#

تحصیل در اتریش

به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
 • ۱ خرداد ۱۳۹۸
 • مهاجرت تحصیلی
 • 1372 بازدید
 • ۱۴ نظر

تحصیل در اتریش

برخورداری از مزایای تحصیل در اتریش موجب شده تا افراد بسیاری خواهان مهاجرت به اتریش باشند. اتریش به عنوان یکی از کشورهای ثروتمند اروپایی شناخته می شود که از اقتصاد آلمان تاثیر پذیرفته و سعی کرده آسایشی به مانند سوئیس را برای مردم خود فراهم کند. افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی را دارند می توانند این کشور را به عنوان مقصد مهاجرتی مناسبی درنظر داشته باشند.

تحصیل در اتریش درحال حاضر نیز رایگان بوده و دانشجویان باید هزینه بسیار اندکی را پرداخت نمایند. جمعیتی که در کشور اتریش زندگی می کنند بسیار اندک است که این مساله موجب شده تا متقاضیان مهاجرت به اتریش از شرایط مناسبی برخوردار باشند. البته کلیه متقاضیان باید درنظر داشته باشند جهت اخذ اقامت تحصیلی اتریش باید به زبان آلمانی تسلط کافی داشته باشند چراکه زبان اصلی این کشور بوده و در اغلب دانشگاه های آن مورد استفاده قرار می گیرد.

تحصیل در مقطع کارشناسی اتریش

دانشجویان ایرانی که در آزمون سراسری قبول شده باشند درصورتی که گواهی اشتغال به تحصیل خود را در مقطع کارشناسی ارائه دهند می توانند برای تحصیل در مقطع کارشناسی اتریش نیز پذیرش شوند. البته باید به این موضوع نیز توجه داشت که اخذ پذیرش در برخی از رشته های دانشگاهی اتریش مانند هنر نیازمند شرکت متقاضیان در آزمون ورودی است. باید به این نکته نیز توجه داشت که قبولی در این آزمون ها بادرنظر گرفتن موارد امتحانی و زبان آلمانی کمی سخت و دشوار بوده و افراد نباید انتظار داشته باشند به راحتی در آزمون ورودی این دانشگاه ها قبول شوند.

نکته ی دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که برخی از دانشگاه های اتریش مدرک دانشگاه آزاد را قبول ندارند اما برخی دیگر از دانشگاه های اتریش مدرک دانشگاه آزاد را قبول دارند. در ضمن اگر می خواهید در مقطع کارشناسی در اتریش تحصیل کنید می توانید با ارائه ی نامه ی پذیرش از سوی دانشگاه های اتریش و با مراجعه به سفارت اتریش برای همراهان خود ویزا بگیرید.

تحصیل در مقطع کارشناسی اتریش

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اتریش

دانشجویان متقاضی باید به این نکته توجه داشته باشند که تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اتریش رایگان بوده و دانشجویان تنها باید مبلغ ۷۲۰ یورو را برای هر ترم پرداخت نمایند. آن دسته از دانشجویانی که قصد دارند تحصیلات خود را در دانشگاه های برتر اروپایی ادامه داده و اقامت یک کشور اروپایی را دریافت کنند بهترین گزینه برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اتریش به شمار می روند.

دانشجویانی که تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد اتریش به اتمام رسانده باشند می توانند پس از فارغ التحصیلی اجازه اقامت یک ساله ای را دریافت کنند که به آن ها امکان یافتن شغلی مناسب در اتریش را می دهد. پس از پیدا کردن شغل مناسب می توانند ویزای تحصیلی را به ویزای کاری اتریش تغییر داده و اقامت این کشور را دریافت کنند.

تحصیل در مقطع دکترا اتریش

دانشجویانی که برای تحصیل در مقطع دکترا اتریش وارد این کشور می شوند می توانند از امکانات تحصیلی بسیاری بهره مند شوند. دانشجویان متقاضی تحصیل در اتریش به دو صورت می توانند مقطع دکترا را سپری کنند: در روش اول امکان تحصیل با بورسیه بوده و در روش دوم دانشجویان متقاضی باید شهریه دانشگاه را پرداخت نمایند. دانشجویانی که به تحصیل در مقطع دکترا اتریش اشتغال دارند می توانند مبلغ ۲ هزار دلار را دریافت کنند.

کلیه دورس دوره دکتری به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند و دانشجویان می توانند در طول هفته به مدت ۳۰ ساعت به کار دانشجویی نیز مشغول باشند. حقوقی که دانشجویان به ازای هر یک ساعت کار دانشجویی می توانند دریافت کنند حدود ۸ تا ۱۰ یورو است که مجموع آن ها باعث می شود دانشجویان هزینه های یک سال تحصیل و زندگی در اتریش را به راحتی پرداخت نموده و از لحاظ مالی مشکلی نداشته باشند.

