#

تحصیل دکترای کشور کانادا

به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
  • ۳۰ مهر ۱۳۹۸
  • کانادا
  • 585 بازدید
  • بدون نظر

تحصیل دکترای کشور کانادا

کشور کانادایکی از فعال ترین مراکز دنیا در امر پژوهش و تحقیقات به شمار می رود به همین علت دانشجویان زیادی برای تحصیل در مقطع دکترا پذیرش خود را از دانشگاه های این کشور می گیرند. همچنین از دیگر مزایای کشور کانادا معتبر بودن مدرک دکترای این کشور در سطح بین الملل و همچنین امکان اقامت دائم و کار در کشور کانادا بعد از اتمام این دوره است.
پذیرش سالیانه دانشگاه های این کشور در مقطع دکترا بسیار محدود است در نتیجه دانشجوی متقاضی این دوره از تحصیل باید آمادگی هر گونه رقابت را برای پذیرش در دانشگاه های این کشور داشته باشد.
دوره های تحصیل مقطع دکترا در دانشگاه های این کشور حدود ۳ تا ۵ سال طول می کشد. در طول این دوره کلاس های درسی نیز برگزار می شود اما عمده تمرکز دانشجو بر روی تحقیق بر روی یک موضوع خاص و ارائه یک پایان نامه جامع و عالی خواهد بود.
بدون ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی، پذیرش در دوره دکترای دانشگاه های کانادا به هیچ وجه امکان پذیر نیست. همچنین برای افرادی که به عنوان دستیار تحقیقاتی و یا دستیار تدریس کار دانشجویی انجام می دهند تسلط کامل به زبان انگلیسی نیز علاوه بر داشتن مدرک معتبر زبان، ضروری است.
پذیرش دوره های دکترا در کشور کانادا هم در ماه سپتامبر و هم در ماه ژانویه انجام می گیرد. دانشجویان متقاضی تحصیل در این مقطع می توانند در این دو ماه سال مدارک لازم را برای پذیرش به دانشگاه مورد نظر خود ارسال کنند.

مراحل پذیرش مقطع دکترای دانشگاه های کانادا

۱. انتخاب رشته مورد نظر برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا در یکی از دانشگاه های کشور کانادا
۲. انتخاب یک موضوع خاص و بروز برای پروژه تحقیقاتی یا پرورپوزال دوره دکترای فرد متناسب با رشته تحصیلی برای ارائه به عنوان پایان نامه این دوره
۳. انتخاب یک استاد راهنما یا سوپروایزر در دانشگاه مورد نظر
۴. ارسال روزمه کامل تحصیلی و سوابق کاری برای استاد راهنما و برای دانشگاه مورد نظر
۵. دریافت تاییدیه از دانشگاه جهت پذیرش در مقطع دکترای کشور کانادا

مراحل پذیرش مقطع دکترای دانشگاه های کانادا

مدارک مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی مقطع دکترا دانشگاه های کانادا

۱. تکمیل فرم درخواست پذیرش دانشگاه مورد نظر
۲. ارائه مدرک فوق لیسانس همراه با ریزنمرات دروس با حداقل معدل ۱۶ (مدرک فوق لیسانسی که از دانشگاه های کانادا و یا آمریکا نباشد برای بیشتر دانشگاه های این کشور اعتبار ندارد و پذیرش در این مواقع کمی مشکل تر خواهد بود.)
۳. ارائه مدرک لیسانس ۴ ساله با معدل حداقل ۱۵
۴. ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی (برای مدرک IELTS حداقل نمره ۶.۵، برای مدرک TOEFL و IBT حداقل نمره ۱۰۰ و همچنین برای مدرک PBT حداقل نمره ۶۰۰ ضروری است.)
۵. ارائه یک برنامه تحقیقاتی متناسب با رشته ی تحصیلی و متناسب با تخصص دانشکده ی تحصیلی فرد در دانشگاه مورد نظر
۶. سه توصیه نامه از اساتید مقاطع قبلی تحصیل دانشجو که باید در آن ها به طور کامل ذکر شده باشد که چرا دانشجو صلاحیت ادامه تحصیل در این مقطع را دارد و چه سوابق علمی و فردی خاصی دارد.
۷. برای رشته های حسابداری و مدیریت داشتن مدرک GMAT ضروری است.

