#

بورسیه تحصیلی آلمان

به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
 • ۱۹ تیر ۱۳۹۸
 • مهاجرت تحصیلی
 • 963 بازدید
 • ۸ نظر

بورسیه تحصیلی آلمان

کشور آلمان که با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان شناخته می شود. این کشور در غرب قاره ی اروپا قرار دارد و یکی از کشورهای عضو اتحادیه ی اروپاست. پس از جنگ جهانی دوم نیاز کشور آلمان به صنعت افزایش یافت به همین دلیل نیاز بود ک دانشجویان زیادی در رشته های فنی مهندسی تحصیل کنند و همین مسئله موجب شد گرایش این دانشجویان برای گرفتن بورسیه تحصیلی افزایش یابد.

کشور آلمان دارای ۱۶ ایالت است و این ایالت ها در مواردی اجازه دارند که به صورت مستقل تصمیم گیری کنند. نکته ای که در مورد دانشگاه های آلمان وجود  دارد این است که شهریه ی دانشگاه در یک ترم بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ یورو است و همچنین دانشجویان برای این که هزینه های خود را کاهش دهند می توانند بلیط هایی از دانشگاه دریافت کنند که از سیستم حمل و نقل به صورت رایگان استفاده کنند.

از طرفی المان با داشتن پیشرفت های متعدد در زمینه ی علم و تکنولوژی ثابت کرده است که می تواند مقصد بسیار خوبی برای ادامه تحصیل باشد. به همین سالانه افراد زیادی از سراسر جهان در تلاشند که با گرفتن بورس تحصیلی آلمان در این کشور به تحصیل بپردازند.

قبل از این که چند و چون بورسیه تحصیلی آلمان را مورد بررسی قرار دهیم. بگذارید معنای بورس تحصیلی را مورد بررسی قرار دهیم. بورسیه تحصیلی در واقع کمک هزینه ی تحصیلی است که از طرف دانشگاه و یا مراکز آموزشی به افراد داده می شوند و افراد می توانند بدون این که هزینه ی تحصیل خود را پرداخت کنند به تحصیل در دانشگاه مورد نظر بپردازند. اما شاید این سوال برای تان ایجاد شود که دقیقا چه سازمان و یا ارگان هایی به افراد بورس تحصیلی می دهند؟ در پاسخ باید بگوییم که هزینه های بورس تحصیلی می تواند از طریق دولت مبدا، دولت مقصد، از طرف دانشگاه، سازمان های خصوصی و یا مراکز آموزشی داده شود.

آلمان و تحصیل در این کشور

انواع بورسیه تحصیلی آلمان

 1. بورسیه تحصیلی دولتی آلمان

یکی از انواع بورسیه هایی که به دانشجویان در  آلمان اعطا می شود بورسیه ی تحصیلی دولتی آلمان است. بورسیه ی تحصیلی دولتی آلمان است که به دو دسته تقسیم می شود:

 • بورسیه ی اراسموس: کمیسیون اروپا بورسیه ی تحصیلی اراسموس را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد که می خواهند در اروپا تحصیل کنند و در حال حاضر این کمیسیون، بزرگ ترین ارائه دهنده ی کمک هزینه ی تحصیلی در اروپا است. کمک هزینه ی تحصیلی که از سوی کمیسیون اروپا با عنوان بورسیه ی اراسموس اعطا می شود هزینه ی زندگی در برنامه ی مبادله دانشجویان بین المللی را تامین می کند.
 • بورسیه DAAD: نوعی دیگر از بورسیه ی تحصیلی دولتی آلمان، بورسیه ی DAAD است، خدمات دانشگاه های آلمان که به اختصار DAAD نامیده می شود کمک هزینه ی تحصیلی به دانشجویان خارجی که می خواهند در کشور آلمان در مقاطع مخلتلف تحصیل کنند اعطا می کند.
 1. بورسیه تحصیلی غیر دولتی آلمان

نوعی دیگر از بورسیه های تحصیلی که به افراد اعطا می شود بورسیه ی تحصیلی غیر دولتی آلمان است که شامل گروه های زیر می شود:

 • بورسیه ی کورت هانس برای شاخه های علوم
 • بورسیه ی تحصیلی دوره فوق دکترا فلوشیپ انیشتین
 • بورسیه کنراد آدناور از بنیاد بورسیه (KAS)
 • بورس تحصیلی Stipendium
 • بورس تحصیلی Mawista
 • بورسیه انجمن هلمهولتز
 • بنیاد توپفر آلفرد
 • بورسیه ی تحصیلی هاینریش بل برای دانشجویان بین المللی
 • فرصت های مطالعاتی ماری کوری برای کشورهای در حال توسعه
 • تحقیقات فرصت های مطالعاتی هومبولت برای دانشجویان و محققان فوق دکترا

که در ادامه هر کدام از موارد را به تفضیل مورد بررسی قرار می دهیم.