البته توجه داشته باشید که پذیرش در مقطع دکترا در اتریش کمی پیچیده تر است یعنی برای این که بتوانید در مقطع دکترا در اتریش تحصیل کنید علاوه بر این که باید در کنکور پذیرفته شوید، اگر در برخی از رشته های فنی مشغول به تحصیل هستید باید استاد راهنما از ایران داشته باشید. اما برخی از رشته ها مانند رشته های علوم انسانی به شما این فرصت را می دهند که به اتریش بیایید و ظرف یک سال برای خود استاد راهنما پیدا کنید.

نکته ی دیگری که باید در مورد تحصیل در مقطع دکترا در اتریش به آن اشاره کنیم این است که اگر بتوانید استاد راهنمای خود را در اتریش پیدا کنید می توانید از این طریق کسب درآمد کنید زیرا معمولا اساتید راهنما حقوق هزار تا دو هزار یورویی را به دانشجویان خود پرداخت می کنند که این مبلغ می تواند هزینه های زندگی آن ها را تامین کند.

تحصیل در مقطع دکترا اتریش

مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش دانشگاه های اتریش

برای این که افراد بتوانند پذیرش دانشگاه های اتریش را بگیرند باید مدارکی ارائه دهند که این مدارک شامل موارد زیر می شوند:

 • در صورتی که فرد مدرک زبان آلمانی و یا انگلیسی دارد باید آن را ارائه دهد
 • ارائه ی دو قطعه عکس رنگی پاسپورتی
 • کپی صفحه ی اول پاسپورت
 • ترجمه ی رسمی مدرک دیپلم و ریز نمرات به زبان آلمانی
 • ترجمه ی رسمی مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات به زبان آلمانی
 • ترجمه ی رسمی مدرک فوق دیپلم و ریز نمرات به زبان آلمانی
 • ترجمه ی رسمی مدرک کارشناسی و ریز نمرات به زبان آلمانی
 • ترجمه ی رسمی مدرک کارشناسی ارشد و ریز نمرات به زبان آلمانی
 • دانشجویانی که می خواهند در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا پذیرش بگیرند باید انگیزه نامه نیز ارائه دهند
 • در صورتی که افراد تمایل دارند در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در اتریش مشغول به تحصیل شوند باید رزومه داشته باشند
 • برای این که فرد اثبات کند که در کنکور سراسری پذیرفته شده است باید نامه قبولی از سازمان سنجش ارائه دهد و این مدرک با به زبان آلمانی ترجمه شود
 • ارائه ی ترجمه رسمی گواهی اشتغال به تحصیل

اما در مورد ارائه ی مدارک برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های اتریش باید به چند نکته توجه داشته باشید:

 • مدارکی که در بالا برای پذیرش تحصیلی در دانشگاه های اتریش گفته شد براساس مقطع تحصیلی، شرایط دانشجو و البته دانشگاه مورد نظر متفاوت است
 • مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش دانشگاه های اتریش باید توسط دادگستری و وزارت امور خارجه ی ایران تایید شود و در نهایت برای تایید نهایی این مدارک باید توسط وکیل معتمد سفارت اتریش به تایید نهایی برسد
 • برای این که بتوانید از برخی از دانشگاه های اتریش پذیرش بگیرید فقط نیاز خواهد بود که نسخه ی اسکن شده ی مدارک خود را ارسال کنید اما برای برخی دیگر از دانشگاه های اتریش نیاز خواهد بود ترجمه ی رسمی مدارک خود را به صورت کاغذی برای آن ها ارسال کنید.
 • برای این که بتوانید در هر مقطع تحصیلی که می خواهید در دانشگاه های اتریش پذیرش بگیرید می توانید مدرک فارغ التحصیلی خود به زبان انگلیسی را نیز ارائه دهید اما به دلیل این که سفارت اتریش گاهی اوقات مدارکی که به زبان انگلیسی ترجمه می شوند را رد می کند توصیه می کنیم که ترجمه ی مدارک خود را به زبان آلمانی ارائه دهید.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن پذیرش دانشگاه های اتریش

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش

برای این که بتوانید در کشور اتریش تحصیل کنید و اقامت داشته باشید باید ویزای این کشور که به منزله ی ورود قانونی به خاک این کشور است را داشته باشید و برای این که بتوانید ویزای تحصیلی اتریش را بگیرید باید مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی را ارائه دهید که این مدارک عبارتند از:

 • ارائه ی نامه تمکن مالی، این نامه باید از بانک تهیه شود و باید نشان دهد که فرد متقاضی تحصیل در اتریش مبلغ ۷۰۰۰ یورو را در حساب خود دارد
 • ارائه ی گواهی عدم سوء پیشینه به همراه دو نسخه ی کپی از آن
 • ارائه ی ۳ قطعه عکس به تازگی گرفته شده باشد
 • ارائه ی اصل مدارک پذیرش تحصیلی به همراه دو نسخه کپی از آن
 • ارائه ی اصل و یا کپی ترجمه ی مدارک تحصیلی که باید توسط سفارت اتریش تایید شده باشند
 • اصل مدارک تحصیلی دبیرستان و پیش دانشگاهی به همراه دو نسخه کپی از آن
 • گذرنامه و شناسنامه ی همسر به همراه دو نسخه کپی از آن
 • شناسنامه ی فرد متقاضی به همراه دو نسخه کپی از ان
 • ارائه ی گذرنامه ای که حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد به همراه دو نسخه کپی از آن
 • سه نسخه فرم درخواست ویزا

توجه داشته باشید که اگر می خواهید ویزای تحصیلی اتریش را بگیرید باید شخصا برای این کار اقدام کنید و همچنین اگر مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای تحصیلی شما ناقص باشد برای تان ویزای تحصیلی صادر نخواهد شد و در نهایت این که به یاد داشته باشید که بررسی مدارک برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش معمولا ۲ تا ۳ ماه طول می کشد.

