#

تحصیل در اتریش

 • ۱ خرداد ۱۳۹۸
 • هزینه زندگی در اتریش
 • 45 بازدید
 • ۴ نظر

تحصیل در اتریش

برخورداری از مزایای تحصیل در اتریش موجب شده تا افراد بسیاری خواهان مهاجرت به این کشور اروپایی باشند. اتریش به عنوان یکی از کشورهای ثروتمند اروپایی شناخته می شود که از اقتصاد آلمان تاثیر پذیرفته و سعی کرده آسایشی به مانند سوئیس را برای مردم خود فراهم کند. افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی را دارند می توانند این کشور را به عنوان مقصد مهاجرتی مناسبی درنظر داشته باشند.

تحصیل در اتریش درحال حاضر نیز رایگان بوده و دانشجویان باید هزینه بسیار اندکی را پرداخت نمایند. جمعیتی که در کشور اتریش زندگی می کنند بسیار اندک است که این مساله موجب شده تا متقاضیان مهاجرت به اتریش از شرایط مناسبی برخوردار باشند. البته کلیه متقاضیان باید درنظر داشته باشند جهت اخذ اقامت تحصیلی اتریش باید به زبان آلمانی تسلط کافی داشته باشند چراکه زبان اصلی این کشور بوده و در اغلب دانشگاه های آن مورد استفاده قرار می گیرد.

تحصیل در مقطع کارشناسی اتریش

دانشجویان ایرانی که در آزمون سراسری قبول شده باشند درصورتی که گواهی اشتغال به تحصیل خود را در مقطع کارشناسی ارائه دهند می توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی اتریش نیز پذیرش شوند. البته باید به این موضوع نیز توجه داشت که اخذ پذیرش در برخی از رشته های دانشگاهی اتریش مانند هنر نیازمند شرکت متقاضیان در آزمون ورودی است. باید به این نکته نیز توجه داشت که قبولی در این آزمون ها بادرنظر گرفتن موارد امتحانی و زبان آلمانی کمی سخت و دشوار بوده و افراد نباید انتظار داشته باشند به راحتی در آزمون ورودی این دانشگاه ها قبول شوند.

نکته ی دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که برخی از دانشگاه های اتریش مدرک دانشگاه آزاد را قبول ندارند اما برخی دیگر از دانشگاه های اتریش مدرک دانشگاه آزاد را قبول دارند. در ضمن اگر می خواهید در مقطع کارشناسی در اتریش تحصیل کنید می توانید با ارائه ی نامه ی پذیرش از سوی دانشگاه های اتریش و با مراجعه به سفارت اتریش برای همراهان خود ویزا بگیرید.

تحصیل در مقطع کارشناسی اتریش

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اتریش

دانشجویان متقاضی باید به این نکته توجه داشته باشند که تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اتریش رایگان بوده و دانشجویان تنها باید مبلغ ۷۲۰ یورو را برای هر ترم پرداخت نمایند. آن دسته از دانشجویانی که قصد دارند تحصیلات خود را در دانشگاه های برتر اروپایی ادامه داده و اقامت یک کشور اروپایی را دریافت کنند بهترین گزینه برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اتریش به شمار می روند. دانشجویانی که تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد اتریش به اتمام رسانده باشند می توانند پس از فارغ التحصیلی اجازه اقامت یک ساله ای را دریافت کنند که به آن ها امکان یافتن شغلی مناسب در اتریش را می دهد. پس از پیدا کردن شغل مناسب می توانند ویزای تحصیلی را به ویزای کاری اتریش تغییر داده و اقامت این کشور را دریافت کنند.

