تحصیل در کالج های آلمان

تحصیل در کالج های آلمان

امروزه بسیاری از افراد به دنبال این هستند تا در سایر کشورهای اروپایی نیز کشور آلمان به تحصیل بپردازند . کشور آلمان از نظر علمی جز کشورهای پیشرفته محسوب می شود و مدارکی که از این دانشگاه ها دریافت می شود در سطح بین الملل دارای اعتبار بسیار زیادی است . تحصیل در کالج های آلمان رشته های زیادی را برای متقاضیان در بر می گیرد که این رشته ها با بالاترین کیفیت ممکن تدریس می شوند . در بین این رشته ها تحصیل کردن در کالج های پزشکی در آلمان طرفداران بسیار بیش تری از سایر رشته ها در این کشور دارد . تحصیل در کالج های آلمان آینده پزشکی افراد را تا حد بسیار زیادی تضمین می کند.
تحصیل در کالج های آلمان شرایط بسیار زیادی دارد و تنها دریافت کردن مدرک دیپلم از بعضی از کشورها باعث ورود به این کالج ها نخواهد شد . بسیاری از افراد در ایران که متقاضی تحصیل در کالج های آلمان هستند علاوه بر این که باید مدارک دیپلم خود را ارائه کند باید در دوره های شبانه و روزانه دانشگاه های دولتی در ایران نیز پذیرفته شده باشد . متقاضی تحصیل در کالج های آلمان برای این کار باید درخواستی را تنظیم کند و به این کالج ها ارسال نماید.

انواع کالج های کشور آلمان

در کشور ایران در دوره های دبیرستان رشته های زیادی اعم از ریاضی ، فیزیک ، انسانی و .. وجود دارد . کالج های زیادی نیز در کشور آلمان قرار دارند که براساس رشته های تحصیلی با هم فرق دارند و براساس رشته های دانشگاهی انواع بسیار زیادی دارند . این تقسیم بندی ها معمولا به شکل رشته های دانشگاهی است که فرد در ایران در آن تحصیل می کند و یا در ایران در قبول شده است به این ترتیب فرد می تواند رشته خود را انتخاب کند .
تحصیل در کالج های آلمان که از نوع دولتی اند رایگان بوده است و البته در اول هر ترم باید مبلغ ناچیزی را هر متقاضی پرداخت کند . این هزینه درواقع همان شهریه هر ترم در دانشگاه است . تحصیل در کالج های آلمان متقاضیان و دانشجویان بین المللی را برای وارد شدن به دانشگاه های آلمان آماده می کند . به صورت کلی می توان تحصیل در کالج های آلمان را نوعی دوره برای آماده سازی دانست زیرا دانشجویان بین المللی با استفاده از گواهی دیپلم خود نمی توانند به صورت مستقیم در دانشگاه های آلمان به تحصیل بپردازند.

تحصیل در کالج های آلمان

تحصیل در کالج های آلمان دارای امتحانی ورودی است و دوره های آمادگی که در این کالج ها طول می کشد بین ۲۸ تا ۳۲ ساعت در هفته به طول می انجامد . تحصیل در کالج های کشور آلمان یک سال طول می کشد و متقاضیان باید امتحان نهایی بدهند .
تحصیل در کالج های آلمان می تواند مانند پلی درنظرگرفته شود که بین تحصیلات دبیرستان فرد و تحصیلات دانشگاهی بالاتر قرار می گیرد . به این ترتیب با تحصیل در کالج های آلمان برای تحصیل در مقاطع بالاتر آماده خواهید شد . متقاضی تحصیل در کالج های آلمان باید مهارت های زبان آلمانی را در سطح B1 و B2 نیز بداند و البته برای این مورد بعضی از دانشگاه های آلمان ، دوره های آمادگی برای زبان آلمانی نیز ارائه می شود که فرد را برای تحصیل در کالج های آلمان آماده می کند .

