#

تحصیل رایگان در کانادا بدون مدرک زبان

به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
 • ۹ فروردین ۱۳۹۹
 • مهاجرت تحصیلی
 • 2745 بازدید
 • بدون نظر

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

بسیاری از افراد به جهت مهاجرت تحصیلی به این کشور اقدام می کنند تا بتوانند پس از تحصیل و دریافت اقامت در این کشور، برای گرفتن تابعیت و حق شهروندی اقدام نمایند. در باره نیز باید گفت که رشته های دندانپزشکی و پزشکی در کانادا جزء پرطرفدارترین و معتبر ترین رشته های دانشگاهی این کشور هستند که هر ساله دانشجویان زیادی را به خود جذب می کند. اما نکته ی مهم این است که ورود به دانشگاه های پزشکی این کشور بسیار رقابتی و محدود می باشد وتنها با تلاش وپشتکار خود متقاضی امکان پذیر است. در ادامه توضیحاتی درباره ی این کشور و تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان می پردازیم، که آیا در این کشور تحصیل بدون مدرک زبان امکان پذیر است یا خیر؟

کشور کانادا

کانادا کشور بزرگ و پیشرفته ای در شمالی ترین نقطه قاره آمریکای شمالی و دومین کشور پهناور جهان و یکی از ثروتمند ترین کشورهای جهان است. والبته کشوری با مراکز آموزشی که علاوه بر اینکه دارای استاندارد های جهانی هستند نه تنها در این کشور بلکه در بین مراکز آموزشی دنیا دارای رتبه و رنک جهانی است. می توان یکی از دلایل جذب دانشجواز سراسر دنیا را همین کیفیت آموزشی دانست، علاوه بر آن تحصیل در دانشگاه های این کشور دارای اعتبار جهانی است و برای فارغ التحصیلان تمامی رشته ها از دانشگاه های این کشور فرصت های شغلی بسیاری را فراهم می آورد.

مزایای تحصیل در کانادا

• تحصیل در کانادا نسبت به کشورهایی مانند آمریکا و استرالیا و برخی از کشورهای اروپایی بسیار ارزان تر است.
• مدرک تحصیلی مقاطع مختلف دانشگاه های کانادا برای کشورهای بین المللی دارای اعتبار بسیاری است.
• کشور کانادا در کنار این امر که به عنوان یک جامعه چندفرهنگی شناخته شده است، جامعه ای امن و محیطی مطمئن برای شهروندان کانادا و دانشجویان بین المللی محسوب می شود.
• در این کشور دوره های آموزشی زبان در سطح جهانی به دانشجویان مختلف ارائه می شود.
• هدف مدارس و دانشگاه های این کشور ارائه یک سبک زندگی پردرآمد است تا فرد بتواند از بالاترین سطح کیفیت زندگی در این کشور برخوردار شود.
• همچنین در دانشگاه های این کشور فرصت های تحقیقاتی فراوانی در سطوح مختلف بین المللی به دانشجویان ارائه می شود تا بتوانند علم خود را در زمینه های مختلف الا ببرند و روز به روز در زمینه های علمی پیشرفت کنند.
• دریافت اقامت دائم کشور کانادا و دریافت تابعیت این کشور به عنوان شهروند کانادایی پس از اتمام تحصیلات در دانشگاه های این کشور بسیار راحت خواهد بود.
در نتیجه مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا مزایای زیادی را نسبت به سایر کشورهای بین المللی دارد که همین امر موجب شده است کشور کانادا از دسته کشورهایی قرار بگیرد که سالیانه متقاضیان زیادی برای پذیرش در دانشگاه های این کشور اقدام می کنند.
برای مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا فرد باید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کرده تا بتواند وارد خاک کانادا شود.

تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

دوره ی کارشناسی اولین مقطع تحصیلی در دانشگاه های کانادا است. و افرادی که می خواهند در مقطع کارشناسی در دانشگاه های کانادا تحصیل کنند باید ۱۲ سال دبیرستان خود را به اتمام رسانده باشند؛ البته استان کبک از این امر مستثنی است و افراد می توانند پس از ۱۱ سال تحصیل وارد دوره کالج شوند؛ یا این که در دوره ی ۲ ساله پیش دانشگاهی شرکت کنند و پس از آن می توانند طی ۳ سال مدرک کارشناسی ارشد خود را اخذ کنند.

در ضمن افرادی که می خواهند در دوره ی کارشناسی در کانادا تحصیل کنند باید بدانند که تنوع رشته های دانشگاهی دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی زیاد است؛ اما به طور کلی رشته های پرطرفداری که توسط دانشجویان بین المللی برای تحصیل انتخاب می شوند، شامل مواردی همچون کارشناسی علوم کامپیوتر، کارشناسی ریاضیات، کارشناسی زبان، کارشناسی مهندسی و کارشناسی روانشناسی می شود.

