#

اعزام دانشجو به کانادا

به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
 • ۱۱ آبان ۱۳۹۸
 • ویزای تحصیلی
 • 413 بازدید
 • بدون نظر

اعزام دانشجو به کانادا

یکی از پر مخاطب ترین موضوعاتی که موسسات مهاجرتی با آن رو به رو هستند  اعزام دانشجو به کانادا است. در واقع به دلیل این که شرایط کاری خوبی در اختیار افراد قرار می دهد، سطح بالای کیفی نظام آموزشی آن و همچنین مهاجر پذیر بودن همواره مورد توجه افرادی قرار گرفته است که می خواهند برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروند و پس از تحصیل خود در یک کشور خارجی مشغول به کار شوند.

کانادا برای ایرانیان نیز یکی از مقاصد پرطرفدار برای تحصیل است که هر ساله ایرانیان زیادی را به خود جذب می کند. به همین دلیل ما در این مقاله تصمیم داریم با ارائه برخی از نکات به برخی از سوالات و ابهاماتی که ممکن است برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در کشور کانادا را دارند بیان کنیم.

اعزام دانشجو به کانادا و شرایط انجام این کار

یکی از مواردی که همواره مورد توجه دانشجویانی که می خواهند برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروند، اعزام دانشجو به کانادا است. به طوری که این کشور هر ساله افراد زیادی را از سراسر دنیا و همچنین ایران به خود جذب می کند.

کانادا با داشت مساحتی در حدود ۹۹۸۴۶۷۰ کیلومتر مربع به عنوان چهارمین کشور بزرگ دنیا شناخته می شود که دارای جمعیتی ۳۶ میلیون نفری است.

تحصیل در کانادا به این صورت است که افراد بومی این کشور و همچنین افرادی که تابعیت این کشور را دارند این امکان برای آن ها فراهم شده است که در دانشگاه های دولتی این کشور به تحصیل رایگان بپردازند.

البته کانادا نیز مانند سایر کشورهای جهان دارای نظام تحصیلی خصوصی است و افرادی که بخواهند در دانشگاه های خصوصی این کشور تحصیل کنند بسته به این که در کدام ایالت، دانشگاه و یا رشته تحصیلی، مشغول به تحصیل باشند هزینه های متفاوتی را باید پرداخت کنند.

به دلیل این که همواره تحصیل در دانشگاه های کانادا مورد توجه متقاضیان زیادی بوده است، باید بگوییم که به دلیل این که زبان تدریس در این کشور به زبان انگلیسی است افرادی که می خواهند در این کشور تحصیل کنند باید با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشند.

به همین منظور دانشجویان باید مدرک زبان آیلتس داشته باشند اما در صورتی که دانشجویان دارای حداقل نمره ی آزمون آیلتس باشند این امکان برای آن ها وجود دارد که پس از این که از دانشگاه مورد نظر  خود در کانادا پذیرش گرفتند، در دوره های تقویت زبان انگلیسی شرکت کنند و در نهایت پس از این کار وارد درس اصلی خود شوند.

اعزام دانشجو به کانادا و شرایط انجام این کار

اعزام دانش آموز به مدارس کانادا

برخی از والدین علاقه دارند که فرزندشان از کودکی در مدارس با کیفیت و خارجی تحصیل کنند به همین دلیل یکی از مواردی که دوست دارند بدانند این است که اعزام دانش آموز به مدارس کانادا به چه صورت است. در این باره باید بگوییم که به طور کلی مدارس کانادا دارای دو دسته دولتی و خصوصی هستند.

افرادی که دارای تابعیت کانادا هستند و می خواهند در مدارس دولتی این کشور تحصیل کنند، تحصیل در این مدارس برای شان رایگان خواهد بود. اما در صورتی که دانش آموزان بین المللی می خواهند از مدارس کانادا پذیرش بگیرند باید سالانه هزینه ای بین ۷۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ دلار کانادا را پرداخت کنند و همچنین تنها به صورت روزانه امکان تحصیل وجود دارد.

اما در صورتی که افراد می خواهند در مدارس خصوصی کانادا تحصیل کنند شرایط کمی فرق می کند و هزینه های تحصیل آن ها بالاتر خواهد بود و همچنین هزینه ای که باید برای تحصیل خود پرداخت کنند بسته به این که می خواهند در چه مدرسه ای تحصیل کنند و همچنین می خواهند در چه ایالتی تحصیل کنند هزینه ی تحصیل آن ها متفاوت خواهد بود.

نکته ی دیگری که باید به آن اشاره کنیم که تحصیل در کانادا در سه مقطع امکان پذیر است که معمولا این مقاطع از سن ۴ یا ۵ سالگی آغاز می شود، البته توجه داشته باشید که دوره ی مهد کودک برای افراد اختیاری است اما شرکت در دو مقطع بعدی الزامی است.

