#

تحصیل در آلمان

 • ۴ اردیبهشت ۱۳۹۹
 • مهاجرت تحصیلی
 • 2673 بازدید
 • ۳۰ نظر

تحصیل در آلمان

کشور آلمان و تحصیل در آن

دانشجویان بسیاری هرساله آلمان را به عنوان یک مقصد تحصیلی انتخاب می کنند تا بتوانند از مزایای مهاجرت تحصیلی به آلمان اروپایی بهره مند شوند. تحصیل در آلمان رایگان بوده که این امر موجب شده متقاضیان بسیاری از کشورهای مختلف داشته باشد. آلمانی یکی از کشورهای پیشرفته و صنعتی اروپایی است و برلین پایتخت آن بوده و از بخش  شمال با دریای شمال و دریای بالتیک و دانمارک دارای مرز مشترک است. این کشور اروپایی از بخش شرقی با کشورهای چک و لهستان و از سمت جنوب با کشورهای سوئیس و اتریش همسایه است.

درحال حاضر حدود ۴۰ میلیون نفر در کشور آلمان اشتغال دارند و مهاجرت تحصیلی به آلمان به عنوان راهی شناخته می شود که افراد را برای پیدا کردن شغلی مناسب کمک می کند. هم اکنون تبلیغات بسیار گسترده ای جهت تحصیل در این کشور انجام شده که به همراه شرایط ایده آلی که در آلمان وجود دارد، این کشور را به عنوان یک مقصد مهاجرتی عالی معرفی می کند. دولت آلمان درخصوص دانشجویانی که قصد تحصیل را دارند اهمیت بالایی قائل است. متقاضیان برای اینکه بتوانند در دانشگاه های معتبر آلمان به تحصیل بپردازند تنها مبلغی در حدود ۳۸۰ تا ۷۶۰ یورو را جهت ثبت نام باید بپردازند.

دانشگاه های آلمانی رشته های متنوعی را در مقاطع مختلف ارائه می دهند؛ دانشجویان متقاضی باتوجه به رشته و مقطع موردنظر و دانشگاهی که برای تحصیل انتخاب کرده اند، باید قوانین حقوقی و آیین نامه دانشگاه را درنظر داشته باشند. متقاضیان می توانند در دو زمان مختلف جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور پذیرش دریافت کنند. ماه سپتامبر نخستین زمانی است که دانشجویان برای پذیرش از دانشگاه های آلمانی باید درنظر داشته باشند؛ چنانچه فردی در زمان نخست موفق به این کار نشد می تواند در ماه ژانویه جهت دریافت پذیرش اقدام کند.

متقاضیان دانشگاههای آلمان می توانند وارد موسسات آکادمیکی که در آلمان فعالیت دارند شده و از امکانات تحصیلی موجود در این دانشگاه ها بهره مند شوند. درواقع دانشجویان متقاضی ویزای تحصیلی آلمان می توانند پس از ورود به این کشور پروژه های تحقیقاتی و مقالات و اختراعاتی که دارند را به موسسه موردنظر معرفی کند؛ پس از دریافت تائیدیه اساتید این موسسات  وارد دانشگاه های این کشور شوند. دانشجویان متقاضی برای اینکه بتوانند از تحصیل رایگان در آلمان برخوردار شوند باید توانایی بالا و رزومه قوی داشته باشند تا براساس آن درصد تحصیل رایگان تعیین شود.

َشرایط تحصیل در آلمان

افرادی که تمایل به تحصیل در آلمان دارند باید بدانند که می توانند در سه مقطع مختلف در آلمان تحصیل کنند و همچنین لازم به ذکر است موسسه های آموزشی در آلمان به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 • موسسات علمی کاربردی
 • دانشگاه ها
 • کالج هنر، فیلم و موسیقی

دانشگاه های آلمانی نیز به دو دسته ی دولتی و خصوصی تقسیم می شوند؛ البته اکثر دانشگاه های آلمان دولتی هستند. نکته ای که باید در مورد دانشگاه های خصوصی به آن اشاره کنیم این است که دانشگاه های خصوصی غالبا فنی حرفه ای هستند که البته هزینه ی تحصیل در آن ها زیاد است.

نکته ی دیگری که باید در مورد پذیرش تحصیلی آلمان به آن اشاره کنیم تصور غلطی است که بسیاری از افراد در مورد تحصیل در کشورهای خارجی و مخصوصا آلمان دارند؛ بسیاری تصور می کنند که اگر در کنکور سراسری دانشگاه ها در ایران پذیرفته نشوند می توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی به آلمان بیایند و در این کشور تحصیل کنند؛ اما این تصور اشتباه است، بلکه افراد باید مدارکی داشته باشند که نشان دهد با آن مدارک می توانند در کشور مبدا در مقاطع تحصیلی بالاتر تحصیل کنند. برای مثال اگر فرد در ایران در کنکور سراسری پذیرفته شد می تواند برای پذیرش در دانشگاه های آلمان درخواست دهد.

شرایط تحصیل در آلمان

متقاضیانی که می خواهند مهاجرت تحصیلی به آلمان داشته باشند باید بدانند که در این کشور می توانند به زبان های انگلیسی و آلمانی به تحصیل بپردازند . از مهم ترین مواردی که در مهاجرت تحصیلی به آلمان وجود دارد و قبلا به آن اشاره شد رایگان بودن تحصیل در این کشور است . البته در این کشور دانشگاه هایی نیز وجود دارد که شهریه ای که دریافت می کنند بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ یورو در هر ترم است .