افرادی که می خواهند دانشگاه های کانادا را برای تحصیل در مقطع کارشناسی انتخاب کنند، شاید آشنایی زیادی با شهرهای محبوب کانادا که دانشجویان بین المللی آن ها را برای تحصیل انتخاب می کنند نداشته باشند، به همین دلیل باید بگوییم که شهرهای پرطرفدار کانادا برای تحصیل دانشجویان بین المللی عبارتند از: ونکوور، مونترال، برنابی و تورنتو.

نکته ای که در این جا باید به آن اشاره کنیم این است که هر دانشگاهی قوانین خاص خود را برای پذیرش دارد؛ اما به طور کلی فردی که درخواست خود را برای پذیرش در یکی از دانشگاه های کانادا می فرستد ایمیلی که نشانه ی دریافت درخواست است به فرد فرستاده می شود؛ سپس دانشگاه مدارک مورد نیاز برای بررسی درخواست فرد را برای فرد متقاضی ارسال می کند.

در نهایت توجه داشته باشید که برای پذیرش در مقطع کارشناسی در کانادا ارائه ی مدرک زبان الزامی نیست و فرد تنها باید گواهی ۱۲ ساله تحصیل خود را ارائه دهد.

تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

دوره ی کارشناسی ارشد در کانادامعمولا بین ۱ تا ۲ سال است که نحوه ی ارائه ی این دوره به صورت ریسرچ یا کورس است. دوره ی کارشناسی ارشدی که به صورت کورس برگزار می شود فرد باید در کلاس های خود شرکت کند و واحدهای درسی خود را بگذراند تا بتواند مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت کند. اما در دوره ی کارشناسی ارشدی که به صورت ریسرچ برگزار می شود فرد باید با کمک استاد راهنمای خود روی موضوعی تحقیق کند و در نهایت پایان نامه ی خود را ارائه دهد.

البته برخی از دوره های کارشناسی ارشد در کانادا ترکیبی است یعنی به این صورت که هم به صورت کورس و هم به صورت ریسرچ یا تحقیقاتی است.

در دوره ی کارشناسی ارشد مانند دوره ی کارشناسی تنوع فراوانی در رشته های تحصیلی وجود دارد؛ اما چند رشته نسبت به سایر رشته ها پرطرفدارتر هستند که این رشته ها شامل رشته هایی همچون کارشناسی ارشد علوم کامپیوتر، کارشناسی ارشد روانشناسی، کارشناسی ارشد علوم زیست محیطی و MBA می شود.

در ضمن فرد نباید برای مقطع کارشناسی ارشد بیشتر از ۲۵ سال سن داشته باشد، اگر فرد متقاضی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا بیشتر از ۲۵ سال سن داشته باشد باید مدارکی که نشان دهنده ی سابقه ی کاریش باشد را ارائه دهد. در میان دانشگاه های کانادا، دانشگاه های رویال رویدز و بریتیش کلمبیا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بیشتر از دانشگاه های دیگر کانادا محبوبیت دارند.

همچنین با توجه به این که کانادا دارای دو زبان رسمی انگلیسی و فرانسوی است، افراد می توانند به یکی از این دو زبان یا هر دو زبان در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا تحصیل کنند. نکته دیگری که باید در مورد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا به آن اشاره کنیم، مدارک مورد نیاز برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا است، برای این که افراد بتوانند پذیرش دانشگاه های کانادا را در مقطع کارشناسی ارشد بگیرند باید مدرک کارشناسی خود را ارائه دهد که معدل مدرک کارشناسی فرد باید بالای ۱۴ باشد. و توانسته باشد در آزمون آیلتس نمره ی ۶ یا ۶.۵ را کسب کند. البته توجه داشته باشید که برای برخی از رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا نیازی به ارائه ی مدرک زبان نیست.

تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

مدارک لازم برای پذیرش در مقطع لیسانس و فوق لیسانس دانشگاه های کانادا

همانند هر کشور دیگری برای این که افراد بتوانند پذیرش دانشگاه های کشور کانادا  را بگیرند باید مدارکی را ارائه دهند. مدارک لازم پذیرش تحصیلی در کانادا عبارتند از:

 • فرد متقاضی باید مرتبط با رشته ی مورد نظر خود انگیزه نامه ارائه دهد و این انگیزه نامه باید در فرمت word باشد.
 • ارائه ی دو یا سه توصیه نامه از اساتید، البته توجه داشته باشید که با توجه به دانشگاه ها توصیه نامه ها هم فرق می کند و گاهی اوقات دانشگاه ها قانونی دارند که باید توصیه نامه به صورت مستقیم از استاد و یا دانشگاه دریافت شود، فایل توصیه نامه باید به فرمت pdf باشد.
 • ارائه ی رزومه به زبان انگلیسی و یا فرانسوی
 • اسکن پاسپورت معتبر
 • آدرس، شماره تلفن و کد پستی متقاضی
 • ارائه یک قطعه عکس در اندازه های ۴.۵*۳.۵ که این عکس می تواند با فرمت jpeg و یا pdf باشد.
 • ارائه ی مدرک زبان
 • همچنین برای تکمیل فرم نام پدر و مادر فرد متقاضی باید ارائه شود
 • افرادی که می خواهند در دوره ی کارشناسی در دانشگاه های کانادا تحصیل کنند باید اسکن تمام مدارک تحصیلی خود به همراه ریز نمرات دیپلم و پیش دانشگاهی خود که به صورت ترجمه شده هستند ارائه دهند که این مدارک می توانند به زبان انگلیسی ، فرانسوی و یا فارسی ترجمه شوند. در ضمن ترجمه ی این مدارک بدون مهر دادگستری و وزارت امور خارجه نیز قابل قبول است.
 • دانشجویانی که تمایل دارند برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشگاه های کانادا درخواست دهند باید باید اسکن تمام مدارک تحصیلی و ریز نمرات دوره ی کارشناسی خود را که به زبان انگلیسی، فرانسوی یا فارسی ترجمه شده است را ارائه دهند. همچنین اگر فرد متقاضی قبلا در رشته ی دیگری مدرک کارشناسی ارشد دریافت کرده است باید ریز نمرات دوره ی کارشناسی ارشد خود را نیز ارائه دهد. این مدارک نیز بدون مهر دادگستری و وزارت امور خارجه معتبر خواهد بود.

مدارک لازم برای پذیرش در کارشناسی ارشد دانشگاه های کانادا

تحصیل در مقطع دکترا کانادا

پس از پایان دوره ی کارشناسی ارشد نوبت به دوره ی دکترا می رسد. طول دوره ی دکترا در کانادا ۳ تا ۵ سال است که فرد باید در این مدت روی یک پروژه کار کنند، در ضمن به دلیل این که بیشتر پروژه ها در مقطع دکترا در کانادا توسط شرکت های بزرگ اسپانسر شده هستند پروفسورها به دانشجویان مقطع دکترا کمک تحصیلی اعطا می کنند.

جالب است بدانید که این کمک های تحصیلی گاهی اوقات شهریه ی دانشجو را پوشش می دهد؛ حتی گاهی اوقات مبلغ اضافی نیز در نظر گرفته می شود تا دانشجو بتواند هزینه های زندگی خود را تامین کند. در ضمن با توجه به این که دانشجویان مقطع دکترا باید بیشتر وقت خود برای تحقیقات خود بگذارانند وقت کم تری را برای شرکت در کلاس های درسی صرف می کنند.

نکته ی دیگری که در موردتحصیل در مقطع دکترا باید به آن اشاره کنیم زبان تحصیل در مقطع دکترا است، دانشجویانی که در مقطع دکترا تحصیل می کنند می توانند یا به زبان انگلیسی و یا به زبان فرانسوی در دانشگاه های کانادا در مقطع دکترا تحصیل کنند.

برای این که افراد بتوانند در مقطع دکترا در دانشگاه های کانادا پذیرفته شوند باید مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد آن ها دارای معدل بالای ۱۴ باشد و همچنین توانسته باشند در آزمون آیلتس نمره ی ۶ یا ۶.۵ را کسب کنند.

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در مقطع دکترا

برای پذیرش در مقطع دکترا، علاوه بر ارائه ی مدارک لازم، متقاضی باید مدارک دیگری را نیز ارائه دهد که عبارتند از:

 • در صورتی که نیاز باشد و یا این که فرد مقاله یا پروپوزال داشته باشد باید مقاله ی خود را ارائه دهد.
 • از متقاضیان مقطع دکترا در کانادا معمولا درخواست می شود که مدرک GRE و مدرک GMAT نیز ارائه دهند.

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

این در حالی است که شما حتی می توانید با مدرک زبان به طوریکه سطح زبان بسیار خوبی هم نباشد بتوانید شانس آن را داشته باشید که بتوانید در کانادا به صورت مشروط تحصیل کنید. به این صورت که این دسته از دانشجویان بایستی در دوره های زبان پیش نیاز شرکت کنند که این دوره ها ممکن است درهمان مرکز، یعنی دانشگاه ها یا کالج ها که فرد از این مراکز آموزشی پذیرش دریافت کرده است و این پذیرش به صورت مشروط است.