یعنی به این صورت است که فرد از سن ۶ تا ۱۱ سالگی را در مقطع ابتدایی و از سن ۱۱ تا ۱۸ سالگی را در مقطع دبیرستان تحصیل می کنند. در ضمن مدت زمان برگزاری کلاس ها در کانادا به مدت ۷ ساعت در طی روز است.

یکی دیگر از مواردی که باید به آن اشاره کنیم در مورد شروع سال تحصیلی در کانادا است که در این باره باید بگوییم که سال تحصیلی از سپتامبر شروع می شود و تا ماه ژوئن ادامه دارد.

در ادامه برای این که شما با مدارس کانادا بیشتر آشنا شوید تعدادی از مدارس کانادا با اطلاعاتی که در مورد آن ها مورد نیاز است را در اختیارتان قرار می دهیم:

 • کالج برنت وود: این کالج در ایالت بریتیش کلمبیا قرار دارد، زبان تحصیلی در این کالج انگلیسی است و همچنین خوابگاه نیز دارد. شهریه ی سالانه ی این کالج ۷۴۷۷۰ دلار کانادا است.
 • مدرسه بادول: این مدرسه نیز در ایالت بریتش کلمبیا قرار دارد. زبان تحصیل در این مدرسه، زبان انگلیسی است. مجهز به خوابگاه است و شهریه ی سالانه ی آن ۳۸۶۰۰ دلار کانادا است.
 • اعزام دانش آموز به مدارس کانادا
 • کالج روسیو: کالج روسیو در استان انتاریو قرار دارد. مجهز به خوابگاه است و زبان تحصیل در آن زبان انگلیسی است و همچنین شهریه ی آن در طی سال ۲۴۵۰۰ دلار کانادا است.
 • کالج بین المللی کلمبیا: این کالج نیز در استان انتاریو قرار دارد و مانند کالج های قبلی دارای خوابگاه است و زبان تحصیل در آن زبان انگلیسی است. اما شهریه ی تحصیل در این کالج در طی سال به عدد ۳۱۴۹۱ دلار کانادا می رسد.
 • مدرسه ترافاگل: مدرسه ترافاگل یکی دیگر از مدارس کانادایی است که افراد علاقه مند به تحصیل در کانادا می توانند در این مدرسه تحصیل کنند. این مدرسه که دارای شهریه ی ۵۹۵۱۵ دلار کانادا است در استان انتاریو قرار دارد و زبان تحصیل در آن زبان انگلیسی است و همچنین دارای خوابگاه است.

نکته ی دیگری که در مورد تحصیل در کانادا باید به آن اشاره کنیم این است که دانش آموزانی که می خواهند در مدارس کانادا تحصیل کنند این امکان برای آن ها وجود دارد که پدر یا مادر او به واسطه ی او ویزا دریافت کنند.

ویزای همراهی که پدر یا مادر فرد دریافت می کنند ویزای توریستی است و بسته به این که مدت تحصیل فرد در کانادا به چه اندازه باشد، مدت زمان آن متفاوت است.

اعزام دانشجو به کانادا در مقطع کارشناسی

اعزام دانشجو به کانادا در مقطع کارشناسی برای افرادی که علاقه مند به تحصیل در این کشور هستند امکان پذیر است. برای این که افراد بتوانند در این مقطع در کانادا تحصیل کنند باید حتما دیپلم ۱۲ ساله داشته باشند و در ضمن متقاضیان باید ریز نمرات سه سال آخر تحصیلی خود را ارائه دهند.

یکی دیگر از مواردی که در مورد تحصیل در مقطع کارشناسی باید به آن اشاره کنیم این است که افراد باید برای این که دانش خود در زمینه زبان انگلیسی را اثبات کند مدرک زبان آیلتس ارائه دهند و توانسته باشند در این آزمون نمره ی ۶ را کسب کنند.

اما خبر خوبی که برای دانشجویانی که مدرک زبان آیلتس ندارند این است که در صورتی که فرد نمره ی زبان را نداشته باشد می تواند ابتدا در دوره های زبان شرکت کنند و سپس درس های اصلی خود را شروع کند.

نکته ی دیگری که در مورد تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا باید به آن اشاره کنیم این است که این دوره ۴ ساله است و این امکان برای دانشجو وجود دارد که با خود همراه داشته باشد.

در ضمن برای این که دانشجو بتواند بخشی از هزینه های خود را تامین کند می تواند به صورت پاره وقت و به مدت ۲۰ ساعت در هفته کار کند.