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی اتریش

روند دریافت ویزای تحصیلی اتریش

فرد ابتدا باید تاییدیه پذیرش یکی از دانشگاه های خصوصی و یا دولتی کشور اتریش را دریافت کند. دانشجو می تواند در این مرحله به سایت دانشگاه مورد نظر خود در کشور اتریش مراجعه کرده و مدارک و شرایط لازم را برای پذیرش رشته مورد نظر خود مطالعه کرده و برای تکمیل این مدارم اقدام کند.

سپس باید تمام مدارک و روزمه تحصیلی خود را برای دانشگاه مورد نظر خود در کشور اتریش ارسال کرده و منتظر دریافت تاییدیه پذیرش دانشگاه باشد.

در صورتی که فرد نامه دریافت پذیرش دانشگاه کشور اتریش را در رشته مورد نظر خود دریافت کند، باید این تاییدیه را همراه با سایر مدارک برای سفارت کشور اتریش ایمیل کند و در این ایمیل همچنین از سفارت درخواست وقت مصاحبه کند.

فرد باید در روز مصاحبه شخصا در سفارت حاضر شده و با ارائه مدارک به صورت حضوری به تمامی سوالات افسر کنسولگری به طور کامل و بدون ابهام پاسخ دهد.
در صورتی که مدارک فرد متقاضی کامل باشد و مصاحبه خود را به درستی انجام دهد پس از مدت مشخصی ویزای تحصیلی کشور اتریش برای او صادر خواهد شد. فرد با در دست داشتن این ویزا می تواند به کشور اتریش جهت تحصیل مهاجرت کند.

با دریافت ویزای تحصیلی کشور اتریش اقامت یکساله به او داده خواهد شد که فرد می تواند هر سال این اقامت را تمدید کند که هر سال نیز باید اثبات کند که توانایی مالی پرداخت هزینه های زندگی و تحصیل کشور اتریش را دارد و مبلغ مشخصی به این منظور باید در حساب شخص موجود باشد. تنها در این صورت اقامت برای او تمدید خواهد شد.

نکات مورد توجه برای دریافت ویزا

• در صورتی که فرد متاهل باشد ارائه سند ازدواج ضروری است همچنین در صورتی که فرد قبلا ازدواج کرده و طلاق گرفته باشد نیز باید مدرک طلاق خود را نیز به سفارت ارائه دهد.
• در صورتی که فرد همسر و فرزندان خود را به عنوان همراه قرار است به کشور اتریش ببرد باید شناسنامه آن ها را نیز همراه با پاسپورت همه اعضای خانواده به سفارت ارائه دهد و همچنین بیمه نامه کشور اتریش نیز باید برای اعضای خانواده او دارای اعتبار باشد و برای اثبات تمکن مالی باید مبلغ بیشتری در حساب فرد به ازای هر نفر موجود باشد.
• در صورتی که فرد در حال حاضر در یکی از دانشگاه های کشور ایران مشغول به تحصیل است و قصد ادامه تحصیل و انتقالی به یکی از دانشگاه های کشور اتریش را دارد باید گواهی اشتغال به تحصیل را نیز ارائه دهد.
• در مورد محل اقامت فرد می تواند برای ده روز اول اقامت خود در یکی از هتل های معتبر کشور اتریش اتاق رزرو کند و سپس در طی این ده روز در کشور اتریش به دنبال محل مناسب جهت اقامت باشد و سپس محل جدید اقامت خود را به ادامه مهاجرت کشور اتریش دوباره ارائه دهد.
• معمولا برای اثبات تمکن مالی فرد متقاضی پرینت شش ماهه اخیر حساب بانکی او به همراه موجودی حساب برای ورود به کشور اتریش لحاظ می شود.
• سایت سفارت کشور اتریش هر ساله مبلغ مشخصی را برای دریافت ویزای تحصیلی مشخص می کند که باید در حساب ارزی فرد موجود باشد.

مدرک زبان برای مهاجرت تحصیلی به اتریش

متقاضیان تحصیل در اتریش باید درنظر داشته باشند چنانچه قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند باید به زبان آلمانی تسلط کافی داشته و مدرک زبان آلمانی مناسبی را ارائه دهند. متقاضیان می توانند زبان آلمانی را تا سطح B2 در کشور خود آموخته و س از نسبت به دریافت پذیرش از دانشگاه های اتریش اقدام نمایند و یا بدون ارائه مدرک زبان وارد خاک اتریش شوند. پس از ورود به این کشور متقاضیانی که مدرک زبان لازم را نداشته باشند باید در کالج های زبان آلمانی شرکت کرده و مبلغی در حدود ۱۰۰۰ یورو را پرداخته و در دوره های سه ماهه یادگیری زبان آلمانی شرکت کنند.