در بعضی از این مراکز آموزشی نیز برای برگزاری این دوره ها دانشگاه یا هر مرکز آموزشی مورد نظر، با موسسات زبان قرارداد همکاری داشته و این دوره ها در این موسسات برگزار می شود و گواهی پایان دوره از این موسسات برای آنها قابل قبول است و احتیاجی به داشتن مدرک زبان خاصی نیستند.

در اکثر کالج های کانادا نمره آیلتس ۶ یا ۶.۵ نیازاست که این افراد در صورت پایین بودن این سطح از زبان، باید در این دوره های مربوطه شرکت کنند. این افراد می توانند در پایان دوره زبان و تکمیل شدن پیش نیاز زبانی گواهی لازم را دریافت نمایند و مهم تر از همه نیازی به کارنامه آیلتس یا تافل نیست و می تواند در دانشگاه مورد نظر تحصیل نماید.

برای اخذ پذیرش از مدارس کانادا معمولا هیچ نیازی به ارائه مدرک زبان نیست. البته مدارس کانادا تست تعیین سطح زبان دارند و پیش از ثبت نام این متقاضیان، تست را برگزار می کنند. در صورت تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان، دوره های پیش نیاز به کسانی که نمره ی کافی دریافت نکرده اند ولی شرایط دیگر را برای پذیرش دارا هستند، برگزار می شود.

مدرک زبان مورد نیاز برای ورود به مقطع کارشناسی بستگی به دانشگاه مورد نظر دارد. برخی از دانشگاه ها که معمولا رنک بهتری دارند نمره زبان حداقلی قطعی برای ورود مشخص کرده اند. اما بیشتر دانشگاه ها در مقطع کارشناسی بدون نیاز به مدرک زبان نامه پذیرش مشروط را ارائه می کنند و دانشجو پیش از ورود به دوره آکادمیک در دوره زبان دانشگاه شرکت میکند.

در مقطع ارشد تقریبا بیشتر دانشگاه های کانادا پذیرش مشروط به زبان ارائه نمی‌کنند. این امر به این خاطر است که اکثر رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی است. حتی افرادی که قصد تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان را دارد علاوه بر این که بایستی یک سطح خاص را دارا باشد، باید در آزمون مربوطه برای دانشجویان بین المللی نیز شرکت کند. اما باید گفت که اخیرا برخی از دانشگاه های دولتی و خصوصی اقدام به صدور پذیرش های از این قبیل انجام داده اند و این امر را برای افرادی که متقاضی تحصیل در کانادا بدون مدرک هستند را آسان کرده است.

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

در اخذ پذیرش های دکتری نیز همانند شرایط در مقطع ارشد، دانشجویان متقاضی باید مدرک زبان حداقل دانشگاه را داشته باشند و تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان انگلیسی برای این دسته از افراد متقاضی امکان پذیر نیست.

از جمله شروط برای قبولی در پذیرش از دانشگاه های کانادا، داشتن معدل حداقل ۱۵ برای مقاطع دیپلم و پیش دانشگاهی و همچنین داشتن مدرک زبان ایلتس حداقل ۶.۵ است.

آن دسته از متقاضیان تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان انگلیسی ندارند بایستی در دوره های آموزشی زبان در دانشگاه ها و یاکالج های زبان در کانادا شرکت نمایند و مدرک دال بر تسط زبان انگلیسی خود را دریافت نمایند. البته باید متذکر شد که آشنایی به زبان انگلیسی کانادایی جهت برقراری ارتباط با افراد یا به عبارت دیگر برای رفع نیازهای شخصی این دسته از دانشجویان بین المللی است که بایستی آن را فرا گیرند.

در دانشگاه نیز زبان تحصیل رشته ی مربوطه بستگی به دانشگاه انتخابی فرد متقاضی است. یک دیگر از شرایط که به دانشجویان متقاضی کمک شایانی می کند که از شانس بالاتری بهره مند شود این است که رزومه تحصیلی قوی تر و همچنین مدرک زبان معتبر داشته باشند.

نکته ی بعدی برای متقاضیان پزشکی این است که میان دانشکده های پزشکی کانادا جز تعداد محدود، دانشجویان بین المللی را پذیرش نمی کنند. دلیل اصلی این امر این است که جاهای خالی موجود در دانشکده های پزشکی به ساکنان دائم و شهروندان کانادایی یا همان استانی که دانشگاه در آن واقع است، اختصاص داده شده است.