اعزام دانشجو به کانادا در مقطع کارشناسی

و در نهایت این که توجه داشته باشید که برای افرادی که می خواهند در مقطع کارشناسی در کانادا تحصیل کنند محدودیت سنی وجود دارد و فرد حداکثر باید ۲۳ سال سن داشته باشد.

اعزام دانشجو به کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

پس از دوره ی کارشناسی نوبت به مقطع کارشناسی ارشد می رسد. این امکان برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا تحصیل کنند. برای این که افراد بتوانند در مقطع کارشناسی ارشد پذیرش بگیرند باید درس خود در مقطع کارشناسی را به اتمام رسانده باشند و همچنین مدرک دیپلم ۱۲ ساله داشته باشند.

یکی دیگر از شرایطی که افراد برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا داشته باشند این است که مدرک زبان آیلتس داشته باشند و در این آزمون نمره ی ۶.۵ کسب کرده باشند.

مانند دوره ی کارشناسی و تحصیل در مدارس کانادا، چنان چه افراد مدرک زبان آیلتس را نداشته باشند می توانند قبل از شروع درس خود در مقطع کارشناسی ارشد، در دوره های زبان انگلیسی شرکت کنند و پس از این که امتیازات لازم را در آزمون آیلتس کار کنند می توانند درس اصلی خود را شروع کنند.

در دوره کارشناسی ارشد نیز دانشجویان می توانند با خود همراه داشته باشند و نکته ای که وجود دارد این است که این همراهان افراد می توانند به صورت تمام وقت در کانادا کار کنند و خود دانشجو نیز می تواند به صورت پاره وقت به مدت ۲۰ ساعت در هفته کار کنند.

مقطع کارشناسی ارشد نیز مانند مقطع کارشناسی برای افراد محدودیت سنی در نظر گرفته است و افراد حداکثر باید ۳۱ تا ۳۲ سال سن داشته باشند.

اعزام دانشجو به کانادا در مقطع دکترا

در نهایت می رسیم به مقطع دکترا، که این امکان برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که همانند سایر مقاطع تحصیلی در این مقطع نیز در کشور کانادا تحصیل کنند. دانشجویانی که می خواهند در مقطع دکترا تحصیل کنند باید در آزمون آیلتس نمره ی ۷ را کسب کنند.

همچنین با توجه به این که فرد در چه رشته ای و در چه دانشگاهی در کانادا مشغول به تحصیل شود مدت زمان تحصیل خود در مقطع دکترا بین ۲ تا ۵ سال است.

جالب است بدانید که در برخی از رشته های مقطع دکترا، دانشجویان می توانند حقوق دریافت کنند و نکته ی دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که افراد برای این که بتوانند در مقطع دکترا در کانادا تحصیل کنند باید از دانشگاه مورد نظر خود در کانادا استاد راهنما داشته باشند.

اعزام دانشجو به کانادا در مقطع دکترا

توجه داشته باشید که داشتن یک رزومه علمی موجه می تواند در بسیاری از موارد شانس فرد را برای دریافت پذیرش در مقطع دکترا در کانادا را افزایش دهد. مانند دوره ی کارشناسی و کارشناسی ارشد این امکان برای دانشجویان مقطع دکترا نیز وجود دارد که در حین تحصیل خود در مقطع دکترا به صورت پاره وقت کار کنند.

اما مسئله ای که وجود دارد این است که دانشجویانی که برای تحصیل در مقطع دکترا در کانادا بورسیه تحصیلی دریافت می کنند می توانند با توجه به نوع بورسیه ای که دارند اجازه کار پاره وقت دریافت کنند.

هزینه های تحصیل در کانادا

یکی از مسائل مهمی که در رابطه با اعزام دانشجو به کانادا باید به آن اشاره کنیم این است که هزینه های تحصیل در کانادا به چه صورت است. این مسئله از این جهت حائز اهمیت است که اعزام دانشجو به کانادا برای افرادی امکان پذیر است که بتوانند هزینه های تحصیل خود را کانادا را پرداخت کنند.

هزینه ای که افراد باید برای تحصیل خود در کانادا پرداخت کنند با توجه به این که در چه رشته ی تحصیلی، در چه دانشگاهی و همچنین در چه ایالتی تحصیل کنند متفاوت است.

یکی دیگر از مواردی که در هزینه ی تحصیل افراد تاثیرگذار است این است که دانشجویان بومی و یا بین المللی باشند. اما به طور میانگین افرادی که می خواهند در مقطع کارشناسی تحصیل کنند باید ۶.۸۳۸ دلار کانادا، افرادی که می خواهند در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کنند به طور میانگین ۷.۰۸۶ دلار کانادا باید پرداخت کنند.

