#

تابعیت ایتالیا

 • ۱۷ تیر ۱۳۹۸
 • مقالات تحلیلی
 • 26 بازدید
 • بدون نظر

به دلیل دریافت تابعیت یک کشور خارجی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، ما در این مقاله قصد داریم در ابتدا شرایط زندگی در ایتالیا را مورد بررسی قرار دهیم سپس در مورد تابعیت این کشور و شرایط لازم برای دریافت آن صحبت کنیم.

کشور ایتالیا و شرایط زندگی در آن

ایتالیا یکی از کشورهای اروپایی است که در جنوب این قاره قرار دارد. ایتالیا با کشورهایی همچون سوئیس، فرانسه، اتریش، واتیکان، اسلوونی و سان مارینو همسایه است. بر خلاف بیشتر کشورهای اروپایی، آب و هوای کشور ایتالیا، آب و هوای سردی نیست، البته مسئله ای که در مورد آب و هوای این کشور باید به  آن اشاره کنیم این است که در شمال این کشور به دلیل این که رشته کوه های آلپ وجود دارد آب و هوای سردی حاکم است اما هر چه از سمت شمال این کشور به سمت جنوب می رویم آب و هوا گرم تر می شود.

یکی از نکاتی که در مورد کشور ایتالیا وجود دارد و  شاید برای تان جالب باشد و همچنین یکی از نکاتی که شاید بسیاری از افراد از آن آگاه نباشد این است که دو کشور در خاک کشور ایتالیا وجود دارد، این دو کشور سان مارینو و واتیکان نام دارند و اگر بخواهید در آن ها پیاده روی کنید تنها به ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارید.

فرهنگ مردم ایتالیا یکی دیگر از مواردی است که نیاز است که در مورد اطلاعاتی داشته باشید، در مورد فرهنگ مردم ایتالیا باید بگوییم که ایتالیایی ها مردم مهربان و البته متملق هستند و شما می توانید تملق آن ها را در تعریف زیاد شان از دوستان شان و یا خارجی ها به خوبی مشاهده کنید.

یکی دیگر از مواردی مهمی که افرادی که می خواهند تابعیت ایتالیا را بگیرند باید از آن آگاهی داشته باشند شرایط اقتصادی در کشور ایتالیا است، این کشور اخیرا در زمینه ی اقتصادی پیشرفت های خوبی داشته است و همین مسئله موجب شده است که به یکی از کشورهای تراز اول جهان در زمینه ی اقتصادی تبدیل شوید.

اگر در مورد شرایط کار در کشور ایتالیا می خواهید بدانید باید بگوییم که شرایط کار در این کشور بسیار عالی است و در زمینه ی کار از جمله مهم ترین صنایعی که افراد می توانند در کشور ایتالیا در آن مشغول به کار شوند صنایعی همچون فلزکاری، مواد شیمیایی، کشتی سازی، پتروشیمی، تولید لوازم الکترونیکی و ماشین آلات نیز از جمله صنایع مهمی است که افراد می توانند در آن مشغول به کار شوند.

حال پس از این مقدمه در مورد کشور ایتالیا نوبت به موضوع اصلی این مقاله یعنی گرفتن تابعیت ایتالیا می رسد.

کشور ایتالیا و شرایط زندگی در آن

تابعیت ایتالیا

حال که تا حدودی که با کشور ایتالیا و ویژگی های این کشور آشنا شدید، شاید متوجه شده باشید که چرا افراد زیادی تمایل به دریافت تابعیت ایتالیا دارند. افرادی که می خواهند تابعیت ایتالیا را دریافت کنند باید بدانند که برای این که بتوانند تابعیت این کشور اروپایی را دریافت کنند به طور کلی می توانند از طریق سه روش اقدام کنند که این روش ها شامل موارد زیر می شوند:

 1. گرفتن تابعیت ایتالیا از طریق اعمال اصل خون
 2. گرفتن تابعیت ایتالیا از طریق ازدواج
 3. گرفتن تابعیت ایتالیا از طریق تقاضا

در ادامه برای آشنایی شما با این روش ها، هر کدام از این روش ها را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می دهیم.