تحصیل در مقطع دکترا اتریش

دانشجویانی که برای تحصیل در مقطع دکترا اتریش وارد این کشور می شوند می توانند از امکانات تحصیلی بسیاری بهره مند شوند. دانشجویان متقاضی تحصیل در اتریش به دو صورت می توانند مقطع دکترا را سپری کنند: در روش اول امکان تحصیل با بورسیه بوده و در روش دوم دانشجویان متقاضی باید شهریه دانشگاه را پرداخت نمایند. دانشجویانی که به تحصیل در مقطع دکترا اتریش اشتغال دارند می توانند مبلغ ۲ هزار دلار را دریافت کنند. کلیه دورس دوره دکتری به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند و دانشجویان می توانند در طول هفته به مدت ۳۰ ساعت به کار دانشجویی نیز مشغول باشند. حقوقی که دانشجویان به ازای هر یک ساعت کار دانشجویی می توانند دریافت کنند حدود ۸ تا ۱۰ یورو است که مجموع آن ها باعث می شود دانشجویان هزینه های یک سال تحصیل و زندگی در اتریش را به راحتی پرداخت نموده و از لحاظ مالی مشکلی نداشته باشند.

البته توجه داشته باشید که پذیرش در مقطع دکترا در اتریش کمی پیچیده تر است یعنی برای این که بتوانید در مقطع دکترا در اتریش تحصیل کنید علاوه بر این که باید در کنکور پذیرفته شوید، اگر در برخی از رشته های فنی مشغول به تحصیل هستید باید استاد راهنما از ایران داشته باشید. اما برخی از رشته ها مانند رشته های علوم انسانی به شما این فرصت را می دهند که به اتریش بیایید و ظرف یک سال برای خود استاد راهنما پیدا کنید.

نکته ی دیگری که باید در مورد تحصیل در مقطع دکترا در اتریش به آن اشاره کنیم این است که اگر بتوانید استاد راهنمای خود را در اتریش پیدا کنید می توانید از این طریق کسب درآمد کنید زیرا معمولا اساتید راهنما حقوق هزار تا دو هزار یورویی را به دانشجویان خود پرداخت می کنند که این مبلغ می تواند هزینه های زندگی آن ها را تامین کند.

تحصیل در مقطع دکترا اتریش

مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش دانشگاه های اتریش

برای این که افراد بتوانند پذیرش دانشگاه های اتریش را بگیرند باید مدارکی ارائه دهند که این مدارک شامل موارد زیر می شوند:

 • در صورتی که فرد مدرک زبان آلمانی و یا انگلیسی دارد باید آن را ارائه دهد
 • ارائه ی دو قطعه عکس رنگی پاسپورتی
 • کپی صفحه ی اول پاسپورت
 • ترجمه ی رسمی مدرک دیپلم و ریز نمرات به زبان آلمانی
 • ترجمه ی رسمی مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات به زبان آلمانی
 • ترجمه ی رسمی مدرک فوق دیپلم و ریز نمرات به زبان آلمانی
 • ترجمه ی رسمی مدرک کارشناسی و ریز نمرات به زبان آلمانی
 • ترجمه ی رسمی مدرک کارشناسی ارشد و ریز نمرات به زبان آلمانی
 • دانشجویانی که می خواهند در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا پذیرش بگیرند باید انگیزه نامه نیز ارائه دهند
 • در صورتی که افراد تمایل دارند در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در اتریش مشغول به تحصیل شوند باید رزومه داشته باشند
 • برای این که فرد اثبات کند که در کنکور سراسری پذیرفته شده است باید نامه قبولی از سازمان سنجش ارائه دهد و این مدرک با به زبان آلمانی ترجمه شود
 • ارائه ی ترجمه رسمی گواهی اشتغال به تحصیل

اما در مورد ارائه ی مدارک برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های اتریش باید به چند نکته توجه داشته باشید:

 • مدارکی که در بالا برای پذیرش تحصیلی در دانشگاه های اتریش گفته شد براساس مقطع تحصیلی، شرایط دانشجو و البته دانشگاه مورد نظر متفاوت است
 • مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش دانشگاه های اتریش باید توسط دادگستری و وزارت امور خارجه ی ایران تایید شود و در نهایت برای تایید نهایی این مدارک باید توسط وکیل معتمد سفارت اتریش به تایید نهایی برسد
 • برای این که بتوانید از برخی از دانشگاه های اتریش پذیرش بگیرید فقط نیاز خواهد بود که نسخه ی اسکن شده ی مدارک خود را ارسال کنید اما برای برخی دیگر از دانشگاه های اتریش نیاز خواهد بود ترجمه ی رسمی مدارک خود را به صورت کاغذی برای آن ها ارسال کنید.
 • برای این که بتوانید در هر مقطع تحصیلی که می خواهید در دانشگاه های اتریش پذیرش بگیرید می توانید مدرک فارغ التحصیلی خود به زبان انگلیسی را نیز ارائه دهید اما به دلیل این که سفارت اتریش گاهی اوقات مدارکی که به زبان انگلیسی ترجمه می شوند را رد می کند توصیه می کنیم که ترجمه ی مدارک خود را به زبان آلمانی ارائه دهید.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش دانشگاه های اتریش

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش

برای این که بتوانید در کشور اتریش تحصیل کنید و اقامت داشته باشید باید ویزای این کشور که به منزله ی ورود قانونی به خاک این کشور است را داشته باشید و برای این که بتوانید ویزای تحصیلی اتریش را بگیرید باید مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی را ارائه دهید که این مدارک عبارتند از:

 • ارائه ی نامه تمکن مالی، این نامه باید از بانک تهیه شود و باید نشان دهد که فرد متقاضی تحصیل در اتریش مبلغ ۷۰۰۰ یورو را در حساب خود دارد
 • ارائه ی گواهی عدم سوء پیشینه به همراه دو نسخه ی کپی از آن
 • ارائه ی ۳ قطعه عکس به تازگی گرفته شده باشد
 • ارائه ی اصل مدارک پذیرش تحصیلی به همراه دو نسخه کپی از آن
 • ارائه ی اصل و یا کپی ترجمه ی مدارک تحصیلی که باید توسط سفارت اتریش تایید شده باشند
 • اصل مدارک تحصیلی دبیرستان و پیش دانشگاهی به همراه دو نسخه کپی از آن
 • گذرنامه و شناسنامه ی همسر به همراه دو نسخه کپی از آن
 • شناسنامه ی فرد متقاضی به همراه دو نسخه کپی از ان
 • ارائه ی گذرنامه ای که حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد به همراه دو نسخه کپی از آن
 • سه نسخه فرم درخواست ویزا

توجه داشته باشید که اگر می خواهید ویزای تحصیلی اتریش را بگیرید باید شخصا برای این کار اقدام کنید و همچنین اگر مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای تحصیلی شما ناقص باشد برای تان ویزای تحصیلی صادر نخواهد شد و در نهایت این که به یاد داشته باشید که بررسی مدارک برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش معمولا ۲ تا ۳ ماه طول می کشد.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش

مدرک زبان برای مهاجرت تحصیلی به اتریش

متقاضیان تحصیل در اتریش باید درنظر داشته باشند چنانچه قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند باید به زبان آلمانی تسلط کافی داشته و مدرک زبان آلمانی مناسبی را ارائه دهند. متقاضیان می توانند زبان آلمانی را تا سطح B2 در کشور خود آموخته و س از نسبت به دریافت پذیرش از دانشگاه های اتریش اقدام نمایند و یا بدون ارائه مدرک زبان وارد خاک اتریش شوند. پس از ورود به این کشور متقاضیانی که مدرک زبان لازم را نداشته باشند باید در کالج های زبان آلمانی شرکت کرده و مبلغی در حدود ۱۰۰۰ یورو را پرداخته و در دوره های سه ماهه یادگیری زبان آلمانی شرکت کنند.

