارغ التحصیل می شوند جزو پردرآمدترین کارکنان در سطح اروپا هستند.

هزینه ی زندگی مناسب

 • شرایط کار در حین تحصیل

یکی دیگر از دلایلی که باعث شده است که اعزام دانشجو در آلمان مورد توجه علاقه مندان به تحصیل در این کشور قرار گیرد، شرایط کار در حین تحصیل در این کشور است. کشور آلمان به دانشجویی که در این کشور تحصیل می کنند این امکان را می دهد که در حین تحصیل در این کشور، کار کنند.

در ضمن دانشجویانی که به زبان آلمانی مسلط هستند شرایط بهتری در بازار کار آلمان خواهند داشت. نکته ی بسیار مهم و البته خوشحال کننده ای که برای دانشجویانی که می خواهند در آلمان تحصیل کنند این است که اکثر دانشجویانی که در محیط های دانشجویی مشغول به تحصیل می شوند می توانند با کار خود تقریبا هزینه های زندگی خود را به طور کامل تامین کنند.

 • مقاطع با اعتبار جهانی

دوره های تحصیلی که در کشور آلمان برگزار می شود از بروزترین متدهای آموزشی و ساختارهای آموزشی استفاده می کنند. در ضمن ساختار آموزشی که در آلمان حاکم است از قوی ترین ساختارها و نظام های آموزشی است که در این کشور برقرار است.

همین مسئله نیز موجب شده است که مدرک تحصیلی آلمان در تمام جهان اعتبار داشته باشد.

 • مقاطع و دوره های تحصیلی متعدد

همان طور که قبلا گفتیم در آلمان بیشتر از ۴۵۰ موسسه آموزشی و دانشگاه وجود دارد، همین تعدد نیز باعث شده است که تعداد رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلفی برای افراد وجود داشته باشد که متناسب با شرایط افراد باشد.

همچنین به دلیل این که کشور آلمان، کشوری صنعتی است دارای دانشگاه ها و دوره های بسیار عالی مهندسی است و در ضمن دانشجویانی که می خواهند در رشته های داروسازی و پزشکی تحصیل کنند نیز باید بدانند که دوره های تخصصی و بسیار باکیفیتی برای رشته های پزشکی و داروسازی در کشور آلمان برگزار می شود.

 • سفر به اروپا با استفاده از ویزای دانشجویی

افرادی که می خواهند بیشتر از ۹۰ روز در کشور آلمان اقامت تحصیلی داشته باشند نیاز به دریافت ویزای دانشجویی دارند. فردی که ویزای دانشجویی آلمان را دریافت می کند به دلیل این که کشور آلمان جزو کشورهای شینگن است می توانند به کشورهای عضو شینگن رفت و آمد داشته باشند و از این لحاظ برای این افراد فرصت عالی برای مشاهده ی اروپا است.

شرایط کار در حین تحصیل

اعزام دانشجو به آلمان

دانش آموزانی که می خواهند در مدارس آلمان مشغول به تحصیل شوند باید بدانند که به طور منظم آزموده می شوند و هر ساله به صورت ترمی کارنامه دریافت می کنند.

در مدارس آلمان به این صورت است که دانش آموزان با نمرات بین ۱ تا ۶ مورد ارزیابی قرار می گیرند که این نمرات شامل موارد زیر می شوند:

 • خیلی خوب
 • خوب
 • رضایت بخش
 • کافی
 • ضعیف
 • بسیار ضعیف

به دلیل امکانات بالا و برنامه های آموزشی که مدارس شبانه روزی بین المللی آلمان در اختیار دانش آموزان خود قرار می دهد، این مدارس به انتخاب خوبی برای کودکان با استعداد و البته بلندپرواز تبدیل شده است.

در حال حاضر چیزی حدود ۳۰۰ مدرسه شبانه روزی در آلمان وجود دارد. غالب مدارسی که در آلمان وجود دارد به سه دسته ی مدارس شبانه روزی دختران، مدارس شبانه روزی پسران و مدارس شبانه روزی بدون تفکیک جنسیتی تقسیم می شود.

نکته ی دیگری که در مورد مدارس شبانه روزی در آلمان باید به آن اشاره کنیم این است که در این مدارس امتحان مختلفی همچون امتحان فارغ التحصیلی و گواهینامه دبیرستان متوسطه گرفته می شود.

اعزام دانشجو به آلمان

اعزام دانشجو به آلمان در مقطع کارشناسی

اولین مقطعی که افراد وارد دانشگاه می شوند مقطع کارشناسی است. افرادی که می خواهند در دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی تحصیل کنند قبل از هر چیز باید بدانند که باید از دانشگاه های آلمان پذیرش بگیرند.