انواع کالج های آلمان

همان طور که قبلا اشاره کردیم کالج های کشور آلمان بسیار زیاد است . در ادامه مطلب نیز به بررسی این کالج ها می پردازیم:
۱- فنی و مهندسی : این نوع از کالج ها برای آن دسته از افرادی است که می خواهند در رشته های ریاضی ، فیزیک ، شیمی و سایر رشته های مهندسی به تحصیل بپردازند . درس های فیزیک ، شیمی ، ریاضی ، زبان آلمانی از جمله درس هایی است که در این کالج ها تدریس می شد.
۲- علوم زندگی : این کالج ها برای آن دسته از افرادی است که قصد تحصیل در کالج های آلمان در رشته های دندان پزشکی ، پزشکی ، زیست شناسی ، شیمی دارو ، ژنتیک ، داروسازی و بقیه زیر مجموعه های پزشکی را دارند . درس هایی که در این کالج ها تدریس می شوند شامل ریاضی ، فیزیک ، شیمی ، زیست شناسی و زبان آلمانی هستند .
۳- علوم انسانی و تحصیلا زبان : این کالج ها برای آن دسته از افرادی است که می خواهند در رشته های علوم انسانی و بقیه رشته های زبان به تحصیل بپردازند .
۴- اقتصاد و مدیریت : این دوره ها برای آن دسته از افرادی ارائه می شود که می خواهند در رشته های مدیریت ، علوم اجتماعی ، مدیریت و … به تحصیل بپردازند . درس هایی که در این کالج ها تدریس می شود شامل زبان انگلیسی ، ریاضی ، اقتصاد ، تاریخ و جغرافی و زبان آلمانی است .
از جمله سایر کالج هایی که متقاضیان تحصیل در کالج های آلمان می توانند در آن ها به تحصیل بپردازند می توان به علوم اجتماعی ، کالج های کسب و کار ، کالج های آموزش و پرورش ، کالج های نمایش و مطالعات هنر هستند .

انواع کالج های آلمان

درخواست دادن برای تحصیل در کالج های آلمان

اگر فردی دوازده سال به صورت مستمر به تحصیل بپردازد نمی تواند در دانشگاه های آلمان به تحصیل بپردازد . برای این که بتواند به تحصیل در کالج های آلمان بپردازد باید در کنکور سراسری نیز قبول شده باشد . کالج ها در این کشور تنها به زبان آلمانی تدریس می کنند و به صورت کلی در دو ترم است .
البته در بعضی از موارد نیز اگر شخصی در ایران باشد و در دانشگاه های آزاد در سال سوم تحصیل کرده باشد می تواند به صورت مستقیم وارد دانشگاه شود و لازم نخواهد بود که به تحصیل در کالج های آلمان بپردازند .
همه آن دسته از افرادی که در دانشگاه های غیر انتفاعی ، دولتی و… به تحصیل پرداخته اند می توانند برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان اقدام کنند .
متقاضیان تحصیل در کالج های آلمان باید درخواست های خود را به این کالج ها ارسال کنند . در بعضی از دانشگاه های آلمان برای موافقت پذیرش در کالج های آلمان بررسی کردن مدارک بدون هیچ واسطه ای صورت می گیرد . در این کشور کالج های مرکزی و آموزشی قرار دارند که به دولت وابسته اند . وظیفه ای که این کالج ها دارند این است که باید در دوره های یک ساله متقاضیان خارجی در این کشور را برای تحصیل آماده کنند. این دوره های یک ساله دوره ای برای آمادگی فرد است تا بعدها بتواند در امتحان نهایی شرکت کرده و در این امتحان قبول شود . کالج های کشور آلمان ۳۷ عدد است و و برای این امتحان نهایی از چهل کشور دنیا سه هزار متقاضی در سراسر دنیا در حال آمادگی اند .
برای شرکت کردن در این کلاس ها و هم چنین امتحانات آن ها هزینه ای را پرداخت نمی کنند و هر دانشجو تنها همان هزینه های مربوط به خدمات دانشجویی را در هر کالج پرداخت می کند . این هزینه ها برای هر ترم برابر۳۰ تا ۲۰۰ یورو است و البته برای هر کالجی با هم فرق دارد .