آن دسته از متقاضیانی که قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارند و می خواهند در این کشور به زبان آلمانی به تحصیل بپردازند با توجه به دانشگاهی که در این کشور برای تحصیل انتخاب می کنند باید مدرک زبان سطح B1 و یا B2 داشته باشند. اگر متقاضی می خواهد به زبان انگلیسی تحصیل کند باید بداند که با توجه به رشته و دانشگاه باید در آزمون IELTS ACADEMIC دارای حداقل نمره ۵/۶ و یا در Ibt حداقل نمره ۷۲ را کسب کنند . البته متقاضی باید برای بعضی از رشته ها و دانشگاه ها GRE یا GMAT را ارائه کنند . متقاضی مهاجرت تحصیلی به آلمان باید قبل از مهلت تعیین شده مدارک خود را ارسال کند .

آن دسته از افرادی که می خواهند در مقطع کارشناسی در آلمان به تحصیل بپردازند باید در دانشگاه های سراسری داخل کشور قبول شده باشند و یا این که در خود آزمون سراسری پذیرفته شده باشند . پس تنها با داشتن مدرک دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی نمی توان به تحصیل در دانشگاه های این کشور پرداخت .

بعد از این که فرد وارد این کشور شد باید در ابتدا یک دوره یک ساله را در کالج بگذراند و بعد از پایان رساندن این دوره می تواند در رشته اصلی خود به تحصیل بپردازد. تنها آن دسته از دانشجویانی لازم نیست این دوره یک ساله را بگذرانند که از دانشگاه ها فارغ التحصیل شده باشند و یا این که در سال سوم دوره کارشناسی دانشگاه های آزاد و یا سراسری این کشور مشغول تحصیل باشند .

آن دسته از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان باید بدانند که برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان باید در مقطع کارشناسی در این کشور تحصیل کرده باشند و این مدرک را از دانشگاه های سراسری دریافت کرده باشند . اگر دانشجویی مدرک خود را از دانشگاه های غیر دولتی اعم از آزاد ، پیام نور و … ارائه کند باید سوابق تحصیلی وی بسیار عالی باشد . البته در نهایت خود دانشگاه ها تصمیم آخر را در مورد پذیرش افراد می گیرند.

مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع مدارس

متقاضیان مهاجرت تحصیلی در مقطع مدارس باید در ابتدا با سیستم آموزشی کشور آلمان آشنایی داشته باشند . در آلمان بین سن سه تا شش سالگی کودکان به مهدکودک می روند و دوره پایه ابتدایی آن ها نیز چهار ساله است که برای همه کودکان در Grundschule اجباری است. بعد از این که چهار سال ابتدایی این کودکان به اتمام رسید دانش آموزان با توجه به استعدادها و توانایی هایی که دارند می توانند یکی از مدرسه های زیر را برای تحصیل انتخاب کنند:

۱-Hauptschule: آن دسته از دانش آموزانی که نمره های آن ها بین ۵ تا ۹ باشد باید تا سن ۱۸ سالگی در این مدرسه ها تحصیل کنند. این مدرسه ها را می توان به مدرسه های فنی و حرفه ای تشبیه کرد و برای همان دانش آموزانی است که سطح علمی آن ها کم تر است. تحصیل کردن در این دوره ها با دوره های کارآموزی همراه است.

۲-Realschule : این مدارس برای آن دسته از دانش آموزانی است که نمره آن ها بین ۵ تا ۱۰ است و بعد از این که دوران تحصیل آن ها به پایان رسید دوره های کارآموزی را پشت سر می گذرانند و یا می توانند برای ادامه تحصیل در مدارس دیگر وارد دانشگاه ها شوند.

۳-Gymnasium: این مدرسه ها برای آن دسته از افرادی است که نمره آن ها بین ۱۰ تا ۱۳ است و می خواهند در ادامه تحصیل به بهترین دانشگاه ها وارد شوند . بعد از این که متقاضیان تحصیل خود را در این مدارس به اتمام رساندند باید در آزمون های سراسری شرکت کنند و اگر در این آزمون قبول شدند می توانند وارد دانشگاه های عالی آلمان شوند .

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان که سن آن ها زیر ۱۸ سال است برای این که در مدارس این کشور به تحصیل بپردازند نیازی به مدارک زبان ندارند و می توانند آموزش های لازم را در مدرسه های زبان آلمانی ببینند . افسر ویزا مهاجرت تحصیلی برای متقاضیان بالای ۱۲ سال را منطقی می داند و دریافت کردنویزای تحصیلی در آلمان نیز برای آن ها ریسک کم تری دارد. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان می توانند در این کشور در مدرسه های خصوصی نیز امکان پذیر است . حتی این مدرسه ها ممکن است شبانه روزی هم باشد و اما امکانات بسیار خوبی را به آن ها ارائه می کند . هزینه هایی در این مدرسه ها پرداخت می شود متغیر است البته به صورت کلی هزینه هایی که در مدرسه های خصوصی و شبانه روزی در این کشور می شود سی هزار یورو است .

تحصیل در مقطع کارشناسی آلمان

افرادی که می خواهند برای پذیرش تحصیلی آلمان با دیپلم در مقطع کارشناسی اقدام کنند؛ باید بدانند که می توانند این مقطع را در ۶ تا ۸ ترم به پایان برسانند و پس از پایان تحصیل خود یا می توانند در مقطع کارشناسی ارشد اقدام کنند یا می توانند به کار حرفه ای مشغول شوند.

