#

اقامت از طریق ازدواج در اسپانیا

به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
 • ۱۰ بهمن ۱۳۹۸
 • اسپانیا
 • 375 بازدید
 • بدون نظر

اقامت از طریق ازدواج در اسپانیا

اسپانیا کشوری در جنوب غربی قاره ی سبز یعنی اروپا و یکی از اعضای اتحادیه ی اروپاست. کشوری پیشرفته و توسعه یافته که از نظر تولید ناخالص داخلی توانسته رتبه ی نوزدهم در میان کشورهای جهان را به خود اختصاص دهد. همچنین اسپانیا کشوری است که دارای سطح بالایی از استانداردها برای زندگی است. همین گفته ها کافی است تا هر فردی که خواهان زندگی در یک کشور پیشرفته، زیبا و در عین حال دارای سطح بالایی از استانداردها برای زندگی را جذب خود کند.

این موارد باعث شده است که سالانه افراد زیادی برای اقامت کشور اسپانیا درخواست دهند و این کار را از راه های مختلفی انجام دهند، اگر شما هم جزو افرادی هستید که ترجیح می دهید برای ادامه ی زندگی خود به کشور اسپانیا سفر کنید اما نمی دانید از چه روشی برای انجام این کار استفاده کنید در این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با یکی از روش های دریافت اقامت اسپانیا اشنا کنیم.

روشی که در مورد آن صحبت می کنیم دریافت اقامت اسپانیا از طریق ازدواج است.

ازدواج در اسپانیا

ساده ترین روش برای اخذ اقامت اسپانیا، گرفتن اقامت از طریق ازدواج در اسپانیا است. برای دریافت اقامت اسپانیا از طریق این روش فرد باید با یک شهروند اسپانیایی ازدواج کند و پس از گذراندن یک سال در اسپانیا می تواند برای گرفتن تابعیت اسپانیا درخواست دهد. البته نکته ای که در این مورد باید به آن توجه داشته باشید این است که شما باید در زمان درخواست خود برای گرفتن اقامت از طریق ازدواج در اسپانیا باید ثابت کنید که حداقل یک سال به صورت قانونی در اسپانیا اقامت داشته اید.

در نهایت به دلیل این که در اسپانیا اقامت قانونی داشته باشید و با یک شهروند اسپانیایی ازدواج کرده اید اقامت اسپانیا به شما داده خواهد شد، البته این روند حداقل سه ماه طول می کشد و اگر می خواهید برای ملیت اسپانیایی درخواست دهید باید از طریق ثبت احوال اقدام کنید.

ازدواج در اسپانیا

روش های برگزاری ازدواج در اسپانیا

ازدواج در اسپانیا به سه صورت انجام می شود که عبارتند از:

 1. مشارکت مدنی: در برخی از نواحی خود مختار اسپانیا از روش های اتحادیه ی مدنی برای شروع زندگی استفاده می شود. در این روش ازدواج، ازدواج در اسناد و دفاتر ثبت، ثبت نمی شود و این روش برگزاری غالبا بین زوج های هم جنس گرا اتفاق می افتد. البته در این نوع ازدواج، برای افراد حقوق خویشاوندی و ارث و اموال در نظر گرفته می شود.
 2. ازدواج مدنی: ازدواج مدنی به روشی از ازدواج در اسپانیا گفته می شود که فرایند ازدواج از طریق قانونی که جنبه های مذهبی در نظر گرفته اند انجام می شود. افرادی که از طریق ازدواج مدنی در اسپانیا ازدواج می کنند حقوق بازنشستگی، ارث و تمام حقوق های مالکیت برای آن ها در نظر گرفته می شود.
 3. ازدواج مذهبی: ازدواج مذهبی یکی دیگر از روش های برگزاری ازدواج در اسپانیا است. در این نوع ازدواج همان طور که از اسم آن مشخص است بین افراد دارای مذهب اتفاق می افتد، برای مثال افراد مسلمان، یهودی، پروتستان ها و کاتولیکان رومی قادر به ازدواج از طریق مدنی می باشند. البته این نوع ازدواج به صورت قانونی انجام می شود و قوانین در نظر گرفته شده برای این نوع ازدواج همانند ازدواج مدنی است.