درخواست دادن برای تحصیل در کالج های آلمان

پروسه دریافت کردن پذیرش از کالج های کشور آلمان

۱-آمادگی : به صورت کلی متقاضیان تحصیل در کالج های آلمان باید بدانند که برای وارد شدن به این کشور باید دو شرط وجود دارد اول سنوات تحصیلی و دوم دانش زبان آلمانی است . متقاضی باید این دو شرط را رعایت کند تا بتواند وارد کالج های این کشور شود . برای وارد شدن به کالج های کشور آلمان حتما باید تحصیلا متوسطه سیزده ساله ای را متقاضی بگذراند .
برای این که بتوانید بعدها وارد دانشگاه شوید باید در ابتدا وارد کالج ها شوید و دوره یک ساله این کالج ها را بگذرانید و درنهایت نیز در امتحان نهایی این کالج ها پذیرفته شوید . زمانی که متقاضی دانشگاه ها این مراحل را پشت سر گذاشت می توانید به صورت مستقیم وارد دانشگاه های این کشور شوید البته باید در زیر شاخه های رشته ای که در کالج تحصیل کرده اید می توانید در دانشگاه به ادامه تحصیل بپردازید.
در مرحله آمادگی شما باید رشته ای را که می خواهید در کالج های آلمان به تحصیل در آن بپردازد را انتخاب کنید . بعد از این که رشته خود را در کالج انتخاب کردید و مراحل آن را نیز به درستی پشت سر گذاشتید باید بدانید رشته خود را برای تحصیل در دانشگاه های آلمان نیز درنظر داشته باشید . در ابتدای این مطلب رشته هایی که می توانید در کالج های آلمان به تحصیل در آن بپردازید را معرفی کرده ایم . البته این امکان وجود دارد که پیشینه تحصیل که دارید این اجازه را به شما ندهد تا هر رشته ای را که دوست دارید انتخاب کنید .
برای این که رشته خود برای تحصیل در کالج های آلمان را انتخاب کنید باید ویژگی های بسیار زیادی را درنظر داشته باشید که بعضی از آن ها عبارتند از :
الف) رشته ای که شما می خواهید در کدام یک از کالج ها یافت می شود .
ب) برای این که در این کالج ها پذیرفته شوید چه مدرک زبانی را نیاز دارید .
همان طور که قبلا گفتیم کالج ها مانند پلی عمل می کند بین دانشگاه ها و تحصیلات متوسطه . پس برای این که بتوانید رشته خود را در کالج به درستی انتخاب کنید باید رشته و دانشگاه مقصد را نیز به درستی معین کنید تا بتوانید بعد از این که تحصیلات کالج شما به پایان رسید در دانشگاه های دیگر به خوبی به تحصیل بپردازید .

درخواست دادن برای تحصیل در کالج های آلمان

درنهایت زمانی که رشته خود را انتخاب کردید و درخواست خود را ارسال کنید بررسی شدن این درخواست بین یک تا سه ماه طول می کشد . البته باید بدانید که برای وارد شدن به این کالج ها باید مدرک های خود را به همان کالج بفرستید و یا این که باید آن ها را به دانشگاه ها بفرستید .ارسال کردن مدارک به هر کدام از آن ها بازه زمانی خاص خود را می طلبد .
۲-درخواست پذیرش :زمانی که مدارک متوسطه خود را دریافت کردید باید آموزش و پروش آن ها را تایید کند . برای این کار باید به یکی از دفاتر پیشخوان رفته و برای دریافت کردن تاییدیه تحصیلی درخواست بدهید.
هم چنین باید از سازمان سنجش گواهی را دریافت کنید که مشخص کند که شما در کنکور پذیرفته شده اید . البته این مدارک خود را باید به دارالترجمه فرستاده تا ترجمه شود . این ترجمه ها می تواند به زبان انگلیسی و یا آلمانی باشد . حتما دقت لازم را در مورد مراجعه به دارالترجمه ای که دارید داشته باشید تا در ترجمه کردن مدارک شما اشتباهی اتفاق نیفتد . همه این کارها از زملان درخواست کردن تاییدیه تحصیلی تا وقتی که آموزش و پرورش باید آن ها را تایید کند همه به صورت اینترنتی اتفاق می افتد.
سفارت آلمان مدارک کپی که شما به آن ها ارسال کرده اید را با اصل آن تطبیق می دهد و در اصطلاح آن ها را کپی برابر اصل می کند. مدارکی که در سفارت آلمان باید ارائه کنید عبارتند از : اصل همه مدارک به زبان فارسی ، اصل ترجمه ها ، پنج فتوکپی از اصل ترجمه ها ، نامه مکاتبه با دانشگاه .
از جمله نکاتی که در این ها وجود دارد این که پنج سری فتوکپی که گرفتید را با هم منگنه نکنید . در این میان اگر متقاضیانی تغییر نام هم داده اند باید شناسنامه خود را ترجمه کرده و در سفارت به تایید برسانید.
سفارت در روزهای یک شنبه تا پنج شنبه بین ساعت های هفت و نیم تا ده و نیم برای تایید مدارک مربوط را از متقاضی تحصیل در کالج های آلمان تحویل می گیرد. مدارک تایید شده یک روز بعد به شما تحویل داده می شود . البته اگر درخواست خود را روز چهارشنبه تحویل دهید تاییدیه آن روز یک شنبه هفته بعد به شما تحویل داده میشود.
۳-درخواست ویزا: در این بخش در ابتدا باید از سفارت وقت بگیرید . البته باید مدارک مربوط به درخواست ویزا را نیز تهیه کنید و آن را را تحویل سفارت آلمان دهید و سپس برای مصاحبه در این کشور آماده شوید.