 1. گرفتن تابعیت ایتالیا از طریق اعمال اصل خون

اولین راهی که می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم و افراد از طریق آن می توانند تابعیت ایتالیا را دریافت کنند، گرفتن تابعیت ایتالیا از طریق اعمال اصل خون است. قوانینی که در مورد گرفتن تابعیت ایتالیا از طریق اعمال اصل خون تصویب شده است به صورت زیر است:

 • اگر فردی از پدر و یا مادر ایتالیایی در هر کجای دنیا متولد شود می تواند از طریق اعمال اصل خون، تابعیت ایتالیا را دریافت کند.
 • اگر فردی در قلمرو کشور ایتالیا متولد شود و پدر و مادر او معلوم نباشد تابعیت ایتالیا به او داده می شود، همچنین اگر فردی که در کشور ایتالیا متولد می شود پدر و مادرش تابعیت نداشته باشند به این فرد نیز تابعیت ایتالیا داده می شود. نکته ای که در این مورد باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر پدر و مادری که دارای تابعیت مشخص هستند فرزندشان در خاک کشور ایتالیا متولد شود، به فرزند این پدر و مادر تابعیت ایتالیا داده نمی شود و قانونی که در مورد آن صحبت کردیم تنها متعلق به افرادی است که پدر و مادر فرد تابعیت مشخصی نداشته باشند.

نکته ی دیگری که در مورد این روش دریافت تابعیت ایتالیا باید به آن اشاره کنیم این است که اگر فردی از والدین ایتالیایی در خارج از خاک کشور ایتالیا متولد شود و می خواهند تابعیت ایتالیا را نیز داشته باشند باید بعد از این که به سن رشد رسیدند به سربازی بروند و یا این که در مراکز خدمات عمومی مشغول به کار شوند و همچنین این افراد باید حداقل به مدت ۲ سال در کشور ایتالیا اقامت داشته باشند.

 1. رفتن تابعیت ایتالیا از طریق ازدواج

یکی دیگر از روش هایی که می توان از طریق آن برای دریافت تابعیت ایتالیا درخواست کرد، ازدواج است. طبق قانون قبلی زنان خارجی که با مردان دارای تابعیت ایتالیا قبل از ۲۷ آوریل ۱۹۸۳ ازدواج کرده باشند به صورت خودکار نمی توانند تابعیت ایتالیا را دریافت کنند، اما اگر فرزند این زوج قبل از  اول ژانویه ۱۹۸۴ متولد شده باشد می تواند برای دریافت تابعیت ایتالیا را دریافت کند.

اما طی قانون جدیدی که در سال ۲۰۰۹ تصویب شده است اگر فردی خارجی با فردی که دارای تابعیت ایتالیا است صرف نظر از جنسیت او ازدواج کند، تبعه ی خارجی می تواند پس از ۲ سال اقامت قانونی در ایتالیا تابعیت این کشور را دریافت کند اما اگر این زوج دارای فرزندی باشد که این فرزند می تواند فرزند خودشان و یا فرزند خوانده ی شان باشد، مدت این اقامت به یک سال و نیم کاهش پیدا می کند، یعنی همسر خارج می تواند پس از یک سال و نیم اقامت قانونی در ایتالیا برای دریافت تابعیت این کشور درخواست دهد.