مدارکی که می تواند در پذیرش فرد در دوره ی دکترای دانشگاه های کانادا تاثیر بسزایی داشته باشد:

۱. ارائه مقالات علمی معتبر که توسط شخص دانشجو نوشته شده باشد و در مجلات و نشریات بین المللی به چاپ رسیده باشد.
۲. ارائه گواهی نامه های معتبر شرکت در سمینارها و کنفرانس های بین المللی
۳. ارائه مقاله در سمینارها و کنفرانس های بین المللی
۴. ارائه مدرک GER با حداق نمره ۷۰۰
۵. دانشجو می تواند با ارائه یک نمونه پروژه تحقیقاتی یا مقاله انگلیسی زبان مهارت خود را در زبان انگلیسی به اثبات برساند.
۶. ارائه توصیه نامه از اساتید دانشگاهی که فرد می خواهد مدرک دکترای خود را از آن دانشگاه کسب کند که می تواند در پذیرش این دانشگاه بسیار موثر باشد.
*ارائه این مدارک در دریافت بورس تحصیلی این کشور نیز بسیار تاثیرگزار خواهد بود.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی مقطع دکترا دانشگاه های کانادا

هزینه تحصیل در مقطع دکترای دانشگاه های کانادا

هزینه تحصیل در این کشور برای هر سال تحصیلی از ۱۰۰۰۰ دلار کانادا (حدودا ۶۰۰۰ دلار آمریکا) شروع می شود و با توجه به رشته مورد نظر و دانشگاه انتخابی دانشجو، برای هر سال تحصیلی به ۱۸۰۰۰ دلار کانادا (۱۴۰۰۰ دلار آمریکا) نیز می رسد. هزینه زندگی در کشور کانادا نیز حداقل ۹۰۰ دلار کانادا در ماه است. این هزینه ها در کشور آمریکا و در دانشگاه های این کشور، بسیار گران تر خواهد بود.

مجوز کار برای دانشجویان مقطع دکترای کشور کانادا

به دانشجویانی که در مقطع دکترای دانشگاه های کشور کانادا تحصیل میکنند مجوز کار، حداکثر ۲۰ ساعت در هفته، داده می شود که برای هر ساعت کار می توانند ۱۵ دلار دریافت کنند. در طول تعطیلات نیز می توانند به صورت تمام وقت در داخل و یا در خارج از دانشگاه، کار کنند.
ذکر این نکته نیز ضروری است که دانشجویانی که از لحاظ مالی در وضعیت خوبی قرار داشته باشند و همچنین دوره دکترای آن ها کمی پیچیده تر از دیگر دوره ها باشد، مجوز کار دانشجویی را فقط برای ۱۰ ساعت در هفته دریافت خواهند کرد.

دانشجویانی که به عنوان دستیار آموزشی (TA) و یا دستیار پژوهشی (RA) در دانشگاه خود کار دانشجویی انجام می دهند ،بسته به شرایط مالی و سطح دانشگاه، می توانند سالیانه بین ۱۰ تا ۲۰ هزار دلار دریافت کنند.
همچنین پس از اتمام تحصیلات این دانشجویان در دوره دکترا به آن ها مجوز کار پس از تحصیل از سوی کشور کانادا داده خواهد شد که با در دست داشتن این مجوز می توانند تا سه سال در شهرهای کشور کانادا اقامت کنند و همچنین در کنار اقامت به کسب تجربه های کاری بپردازند. در صورتی که فرد، متقاضی اقامت دائم در این کشور باشد سوابق کاری این سه سال می تواند در این امر بسیار تاثیرگزار باشد.

بورسیه های تحصیلی کشور کانادا در مقطع دکترا

• بورسیه‌ی دانشگاه بریتیش کلمبیا که به ازای هر سال تحصیلی حدود مبلغ ۱۸۰۰۰ دلار کانادا از هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو را پاسخگو خواهد بود. همچنین برای دانشجویان نخبه نیز این دانشگاه کل هزینه های تحصیلی را پرداخت میکند.
• بورسیه‌ی پیر الیوت ترودیا که به ازای هر سال تحصیلی حدود مبلغ ۵۰ هزار دلار کانادا از هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو را پاسخگو خواهد بود. شرط این بورسیه این است که فرد باید توسط دانشگاه تحصیل خود جهت دریافت این نوع بورسیه معرفی شود.
• بورسیه‌ی ونیه که باز هم به ازای هر سال تحصیلی حدود مبلغ ۵۰ هزار دلار کانادا از هزینه های تحصیلی و زندگی دانشجو را پرداخت می کند. شرط این بورسیه معدل بالای دانشجوی متقاضی و تحصیل در مقطع دکترا است.

با توجه همه این عواملی که گفته شد کانادا می تواند یکی از مقاصد مهم برای دانشجویان متقاضی تحصیل در خارج از کشور باشد. در صورتی که متقاضی تحصیل در مقطع دکترای دانشگاه های کشور کانادا هستید می توانید جهت راهنمایی های بیشتر با یکی از موسسات مربوطه در تماس باشید و یا از وکلای معتبر در این زمینه مشاوره بخواهید.

مجوز کار برای دانشجویان مقطع دکترای کشور کانادا

جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به تحصیل دکترای کشور کانادا با دفتر موسسه دانش گستر کوه نور تماس بگیرید و مشاوره اولیه رایگان را دریافت نمایید .پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02145131
مشاوره رایگان واتس آپ
(کلیک کنید)