بورسیه کورت هانس برای شاخه های علوم

همان طور که از اسم این بورسیه مشخص است، این بورسیه به افرادی اعطا می شود که در رشته های علوم در آلمان مشغولند. بودجه ی این بورسیه توسط بنیاد بایر تامین می شود و به دانش آموزانی داده می شود که در حال تبدیل شدن به مربیانی در زمینه ی علم باز هستند اعطا می شود.

بورسیه تحصیلی دوره فوق دکترا فلوشیپ انیشتین

این نوع بورسیه ی تحصیلی از سوی بنیاد انیشتین افرادی اعطا می شود که در دوره ی فوق دکترا در دانشگاه برلین در حال تحصیل هستند.

بورسیه ی تحصیلی دولتی آلمان

بورسیه کنراد آدناور از بنیاد بورسیه (KAS)

دانشجویان بین المللی که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در آلمان در حال تحصیل هستند، می توانند این نوع بورسیه را دریافت کنند. اما این افراد برای دریافت بورسیه ی کنراد آدناور باید شرایطی داشته باشند که این شرایط شامل مواردی همچون داشتن زیر ۳۰ سال سن، علاقه مند به مسائل سیاسی، حضور فعال در کارهای داوطلبانه که به نفع جامعه است و همچنین داشتن عملکرد تحصیلی بالاتر از حد متوسط، می شود.

بورس تحصیلی Stipendium

این نوع کمک هزینه بر اساس لیاقت دانشجویان به آن ها اعطا می شود، در واقع دانشجویان با استعدادی که در آلمان هستند می توانند این نوع بورسیه  را که در حدود ۳۰۰ یورو در ماه است را دریافت کنند. نکته ای که در مورد این نوع بورسیه تحصیلی وجود دارد و باید به آن اشاره کنیم این است که ملیت دانشجو و یا درآمد شخصی دانشجو تاثیری روی شانس فرد برای دریافت این نوع بورسیه ندارد.

 بورس تحصیلی Mawista

بورسیه ی تحصیلی Mawista به افرادی اعطا می شود که خارج از کشور خود به تحصیل می پردازند و این شامل افرادی که در کشور آلمان تحصیل می کنند نیز می شود، البته توجه داشته باشید که شرایط دریافت این نوع بورسیه ی تحصیلی این است که فردی که این بورسیه را دریافت می کند از یک کودک مراقبت کند.

بورسیه انجمن هلمهولتز

این نوع بورسیه ی تحصیلی به این صورت است که کمک هزینه ی تحصیلی سالانه به دانشجویانی که در مقطع دکترا و فوق دکترا از سراسر جهان اعطا می شود و در واقع به آن ها این فرصت داده می شود که در مرکز هلمهولتز به انجام تحقیقات بپردازند.

 بنیاد توپفر آلفرد

یکی دیگر از بورسیه های تحصیلی غیر دولتی که می خواهیم آن را مورد بررسی قرار دهیم بورسیه ی تحصیلی بنیاد توپفر آلفرد است. بورسیه ی تحصیلی بنیاد توپفر آلفرد به دانش آموزان اروپا (البته به جز آلمان)، اسرائیل و ترکیه که می خواهند در مقاطع بالاتر از کارشناسی در رشته های علوم اجتماعی، هنر، جنگلداری، کشاورزی، معماری و رشته های فرهنگی تحصیل کنند اعطا می شود. نکته ای که در این مورد باید به آن توجه داشته باشید این است که درخواست برای بورسیه ی تحصیلی تا زمان مشخصی باید به صورت اینترنتی ارسال شود.

 بورسیه ی تحصیلی هاینریش بل برای دانشجویان بین المللی

دانشجویان بین المللی که می خواهند در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکترا در یک موسسه ی معتبر در آلمان تحصیل کنند می توانند بورسیه ی تحصیلی هاینریش بل را دریافت کنند.