در این باره نیز باید گفت که تنها از میان ۱۷ دانشکده پزشکی کانادا، تنها در ۷ مورد از آنها امکان پذیرش دانشجویان بین المللی وجود دارد. دانشجویان بین المللی که با ویزای تحصیلی در کانادا اقامت می کنند، نکته ای که باید ذکر شود این است که حتی پس از اخذ مدرک خود در مورد محلی که می توانند برای گذراندن دوره ی ریزیدنسی خود در کانادا اپلای کنند، با محدودیت هایی رو به رو هستند و فقط در استان های خاصی می توانند این دوره را بگذرانند. در غیر این صورت برای گذراندن دوره های ریزیدنسی باید به کشور خود باز گردند. بنا بر آنچه گفته شد با اینکه بدون مدرک زبان انگلیسی می توان در این مراکز آموزشی پذیرش گرفت اما در این شرایط بسیار سخت و گاهی غیر ممکن است.

شرایط گرفتن ویزا برای تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

برای ورود به این کشور بایستی ویزای مناسب داشته باشید، به این دلیل که شما در این کشور تنها براساس ویزایی که گرفتید، می توانید فعالیت کنید. مدت زمان ویزایی که دریافت می کنید نیز بسته به کشور مبدا و ویزای مربوطه متفاوت است در ضمن بررسی درخواست ویزا ممکن است ماه ها طول بکشد و همان طور که ذکر شد شما نمی توانید بدون ویزای معتبر وارد کشور کانادا شوید.

ویزای توریستی کانادا و یا ویزای شرکت در دوره های آموزش زبان ویزایی مجزا از ویزای تحصیل در کانادا و پذیرش در دانشگاه های این کشور است، و به این موضوع باید دقت داشت که اگر ویزای شما نامناسب تعیین و قبول شود در کشور کانادا به مشکل بر می خورید و ممکن است مجبور به ترک این کشور شوید تا ویزای مربوط به فعالیت خود را دریافت نمایید.

برای کسب ویزای تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان کافیست اقدامات مربوط به درخواست ویزا را زودتر انجام دهید تا در کانادا وقت برای شرکت در دوره های آموزش زبان داشته باشید، علاوه بر این بایستی وقت کافی برای ثبت نام در دانشگاه و انجام تعهدات اداری خود نیز داشته باشید.

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

مدارک لازم برای ویزای تحصیل در دانشگاه های کانادا

این در حالی است که اگر فرد متقاضی بتواند از دانشگاهی از کشور کانادا پذیرش دریافت کند و سپس نسبت به آن برای .ویزای تحصیلی اقدام کند بایستی با مدارکی مثل تاییدیه پذیرش در دانشگاه در کانادا به سفارت کانادا مراجعه کند که در این صورت ویزای دانشجویی برای وی صادر می شود اما در ابتدا به مدت سه ماه است که فرد باید به شهر محل سکونت که همان شهری است که دانشگاه در آن واقع است، مراجعه کند و این ویزا را تمدید نماید به این ترتیب این ویزا می تواند به وی اجازه دهد که تا پایان تحصیل این ویزا برای این فرد بر قرار باشد.

 • گواهی سلامت همراه با تأییدیه پوشش بیمه (اینکه اثبات کند این فرد می تواند از پس هزینه های بیمه ای خودش در طول اقامت وی در آلمان بر می آید)
 • اثبات پشتوانه مالی (به این صورت که فرد بایستی به اندازه ای که طبق قوانین آنها است در حساب شخصی خود داشته باشد)
 • گواهی پژوهش ها و دستاوردهای علمی (در صورتی که فرد برای ادامه تحصیلی در مقطع دکتری و یا کارشناسی ارشد به دانشگاه های کانادا اقدام کرده باشد این مورد می تواند کمک بزرگی برای وی باشد)
 • تاییدیه ورود به دانشگاه در کانادا (در صورتی که هنوز پذیرش متقاضی از دانشگاه مربوطه اخذ نشده باشد می تواند پس از ویزا ورفتن به کانادا اقدام کند و پذیرش را از دانشگاه دریافت نماید و برای تمدید مدت ویزا به شهر محل سکونت که همان شهری است که دانشگاه در آن واقع است، مراجعه کند)
 • پذیرش نامه از دانشگاه های کانادا
 • اجاره نامه (بایستی در همان شهری که تحصیلی می کند و دانشگاه در آن واقع است، در صورت سکونت در خانه بایستی این مدرک را به سفارت ارائه دهد)
 • عکس فرد متقاضی (بهتر است همان عکس گذرنامه فرد مقاضی باشد)
 • پرداخت هزینه دریافت اجازه اقامت (مبلغی نیز برای انجام ادامه ی درخواست به سفارت تحویل داده می شود)
 • پاسپورت (در این مورد با دقت دکنید که گذرنامه شما در کل دوره اقامت شما در کانادا اعتبار داشته باشد، زیرا اگر گذرنامه شما در مدتی که در کانادا هستید، منقضی شود مجبور به بازگشت به کشور مبدا و تمدید اعتبار پاسپورت خواهید بود.
 • انگیزه نامه فرد مبنی بر تحصیل در کشور کانادا
 • برای پذیرش دانشگاه مورد نظر نیاز به اثبات حداقل نمره ی زبان نیاز است (البته باید گفت که در صورت نبود تسلط کافی، در دانشگاه ها امکان این وجود دارد که بدون مدرک زبان پذیرش شوید.)