درخواست دادن برای تحصیل در کالج های آلمان
۴-ورود به کشور آلمان : بعد از وارد شدن به این کشور باید بدانید که که همه کالج های کشور آلمان آزمون ورودی دارند . ثبت نام از متقاضیان بعد از این آزمون و براساس نتیجه آن صورت می گیرد . بسته به این که ظرفیت کالج چقدر است متقاضیان در این کالج ها ثبت نام می کنند. برای مثال اگر ظرفیت این کالج ها هفتاد نفر است از بین برترین ها نفر اول تا هفتادم انتخاب می شوند . البته نمی توان گفت دقیقا برای قبول شدن در این کالج ها چه نمره ای نیاز است زیرا این نمره در هر سال متفاوت است .
برای کلاس های مختلفی که در کالج ها وجود دارند سطح این آزمون ها با هم متفاوت است . درسی که در همه این امتحان ها مشترک است زبان آلمانی است . البته سطح امتحان آن فرق دارد . برای امتحان های کالج کتاب خاصی معین نشده است .
از جمله درس های مشترک دیگری که در آزمون های ورودی کالج ها وجود دارد درس ریاضی است که از ان به عنوان برگ برنده ای برای ایرانیان یاد می شود زیرا سطح بسیاری از افرادی که در این آزمون شرکت می کنند از شرکت کننده های ایرانی کم تر است پس این بخش برای ایرانیان بسیار حساس است . اگر می خواهید در این آزمون شرکت کنید در ابتدا باید اصطلاحات آلمانی در ریاضی را به خوبی یاد بگیرید تا بتوانید در این امتحان موفق شوید .

مدارک لازم برای تحصیل در کالج های آلمان

در حالت ایده آل باید مدارک زیر را برای تحصیل در کالج های آلمان تهیه کنید:

۱- اصل مدرک دیپلم و زیر نمرات دیپلم : معمولا باید این مدارک را از دبیرستانی که در آن جا تحصیل کرده اید دریافت کنید . حال اگر در دانشگاهی در مقطع لیسانس تحصیل کرده باشید این مدارک در بایگانی دانشگاه موردنظر خواهد بود .
۲- اصدل مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات : این نوع از مدارک هم مثل مدارک دیپلم در همان دبیرستانی خواهد بود که در آن درس خوانده اید . به صورت کلی این مدرک در دبیرستان است زیرا در موقع ثبت نام کردن در دانشگاه ها هنوز صادر نشده است .
۳- گواهی که ثابت کند در کنکور سراسری شرکت کرده اید : بعد از چند ماه که از اعلام شدن نتایج کنکور گذشت می توانید این گواهی را از سازمان سنجش کشور دریافت کنید . ابتدا برای دریافت کردن این گواهی باید درخواستی را پر کنید و این درخواست را به واحد ارتباطات در سازمان سنجش تحویل دهید . به این ترتیب عصر همان روز می توانید گواهی خود را تحویل بگیرید .
۴- اصل مدارک کاردانی و ریز نمرات: اگر در مقطع کاردانی به تحصیل پرداخته اید باید مدارک این دوره را ارائه دهید.
۵- اصل مدارک کارشناسی و ریزنمرات : اگر در مقطع کارشناسی به تحصیل پرداخته اید باید مدارک این دوره را نیز ارائه دهید.

 

در حالت ایده آل باید مدارک زیر را برای تحصیل در کالج های آلمان تهیه کنید:

موسسه دانش گستر کوه نور با بیش از سالها سابقه درخشان در زمینه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی آماده خدمت رسانی به علاقه مندان تحصیل در اسپانیا می باشد. مشاورین موسسه همواره سعی بر آن دارند تا بهترین راهنمایی را به دانشجویان ارائه دهند. جهت مشاوره در زمینه های تحصیل در آلمان ، اسپانیا و اروپا و همچنین تحصیل در کانادا مشاورین ما آماده ارائه بهترین مشاوره و خدمت رسانی به علاقه مندان می باشند.

۰/۵ ( ۰ نظر )

گذاشتن یک دیدگاه