#

اقامت در اسپانیا

به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
 • 1 خرداد 1398
 • مقالات تحلیلی
 • 564 بازدید
 • بدون نظر

کشور اسپانیا

یک از غربی ترین کشورهای اروپایی اسپانیا است که به دلیل شرایط خوبی که چه از لحاظ اب و هوایی و چه از لحاظ رفاهی و .. دارد افراد زیادی تمایل به اقامت در اسپانیا دارند.اسپانیا جز کشورهای اتحادیه اروپا است و برای ورود به اسپانیا نیاز به ویزای شینگن خواهد بود.

برای مهاجرت و اقامت در اسپانیا راه های مختلفی وجود دارد در ادامه این مطلب با راه های مختلف آن اشنا خواهیم شد.

معرفی انواع راه های اقامت اسپانیا

 1. دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

متقاضیان دریافت اقامت در اسپانیا اگر تمکن مالی لازم را برای اقامت در اسپانیا داشته باشند می توانند برای اقامت اسپانیا اقدام کنند.برای استفاده از این راه سرپرست خانواده باید ثابت کند که درآمد ماهیانه ی مناسبی دارد، برای مثال اگر فرد همسر و دو فرزند داشته باشد باید در ماه ۴۵۰۰ یورو درآمد داشته باشد یعنی به ازای سرپرست خانواده باید ۲۵۰۰ یورو، به ازای همسر ۱۰۰۰ یورو و به ازای هر کدام از فرزندان باید ۵۰۰ یورو درآمد داشته باشد.

در ضمن فرد متقاضی نباید در ایران یا هر کشور دیگری که در آن اقامت داشته است سابقه ی کیفری داشته باشد و همچنین مبلغ قابل توجهی سپرده در بانک داشته باشد که البته هر میزان سپرده ای برای گرفتن اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی قابل قبول نیست میزان سپرده باید حداقل به میزان درآمد یک سال سپرده خانواده و به ازای هر یک از افراد خانواده (غیر از سرپرست خانواده) ۶۵۰۰ یورو باشد.

متقاضی می تواند درامد ثابت خود را با روش های مختلفی مانند سود سپرده بانکی ،حقوق بازنشستگی ،سود حاصل از سهام بورس و یا اجاره نامه ملکی این را ثابت کنند. متقاضی بعد از این که از این راه اقامت اولیه خود را به دست اورد خواهد توانست بعد از مدت زمان پنج سال اقامت دائم را دریافت کرده و با استفاده از قوانین مربوط به مهاجرت پاسپورت دوم خود را نیز دریافت کند.

فرد بعد از این که اقامت اسپانیا را دریافت کرد وظایفی دارد از جمله ان ها این است که :

باید اگر فرزندان او مدرسه ای باشند در اسپانیا به مدرسه بروند.

با دریافت اقامت در اسپانیا فرد باید حداقل شش ماه از سال را در اسپانیا زندگی کند.

با دریافت اقامت در اسپانیا فرد باید یا ملکی را در اسپانیا خریداری کرده و درغیر این صورت ملکی را اجاره کند.

فرایند دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

برای این که افراد متقاضی اقامت در اسپانیا، برای گرفتن اقامت این کشور از طریق تمکن مالی اقدام کنند ابتدا باید مدارک لازم را به سفارت اسپانیا ارائه دهند. اگر با درخواست متقاضی موافقت شود به فرد ویزای یک ساله ی اسپانیا داده می شود که افراد حداکثر پس از این که ۹۰ روز از زمان دریافت ویزای خود به اسپانیا سفر کنند و پس از این که به اسپانیا سفر کردند تا ۳۰ روز وقت دارند که به اداره ی مهاجرت سفر کنند و برای گرفتن کارت اتباع خارجی درخواست دهند.

در نهایت پس از این که افراد کارت اتباع خارجی را دریافت کردند می توانند ویزای خود را در هر دفعه به مدت یک تا دو سال تمدید کنند و در نهایت پس از ۵ سال افراد می توانند اقامت دائم اسپانیا را دریافت کنند.

البته نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر می خواهید اقامت دائم اسپانیا را بگیرید باید در این زمان ۵ ساله، حداقل ۳۰ ماه در اسپانیا زندگی کرده باشید و همچنین بیشتر از ۱۲ ماه نیز از اسپانیا خارج نشده باشید.

دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

مزایای گرفتن اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

افرادی که از طریق تمکن مالی اقامت اسپانیا را کسب می کنند مزایایی شامل حال شان می شود که این مزایا عبارتند از:

 • از پرداخت مالیات سالانه معاف می شوند
 • می توانند پس از ۵ سال اقامت قانونی در اسپانیا اقامت دائم این کشور را کسب کنند
 • افراد می توانند در اروپا حساب باز کنند و همچنین کارت اعتباری بین المللی دریافت کنند
 • می توانند از طریق این ویزا در اسپانیا زندگی کنند و سکونت داشته باشند
 • به دلیل این که اسپانیا جزو کشورهای شینگن است افراد می توانند بدون هیچ محدودیتی به کشورهای عضو شینگن سفر کنند
 • بلافاصله پس از اقامت در اسپانیا، فرزندان فرد متقاضی می توانند از تحصیل رایگان در اسپانیا بهره مند شوند
 • می توان در اسپانیا کسب و کاری راه بیندازند و شرکت ثبت کنند و همچنین از بیمه ی کامل بهره مند شوند
 • به راحتی می توان ویزای کشورهای دیگر را اخذ نمود
 • فرد متقاضی دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی نیازی نیست که حتما کسب و کاری را در اسپانیا راه اندازی کند یعنی متقاضی می توانند بدون هیچ سرمایه گذاری و یا انتقال سرمایه اقامت کشور اسپانیا را اخذ کند.

جالب است بدانید که مانند برخی از شرایط دریافت اقامت، در این روش دریافت اقامت هیچ گونه محدودیت سنی برای فرزندان مطرح نیست و افراد می توانند برای همسر و تمامی فرزندان مجرد خود با هر سنی که دارند، اقامت اسپانیا را دریافت کنند.

مدارک لازم برای دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

 • گواهی آزمایش های پزشکی که نشان دهنده ی سلامت فرد باشد
 • ارائه ی گواهی سپرده بانکی که میزان مبلغ مورد نیاز در آن سرمایه گذاری شده باشد
 • در صورتی که فرد بخواهد برای همسر خود نیز درخواست اقامت بدهد نیز باید سند ازدواج خود را ارائه دهد
 • ارائه پاسپورت معتبری که حداقل یک سال اعتبار داشته باشد
 • ارائه ی گواهی عدم سوء پیشینه از کشور مبدا و کشورهایی که متقاضی طی ۵ سال گذشته در آن زندگی کرده است
 • ارائه ی مدارک درآمدی لازم
 • اجاره نامه و یا سند ملکی که فرد در اسپانیا می خواهد در آن اقامت داشته باشد
 • بیمه درمانی

مدارک لازم برای دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی

 1. دریافت اقامت اسپانیا از طریق سرمایه گذاری

با استفاده از هرگونه سرمایه گذاری در اسپانیا و یا خرید ملک در اسپانیا که ارزشی بیش تر یا برابر ۱۶۰هزار یورو باشد می توان اقامت اسپانیا را دریافت کرد.

توجه کنید در بعضی از جاها به متقاضیان خبر داده می شود که می توانند با مقادیر بسیار کم تر از ۱۶۰ هزار یورو اقدام به دریافت اقامت در اسپانیا کرد.درست است که افراد می توانند املاکی با مبلغ کم تر از ۱۶۰ هزار یورو را خریداری کنند اما نمی توانند از این طریق اقامت دریافت کنند.طبق قوانین جدید در اسپانیا نیز در صورت این که فرد در اسپانیا سرمایه گذاری کرده باشد در ابتدا تنها برای فرد ویزا صادر می شود و بعداز مراحل زیادی فرد اقامت اسپانیا را دریافت خواهند کرد.

نکته ی دیگری که افراد باید به آن توجه داشته باشند این است که ملکی که در اسپانیا برای گرفتن اقامت اسپانیا خریداری می کنند باید برای زندگی خانواده ی فرد متقاضی نیز مناسب باشد، برای مثال اگر خانواده ی فرد متقاضی ۴ نفر باشد، ملکی که خریداری می کند باید دارای دو اتاق خواب باشد.

فرایند دریافت اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک

افرادی که می خواهند از طریق خرید ملک در اسپانیا اقامت این کشور را بگیرند ابتدا باید ویزای توریستی اسپانیا را تهیه کنند، این ویزا سه ماه اعتبار دارد و سپس متقاضی می تواند با استفاده از ویزای توریستی خود به اسپانیا سفر کند و ملک مورد نظر خود را خریداری کند.

پس از این که برای خرید ملک قراردادی بسته شد، باید از یک دفتر اسناد رسمی نوبت دریافت شود تا ملک به نام فرد متقاضی زده شود، اما قبل از این که روز مراجعه به دفتر اسناد رسمی فرا برسد افراد باید استعلام های مورد نیاز همچون استعلام شهرداری، اداره ی آب، اداره ی برق، اداره ی دارایی و … را دریافت کند، علاوه بر این افراد باید کد شناسایی مالیاتی که با عنوان NIE شناخته می شود را از اداره ی پلیس دریافت کنند.