متقاضیان چنانچه قصد ادامه تحصیل در رشته های مهندسی در مقطع کارشناسی ارشد اتریش را دارند باید دانش بالایی درخصوص زبان انگلیسی داشته باشند. این درحالی است که زبان تدریس در مقطع کارشناسی ارشد اتریش درخصوص رشته های علوم انسانی، علوم پزشکی، علوم زیستی و علوم مدیریتی به زبان آلمانی بوده و دانشجویان باید از تسلط کافی بر این زبان برخوردار باشند. هزینه ای که دانشجویان برای گذراندن دوره های آموزش زبان آلمانی در کالج های اتریش باید پرداخت کنند حدود ۴۲۰ یورو برای یک دوره سه ماهه خواهد بود.

حق کار در اتریش

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی اتریش را دارند می توانند در طول هفته به مدت ۱۰ ساعت به کار دانشجویی اشتغال داشته باشند. میانگین حقوقی که این افراد به ازای هر یک ساعت کار دریافت می کنند حدود ۸ تا ۱۰ یورو است که براساس آن دانشجویان می توانند بخش قابل توجهی از هزینه های زندگی و تحصیلی را پرداخت نمایند. البته یافتن کار دانشجویی مناسب در مقطع کارشناسی چندان ساده نبوده و افراد باید از تجربه کاری خوبی برخوردار باشند. البته دانشجویان متقاضی تحصیل در اتریش اگر نسبت به زبان آلمانی تسلط کافی داشته باشند شانس بیشتری برای پیدا کردن شغل دانشجویی در مقطع کارشناسی خواهند داشت.

دانشجویانی که قصد تحصیل در اتریش را دارند می توانند همزمان با تحصیل خود شغل مناسبی پیدا کرده و درآمد کافی در اختیار داشته باشند. حق کار در مقطع کارشناسی ارشد اتریش حدود ۲۰ ساعت در طول هفته بوده که در این زمان دانشجویان به ازای هر یک ساعت کار مبلغی در حدود ۸ تا ۱۰ یورو را دریافت خواهند کرد. اخذ این مبلغ به دانشجویان کمک می کند تا هزینه های زندگی و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را پرداخت نمایند.

هزینه های زندگی در اتریش

هزینه های تحصیل در دانشگاه های اتریش تقریبا رایگان است و نسبت به بسیاری از سایر کشورهای اروپایی و بین المللی هزینه های کمی را در پی دارد. دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های دولتی کشور اتریش، بسته به رشته و دانشگاه انتخابی خود، باید بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو برای هر سال تحصیلی هزینه کنند. در دانشگاه های دولتی این کشور نیز دانشجو باید حدود مبلغ ۵۰۰۰ یورو تا نهایتا ۲۵۰۰۰ هزار یورو را برای هرسال تحصیلی بسته به رشته و دانشگاه مورد نظر خود بپردازد.

دانشجویانی که اتباع کشورهای بنگلادش، افغانستان، کامبوج، نپال، هائیتی، یمن، مالدیو، میانمار و کشورهای آفریقایی هستند و شهروند این کشورها محسوب می شوند، به دلیل اینکه این کشورها از کشورهای توسعه نیافته و محروم محسوب می شوند، از پرداخت شهریه های تحصیلی دانشگاه های اتریش معاف خواهند شد و کشور اتریش تنها از این دسته از دانشجویان حدود مبلغ ۲۰ یورو را جهت حق عضویت اتحادیه دانشجویی دریافت خواهد کرد.

هزینه های زندگی در کشور اتریش شامل مواردی مانند اجاره مسکن و یا خوابگاه، هزینه بیمه، کارت های مترو و یا هزینه های رفت و آمد، هزینه های خورد و خوراک، هزینه پوشاک و مانند اینها، می شود که فرد دانشجو باید ماهیانه حدود مبلغ ۸۰۰ تا نهایتا ۲۰۰۰ یورو را، بسته به شرایط انتخابی برای زندگی و شهر اقامتش، برای هزینه های زندگی در کشور اتریش پرداخت کند.

اما اگر بخواهیم هزینه های زندگی در اتریش را با جزئیات بیشتری مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که:

 • برای این که افراد در اتاقی مستقل و یا در پانسیون اقامت داشته باشند باید ماهیانه مبلغی بین ۱۸۰ تا ۳۰۰ یورو را پرداخت کنند
 • یکی دیگر از هزینه هایی که افراد در هنگام تحصیل خود پرداخت کنند هزینه های خوراک است که این کاملا بستگی به ذائقه ی فرد دارد اما به طور کلی افراد برای تامین هزینه های خوراک خود به ۲۰۰ تا ۳۵۰ یورو در ماه نیاز خواهند داشت.