هزینه تحصیل در کانادا

متقاضیان تحصیل در کانادا پیش از هر اقدامی جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور ابتدا باید نسبت به هزینه تحصیل در کانادا اطلاعات لازم را به دست بیاورند. هزینه تحصیل در کانادا نسبت به کشورهایی همچون انگلیس و آمریکا و استرالیا بسیار پائین تر بوده و درمقایسه با برخی دیگر از کشورهای جهان گران تر است. میانگین هزینه تحصیل در کانادا باتوجه به رشته ای که دانشجویان انتخاب می کنند مبلغی در حدود ۱۵۰۰۰ تا ۲۲۰۰۰ دلار به صورت سالیانه است.

برای اینکه هزینه تحصیل در کانادا دقیقا مشخص شود باید به این نکته توجه داشت که دانشگاه های این کشور براساس سیاست های دانشگاه هزینه تحصیل سالیانه را تعیین می کنند که البته در تعیین هزینه تحصیل در کانادا رشته تحصیلی نقش تعیین کننده ای خواهد داشت. به عنوان مثال باید رشته های انسانی و هنر را عنوان کرد که هزینه تحصیل در این رشته ها بسیار کمتر از رشته هایی مانند مهندسی و پرشکی است. البته تحصیل در کانادا موجب می شود افراد در برخی موارد امکان دریافت بورسیه تحصیلی را نیز داشته باشند. البته اغلب دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های کانادا تحصیل کرده و از رزومه تحصیلی عالی برخوردار هستند شانس بیشتری برای دریافت کمک هزینه و بروسیه تحصیلی خواهند داشت.

اما به طور کلی اگر بخواهیم هزینه های تحصیل در کانادا در سال و برای هر مقطع تحصیلی بیان کنیم باید بگوییم که هزینه ی تحصیل برای مقطع کارشناسی در هر سال در کانادا بین ۵۵۰۰ تا ۲۹۰۰۰ دلار کانادا، مقطع کارشناسی ارشد بین ۱۳۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار کانادا و برای مقطع دکترا نیز بین ۱۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار کانادا است.

هزینه زندگی در کانادا

باتوجه به سبک زندگی هر فردی هزینه اقامت در کانادا مشخص خواهد شد؛ چنانچه دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی به کانادا از خوابگاه دانشجویی استفاده کنند، می توانند هزینه های خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهند. دانشجویانی که آپارتمان شخصی اجاره می کنند باید هزینه بیشتری را به عنوان هزینه زندگی در کانادا پرداخت نمایند. درواقع باید گفت هزینه زندگی در کانادا باتوجه به محل زندگی و دانشگاهی که برای تحصیل انتخاب شده متغیر خواهد بود؛ و برخی از دانشجویان هزینه کمتری را پرداخت می کنند درحالی که برخی دیگر ملزم به پرداخت هزینه بیشتری هستند.

اما به طور کلی در کنار هزینه هایی که نیاز است فرد برای تحصیل خود پرداخت کند؛ هزینه ی متوسطی که باید برای حمل و نقل، مسکن، غذا و لوازم مورد نیاز خود پرداخت کند بین ۱۴۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ دلار کانادا در سال است.

بورسیه ی تحصیلی در رشته های پزشکی در کانادا

دانشجویان می توانند در طول تحصیل خود در دانشگاه های کانادا از بورسیه تحصیلی و همچنین وام های دانشجویی استفاده نمایند. مزیت دیگری که باید ذکر کرد این است که دانشجویان می توانند در طول ترم تحصیلی هزینه های تحصیلی خود را به صورت اقساطی پرداخت نمایند و حتی احازه ی ۲۰ ساعت کار در هفته را دارند و می توانند به ازای هر ساعت کار مبلغی حدود ۹ تا ۱۳ دلار حقوق دریافت نمایند که این مبلغ به خوبی می تواند بخشی از هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش دهد.