بورس تحصیلی Stipendium

 فرصت های مطالعاتی ماری کوری برای کشورهای در حال توسعه

بودجه ی این فرصت های مطالعاتی توسط کمیسیون اروپا تامین می شود و یک نوع بورسیه ی پژوهشی است که به دانشجویان بین المللی که می خواهند در آلمان تحصیل کنند داده می شود.

تحقیقات فرصت های مطالعاتی هومبولت برای دانشجویان و محققان فوق دکترا

این کمک هزینه ی تحصیلی به همه ی دانشجویان فوق دکترا با هر شاخه و ملیتی داده می شود، البته توجه داشته باشید که فردی که این کمک هزینه ی تحصیلی را دریافت می کند باید شرایط مشخصی داشته باشد و در نهایت این که فردی که این کمک هزینه ی تحصیلی را دریافت می کند می تواند دوره ای مشخص در گئورگ فورستر بگذراند.

مدارک مورد نیاز برای بورسیه تحصیلی آلمان

برای این که بتوانید بورسیه ی تحصیلی آلمان را بگیرید باید  مدارکی را ارائه دهید که این مدارک عبارتند از:

 • رزومه کاری و تحصیلی
 • فرم درخواست پذیرش
 • مدرک تحصیلی دانشگاه و ریز نمرات دانشگاه
 • انگیزش نامه
 • گرفتن نمره ی ۶ از آزمون ایلتس برای زبان انگلیسی
 • در برخی از کشورها برای این که بتوانید از شرایط بورسیه ی تحصیلی آن ها استفاده کنید نیازی نیست که زبان کشور مقصد را بدانید زیرا با یادگیری زبان انگلیسی می توانید برای بورسیه اقدام کنید، اما در کشور آلمان این گونه نیست و برای این که بورسیه ی یکی از دانشگاه های آلمان را بگیرید باید زبان آلمانی نیز بدانید و حداقل در سطح B1 باشید.

نکته ی دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که با توجه به مقطع تحصیلی خود باید ریز نمراتی نیز ارائه دهید، برای مثال اگر می خواهید در مقطع کارشناسی در یکی از دانشگاه های آلمان تحصیل کنید باید ریز نمرات مدرسه و به خصوص سال اخر دبیرستان خود را ارائه دهید و در نهایت این ریز نمرات باید توسط دارالترجمه به زبان انگلیسی و یا المانی ترجمه شوند.

انواع بورسیه تحصیلی آلمان (از نظر مقاطع تحصیلی )

برای تحصیل در آلمان می توان در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا برای گرفتن بورسیه اقدام کرد. البته توجه داشته باشید گرفتن بورسیه در هر مقطع شرایط خاص خود را دارد که در اینجا برخی از این شرایط را بیان می کنیم.

 1. مقطع کارشناسی در آلمان

 • داشتن مدرک دیپلم
 • داشتن سطح B1 یا B2 زبان آلمانی
 1. مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

 • گرفتن نمره ی ۶ از آزمون آیلتس
 • داشتن معدل بالای ۱۵ در مقطع کارشناسی
 1. مقطع دکترا در آلمان

 • داشتن معدل بالا در مقطع کارشناسی ارشد
 • داشتن پروپوزال معتبر و مورد تایید استاد راهنما
 • کسب نمره ی ۶ ایلتس
 • داشتن یک رزومه ی پژوهشی مانند چاپ یک مقاله ی بین المللی
 • داشتن سن مناسب
 • برگزاری سمینار و کنفرانس های علمی
 • داشتن سابقه کار مناسب و مرتبط با رشته ی تحصیلی

مدارک مورد نیاز برای بورسیه ی تحصیلی آلمان

مزایای بورسیه تحصیلی آلمان

تحصیل در یک کشور اروپایی و پیشرفته مانند آلمان می تواند مزایای بسیاری به همراه داشته باشد که از جمله ی این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به دلیل این که دانشگاه های المان جزو دانشگاه های معتبر و پر بار از نظر علمی هستند فردی که در این دانشگاه ها به تحصیل بپردازند می تواند پس از پایان تحصیل خود می توانند با یک رزومه ی عالی و در شغلی مرتبط با رشته ی تحصیلی خود مشغول به کار شوند.
 • از طرف دیگر برخی از افراد پس از تحصیل در آلمان و آشنایی با این کشور پیشرفته تصمیم می گیرند که در سال های بعدی زندگی خود آلمان را به عنوان محل زندگی خود انتخاب کنند به همین دلیل این افراد می توانند با گرفتن بورسیه تحصیلی آلمان، هر چه بیشتر به آرزوی خود نزدیک شوند.