معمولا دوره ی کارشناسی در آلمان ۴ ساله است و افرادی که می خواهند در این مقطع در آلمان تحصیل کنند باید چند نکته را مدنظر داشته باشند:

 • برخی از رشته های دانشگاهی آلمان مانند دوره ی پزشکی آزمون ورودی دارند و افرادی که می خواهند در این دوره تحصیل کنند باید در این آزمون ورودی پذیرفته شوند.
 • مدرک دیپلم متقاضی باید معادل با مدرک آلمانی باشد، به همین دلیل برای این منظور بررسی می شود که آیا مدرک دیپلم فرد معادل هست یا خیر.
 • یکی دیگر از نکاتی که افراد برای تحصیل در دوره ی کارشناسی در آلمان باید مدنظر داشته باشند این است که معدل و سابق فرد بسیار اهمیت دارد و بهتر است که فرد معدل خود (GPA) را محاسبه کند.
 • توجه داشته باشید که برای این که فرد پذیرش بگیرد ممکن است نیاز باشد که مدرک زبان آلمانی و یا مدرک زبان انگلیسی ارائه دهد.
 • و در نهایت این که برای این که افراد شانس خود را برای پذیرش افزایش دهند توصیه می کنیم که برای پذیرش بیشتر از یک دانشگاه درخواست دهید.

اعزام دانشجو به آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

پس از مقطع کارشناسی، نوبت به مقطع کارشناسی ارشد می رسد. نکته ای که در این جا باید به آن اشاره کنیم این است که اعزام دانشجو به آلمان در مقطع کارشناسی ارشد شرایط خاص خود را دارد.

در آلمان دوره ی کارشناسی ارشد، دو ساله است و افرادی که می خواهند در این دوره تحصیل کنند باید ۱۲۰ واحد درسی را بگذرانند که از این تعداد ۱۲۰ واحد، ۹۰ واحد مربوط به دروس تحصیلی، کارهای عملی و آزمون ها است و ۳۰ واحد دیگر نیز مربوط به بخش پایان نامه است.

نکته ی دیگری که در مورد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد باید به آن توجه داشته باشید این است که چند نوع کارشناسی ارشد در آلمان وجود دارد که Master of science یا MSc ارشد علوم است و یکی دیگر از انواع کارشناسی ارشد در آلمان Master of arts یا MA است که ارشد رشته های هنری است.

همچنین در آلمان دوره های کارشناسی به دو صورت پیوسته و نا پیوسته برگزار می شود و دوره های پیوسته به این صورت است که فرد می تواند در برخی از رشته ها مانند بیوشیمی به طور مستقیم از دوره ی کارشناسی وارد دوره ی کارشناسی ارشد شود که البته نکته ای که وجود دارد معمولا هزینه ی آن رایگان خواهد بود.

اعزام دانشجو به آلمان در مقطع دکترا

افرادی که پس از گذراندن دوره ی کارشناسی ارشد خود تمایل دارند که در دانشگاه های آلمان در دوره ی دکترا تحصیل کنند باید بدانند که برای تحصیل در این دوره باید استاد راهنما برای خود پیدا کنند.

برای این که افراد بتوانند استاد راهنما پیدا کنند می توانند به وب سایت دانشگاه های آلمان مراجعه کنند و در قسمت دانشکده رشته ی خود، نام و رزومه ی اساتید را مشاهده کنند و آن ها را مورد بررسی قرار دهند و در نهایت افراد می توانند با تحقیق در مورد مقالات استاد و کارهای تحقیقاتی او، رزومه ی خود را برای استاد راهنمای مدنظر خود ارسال کنند.

اعزام دانشجو به آلمان در مقطع دکترا

نکته ی جذابی که در مورد تحصیل در مقطع دکترا در آلمان باید به آن اشاره کنیم این است که نظام آموزشی که در کشور آلمنا حاکم است بسیار قوی است و همچنین دانشگاه ها و سطح تحقیقاتی این کشور به قدری خوب و بالا است که در سال گذشته چیزی نزدیک به ۳۰ هزار نفر از دانشگاه های کشور آلمان در مقطع دکترا فارغ التحصیل شده اند که در این باره باید بگوییم که این آمار در میان کشورهای اروپایی بی نظیر است.

اما برای این که اطلاعات بیشتری در مورد تحصیل در مقطع دکترا در آلمان داشته باشید باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تحصیل در مقطع دکترا در آلمان هزینه ای برای دانشجویان در پی ندارد.
 • شروع سال تحصیلی در آلمان از ماه اکتبر تا ماه سپتامبر است.
 • دوره ی زمان مقطع دکترا در آلمان بین ۳ تا ۴ سال است.