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

دانشگاه های پزشکی در کانادا که مورد تایید وزارت بهداشت هستند

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا:

دانشگاه بریتیش کلمبیا یک موسسه دولتی واقع در ایالت بریتیش کلمبیا است. این دانشگاه در سال ۱۹۰۸ تأسیس شد و در سال ۱۹۱۵ افتتاح شد. این دانشگاه دارای دو مرکز اصلی است.

 • دانشگاه تورنتو:

دانشگاه تورنتو که در سال ۱۸۲۷ تأسیس شد، حدود ۸۰ درصد از دانشجویان این دانشگاه در مقطع کارشناسی تحصیل می کنند. این مدرسه دارای سه محوطه دانشگاهی است. تقریبا ۹۵ درصد دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه در محوطه دانشگاه سن ژوئیه تحصیل می کنند.

 • دانشگاه مک گیل:

دانشگاه مک گیل یک دانشگاه دولتی است که در سال ۱۸۲۱ تاسیس شد و در شهر کبک، کانادا واقع شده است. این دانشگاه دارای دو محوطه دانشگاهی است. مزیت بسیار خوبی که برای دانشجویان بین المللی است این است که زبان اصلی آموزش وتدریس رشته ها زبان انگلیسی است. اما باید گفت که برای افرادی که قصد ادامه تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان را دارند امکان پذیر نیست.

 • دانشگاه مک مستر:

دانشگاه McMaster یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در همیلتون، انتاریو، کانادا است. در این دانشگاه رشته های گوناگونی از جمله پزشکی و دندانپزشکی تدریس می شود.

 • دانشگاه مونترال:

دانشگاه مونترال یک دانشگاه دولتی است که تاریخ افتتاح آن به سال ۱۸۷۸ باز می گرداند. در ابتدا شاخه ای از دانشگاه لاوال کبک بود، و سپس در سال ۱۹۱۹ به موسسه مستقل تبدیل شد این دانشگاه مسکن را برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد تمام وقت ارائه می دهد.

 • دانشگاه آلبرتا:

دانشگاه آلبرتا یک دانشگاه عمومی است که در سال ۱۹۰۸ تأسیس شد. این دانشگاه در ایالت آلبرتا در غرب کانادا واقع شده است و حدود ۸۰ درصد از دانشجویان دانشگاه در سطح مقطع کارشناسی تحصیل می کنند. این دانشگاه از پنج محوطه دانشگاهی تشکیل شده است که چهار نفر از آنها در شهر ادمونتون هستند.

 • دانشگاه کلگری:

دانشگاه کلگری یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی واقع در کالگری، آلبرتا، کانادا است. دانشگاه کالگری در سال ۱۹۴۴ به عنوان شاخه کالگری از دانشگاه آلبرتا تاسیس شد.

 • دانشگاه اتاوا:

دانشگاه اتاوا یک دانشگاه دولتی تحقیقاتی دو زبانه در کانادا است. این دانشگاه در منطقه مسکونی سندی هیل واقع در مجاورت کانال رایدو اتاوا قرار دارد. این دانشگاه انواع مختلفی از برنامه های دانشگاهی را ارائه می دهد.

 • دانشگاه غرب انتاریو:

دانشگاه غرب آنتاریو، در سال ۲۰۱۲ به عنوان دانشگاه غربی تاسیس شد یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در انتاریو، غرب کانادا است.

 • دانشگاه ملکه در کینگستون:

دانشگاه کوئینز یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در کینگستون، انتاریو، کانادا است. این دانشگاه در تاریخ ۱۶ اکتبر ۱۸۴۱، از طریق یک مجوز سلطنتی صادر شده توسط ملکه ویکتوریا در کانادا تاسیس شد.

 • دانشگاه دالوشی:
 • دانشگاه دلشویی یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در نووا اسکویا کانادا است که دارای سه دانشکده در هالیفاکس، و امکانات آموزشی پزشکی در سنت جان، نیوبرانزویک است.
 • دانشگاه لووال:

یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در شهر کبک، کانادا است. دانشگاه توسط دستور سلطنتی که توسط ملکه ویکتوریا صادر شد در ۱۸۵۲ تاسیس شد.

 • دانشگاه مانیتوبا:

دانشگاه مانیتوبا یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در مانیتوبا، کانادا است. محوطه اصلی آن در محله فورت گری در جنوب وینیپگ واقع شده است. این دانشگاه در سال ۱۸۷۷ تاسیس شد و اولین دانشگاه غربی کانادا است.

 • دانشگاه شربروک:

دانشگاه شربروک در شهر شربروک در جنوب کبک، کانادا واقع شده است. این دانشگاه یک دانشگاه پزشکی محبوب است.