در ضمن افرادی که می خواهند در مقطع کارشناسی در آلمان تحصیل کنند، باید در کنار مدرک زبان، گواهی ۱۲ ساله یا همان دیپلم را ارائه دهند.

اولین قدمی که افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور را دارند این است که باید در دانشگاه های این کشور پذیرش شوند . در این کشور کیفیت تحصیل بسیار بالا است و همین باعث شده است تا متقاضیان بسیار زیادی قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را داشته باشند . ۳۵ درصد از کل دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور تحصیل می کنند جز دانشجویان بین المللی اند .

مهاجرت تحصیلی به آلمانی در مقطع کارشناسی در صورتی می تواند اتفاق بیفتد که از سال دریافت کردن مدرک دیپلم چهار و یا پنج سال گذشته باشد . نکته بسیار مهمی که متقاضیان مهاجرت باید درنظرداشته باشند گپ تحصیلی است که برای دریافت پذیرش بسیار مهم است. متقاضی برای این که به دانشگاه های رایگان آلمان وارد شوند باید حداقل دارای مدرک b1 آلمانی باشد و البته باید متقاضی بعد از این که وارد این کشور شد سطح زبان خود را بالاتر ببرد تا بتواند مدرک b2 خود را دریافت کند و بعد از این نیز وارد دانشگاه های این کشور شود.

دوره کارشناسی در این کشور چهار ساله است و فرد می تواند در زمان تحصیل خود به صورت پاره وقت کار کند . کاره پاره وقت منظور همان چهل ساعت در هر هفته است . منظور از تحصیل رایگان در کشور آلمان این نیست که کاملا این تحصیل رایگان است . در این دانشگاه ها مبلغ بسیار کمی از دانشجوها دریافت می شود این مبلغ بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو است. در دانشگاه های خصوصی این کشور شهریه در هر سال از ۱۲ هزار یورو تا ۲۰ هزار یورو خواهد بود و البته بسته به رشته و دانشگاهی که فرد برای تحصیل انتخاب کرده است متغیر خواهد بود.

از مهم ترین مدارکی که برای صادر شدن ویزای دانشجویی در آلمان لازم است نامه تمکن مالی است که این نامه نشان می دهد که این دانشجو می تواند هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی خود را در یک سال تامین کند . این هزینه ها حدود ۷۵۰ یورو در هر ماه است.

تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آلمان

دانشجویانی که می خواهند در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان مشغول به تحصیل شوند باید مقطع کارشناسی خود را به اتمام رسانده باشند؛ سپس این افراد می توانند پس از این که از دانشگاه مورد نظر خود در آلمان پذیرش گرفتند در سه تا ۴ ترم مقطع کارشناسی ارشد خود را به پایان برسانند.

برای این که افراد بتوانند پذیرش دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی ارشد را بگیرند، باید در کنار ارائه ی مدرک کارشناسی، مدرک زبان B1 را نیز ارائه دهند؛ همچنین دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد اجازه ۲۰ ساعت کار نیمه وقت در هفته را دارند.

از مهم ترین نکاتی که متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع کارشناسی ارشد باید بدانند این است که باید مدرک تحصیلی کارشناسی را در دانشگاه های ایران داشته باشند . البته این نکته نیز بسیار مهم است که مدرک شما از چه دانشگاهی در ایران است . دانشگاه های کشور آلمان به دانشگاه های غیر انتفاعی و علمی و کاربردی توجه کم تری می کنند و تنها بعضی از دانشگاه های آلمان متقاضیان فارغ التحصیل شده از این نوع دانشگاه ها را پذیرش می کنند .

دوره کارشناسی ارشد در آلمان می تواند یک ساله ، یک سال و نیم و یا دو ساله باشد . البته بسته به رشته ای که متقاضی انتخاب می کند متفاوت خواهد بود. پس با مواردی که تا به حال گفته شد آن دسته از افرادی که مدرک لیسانس دارند و گپ تحصیلی آن ها از چهار و یا پنج سال بیش تر نیست می توانند برای تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و مهاجرت تحصیلی به آلمان اقدامات لازم را انجام دهند.

آن دسته از متقاضیانی که می خواهند مهاجرت تحصیلی به آلمان داشته باشند و در مقطع فوق لیسانس به تحصیل بپردازند و هم چنان مدرک لیسانس خود را در این کشور دریافت نکرده اند باید به دفتر بین المللی Akademisches Auslandsamt در آلمان مراجعه کنند در این مرکز مدارک لیسانس افراد مورد بررسی قرار می گیرد. از اصلی ترین مدارکی که متقاضی مهاجرت تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد باید به همراه داشته باشد مدرک زبان آلمانی در این کشور است و سطحی که برای زبان آلمانی درنظرگرفته می شود نیز بسته به رشته ای که فرد انتخاب کرده است متغیر خواهد بود.

تحصیل در مقطع دکترا آلمان

افراد می توانند پس از پایان دوره ی کارشناسی ارشد خود در صورتی که شرایط لازم را داشته باشند برای مقطع دکترا در یکی از دانشگاه های آلمان پذیرش بگیرند؛ تحصیل در مقطع دکترا آلمان بین ۲ تا ۵ سال طول می کشد و در طی این دوره همانند ایران، فرد دانشجو باید روی پروژه ی تحصیلی خود کار کند.