حق کار در اتریش

شرایط تحصیل در اتریش

فرد با دریافت مهاجرت تحصیلی کشور اتریش و با زندگی در این کشور به عنوان یک کشور پیشرفته اروپایی، از بالاترین سطح امکانات رفاهی برای تحصیل و زندگی برخوردار خواهد شد.
سیستم آموزشی کشور اتریش سیستمی پیشرفته و بروز است و دانشجو با تحصیل در دانشگاه های اتریش بروز ترین علوم دنیا را در زمینه های مختلف آموزش میبیند.

تحصیل در مدارس کشور اتریش رایگان است و هزینه های تحصیلی در دانشگاه ها و مقاطع لیسانس و فوق لیسانس تنها مبلغ کمی را در پی خواهد داشت.

دانشجو برای مهاجرت تحصیلی به کشور اتریش و تحصیل در دانشگاه های این کشور به مدرک زبان آلمانی نیاز دارد و در صورتی که این مدرک را اخذ نکرده باشد باید در ابتدا دوره های زبان آلمانی را در کشور اتریش آموزش ببیند سپس در آزمون زبان آلمانی این کشور قبول شده و سپس می تواند وارد دانشگاه های این کشور شود. البته بیشتر رشته های لیسانس دانشگاه های اتریش به زبان آلمانی ارائه می شوند و در مقاطع بالاتر بسیاری از رشته به زبان انگلیسی ارائه خواهد شد که تحصیل را در این کشور برای متقاضیان بین المللی راحت تر می سازد.

مهاجرت تحصیلی به کشور اتریش برای اعضای خانواده فرد متقاضی نیز میسر است و فرد متقاضی می تواند همراه با همسر و فرزندان خود به این کشور مهاجرت کرده و به تحصیل بپردازد. البته فرزندان فرد باید زیر ۱۸ سال باشند و تحصیل برای آن ها در مدارس کشور اتریش امکان پذیر خواهد بود. در نتیجه اگر فرد ویزای مهاجرت تحصیلی کشور اتریش را دریافت کند مجوز اقامت همسرو فرزندان خود را نیز در این کشور دریافت خواهد کرد.

با مهاجرت تحصیلی به کشور اتریش امکان دریافت مجوز کار برای تعداد ساعات مشخصی در هفته برای فرد دانشجو در کنار تحصیلات او وجود دارد که دانشجو می تواند با مشغول شدن به کار هزینه های زندگی و تحصیل خود در این کشور را راحت تر پرداخت کند.

افراد متقاضی تحصیل در اتریش باید شرایط زیر را در نظر بگیرند:

 • زمان تحصیل فرد در اتریش نباید بیشتر از ۵ سال طول بکشد
 • سن فرد متقاضی برای تحصیل در اتریش باید در محدوده ی خاصی باشد
 • به دلیل این که زبان رسمی اتریش، زبان آلمانی است افرادی که می خواهند در اتریش تحصیل کنند باید با زبان المانی آشنا باشند
 • و در نهایت این که فرد باید تمکن مالی داشته باشد یعنی در هنگام تحصیل در اتریش بتواند هزینه های خود را تامین کند.

اقامت پس از تحصیل در اتریش

یکی از راه هایی که افراد می توانند به کشور اتریش مهاجرت کنند این است که از طریق ویزای تحصیلی به این کشور سفر کنند. معمولا دانشجویانی که در کشور اتریش تحصیل می کنند اجازه ی کار در حین تحصیل خود را دارند ولی اجازه ی کاری که دارند بسته به مقطع تحصیلی که در آن تحصیل می کنند متفاوت و البته محدود است.

برای مثال افرادی که در مقطع کارشناسی تحصیل می کنند بین ۱۰ تا ۲۰ ساعت، افرادی که در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می کنند بین ۲۰ تا ۳۰ ساعت و افرادی که در مقطع دکترا تحصیل می کنند بین ۳۰ تا ۴۰ ساعت در هفته حق کار در اتریش دارند. اما افرادی که می خواهند پس از تحصیل خود در کشور اتریش مشغول به کار شوند و اقامت این کشور را بگیرند ابتدا باید در یک دوره ی ۶ تا یک ساله برای خود در اتریش کار پیدا کنند، پس از این که این افراد در اتریش کار پیدا کردند به آن ها کارت قرمز سفید قرمز داده می شود که این کارت در ابتدا یک سال اعتبار دارد، پس از آن  افراد می توانند آن را به مدت دو سال دیگر تمدید کنند و پس از دو سال نیز می توانند کارت خود را به مدت ۲ سال دیگر تمدید کنند.

در نهایت افراد می توانند پس از ۵ سال اقامت قانونی در اتریش برای گرفتن اقامت دائم این کشور درخواست دهند.