متقاضیان چنانچه قصد ادامه تحصیل در رشته های مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد اتریش را دارند باید دانش بالایی درخصوص زبان انگلیسی داشته باشند. این درحالی است که زبان تدریس در مقطع کارشناسی ارشد اتریش درخصوص رشته های علوم انسانی، علوم پزشکی، علوم زیستی و علوم مدیریتی به زبان آلمانی بوده و دانشجویان باید از تسلط کافی بر این زبان برخوردار باشند. هزینه ای که دانشجویان برای گذراندن دوره های آموزش زبان آلمانی در کالج های اتریش باید پرداخت کنند حدود ۴۲۰ یورو برای یک دوره سه ماهه خواهد بود.

حق کار در اتریش

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی اتریش را دارند می توانند در طول هفته به مدت ۱۰ ساعت به کار دانشجویی اشتغال داشته باشند. میانگین حقوقی که این افراد به ازای هر یک ساعت کار دریافت می کنند حدود ۸ تا ۱۰ یورو است که براساس آن دانشجویان می توانند بخش قابل توجهی از هزینه های زندگی و تحصیلی را پرداخت نمایند. البته یافتن کار دانشجویی مناسب در مقطع کارشناسی چندان ساده نبوده و افراد باید از تجربه کاری خوبی برخوردار باشند. البته دانشجویان متقاضی تحصیل در اتریش اگر نسبت به زبان آلمانی تسلط کافی داشته باشند شانس بیشتری برای پیدا کردن شغل دانشجویی در مقطع کارشناسی خواهند داشت.

دانشجویانی که قصد تحصیل در اتریش را دارند می توانند همزمان با تحصیل خود شغل مناسبی پیدا کرده و درآمد کافی در اختیار داشته باشند. حق کار در مقطع کارشناسی ارشد اتریش حدود ۲۰ ساعت در طول هفته بوده که در این زمان دانشجویان به ازای هر یک ساعت کار مبلغی در حدود ۸ تا ۱۰ یورو را دریافت خواهند کرد. اخذ این مبلغ به دانشجویان کمک می کند تا هزینه های زندگی و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را پرداخت نمایند.

هزینه های زندگی در اتریش

دانشجویانی که قصد مهاجرت به اتریش آماده می شوند بیش از هرچیزی باید به هزینه های زندگی در اتریش توجه داشته باشند. هزینه های زندگی در اتریش برای دانشجویانی که در مقطع کارشناسی هستند ماهیانه مبلغ ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو است که هزینه های غذا، مسکن، بیمه و رفت و آمد و دیگر هزینه های فرد را شامل می شود.

اما اگر بخواهیم هزینه های زندگی در اتریش را با جزئیات بیشتری مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که:

 • برای این که افراد در اتاقی مستقل و یا در پانسیون اقامت داشته باشند باید ماهیانه مبلغی بین ۱۸۰ تا ۳۰۰ یورو را پرداخت کنند
 • یکی دیگر از هزینه هایی که افراد در هنگام تحصیل خود پرداخت کنند هزینه های خوراک است که این کاملا بستگی به ذائقه ی فرد دارد اما به طور کلی افراد برای تامین هزینه های خوراک خود به ۲۰۰ تا ۳۵۰ یورو در ماه نیاز خواهند داشت.

حق کار در اتریش

شرایط تحصیل در اتریش

برای این که افراد متقاضی تحصیل در اتریش بتوانند در این کشور تحصیل کنند باید شرایطی داشته باشند تا واجد شرایط تحصیل در اتریش باشند که این شرایط عبارتند از:

 • زمان تحصیل فرد در اتریش نباید بیشتر از ۵ سال طول بکشد
 • سن فرد متقاضی برای تحصیل در اتریش باید در محدوده ی خاصی باشد
 • به دلیل این که زبان رسمی اتریش، زبان آلمانی است افرادی که می خواهند در اتریش تحصیل کنند باید با زبان المانی آشنا باشند
 • و در نهایت این که فرد باید تمکن مالی داشته باشد یعنی در هنگام تحصیل در اتریش بتواند هزینه های خود را تامین کند.