الزامات ازدواج با توجه به فرقه و مکان زندگی افراد متفاوت خواهد بود. ازدواج مذهبی یک ازدواج رسمی در اسپانیا به شمار می آید و البته برای این که یک ازدواج رسمی شناخته شود باید توسط مقامات مدنی محلی به ثبت برسد. برای مثال اگر افراد می خواهند ازدواج اسلامی و یا یهودی داشته باشند باید از مقامات مدنی مجوز ازدواج دریافت کنند. افرادی که مسیحی هستند و می خواهند ازدواج کاتولیک داشته باشند باید اسناد مورد نیاز را به کشیش تحویل دهند پس اگر می خواهید ازدواج کاتولیک داشته باشید و نامزد شما یک فرد خارجی در اسپانیا است باید اسقف آن منطقه تماس بگیرید.

نکته ای که باید به ان توجه داشته باشید این است که به طور کلی فرایند ازدواج کاتولیکی یک تا سه هفته به طول می انجامد.

الزامات ازدواج در اسپانیا

به خاطر داشته باشید که فرایند ازدواج در اسپانیا فرایندی وقت گیر است، پس فرد باید برای کارهای اداری ازدواج خود زمان کافی در نظر بگیرد. سپس هر دو طرف باید موارد مورد نیاز که برای پردازش فایل مورد نیاز است و باید مطابق با قانون ثبت نام باشند را انجام دهند و همچنین تمامی این موارد باید قانونی باشند.

نکته ی دیگری که در این باره باید به ان توجه داشته باشید این است که طرفین ازدواج در اسپانیا ممکن است هیچ کدام شهروند اسپانیا نباشند حتما یکی از دو طرف باید حداقل دو سال را در کشور اسپانیا اقامت داشته باشد. افرادی که می خواهند در اسپانیا ازدواج مدنی داشته باشند باید ابتدا برای دریافت مجوز ازدواج درخواست دهند.در نهایت این که افراد باید برای ازدواج این گواهی را به همراه داشته باشند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت از طریق ازدواج در اسپانیا

حال که با فرایند  ازدواج و روش های ازدواج در اسپانیا اشنا شدید وقت آن است با مدارکی که باید برای گرفتن اقامت از طریق ازدواج اشنا شوید که این مدارک عبارتند از:

 • سه قطعه عکس پاسپورتی
 • کارت شناسایی همسر
 • پاسپورت فرد متقاضی به همراه پاسپورت همسر وی
 • ارائه ی دو کپی از سند ازدواجی که در اسپانیا صادر شده است.
 • ارائه یک کپی از ثبت نام وضعیت فرد متقاضی در شهرداری

پس از این که مدارک خود را ارسال کردید نامه ای از سوی پلیس دریافت می کنید که باید در زمانی که در نامه قید شده است به دفتر پلیس مراجعه کنید. توجه داشته باشید که فرایند ارسال نامه ممکن است چند ماه طول بکشد.

در زمانی که به دفتر پلیس مراجعه می کنید باید نامه ای که از سوی پلیس برای تان ارسال شده به همراه سه عکس پاسپورتی و ثبت وضعیت خود در شهرداری ارائه دهید، در نهایت فرمی به شما داده می شود که باید طبق آن به بانک مراجعه کنید و مبلغ ۱۰ یورو را به حساب پلیس واریز کنید، پس از این که این کارها را انجام دادید نامه ای دریافت خواهید کرد که حاوی کارت اقامت اسپانیا خواهد بود که البته اعتبار این کارت اقامت پنج ساله خواهد بود.

فرایند ازدواج در اسپانیاپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02145131
مشاوره رایگان واتس آپ
(کلیک کنید)