در ضمن برای این که فرد بتواند برای پذیرش خود در مقطع دکترا اقدامات اولیه را انجام دهد، باید در کنار ارائه ی مدرک کارشناسی ارشد و مدرک زبان آلمانی خود باید یک استاد راهنما نیز داشته باشد.

پذیرش و تحصیل در مقطع دکترا در آلمان کار بسیار سختی است و متقاضیانی که می خواهند مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع دکترا داشته باشند باید بدانند که راه بسیار دشواری را در پیش دارند . فردی که می خواهد مهاجرت تحصیلی به آلمان داشته باشند و در مقطع دکترا به تحصیل بپردازند باید رزومه بسیار قوی را داشته باشد تا بتواند استاد راهنمایی را برای خود پیدا کند.
بعد از این که متقاضی برای خود استاد راهنما پیدا کرد چند جلسه با وی مصاحبه خواهد شد و بعد از این که این مصاحبه ها و رزومه فرد توسط استاد راهنما مورد بررسی قرار گرفت و همه این موارد قبول شد در این مقطع پذیرش خواهد شد . منظور از رزومه قوی که در این جا بیان شد این است که دانشجو باید حداقل سه چهارم مقاله های ISI و هم چنین سابقه کارهای تحقیقاتی را هم داشته باشد . متقاصی باید در مقاطع لیسانس نیز دارای معدل بالایی باشد و و هم چنین مدرک زبان سطح بالایی داشته باشد. تحصیل در این مقطع چهار سال در کشور آلمان طول می کشد.

فرایند اعزام دانشجو به آلمان

افرادمتقاضی، در ابتدا باید از یکی از دانشگاه های آلمان پذیرش بگیرند؛ پس از اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های آلمان برای این که بتوانند در کشور آلمان تحصیل کنند و اقامت داشته باشند و باید ویزای تحصیلی آلمان را تهیه کنند؛ البته توجه داشته باشید که ممکن است فرایند اخذ ویزای تحصیلی چند ماه طول بکشد.

ویزای تحصیلی که به دانشجویان داده می شود ۲ سال اعتبار دارد و پس از دو سال در صورتی که فرد بخواهد در آلمان ادامه تحصیل بدهد قابل تمدید خواهد بود. دولت آلمان ظرفیت زیادی برای پذیرش دانشجو دارد و همچنین دارای موقعیت فراوان شغلی است و همین مسئله موجب شده است که امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان آلمانی و خارجی را فراهم کند.

همچنین اگر می خواهید در دانشگاه های دولتی آلمان تحصیل کنید، هزینه ی بسیار کمی را برای تحصیل خود پرداخت خواهید کرد.، اما به طور کلی تحصیل در دانشگاه رایگان است که البته این در صورتی که زبان تدریس در دانشگاه آلمانی باشد؛ اما اگر زبان تدریس در دانشگاه انگلیسی باشد هزینه ی بسیار کمی از افراد اخذ می شود.

اعزام دانشجو به آلمان

دانشگاه های کشور آلمان:

 • دانشگاه هامبورگ
 • دانشگاه ایبرهارد کارل
 • دانشگاه صنعتی درهزن
 • دانشگاه فنی برلین
 • دانشگاه فنی آخن
 • دانشگاه فرایبورگ
 • دانشگاه آزاد برلین
 • دانشگاه هامبولت برلین
 • دانشگاه فنی KIT
 • دانشگاه لودویگ ماکسیملیان مونیخ
 • دانشگاه روبرت کارلز هایدلبرگ
 • دانشگاه فنی مونیخ
 • دانشگاه هانوفر

اکثر این دانشگاه های آلمان تا مقطع فوق لیسانس به زبان آلمانی تدریس می کنند به طوری که می توان گفت تنها چند دانشگاه در آلمان در مقاطع بالا به زبان انگلیسی ارائه می شود. اما اگر باز هم به زبان انگلیسی باشند معمولا یا برای دانشجویان امکان تحصیل رایگان ندارند و یا بسیار سخت پذیرش تحصیلی صادر می کنند. دانشگاه هانوفر آلمان یکی از این مراکز آموزشی است.

لازم به ذکر است دربعضی دانشگاه های آلمان، دکانش زبان آلمانی جز ملزومات گرفتن پذیرش آن دانشگاه می باشد. افراد متقاضی این رشته ها بایستی آزمون ها ی مختلفی را طی کنند تا بتوانند پذیرش مربوطه را دریافت نمایند و تنها ارائه ی مدرک آن کافی نیست.

شرایط تحصیل در آلمان

مانند هر کشور دیگری باید واجد شرایط باشید. اگر می خواهید در مقطع کارشناسی در آلمان تحصیل کنید، باید در کنار ارائه ی مدرک زبان، مدرک ۱۲ ساله به همراه پیش دانشگاهی خود با ریز نمرات خود را ارائه دهید.

البته توجه داشته باشید اگر می خواهید در مقطع کارشناسی در آلمان تحصیل کنید، حداکثر باید ۲۴ سال سن داشته باشید؛ اما اگر می خواهید ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دهید باید سن تان زیر ۳۰ سال باشد و همچنین مدرک کارشناسی خود را به همراه مدرک زبان B2 نیز ارائه دهید.