نکاتی در مورد تحصیل در اتریش

 • برای این که بتوانید برای دانشگاه های اتریش درخواست دهید نیازی نیست که هزینه ای را پرداخت کنید و تنها هزینه ای که باید پرداخت کنید هزینه ی ترجمه ی مدارک، تایید سفارت و پست مدارک است
 • دانشجویانی که می خواهند برای ترم تابستان دانشگاه های اتریش درخواست دهند تنها تا اول فوریه وقت دارند تا مدارک خود را ارائه دهند و دانشجویانی که می خواهند برای ترم زمستان درخواست دهند تا اول سپتامبر برای ارائه مدارک خود وقت دارند.
 • افرادی که متاهل هستند و می خواهند در هنگام مهاجرت تحصیلی همسر خود را با خود به اتریش بیاورند می توانند برای همسر خود نیز درخواست ویزا دهند و همسر خود را با خود به اتریش بیاورند.
 • همسر دانشجویانی که در کشور اتریش مشغول به تحصیل هستند نمی توانند مانند همسر خود در کشور اتریش کار کنند اما می توانند همانند همسر خود در کشور اتریش تحصیل کنند.

اقامت پس از تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش به زبان انگلیسی

اتریش از جمله کشورهای اروپای مرکزی است و پایتخت این کشور وین است . این کشور جز کشورهای ثروتمند در سراسر جهان است که مهم ترین بخش اقتصاد آن را گردشگری تشکیل می دهد . کشور اتریش وابستگی بسیار زیادی به کشور آلمان دارد به همین خاطر هم در صورت این که اقتصاد کشور آلمان دچار تغییر شود ، کشور اتریش را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

بیش تر مردم این کشور کاتولیگ هستند و زبان این کشور زبان آلمانی است . این کشور دارای دانشگاه های بسیار معتبری در سراسر جهان است . قبلا بیان کردیم که زبان این کشور آلمانی است و اما این موضوع مانع پذیرش دانشجویان بین المللی نشده است . دانشگاه های این کشور توانسته اند از طریق زبان انگلیسی دانشجویان بسیار زیادی را به خود جذب کنند. به صورت کلی می توان دانشگاه های این کشور را به دو دسته دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی تقسیم کرد .  دانشجویان بین المللی برای تحصیل در اتریش به زبان انگلیسی باید در دانشگاه های خصوصی به تحصیل بپردازد.

دانشگاه های دولتی این کشور همه رشته های خود را به زبان آلمانی تدریس می کنند و برای این که بتوانید در این رشته ها تحصیل کنید لازم است تا مدرک زبان آلمانی داشته باشید . در برخی از دانشگاه های دولتی این کشور نیز برخی از رشته ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند که می توان برای تحصیل در کشور اتریش این رشته ها را انتخاب کرد.

تحصیل در اتریش به زبان انگلیسی چه مزایایی دارد ؟

متقاضی تحصیل در اتریش به زبان انگلیسی ، نیازی به ارائه مدرک زبان آلمانی ندارد . متقاضی باید در دوره های زبان انگلیسی در کشور اتریش ثبت نام کند و بعد از این که در این دوره ها پذیرفته شد می تواند درخواست ثبت نام خود را به دانشگاه موردنظر ارائه کند . از مهم ترین مواردی که برای تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور وجود دارد ، داشتن مدرک زبان است.

به همین دلیل هم شما دوره زبان را در هر کشوری که بگذارنید در هنگام ثبت نام در دانشگاه های کشور اتریش باید مدرک آیتلس خود را به دانشگاه ارائه دهید. هم چنین برای متقاضی امکان تحصیل رایگان نیز وجود دارد و دانشجو می تواند در زمان تحصیل خود در این کشور بورسیه تحصیلی نیز بگیرد.

مدارک لازم برای تحصیل در دانشگاه های کشور اتریش به زبان انگلیسی

متقاضی تحصیل در اتریش به زبان انگلیسی می تواند در همه دانشگاه های خصوصی این کشور به تحصیل بپردازد . البته باید مدارک لازم را برای پذیرش خود فراهم کند. دانشگاه برای پذیرش از شما مدرک آیلتس درخواست می کند و باید نمره شما از شش بالاتر باشد تا قبول واقع شود. برخی از دانشگاه ها نیز ممکن است سطح نمره را بالاتر ببرند.

حتی باید بدانید که برخی از دانشگاه های کشور اتریش درواقع به عنوان شعبه ای از دانشگاه های آمریکا و اروپا محسوب می شوند . به همین دلیل با تحصیل در اتریش به زبان انگلیسی هم به راحتی در دانشگاهی انگلیسی زبان تحصیل کرده اید و هم بعدها می توانید با مهاجرت به اتریش راه خود را برای مهاجرت به سایر کشورها هموار کنید.