معایب بورسیه تحصیلی آلمان

حال که در مورد مزایای بورسیه ی تحصیلی المان صحبت کردیم بهتر است در مورد معایب بورسیه ی این کشور نیز صحبت کنیم. البته قبل از این که در مورد معایب بورسیه ی تحصیلی این کشور صحبت کنیم باید به این نکته اشاره کنیم که مزایای بورسیه ی تحصیلی آلمان قطعا بیشتر از معایب آن است ولی ما در این جا برای این که همه ی موارد در مورد بورسیه ی تحصیلی آلمان در نظر بگیرید این موارد را بیان می کنیم:

 • اولین موردی که شاید بتوان از آن با عنوان یکی از عیب های بورسیه ی تحصیلی آلمان یاد کرد دشواری گرفتن بورسیه ی این کشور است.
 • یکی دیگر از معایب بورسیه ی تحصیلی آلمان محدودیت هایی است که برای افراد برای کار در هنگام اشتغال به تحصیل وجود دارد.

هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان

در کنار هزینه های تحصیلی که توسط ارگان یا سازمان مربوطه که فرد را بورسیه کرده است پرداخت می شود هزینه های دیگری وجود دارد که خود فرد متقاضی باید آن ها را پرداخت کند که در واقع همان هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان است.

در رابطه با هزینه های زندگی در آلمان باید به این نکته اشاره کنیم که هزینه ی زندگی در آلمان زیاد است، و هر دانشجو برای این که بتواند هزینه های زندگی خود در المان را تامین کند به ۶۶۰ یورو نیاز دارد البته این هزینه در ماه پول زیادی نیست و برای این که بتوان از این میزان پول بهترین استفاده را کرد می توان هزینه های ثابت زندگی در آلمان مانند هزینه های اجاره خانه را تا حد امکان پایین نگه داشت.

هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان8 پاسخ به “بورسیه تحصیلی آلمان”

 1. فاطمه گفت:

  سلام ایا رشته بهداشت عمومی ور مقطع دکتری بورسیه داره

  • ManKooAdvid گفت:

   با سلام و وقت بخیر
   تحصیل در مقطع دکتری آلمان رایگان است و دریافت بورسیه بستگی به رزومه و سوایق تحصیلیتون داره، لطفا در ساعات اداری با شماره 02145131 تماس بگیرید و راهنمایی های اولیه رایگان را دریافت نمایید.

 2. قدرت الله گفت:

  این بورسیه چی شرایطی دارد وچقدر هزینه دارد

  • ManKooAdvid گفت:

   با سلام
   شرایط بورسیه ها و مبالغ آن ها متفاوت می باشند که دریافت آن ها به رزومه و شرایط شما بستگی دارد، لطفا برای بررسی شرایطتون با شماره 02145131 تماس بگیرید و مشاوره اولیه رایگان را دریافت نمایید.

 3. ثریا گرشاسبی گفت:

  کدوم کشور بیماران خاص قبول میکنه

  • ManKooAdvid گفت:

   با سلام
   شرایط هر کشور متفاوت می باشد و نیاز به بررسی تخصصی می باشد، لطفا برای بررسی شرایطتون در ساعات اداری با شماره 02145131 تماس بگیرید و مشاوره اولیه رایگان را دریافت کنید.

 4. Hassan Rasoli گفت:

  سلام من تمام شرایط مهاجرت تحصیلی رو دارم غیر از بودجه برای نامه تمکن مالی.اگه دوست یا آشنایی مقیم کشور آلمان داشته باشم در چه شرایطی میتواند به من کمک کند برای معافیت از نامه تمکن مالی؟؟؟؟؟

  • lak-koohenoor گفت:

   سلام و احترام
   نسبت و شرایط آشنای شما بسیار مهمه و هرفردی رو نمیشه بعنوان حمایت کننده معرفی کرد. با این حال ممکنه سفارت مبلغی رو دریافت کنه. برای پاسخ مشخص باید مدارک بررسی بشه. جهت بررسی مدارک میتونید در ساعات اداری با شماره 02145131 تماس بگیرید و مشاوره اولیه رایگان رو دریافت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02145131
مشاوره رایگان واتس آپ
(کلیک کنید)