اگر علاقه مند به تحصیل در مقطع دکترا هستید باید مدرک زبان خود را به همراه مدرک کارشناسی ارشد خود را ارائه دهید؛ نکته ای که لازم است در مورد این مقطع تحصیلی در آلمان بدانید این است که اگر شرایط لازم برای بورسیه را داشته باشید می توانید در این مقطع بورسیه بگیرید.

هزینه تحصیل در آلمان

اگر افراد متقاضی تحصیل در در دانشگاه های دولتی کشور آلمان باشند، هزینه های بسیار کمی برای دانشجویان در نظر گرفته اند که البته این هزینه ها نیز برای اداره دانشگاه و ارائه خدمات دانشجویی است. نکته ی حائز اهمیت این است که بیشتر دانشگاه ها مخصوصا در رشته هایی که به زبان آلمانی ارائه می شوند تقریبا رایگان و در رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می شوند دارای شهریه و هزینه های جزئی هستند.

علاوه بر دانشگاه های دولتی که این امکان برای دانشجویان بین المللی فراهم است که تحصیلی رایگان داشته باشد، دانشگاه های خصوصی نیز وجود دارد، به این صورت که افراد بایستی شهریه ی آنها را بپردازد. اگر دانشجویان مشغول تحصیل در این مراکز آموزشی خصوصی هسند، باید سالانه حدودا ۱۵,۰۰۰ تا ۲۰,۰۰۰ یورو هزینه کنند. البته باید توجه داشت که شهریه هر دانشگاه ممکن است متفاوت باشد که این گونه اطلاعات و شرایط دانشگاه ها در سایت هر کدام از دانشگاه هی انتخابی موجود است. باتوجه به اینکه فرد مشغول تحصیل در آلمان بدون مدرک زبان است، بایدگفت که برخی از دانشگاه شرایط متفاوتی برای این افراد دارند که لازم است قبل از هر اقدامی از آن مطلع شوند.

هزینه زندگی در آلمان به عوامل متعددی وابسته است که از جمله آن ایالت محل زندگی دانشجو, سبک زندگی او اشاره کرد. به طور کلی می توان گفت هزینه های متوسط زندگی یک شخص در کشور آلمان حدودا ۷۰۰ تا۸۰۰ یورو به صورت ماهیانه می باشد. بیشترین میزان هزینه های زندگی مربوط به تهیه مسکن است که دانشجو برای آن هزینه ای در حدود ۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو را متقبل خواهد شد. برای کاهش این هزینه دانشجو می تواند از سوئیت های دانشجویی به جای خانه های شخصی استفاده نماید. ضمن آنکه هزینه مسکن در شهر های کوچک ارزانتر از شهرهای بزرگ است.

هزینه خوراک و پوشاک یک فرد در طی یک ماه نیز چیزی در حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ یورو خواهد بود. دانشجویان در کشور آلمان با پرداخت ماهیانه ۵۰ یورو بیمه درمانی خواهند شد. دیگر هزینه های جانبی زندگی مانند هزینه آب, برق, گاز و اینترنت ۵۰ تا ۱۰۰ یورو خواهد بود. لازم به ذکر است که میزان هزینه های زندگی به سبک زندگی افراد وابسته است.

همچنین اگر این دانشجویان بین المللی متاهل هستند و خواهان همراهی همسر و فرزندانشان در کشور آلمان هستند باید گفت در مقاطع تحصیلات دانشگاهی این امکان وجود دارد که شخص دانشجو، همسر و فرزندان خود را به عنوان همراه وارد کشور آلمان کند اگر فرد متقاضی قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را داشته باشد می تواند برای آنها نیز اقامت دریافت نماید وپس از تمام شدن تحصیلات وی نسبت به اقامت خود و خانواده اش اقدام نماید. راه های دیگری نیز در صورت تمایل وجود دارد که برای مثال دعوت نامه ای برای آنها ارسال نماید تا آنها بتوانند با دریافت ویزا به او ملحق شوند.

شرایط سنی تحصیل در کشور آلمان

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان باید بدانند که برای دانشگاه های این کشور محدودیت سنی وجود ندارد. البته برای بعضی از رشته ها محدودیت هایی وجود دارد اما بیش تر دانشگاه های این کشور فاقد محدودیت های سنی است.

در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در آلمان محدودیت های سنی تا ۲۴ سال دارند . البته بعضی از رشته ها در مقطع کارشناسی هم وجود دارند که دارای محدودیت های سنی اند . از موارد دیگری که متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان باید به آن توجه داشته باشند فاصله بین دو مقطع تحصیلی و یا گپ تحصیلی است . یعنی فاصله بین دو مقطع در دانشجویان نباید خیلی زیاد باشد.

برای کارشناسی ارشد هم محدودیت خاصی بیان نشده است و اما بیش تر دانشگاه هایی که وجود دارد متقاضیان زیر سی سال را انتخاب می کنند و تنها در مواردی که فرد بین دو مقطع در حال تحصیل باشد این موضوع نادیده گرفته خواهد شد. شرایط سنی که برای دکترا درنظرگرفته شده است تنها برای دریافت کردن بورسیه تحصیلی در آلمان است که بعضی از دانشگاه ها محدودیت های سنی معین می کنند.