تحصیل در اتریش به زبان انگلیسی

امکان تحصیل در چه رشته هایی در دانشگاه های اتریش به زبان انگلیسی امکان پذیر است ؟

متقاضیان تحصیل در اتریش به زبان انگلیسی باید بدانند که دراین کشور چه رشته هایی به زبان انگلیسی تدریس می شوند . البته متقاضی باید دقت کند که برنامه های تحصیلی در دانشگاه های مختلف این کشور با هم متفاوت است و ممکن است برخی از رشته ها در بعضی از دانشگاه های این کشور وجود نداشته باشد . به صورت کلی بهتر است براساس علاقه ای که دارید رشته موردنظر خود را انتخاب کنید .برخی از این رشته ها عبارتند از :

 • زبان و ادبیات انگلیسی
 • اقتصاد
 • علوم ارتباطات
 • گیاه شناسی
 • بوم شناسی
 • علوم زیستی

متقاضیان می توانند این رشته ها را به عنوان رشته های شاخص خود انتخاب کنند و در آن ها به تحصیل بپردازند . البته ممکن است تحصیل در دانشگاه های کشور اتریش در همه رشته ها آن هم در مقطع کارشناسی امکان پذیر نباشد و اما تحصیل در اتریش به زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های خصوصی و دولتی امکان پذیر خواهد بود . این کشور در این دو مقطع دانشجویان بیش تری را پذیرش می کند .

هزینه تحصیل در کشور اتریش به زبان انگلیسی چقدر خواهد بود ؟

در کشور اتریش دانشگاه های دولتی و خصوصی بسیار زیادی وجود دارد که متقاضیان بین المللی بسته به شرایط می تواند آن ها را انتخاب کند . برای تحصیل در دانشگاه های دولتی متقاضی باید در آزمون های ورودی پذیرفته شود و از آن گس به صورت رایگان به تحصیل خواهد پرداخت و اما در دانشگاه های خصوصی از متقاضی شهریه دریافت می شود . شهریه دانشگاه های خصوصی کشور اتریش نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار پایین تر است و به همین دلیل هم برای تحصیل مناسب به نظر می رسد .

البته در چند سال اخیر قوانین این کشور برای جذب دانشجویان بین المللی ساده تر شده است و متقاضی می تواند مدارک لازم را برای ثبت نام فراهم کرده در این دانشگاه ها ثبت نام کند . ذکر این نکته نیز ضروری است که دانشگاه های کشور اتریش در همه جهان اعتبار دارند و مدرک شما در سراسر جهان دارای اعتبار خواهد بود .

جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به تحصیل در اتریش با دفتر موسسه دانش گستر کوه نور تماس بگیرید و و مشاوره اولیه رایگان را دریافت نمایید.

شرایط دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاه های اتریش

دانشجویانی که از کشورهای خارجی برای تحصیل به کشور اتریش می آیند در صورتی که شهروند یکی از کشورهای اتحادیه اروپا و یا کشورهای منطقه اقتصادی اروپا و یا سوئیس باشند برای تحصیل در کشور اتریش نیاز به ویزا و یا مجوز اقامت ندارند.

اما در صورتی که این افراد می خواهند برای مدت بیشتر از سه ماه در کشور اتریش اقامت داشته باشند باید برای گرفتن Lichtbildausweis für EWR-Bürger / innen درخواست دهند. توجه داشته باشید که این مدرک برای ثبت نام این افراد در اداره مهاجرت طی ۳ ماه پس از ورودشان به کشور اتریش الزامی است.

یکی دیگر از نکاتی که در مورد شرایط تحصیل دانشجویان بین المللی در اتریش باید به آن اشاره کنیم این است که سایر دانشجویان بین المللی که برای تحصیل از کشورهایی غیر از موارد ذکر شده به اتریش می آیند در صورتی که بخواهند بیشتر از مدت ۶ ماه را در کشور اتریش اقامت داشته باشند، باید قبل از این که به کشور اتریش وارد شوند برای گرفتن مجوز تحصیلی درخواست دهند.

در ضمن توجه داشته باشید که این درخواست باید حداقل سه ماه قبل از این که افراد به کشور اتریش مهاجرت کنند ارسال شود. اما افرادی که می توانند بدون ویزا وارد کشور اتریش شوند می توانند پس از این که وارد اتریش شدند برای گرفتن اقامت به اداره مهاجرت این کشور مراجعه کنند.

الزامات ورود به دانشگاه های اتریش

افرادی که می خواهند برای تحصیل به کشور اتریش وارد شوند و از طریق تحصیل اقامت این کشور را دریافت کنند. باید ویزای تحصیلی اتریش را دریافت کنند اما یکی از شرایط دریافت ویزای تحصیلی اتریش، گرفتن پذیرش از یکی از دانشگاه های اتریش است.
مسئله ای که در این جا می خواهیم به آن بپردازیم این است که شهروندان خارجی و یا افراد فاقد ملیت که می خواهند پذیرش دانشگاه های اتریش را بگیرند باید شرایطی داشته باشند که این شرایط شامل موارد زیر می شود:
• رشته و دانشگاهی که متقاضی در اتریش برای تحصیل انتخاب می کند باید ظرفیت پذیرش داشته باشد.
• متقاضی باید ریز نمرات خود را در سال آخر دبیرستان برای دانشگاه مورد نظر خود در اتریش ارسال کند.
• فرد متقاضی باید دیپلم دبیرستان یا دپیلم سطح A داشته باشد که این دیپلم معادل دیپلم تحصیلی اتریش در نظر گرفته می شود.
• یکی دیگر از مواردی که متقاضی باید ارائه دهد این است که مدرک تکمیلی یک دوره حداقل سه ساله را در یکی از موسسات آموزشی مورد تایید گرفته باشد.
• به دلیل این که زبان رسمی کشور اتریش، زبان آلمانی است متقاضی تحصیل در کشور اتریش باید به زبان آلمانی تسلط داشته باشد.
• توجه داشته باشید که دیپلمی که متقاضی در کشوری که آن را دریافت کرده است باید برای ورود به رشته مورد نظر او در دانشگاه های کشوری که در آن دیپلم را دریافت کرده است کافی باشد. در ضمن در کشوری که فرد دیپلم خود را در آن دریافت کرده است باید تمام الزامات مرتبط با تحصیل او رعایت شده باشد.
• توجه داشته باشید که ممکن است در صورت لزوم از متقاضی مصاحبه ای که نیز به عمل آید.14 پاسخ به “تحصیل در اتریش”