هزینه های تحصیل در آلمان

یکی دیگر از مسائلی که در مورد اعزام دانشجو به آلمان باید به آن اشاره کنیم هزینه های تحصیل در کشور آلمان است. در این باره باید بگوییم که همان طور که قبلا هم گفتیم نظام تحصیلی آلمان از سال ۲۰۱۴ اعلام کرده است که بین افراد و دانشجویان بین المللی تفاوتی از نظر هزینه و شهریه وجود ندارد.

به همین دلیل از آن جا که اکثر دانشگاه های آلمان هزینه ای برای دانشجویان در پی ندارند، دانشجویان بین المللی نیز شامل این امر می شوند و مانند دانشجویان داخلی برای دانشگاه هایی که نیاز به شهریه ندارند نیازی نیست که هزینه ای پرداخت کنند.

تنها هزینه ای که لازم است دانشجویان برای تحصیل در آلمان داشته باشند این است که مبلغ ۸۷۰۰ یورو را برای هزینه های زندگی در طی یک سال در حساب خود داشته باشند.

نکته ی دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که هزینه ی تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان برای هر ترم حدود ۲۵۰ یورو است این مبلغ برای دانشگاه های مختلف، متفاوت است.

در کنار این که اکثر دانشگاه های آلمان دولتی هستند و برای تحصیل در این دانشگاه ها، دانشجویان نیاز به پرداخت هزینه ای ندارند اما آلمان دارای دانشگاه های خصوصی نیز هست که در برخی موارد هزینه های تحصیل در این دانشگاه ها در مقطع کارشناسی به چیزی حدود ۲۰ هزار یورو می رسد.

این امر برای تحصیل در مقاطع تحصیلی دیگر نیز صدق می کند و افرادی که می خواهند در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های خصوصی آلمان تحصیل کنند باید برای تحصیل خود هزینه ای بین ۲۰ تا ۳۰ هزار یورو در سال را پرداخت کنند.

هزینه های تحصیل در آلمان

هزینه ی زندگی در آلمان

هزینه یکی از مواردی است که نباید از آن غافل شد و افرادی که می خواهند در کشور آلمان و به طور کلی کشورهای خارجی تحصیل کنند در کنار هزینه ای که باید برای تحصیل خود پرداخت کنند باید هزینه را برای زندگی خود را در کشور آلمان در نظر بگیرند.

در مورد هزینه های زندگی در کشور آلمان باید بگوییم که این هزینه کاملا به سبک زندگی که فرد دارد و البته شهری که می خواهد در آن تحصیل کند بستگی دارد. هزینه ی زندگی در کشور آلمان از جمله مواردی است که افرادی که می خواهند برای تحصیل به کشور آلمان سفر کنند باید به آن توجه داشته باشند و برای این مسئله باید با شرایط زندگی و همچنین هزینه های زندگی در این کشور آشنایی داشته باشند.

همان طور که گفتیم هزینه های زندگی فرد در کشور آلمان به سبک زندگی فرد و همچنین شهری که فرد می خواهد در آن زندگی کند بستگی دارد. در ضمن شهری که فرد در آن تحصیل می کنند نیز از جمله عواملی است که در هزینه های زندگی فرد تاثیر می گذارد، به طوری که طبق آمارهای منابع رسمی گران ترین شهر در آلمان  شهر برلین است که دانشجو باید برای هر ماه زندگی خود هزینه ای ۱۰۰۰ یورویی را پرداخت کند.

این در حالی ست که متوسط هزینه های زندگی در کشور آلمان ۸۰۰ یورو است و حتی در شهرهای کم جمعیت تر، این مبلغ به ۶۰۰ یورو می رسد.

اما اگر بخواهیم هزینه های زندگی در آلمان را به تفکیک بیان کنیم باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ۲۸۰ یورو برای هزینه ی مسکن
 • ۱۶۸ یورو برای غذا
 • ۶۴ یورو برای لباس
 • ۶۰ یورو برای تفریح
 • ۲۰ یورو برای هزینه های تحصیل و کار
 • ۹۴ یورو برای رفت و آمد
 • ۳۱ یورو برای تلفن و اینترنت

 

هزینه ی زندگی در آلمان

موسسه دانش گستر کوه نور با بیش از سالها سابقه درخشان در زمینه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی آماده خدمت رسانی به علاقه مندان تحصیل در اسپانیا می باشد. مشاورین موسسه همواره سعی بر آن دارند تا بهترین راهنمایی را به دانشجویان ارائه دهند. جهت مشاوره در زمینه های تحصیل در آلمان ، اسپانیا و اروپا و همچنین تحصیل در کانادا مشاورین ما آماده ارائه بهترین مشاوره و خدمت رسانی به علاقه مندان می باشند.

۰/۵ ( ۰ نظر )

گذاشتن یک دیدگاه