هزینه تحصیل در آلمان

مدرک زبان برای تحصیل در آلمان

متقاضیان باید توجه داشته باشند جهت شرکت در دانشگاه های این کشور باید مدرک زبان B1 و یا B2 را در اختیار داشته باشند. این درحالی است که اگر دانشجویی مدرک زبان B1 را داشته باشد پیش از ورود به دانشگاه های آلمانی باید وارد کالج های زبان در کشور آلمان شده و زبان آلمانی خود را تقویت کند. پس از اینکه فرد بتواند مدرک موردنیاز خود را دریافت کند، این امکان برای او فراهم خواهد شد که وارد یکی از دانشگاه های معتبر آلمانی شود.

دانشجویان متقاضی، ماهیانه باید مبلغ ۸۰۰ یورو را به عنوان هزینه زندگی و تحصیل درنظر داشته باشند. البته اگر افراد، متقاضی تحصیل رایگان در آلمان باشند باید توانایی بالایی داشته و رزومه قوی ای را ارائه دهند. در اینصورت مبلغ ۸۰۰ یورو نیز به افراد بازگردانده خواهد شد و بدون پرداخت هیچ هزینه ای می توانند به تحصیلات خود ادامه دهند. دانشجویان باید درنظر داشته باشند که هزینه تحصیل در هریک از بخش های آلمان دارای قوانین مختص به خود است؛ اما کلیه دانشجویان نخبه می توانند بدون پرداخت هیچ هزینه ای تحصیلات خود را ادامه دهند.

مدارک برای ویزای تحصیلی

۱- ارائه پاسپورت و در صورت وجود پاسپورت های قبلی آن ها نیز باید ارائه شود .
۲- اصل مدارک تحصیلی و ترجمه آن ها
۳- نامه ای مبنی بر تمکن مالی
۴- فرم های تکمیل شده ای از درخواست ویزا
۵- پذیرش شدن در دانشگاه
۶- بیمه دانشجویی که باید سه ماه اعتبار داشته باشد
۷- سند ازدواج
۸- انگیزه نامه
۹- پرداخت کردن هزینه های بررسی
۱۰- مدرک زبان آلمانی ( در صورت پذیرش شدن در دانشگاه های دولتی )
۱۱- مدرک زبان انگلیسی ( در صورت پذیرش شدن در دانشگاه های خصوصی )

مدارک لازم برای اقامت تحصیلی آلمان

افرادی که می خواهند در کشور آلمان تحصیل کنند باید اجازه اقامت در این کشور را داشته باشند؛ این مدارک باید طی دو هفته پس از این که فرد به خاک کشور آلمان وارد شد ارائه شود:

 • تاییدیه ی ثبت نام در دانشگاه آلمان
 • ارائه ی ویزای تحصیلی که فرد به واسطه ی آن توانسته است به کشور المان وارد شود
 • ارائه ی عکس
 • پاسپورت
 • پزداخت هزینه ی مجوز اقامت
 • ارائه ی مدرک بیمه ی سلامت
 • مدرک زبان
 • ارائه ی مدارک حساب مالی: مدرک حساب مالی که به آن تمکن مالی نیز گفته می شود مدرکی است که نشان دهنده ی تمکن مالی فرد برای تامین هزینه های زندگی او در آلمان است، برای این که فرد این مدرک را ارائه دهد باید مبلغ ۱۰ هزار یورو را در حسابی مشخص بریزد و تا زمانی که فرد به آلمان نرسد حق برداشت از این حساب را ندارد، در ضمن در کنار این مبلغ، این حساب باید گردش مالی نیز داشته باشد.

مدارک لازم برای ویزای تحصیلی آلمان

هزینه های بیمه درمانی آلمان

کلیه دانشجویانی که به تحصیل در آلمان اشتغال دارند باید تحت پوشش بیمه درمانی باشند. دانشجویانی که حدود ۶ ماه تحت پوشش بیمه درمانی کشور آلمان قرار داشته باشند باید مبلغ ۳۰۰ یورو را بپردازند. امکانات و سطح درمانی بالایی که در کشور آلمان وجود دارد موجب شده بسیاری از مردم در کشورهای مختلف جهت درمان بیماری های سخت و صعب العلاج خود ویزای آلمان را دریافت کرده و وارد این کشور شوند.

کمک هزینه تحصیلی در آلمان

دانشجویان می توانند از کمک هزینه تحصیلی در آلمان برخوردار شوند؛ و باید توجه داشت که اغلب دانشگاه های این کشور کمک هزینه های مختلفی را در اختیار دانشجویان متقاضی قرار می دهند. این کمک هزینه های تحصیلی در آلمان هزینه های مختلفی مانند خوابگاه دانشجویی، هزینه غذای دانشجویان و هزینه های اداری را شامل می شود. البته برخی از دانشگاه های آلمانی هزینه بلیط جهت استفاده از حمل و نقل عمومی را نیز جزو بخشی از کمک هزینه تحصیلی در آلمان محسوب می کنند.

کمک هزینه تحصیلی در آلمان باتوجه به دانشگاهی که انتخاب می شود حدود ۲۰ تا ۱۵۰ یورو خواهد بود. متقاضیان باید توجه داشته باشند پرداخت برخی از هزینه های تحصیلی مانند خرید کتاب و خرید تجهیزات کامپیوتری و گردش های علمی برعهده دانشجو خواهد بود.

باتوجه به موارد فوق می توان گفت تحصیل در آلمان به عنوان یکی از روش های ایده آل جهت مهاجرت و برخورداری از امکانات تحصیلی رایگان به شمار می رود. علاقه مندان به تحصیل در این کشور ابتدا باید دانشگاه متناسب با رشته و مقطع تحصیلی خود را انتخاب کرده و باتوجه به شرایط تعیین شده از سوی دانشگاه نسبت به دریافت پذیرش اقدام نمایند.