طبق آمارهای ارائه شده، در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میانگین هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی در کانادا حدود ۲۷.۱۵۹ دلار کانادا است.

در ضمن در صورتی که افراد بخواهند در رشته های هنری و علوم انسانی تحصیل کنند باید بدانند که هزینه ی تحصیل آن ها کمی ارزان تر از رشته های پزشکی و مهندسی است. حتی افرادی که در دوره های مدیریتی و کسب و کار شرکت می کنند هزینه ای که برای تحصیل خود پرداخت می کنند کمی ارزان تر از میانگین تحصیل در کانادا است و این هزینه ۲۶.۳۹۵ دلار کانادا است.

جالب است بدانید که هزینه هایی که فرد برای دوره ی کارشناسی ارشد خود در کانادا پرداخت می کند کم تر از هزینه هایی است که افراد در دوره های کارشناسی پرداخت می کنند. البته این مبلغ بسته به برنامه تحصیلی که فرد انتخاب می کند متفاوت خواهد بود.

هزینه های تحصیل در کانادا

در مورد هزینه های تحصیل در دوره ی کارشناسی ارشد باید بگوییم که به طور میانگین هزینه هایی که افراد در دوره های کارشناسی ارشد در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ پرداخت کرده اند حدود ۱۶.۴۹۷ دلار کانادا است.

هزینه های زندگی در کانادا

یکی دیگر از مواردی که افراد در اعزام دانشجو به کانادا باید به آن توجه داشته باشند این است که افراد در کنار هزینه ای که برای تحصیل خود در کانادا پرداخت می کنند باید هزینه ای را برای زندگی خود در کانادا پرداخت کنند.

برای این که با این هزینه ها بیشتر آشنا شوید ما قیمت برخی از اقلام در کانادا را بیان نمودیم که در ادامه آن ها را بیان می کنیم:

 • هزینه ی شیر یک لیتری: ۲.۳۴ دلار کانادا
 • هزینه ی حمل و نقل: ۹۵ دلار کانادا
 • آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر: ۱۲۳۸.۴۳ دلار کانادا
 • آپارتمان یک خوابه اطراف شهر: ۱۰۰۸.۰۳ دلار کانادا
 • آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر: ۲۰۰۱.۷۸ دلار کانادا
 • آپارتمان سه خوابه در اطراف شهر: ۱۶۵۶.۲۸ دلار کانادا
 • یک کیلو برنج: ۴.۰۱ دلار کانادا
 • یک کیلو گوشت گوساله:۱۸.۸۹ دلار کانادا
 • یک کیلو سیب: ۳.۹۷ دلار کانادا
 • یک بطری آب ۱.۵ لیتری: ۲.۲۷ دلار کانادا
 • یک کیلو گوشت مرغ: ۱۳.۳۴ دلار کانادا
 • ۱۲ عدد تخم مرغ: ۳.۳۱ دلار کانادا

دانشگاه های برتر کانادا

یکی دیگر از ابعادی که در مورد  اعزام دانشجو به کانادا باید مورد بررسی قرار دهیم، اطلاعاتی در مورد دانشگاه های کانادا است که افراد باید از سطح دانشگاه های این کشور آگاهی داشته باشند تا بتوانند انتخاب درستی در انتخاب دانشگاه مورد نظر خود در کانادا داشته باند.

نکته ی دیگری که افراد باید در انتخاب دانشگاه خود در کانادا به آن توجه داشته باشند این است که در صورتی که می خواهند پس از تحصیل خود به کشور بازگردند و از طریق مدرک تحصیلی خود در ایران مشغول به کار شوند باید مدرک تحصیلی آن ها توسط وزارت علوم ایران تایید شود و در صورتی که فرد در دانشگاهی تحصیل کند که مورد تایید وزارت علوم ایران نباشد، مدرک تحصیلی او ارزشی نخواهد داشت و این فرد تنها وقت و هزینه ی خود را به هدر داده است.

اما چند مورد از دانشگاه های معتبر کانادا برای تحصیل عبارتند از:

 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه واترلو
 • دانشگاه سیمون فارسر
 • دانشگاه کالگری
 • دانشگاه مک مستر
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه یورک

توجه داشته باشید که دانشگاه هایی که در این جا معرفی کردیم به ترتیب رتبه های یک تا ۱۰ را در میان دانشگاه های کانادا دارند.

هزینه های زندگی در کانادا

جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به اعزام دانشجو به کانادا با دفتر موسسه دانش گستر کوه نور تماس بگیرید و مشاوره اولیه رایگان را دریافت نمایید .پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02145131
مشاوره رایگان واتس آپ
(کلیک کنید)