در نهایت در روزی که برای ثبت سند در دفتر اسناد رسمی مشخص شده است متقاضی می تواند با داشتن مدارک گفته به دفتر اسناد رسمی مراجعه کند و ملک مورد نظر را به نام خود ثبت کند. پس از این که ملک مورد نظر به نام متقاضی ثبت شده نوبت به این می رسد که متقاضی سند ملک مورد نظر را به همراه مدارک لازم به سفارت اسپانیا ارائه دهد تا بتواند پس از ۳ تا ۶ ماه ویزای مولتی یک ساله دریافت کند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک

 • داشتن ویزای توریستی سه ماه اسپانیا
 • ارائه ی گواهی موجودی بانکی که نشان دهنده ی این باشد که حساب بانکی فرد حداقل ۱۶۰ هزار یورو موجودی دارد
 • گواهی آزمایش های پزشکی
 • سند ملک خریداری شده
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • پاسپورت معتبر

دریافت اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک

 1. دریافت اقامت اسپانیا از طریق پناهندگی

به دلیل این که کشور اسپانیا عضو کنوانسیون ژنو یا همان کنوانسیون پناهندگی است، اگر فرد به هر دلیلی همچون عقاید سیاسی، نژاد، ملیت، مذهب، گرایش جنسی، جنسیت و … در کشور خودش مورد ازار و اذیت قرار می گیرد می تواند به کشور اسپانیا سفر کند و از طریق پناهندگی اقامت این کشور را دریافت کند.

علاوه بر این، متقاضیان اگر به خاطر شرایطی مانند جنگ و یا سایر مسائل خود را در خطر ببینند ان گاه می توانند به کشور مقصد اعلام پناهندگی کنند. پس افراد اگر اعلام پناهندگی کنند می توانند از این طریق برای اقامت اقدام کنند.البته این روش اقامت برای شما پیشنهاد نمی شود زیرا مشکلات زیادی را به همراه دارد.افراد زیادی در استفاده از این روش حتی نتوانسته اند به مقصد برسند و در این میان جان خود را از دست داده اند و یا حتی مورد تجاوز قرار گرفته اند.

البته توجه داشته باشید که گرفتن اقامت اسپانیا از این طریق غیر قانونی است و حتی بسیاری از افراد تصور می کنند که به دلیل این که در ظاهر این روش کسب اقامت اسپانیا هزینه ی کم تری دارد روش مناسبی برای گرفتن اقامت اسپانیا است اما توجه داشته باشید که مشکلاتی که در مسیر راه وجود دارد می توانند برای افراد خطرات مادی و معنوی به همراه داشته باشد و حتی می تواند به آسیب های جانی منجر شود، پس توصیه می کنیم تا جایی که امکان دارد از این روش برای کسب اقامت اسپانیا استفاده نکنید.

 1. دریافت اقامت اسپانیا از طریق ازدواج

اگر فردی قصد داشته باشد تا با فرد دیگری از سایر توابع ازدواج کند ان گاه باید این موضوع را به سفارت اطلاع دهد و همچنین مدارکی را ارائه دهد که نشان دهد ان ها قصد زندگی با یکدیگر را دارند.مدارکی نیز یاید ارائه شود که نشان دهد فرد می تواند هزینه های همسر خود را پرداخت کند و از عهده ان برمی اید. بعد از ازدواج نیز باید مدارک مربوط به ازدواج مانند سند ازدواج و سایر مدارک هویتی که سفارت به ان نیاز دارند را ارائه دهد.

در مورد این روش از کسب اقامت اسپانیا افراد باید توجه داشته باشند که اگر می خواهند با تبعه ای اسپانیایی ازدواج کنند اول باید تبعه ی اسپانیایی را بشناسند و این که مشخص کنند هدفشان از این آشنایی برای ازدواج است، سپس فرد دعوت نامه ای را از سوی فرد اسپانیایی دریافت می کنند که باید به کشور اسپانیا سفر کنند و مقدمات ازدواج خود را با تبعه ی اسپانیایی فراهم کند.

مدارک مورد نیاز برای کسب اقامت اسپانیا از طریق ازدواج

افرادی که می خواهند از طریق ازدواج با یک تبعه ی اسپانیایی اقامت این کشور را بگیرند باید مدارکی را ارائه دهند که این مدارک شامل موارد زیر می شوند:

 • ارائه ی پاسپورت معتبر
 • گواهی سوء پیشینه
 • در صورتی که فرد اقامت موقت اسپانیا را دارد باید کارت اقامت و همچنین ویزای خود را ارائه دهد
 • در صورتی که فرد قبلا از همسر خود طلاق گرفته است یا همسر او فوت شده است باید گواهی طلاق یا فوت همسر خود را نیز ارائه دهد که این گواهی باید به زبان اسپانیایی ترجمه شود

در ضمن توجه داشته باشید که هزینه ی فرم اپلیکیشن اقامت اسپانیا از طریق ازدواح ۶۰ تا ۱۰۰ یورو است و چنان چه درخواست فرد برای اخذ ویزا رد شود این مبلغ به فرد متقاضی بازگردانده نمی شود.