کمک هزینه تحصیلی در آلمان

کار دانشجویی در آلمان

بسیاری از دانشجویان تمایل دارند برای تامین هزینه های زندگی و تحصیل خود، در کنار تحصیل کار کنند تا بتوانند بخشی از هزینه های خود را تامین کنند. به همین دلیل برای بسیاری این سوال مطرح می شود که اگر فرد بخواهد در کنار تحصیل، مشغول به کار شود باید چه شرایطی داشته باشید. در پاسخ باید بگوییم که خوشبختانه یکی از مواردی که خیلی خوب در آلمان جا افتاده است کار دانشجویی است و حتی کارفرمایان نیز تمایل دارند به دانشجویان کار بدهند.

اما اگر مدرک زبان B1 داشته باشید خیلی راحت تر می توانید کار دانشجویی پیدا کنید. دانشجویان در آلمان اجازه دارند در هفته ۲۰ ساعت کار کنند و کارفرمایان برای هر ساعت حداقل ۸.۵ یورو حقوق می دهند؛  و با توجه به این که هزینه های یک زندگی خوب دانشجویی در آلمان ۶۵۰ یورو است، دانشجویان می توانند با کار کردن در کنار تحصیل خود، تقریبا همه ی هزینه های زندگی خود را در آلمان تامین کنند.

البته همان طور که گفتیم حداقل هزینه برای هر ساعت کار دانشجویی ۸.۵ یورو است و در مواردی که این میزان حقوق بیشتر است شرایط درآمد دانشجو بهتر نیز خواهد بود.

اخذ اقامت آلمان از طریق تحصیل

برخی از افراد در کنار این که می خواهند تحصیلات خود را در یک کشور پیشرفته ی اروپایی تکمیل کنند به دنبال اخذ اقامت آن کشور نیز هستند. افرادی که می خواهند پس از پایان دوره تحصیلی خود اقامت آلمان را بگیرند باید پس از پایان دوره ی تحصیلی، کاری مرتبط با رشته ی تحصیلی در آلمان پیدا کنند.

در ضمن افراد برای این که بتوانند کاری مرتبط با رشته ی تحصیلی خود پیدا کنند یک سال پس از فارغ التحصیل شدن خود زمان دارند؛ و پس از این مدت فرد باید کاری مرتبط با رشته تحصیلی خود و همچنین یک قرارداد کاری داشته باشد. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که با هر میزان حقوقی نمی توانید از طریق کار در آلمان اقامت این کشور را بگیرید؛ بلکه باید قرارداد کاری یک ساله ی شما باید دارای حداقل ۴۹۸۰۰ یورو باشد. در نهایت شما می توانید پس از ۵ سال، اقامت آلمان که یک کشور پیشرفته اروپایی است را دریافت کنید.

اخذ اقامت آلمان از طریق تحصیل

جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به تحصیل در آلمان در طول ساعات اداری با دفتر موسسه تماس حاصل فرمایید و یا فرم ارزیابی رایگان را از داخل سایت موسسه پر نمایید.30 پاسخ به “تحصیل در آلمان”

 1. محبوب گفت:

  مدرک B1 برای زبان المانی در دوره ی ارشد خوبه یا مدرک زبان بالاتر میخواد؟

  • کارشناس کوه نور گفت:

   با سلام.
   بستگی به رشته تحصیلی شما دارد ولی حداقل مدرک زبان آلمانی باید حداقل B2 باشد.در صورت تمایل در طول ساعات اداری تماس بگیرید و وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی آنلاین بگیرید.

 2. سپهر گفت:

  سلام برای مقطع ارشد آلمان باید چه شرایطی داشته باشیم؟
  سپاس

  • کارشناس کوه نور گفت:

   با سلام.
   برای مقطع ارشد شرایط سنی زیر 35 سال و حداقل مدرک زبان آلمانی B2 و آیلتس 6 نیاز هست.در صورت تمایل در طول ساعات اداری تماس بگیرید و وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی آنلاین بگیرید.

 3. مرضیه گفت:

  سلام وقتتون بخیر رشته من مهندسی شیمی هستش کارشناسی ام دارم برای المان میتونم اقدام کنم؟

  • کارشناس کوه نور گفت:

   با سلام
   سن زیر 35 سال باید باشد و مدرک زبان آلمانی حداقل B2 و آیلتس بالای 6 نیاز هستش.در صورت تمایل در طول ساعات اداری تماس بگیرید و وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی آنلاین بگیرید.

 4. Alireza گفت:

  Slm man mikham tahsili eghdam konam mishe komakam konid?

  • کارشناس کوه نور گفت:

   با سلام
   شرایط اولیه اتون رو لطف کنید بگید تا بهتر راهنماییتون کنم.در صورت تمایل در طول ساعات اداری تماس بگیرید و وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی آنلاین بگیرید.

 5. سوگند گفت:

  برای اقامت آلمان چه راهی اقدام کنیم بهتره؟

  • کارشناس کوه نور گفت:

   با سلام
   ما به صورت تحصیلی اقدام میکنیم.در صورت تمایل در طول ساعات اداری تماس بگیرید و وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی آنلاین بگیرید.

 6. taraneh گفت:

  slm man mkham pezshki eghdam konam B che sorate shrayetesh?