 • دانشگاه یادبود نیوفاندلند:

در دانشگاه یادبود نیوفاندلند بیش از ۱۸،۰۰۰ دانشجو از بیش از ۱۰۰ کشور برای تحصیل می کنند. از رشته های کلاسیک تا فن آوری پیشرفته، دوره های پزشکی و دندانپزشکی، دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و برنامه های تحصیلات عالی را در چهار محوطه دانشگاهی و آنلاین ارائه می دهد.

 • دانشگاه ساسکاچوان:

دانشگاه ساسکاچوان یک دانشگاه تحقیقاتی کانادایی است که در سال ۱۹۰۷ تاسیس شد. موسسه کانادایی ساسکاچوان یکی از دانشگاه های برتر کانادا است.

 • دانشگاه ویکتوریا:

دانشگاه ویکتوریا یک دانشگاه تحقیقاتی عمده واقع در ایابت، بریتیش کلمبیا، کانادا است. دانشگاه ویکتوریا در سال ۱۹۶۳ تاسیس شده است و قدیمی ترین موسسه پس از دوره متوسطه در بریتیش کلمبیا است.

 • دانشگاه گلف:

دانشگاه گولف یک دانشگاه جامع تحقیقاتی دولتی در گولف، انتاریو، کانادا است. این دانشگاه در سال ۱۹۶۴ پس از تلفیق کالج کشاورزی انتاریو با دانشکده پزشکی و مهندسی تشکیل شد.

 • دانشگاه سیمون فاستر:

دانشگاه سیمون فریزر (SFU) یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در بریتیش کلمبیا، کانادا است. برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد در این دانشگاه  به صورت ۳ ساله است.

دانشگاه پزشکی آلبرتا کانادا

یکی از دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی بسیار معتبر در غرب کشور کانادا دانشگاه آلبرتا نام دارد که در سال ۱۹۱۳ در شهر ادمونتون این کشور تاسیس گردید. امروزه دانشگاه آلبرتا یکی از برترین دانشگاه های علوم پزشکی کانادا می باشد که ارائه دهنده برنامه های نواورانه دانش پزشکی از طریق برنامه های علمی شناخته شده می باشد. یکی دیگر ازدانشکده های پزشکی معتبر و همچنین قدیمی در کانادا دانشکده تورنتو نام دارد که در سال ۱۸۴۳ تاسیس گردید و دارای اعتبار بین المللی می باشد.

در این باره باید گفت که از مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا می توان به مواردی همچون: اعتبار بین المللی مدارک دانشگاهی، امکان تحصیل به زبان تحصیل انگلیسی، هزینه های مقرون به صرفه، آموزش دروس طبق استانداردهای بین المللی و در اختیار داشتن برترین امکانات جهت تحصیل و زندگی اشاره کرد.

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

کار دانشجویی در کانادا

دانشجویانی که می خواهند در کنار تحصیل خود در کانادا به کار دانشجویی هم مشغول شوند باید بدانند که دانشجویان در کانادا می توانند در طول ترم به مدت ۲۰ ساعت در هفته کار کنند.

شرایط تحصیل رایگان در کانادا

دولت کانادا نظام آموزشی رایگان را برای همه ی شهروندان کانادایی خود فراهم کرده است، همین طور این امکان برای دارندگان اقامت دائم کانادا هم ممکن است و این افراد می توانند با داشتن اقامت دائم، از مهد کودک تا پایان دوره متوسطه که به ۱۸ سالگی می رسند از تحصیل رایگان در کانادا بهره مند شوند.

البته باید متذکر شد که هر ایالت کشور کانادا دارای آموزش و پرورش مستقل است که ممکن است قوانین خاصی نسبت به این موضوع داشته باشند. به طوری که سیاست ها و نیاز های هر استان با استان دیگر متفاوت است. لزا قبل از هر اقدامی در این جهت باید اطلاعات کافی از قوانین هر ایالت به دست بیاورید.

برای مهاجرانی که در کانادا اقامت دارند و مشغول به کار هستند و مالیات و بیمه ی خود را نیز پرداخت می کنند با مجوز اداره مهاجرت کشور کانادا می توانند فرزندان خود را در مدارس دولتی کانادا ثبت نام کنند و از تحصیل رایگان در کانادا بهره مند شوند. همچنین مهاجرینی که کارت اقامت ندارند و یا در این کشور شاغل نیستند با داشتن شرایطی می توانند از تحصیل رایگان در کانادا بهره مند شوند که این موضوع هم به قوانین هر ایالت کشور کانادا بر می گردد که این دسته از افراد باید نسبت به آن آگاهی لازم را داشته باشند.پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02145131
مشاوره رایگان واتس آپ
(کلیک کنید)