دریافت اقامت اسپانیا از طریق ازدواج

 1. دریافت اقامت اسپانیا از طریق کار

یکی از راه های دریافت اقامت در اسپانیا ،اقامت از راه کار است. این راه دریافت اقامت مراحل زیادی دارد و به همین دلیل هم توسط وکلا صورت می گیرد.البته این مراجعه به وکلا لازم نیست .

مهاجرت از راه کار به اینصورت خواهد بود که سرمایه داران در اسپانیا باید برای نیروی کار از خارج از کشور اعلام نیاز کنند و از این راه مهاجران می توانند در شرکت او به کاری مشغول شوند.

البته در این روش کارفرمایان خارجی باید از مهاجران شناختی داشته باشند ان ها بدون شناخت از افراد برای ان ها دعوت نامه ارسال نمی کنند. افرادی که با شرکت های خارجی در ارتباط اند می توانند از این روش ها استفاده کنند و اقامت اسپانیا را دریافت کنند. البته در این روش خود افراد کارفرما نیز در مواردی محدودیت دارند برای مثال باید برای سه ماه پشت سرهم کاری که برای ان به کارمندی نیاز دارند را در روزنامه اگهی کنند و بعد از ان نیز اگر شخصی از همان کشور پیدا نشد ان گاه می توانند اقدام به استخدام اتباع خارجی در اسپانیا کنند.

در این میان افرادی هستند که با هیچ کارفرما خارجی در ارتباط نیستند تکلیف این افراد چه خواهد شد ؟ بعضی از کشور ها در فصل های مختلف شغل هایی را نیازمندند برای مثال کشورهایی به پزشکان متخصص نیاز دارند این کشورها همه ساله در فهرست هایی شغل های مورد نظر خود را اعلام می کنند و افراد متقاضی می توانند طی ان شغل هایی که دران تخصص دارند را پیدا کنند و بعد از ان نیز در ان کشور استخدام شوند.

حال اگر فردی سابقه کاری خوبی داشته باشد ان گاه می تواند به کارفرما اثبات کند که برای شرکت او مفید خواهد بود و از این طریق اقامت اسپانیا را دریافت کرده و پس از ان به مدت ده سال شهروند رسمی کشور اسپانیا خواهد بود.

دریافت اقامت اسپانیا از طریق کار

 1. دریافت اقامت اسپانیا از طریق تحصیل

بسیاری از افرادی که قصد تحصیل در اسپانیا دارند، به قصد اقامت این کشور زیبای اروپایی هستند. بنابراین بسیاری از افراد از کشورهای مختلف برای تحصیل در اسپانیا اقدام می کنند. به عبارتی می توان گفت کسب اقامت اسپانیا از طریق مهاجرت تحصیلی یکی از روش های نسبتا کم دردسر و البته قانونی است.

درباره هزینه های مربوط به دانشگاه های اسپانیا نیز می توان گفت که بسته به رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود اما به صورت کلی هزینه ای برابر ۵ الی ۶ هزار یورو خواهد داشت.

نکته ای که در مورد این روش کسب اقامت اسپانیا باید به آن توجه داشته باشید این است که بسته به مقطع تحصیلی که فرد می خواهد در آن تحصیل کند زبان تدریس نیز متفاوت خواهد بود و ممکن است نیاز باشد که متقاضی به زبان اسپانیایی و یا زبان انگلیسی برای تحصیل در مقاطع تحصیلی در اسپانیا مسلط باشد.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای تحصیلی اسپانیا

 • گواهی تمکن مالی
 • مدارکی که نشان دهنده ی پذیرش فرد از سوی دانشگاه اسپانیایی باشد
 • مدارکی که نشان دهنده ی هویت فرد باشد
 • عکس پاسپورتی
 • ارائه ی پاسپورت معتبر
 • کپی از مدارک دانشگاهی و گواهی نامه های معتبری که فرد تاکنون کسب کرده است
 • در صورتی که نیاز باشد فرد باید گواهی زبان تافل یا ایلتس ارائه دهد.

دریافت اقامت اسپانیا از طریق تحصیل

موسسه دانش گستر کوه نور با بیش از سالها سابقه درخشان در زمینه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی آماده خدمت رسانی به علاقه مندان تحصیل در خارج از کشور می باشد. مشاورین موسسه همواره سعی بر آن دارند تا بهترین راهنمایی را به دانشجویان ارائه دهند. جهت مشاوره در زمینه های تحصیل در اروپا و کانادا مشاورین ما آماده ارائه بهترین مشاوره و خدمت رسانی به علاقه مندان می باشند.

امتیاز شما


امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02145131
مشاوره رایگان واتس آپ
(کلیک کنید)