 1. maedeh گفت:

  slm mn mohaselm 3 mah dg mdrk diplom migirm mikhm daneshgh rshte dabiri zaban englisi brdaram mishe baraye tahsil ba borsiye biyam onja!?

  • کارشناس کوه نور گفت:

   با سلام
   باید حتما قبولی از دانشگاه دولتی داشته باشید و حداقل مدرک زبان آلمانی B2 داشته باشید. در صورت تمایل در طول ساعات اداری تماس بگیرید و وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی آنلاین بگیرید.

 2. امیر گفت:

  برای اتریش میشه مدرک زبان انگلیسی ام داشته باشی؟

  • کارشناس کوه نور گفت:

   با سلام.
   خیر باید مدرک زبان آلمانی داشته باشید. در صورت تمایل در طول ساعات اداری تماس بگیرید و وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی آنلاین بگیرید.

 3. آرمان گفت:

  سلام من 18 سالمه برای پزشکی میتونم اقدامکنم؟

  • کارشناس کوه نور گفت:

   با سلام.
   موسسه ما برای پزشکی به کشور اتریش اقدام ندارد اگر مدرک زبان ندارید برای اسپانیا میتونیم براتون اقدام کنیم.در صورت تمایل در طول ساعات اداری تماس بگیرید و وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی آنلاین بگیرید.

 4. بهناز گفت:

  برای رشته مهندسی خوبه اقدام کنم؟

  • کارشناس کوه نور گفت:

   با سلام
   ما برای رشته های مهندسی اقدام میکنیم.در صورت تمایل در طول ساعات اداری تماس بگیرید و وقت مشاوره حضوری و یا تلفنی آنلاین بگیرید.

 5. Zahra گفت:

  سلام وقتتون بخیر.من دانشجوی ترم ۴ پزشکی روزانه دانشگاه سمنان هستم و ب شدت دلم میخواد تو کشوری ب غیر از ایران زندگی کنم.اما ب رشتم علاقه دارم و نمیخوام از دستش بدم بنابر این دوس دارم همین رشته رو ادامه بدم و مدرک زبان هم ندارم.همسرم هم ارشد برق دانشگاه خواجه نصیر هستن و ریز نمرات عالی دارن ولی ایشونم مدرک زبان ندارن در حال حاضر.خواستم ببینم چ کشوری برای هر دوی ما مناسب هست ک هم هزینه هاش متوسط باشه و هم هر دو تو رشتمون بتونیم پیشرفت و تحصیل کنیم؟

  • کارشناس کوه نور گفت:

   با سلام
   اگر زیر 26 سال هستید میتوانیم برای کشور اسپانیا اقدام داشته باشیم و اگر مدرک زیان ندارید مشکلی پیش نمی آید ولی اگر داشته باشید برایتان امتیاز محسوب میشود.به دو روش اقدام داریم با آزمون و بدون آزمون.با آزمون یک دوره کالج میگذرونید و بعد ازمون میدهید وارد دانشگاه های دولتی اسپانیا میشوید.هزینه تحصیل در اسپانیا با توجه به شرایط شما متفاوت است و باید شرایط شما توسط مشاورین موسسه بررسی شود.در صورت تمایل فرم ارزیابی رایگان را پر کنید و یا در روز و ساعات اداری تماس بگیرید در خدمتتون هستیم.

 6. کیانوش گفت:

  سلام وقت بخیر
  من مدرک لیسانسم از دانشگاه دولتی نیست و مدرک زبان المانی دارم میتونم اقدام کنم

  • ManKooAdvid گفت:

   با سلام ، وقت شما هم بخیر
   لطفا برای بررسی شرایطتون با شماره 02145131 تماس بگیرید و مشاوره اولیه رایگان را دریافت کنید.

 7. عاطفه کاتبی گفت:

  سن تحصیل برای دکترا محدودیتش تا چند ساله؟

  • ManKooAdvid گفت:

   با سلام
   برای تحصیل در مقطع دکتری محدودیت سنی وجود نداره و شرایط کلی شما و رزمتون مورد بررسی قرار میگیره، برای بررسی شرایط خود با شماره 02145131 تماس بگیرید و مشاوره اولیه رایگان را دریافت نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02145131
مشاوره رایگان واتس آپ
(کلیک کنید)