  • کارشناس کوه نور گفت:

   با سلام
   برای تحصیل در آلمان باید دیپلم تجربی با معدل بالای 17 و مدرک زبان آلمانی حداقل B1 داشته باشید و قبولی در دانشگاه سراسری.در صورت تمایل در طول ساعات اداری تماس بگیرید و وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی آنلاین بگیرید.

 7. نوید گفت:

  امکان تغییر رشته در آلمانهست تو مقطع ارشد ؟

  • کارشناس کوه نور گفت:

   با سلام
   بستگی به رشته دارد.در صورت تمایل در طول ساعات اداری تماس بگیرید و وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی آنلاین بگیرید.

 8. مهتاب گفت:

  سلام وقت بخیر حداقل سطح زبان آلمانی برای گرفتن پذیرش چقدر است؟

  • کارشناس کوه نور گفت:

   با سلام
   برای رشته های آلمانی زبان داشتن حداقل سطح B1 الزامی است و برای رشته های انگلیسی با توجه به نمره درخواستی باید مدرک ارائه شود. همچنین برای دریافت پذیرش از رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند، داشتن مدرک آیلتس با نمره ۶.۵ الزامی است.

 9. فرهاد گفت:

  شهریه تحصیل در آلمان چقدر هست؟ممنون

  • کارشناس کوه نور گفت:

   با سلام
   اکثر دانشگاه های آلمان رایگان است و دانشجو هزینه ایی پرداخت نمی کند و تنها هزینه ای که این دانشگاه ها از دانشجو می‌گیرند، به ازای هر ترم ۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو در ترم می‌باشد که در ازای این مبلغ یک کارت عبور و مرور رایگان دانشجو دریافت می‌کند تا توسط آن بتوانند در شهر محل تحصیل خود و همچنین شهرهای دیگر آلمان به صورت کاملا رایگان عبور کند.

 10. مانا گفت:

  سلام من 36 سالمه فوق دیپلم نرم افزار دارم و لیسانس مدیریت هتلداری برای اخذ ویزای تحصیلی برای مدرک ارشد کدوم کشور شانس بیشتری داری دارم؟

  • کارشناس کوه نور گفت:

   با سلام
   اگر مدرک زبان ندارید میتوانیم برای شما در کشور اسپانیا اقدام داشته باشیم و داشتن مدرک زبان برایتان امتیاز محسوب میشود و امتیازی که برایتان دارد بدون آزمون میتوانید وارد مقطع دکتری شوید و هزینه تحصیلتان تقریبا رایگان میباشد.

 11. علی حبیبی گفت:

  سلام من دو ترم پشت سر هم حذف کردم اگه بخوام برم تاثیری داره واسه قبول کردنم یا نه؟؟

  • کارشناس کوه نور گفت:

   با سلام
   میتوانیم در همان مقطع برایتان اقدام داشته باشیم. لطفا رشته و مقطع تحصیلیتان را بفرمایید؟

 12. مقدم گفت:

  سلام وقت بخیر…میخواستم بدونم واسه بنده که کارشناسی نفت و ارشد مکانیکم آیا امکان خواندن دکتری در آلمان وجود دارد؟ و آیا تنها مدرک آیلتس کافی است؟

  • کارشناس کوه نور گفت:

   با سلام
   امکان دریافت ویزای تحصیلی در کشور آلمان وجود دارد ولی داشتن مدرک زبان حداقل 7 الزامی است و معدل بالای 15 نیاز دارد و در نهایت بهتر است رزومه و شرایطتون توسط مشاورین ما بررسی شود.در صورت تمایل فرم ارزیابی رایگان را پر کنید و یا در روز و ساعات اداری تماس بگیرید در خدمتتون هستیم.

 13. صالحی گفت:

  سلام من بیست و پنج سالمه لیسانس مترجمی زبان دارم و سه سال سابقه کار تو رشته برنامه نویسی.میخام توی المان هم به همین شغل مشغول باشم.اگر برای ارشد مترجمی زبان توی المان اقدام کنم بعد فارق التحصیل شدن ا حتما باید شغلی طبق رشته تحصیلی پیدا کنم؟؟

 14. نگار گفت:

  من ۳۱ سالم هست،در حال تحصیل کارشناسی معماری هستم، برای پذیرش از دانشگاههای آلمان چه راهی پیشنهاد میدید؟

  • ManKooAdvid گفت:

   با سلام
   اقدام برای مقطع کارشناسی ارشد برای شما امکان پذیر است.
   برای دریافت مشاوره اولیه رایگان با شماره 02145131 تماس بگیرید.

 15. آلما گفت:

  سلام . من رشته ام از زیر مجموعه های زیست شناسیه البته آزاد میخونم. مدرک b1 یا b2 برای ارشد خوندن در آلمان کافیه؟ آیا نمره هایی هم که میگیرم یا حتی معدلم هم تاثیری روی پذیرش داره؟ اصلا امیدی هست؟!

  • ManKooAdvid گفت:

   با سلام
   برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد داشتن مدرک B2 آلمانی یا آیلتس 6.5 الزامی است و معدلتون هم در شانس پذیرشتون تاثیرگذار است، لطفا برای بررسی شرایطتون در ساعات اداری با شماره 02145131 تماس بگیرید و مشاوره اولیه رایگان را دریافت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02145131
مشاوره رایگان واتس آپ
(کلیک کنید)