 1. گرفتن تابعیت ایتالیا از طریق تقاضا

سومین راه و آخرین راهی که افراد از طریق آن می توانند تابعیت ایتالیا را دریافت کنند، گرفتن تابعیت ایتالیا از طریق تقاضا است. اما افرادی که می خواهند از طریق این روش، تابعیت ایتالیا را دریافت کنند باید شرایط خاصی داشته باشند که برخی از این شرایط شامل موارد زیر می شود:

 • متقاضی باید به مدت ۱۰ سال در کشور ایتالیا اقامت داشته باشد.
 • متقاضی باید دارای تمکن مالی باشد یعنی در مدتی که در کشور ایتالیا اقامت دارد بتواند هزینه های زندگی خود و خانواده ی خود را تامین کند..
 • متقاضی نباید مرتکب هیچ گونه جرم و جنایتی شده باشد.

نکته ی دیگری که در مورد این روش دریافت تابعیت ایتالیا به آن اشاره کنیم این است که اتباع خارجی که پدربزرگ، مادر بزرگ، یکی از والدین و یا یکی از اجداد آن ها در ایتالیا متولد شده باشند می توانند برای دریافت تابعیت ایتالیا درخواست دهند.

از دست دادن تابعیت ایتالیا

بر عکس گرفتن تابعیت ایتالیا، روشی وجود دارد که افراد می توانند از طریق آن تابعیت خود را از دست بدهند. به طور کلی یک فرد از طریق دو روش می تواند تابعیت ایتالیا را از دست بدهد که این دو روش یکی ترک اختیاری تابعیت است و دیگری ترک غیر ارادی تابعیت است، که در ادامه هر دوی این روش ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

 • ترک ارادی تابعیت

طبق قانون ایتالیا، افراد می توانند برای ترک تابعیت ایتالیا به طور اختیاری اقدام کنند. البته توجه داشته باشید که افرادی که تابعیت کشورهای دیگر را دریافت می کنند نیازی نیست که تابعیت ایتالیایی خود را ترک کنند.

 • ترک ارادی تابعیت یا سلب تابعیت

در برخی از حالت ها افراد بدون این که خود بخواهند می توانند تابعیت ایتالیایی خود را از دست بدهند که این افراد شامل گروه های زیر می شوند:

 • افراد که مخصوصا در زمان جنگ به صورت ارادی به استخدام ارتش کشور دیگری در می آیند.
 • افرادی که تابعیت کشوری را دریافت کنند که با ایتالیا در حال جنگ است.

تابعیت مضاعف

یکی دیگر از مواردی که در مورد تابعیت ایتالیا باید به آن اشاره کنیم تابعیت مضاعف است، طبق قانون اقامت و تابعیت ایتالیا، افراد می توانند تحت برخی از شرایط تابعیت مضاعف داشته باشند که این شرایط شامل شرایط زیر می شوند:

 • افرادی که پس از ۲۳ ژانویه ۲۰۰۱ تابعیت کشور دیگری را دریافت کرده باشند باید ظرف مدت به سفارت ایتالیا و یا اداره ی ثبت داخلی در آن کشور اطلاع دهند، در صورتی که این افراد اطلاع ندهند جریمه خواهند شد.
 • افرادی که پس از ۲۳ ژانویه ۲۰۰۱ تابعیت کشور دیگری را دریافت می کنند می توانند از طریق ایمیل و یا نامه به مراجع مربوطه اطلاع دهند.

نکته ی دیگری که در این باره باید به آن اشاره کنیم این است که پس از قانونی که در سال ۱۹۹۲ تصویب شده است افرادی که تابعیت ایتالیایی دارند و تابعیت آمریکایی دریافت می کنند نیازی نیست که تابعیت ایتالیایی خود را ترک کنند.

موسسه دانش گستر کوه نور با بیش از سالها سابقه درخشان در زمینه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی آماده خدمت رسانی به علاقه مندان تحصیل در خارج از کشور می باشد. مشاورین موسسه همواره سعی بر آن دارند تا بهترین راهنمایی را به دانشجویان ارائه دهند. جهت مشاوره در زمینه های تحصیل در اروپا و کانادا مشاورین ما آماده ارائه بهترین مشاوره و خدمت رسانی به علاقه مندان می باشند.پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02145131