اقامت پس از تحصیل در اتریش

یکی از راه هایی که افراد می توانند به کشور اتریش مهاجرت کنند این است که از طریق ویزای تحصیلی به این کشور سفر کنند. معمولا دانشجویانی که در کشور اتریش تحصیل می کنند اجازه ی کار در حین تحصیل خود را دارند ولی اجازه ی کاری که دارند بسته به مقطع تحصیلی که در آن تحصیل می کنند متفاوت و البته محدود است.

برای مثال افرادی که در مقطع کارشناسی تحصیل می کنند بین ۱۰ تا ۲۰ ساعت، افرادی که در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می کنند بین ۲۰ تا ۳۰ ساعت و افرادی که در مقطع دکترا تحصیل می کنند بین ۳۰ تا ۴۰ ساعت در هفته حق کار در اتریش دارند. اما افرادی که می خواهند پس از تحصیل خود در کشور اتریش مشغول به کار شوند و اقامت این کشور را بگیرند ابتدا باید در یک دوره ی ۶ تا یک ساله برای خود در اتریش کار پیدا کنند، پس از این که این افراد در اتریش کار پیدا کردند به آن ها کارت قرمز سفید قرمز داده می شود که این کارت در ابتدا یک سال اعتبار دارد، پس از آن  افراد می توانند آن را به مدت دو سال دیگر تمدید کنند و پس از دو سال نیز می توانند کارت خود را به مدت ۲ سال دیگر تمدید کنند.

در نهایت افراد می توانند پس از ۵ سال اقامت قانونی در اتریش برای گرفتن اقامت دائم این کشور درخواست دهند.

نکاتی در مورد تحصیل در اتریش

 • برای این که بتوانید برای دانشگاه های اتریش درخواست دهید نیازی نیست که هزینه ای را پرداخت کنید و تنها هزینه ای که باید پرداخت کنید هزینه ی ترجمه ی مدارک، تایید سفارت و پست مدارک است
 • دانشجویانی که می خواهند برای ترم تابستان دانشگاه های اتریش درخواست دهند تنها تا اول فوریه وقت دارند تا مدارک خود را ارائه دهند و دانشجویانی که می خواهند برای ترم زمستان درخواست دهند تا اول سپتامبر برای ارائه مدارک خود وقت دارند.
 • افرادی که متاهل هستند و می خواهند در هنگام مهاجرت تحصیلی همسر خود را با خود به اتریش بیاورند می توانند برای همسر خود نیز درخواست ویزا دهند و همسر خود را با خود به اتریش بیاورند.
 • همسر دانشجویانی که در کشور اتریش مشغول به تحصیل هستند نمی توانند مانند همسر خود در کشور اتریش کار کنند اما می توانند همانند همسر خود در کشور اتریش تحصیل کنند.

اقامت پس از تحصیل در اتریش

جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به تحصیل در اتریش با دفتر موسسه دانش گستر کوه نور تماس بگیرید و و مشاوره اولیه رایگان را دریافت نمایید.4 پاسخ به “تحصیل در اتریش”

 1. maedeh گفت:

  slm mn mohaselm 3 mah dg mdrk diplom migirm mikhm daneshgh rshte dabiri zaban englisi brdaram mishe baraye tahsil ba borsiye biyam onja!?

  • کارشناس کوه نور گفت:

   با سلام
   باید حتما قبولی از دانشگاه دولتی داشته باشید و حداقل مدرک زبان آلمانی B2 داشته باشید. در صورت تمایل در طول ساعات اداری تماس بگیرید و وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی آنلاین بگیرید.

 2. امیر گفت:

  برای اتریش میشه مدرک زبان انگلیسی ام داشته باشی؟

  • کارشناس کوه نور گفت:

   با سلام.
   خیر باید مدرک زبان آلمانی داشته باشید. در صورت تمایل در طول ساعات اداری تماس بگیرید و وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی آنلاین بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02145131