#

سیستم آموزشی ایتالیا

به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
  • ۱۸ فروردین ۱۳۹۹
  • مهاجرت تحصیلی
  • 724 بازدید
  • بدون نظر

سیستم آموزشی ایتالیا

سیستم آموزشی ایتالیا

برای این که بتوانید به هر کشوری مهاجرت کنید باید با سیستم آموزشی آن کشور آشنایی داشته باشید. اولین مسئله ای که در مورد سیستم آموزشی کشوری که می خواهید در آن تحصیل کنید توجه داشته باشید این است که برخی از اطلاعاتی که در مورد سیستم آموزشی کشورها ارائه می شود کلی است و برخی از اطلاعات نیز جزئی تر و دقیق تر است که برای این که بتوانید به این اطلاعات دقیق دست پیدا کنید باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید و این اطلاعات را استخراج کنید. کشور ایتالیا از جمله کشورهای اروپایی است که مقصد بسیاری از دانشجویان خارجی است، به همین دلیل ما در این مقاله تصمیم گرفته ایم که سیستم آموزشی ایتالیا را مورد بررسی قرار دهیم. اگر شما هم جزو افرادی هستید که می خواهید برای تحصیل به کشور ایتالیا سفر کنید و یا علاقه مند به تحصیل در این کشور هستید، توصیه می کنیم ادامه این مقاله را از دست ندهید.

نظام قدیم در ایتالیا

در سیستم آموزشی قدیمی ایتالیا، روال به این صورت بود که باید مدرک تحصیلی فرد توسط وزارت دانشگاه ها و علوم و فناوری ایتالیا مورد ارزیابی قرار گیرد تا فرد بتواند در مقطع مناسب متناسب با شرایطی که دارد مشغول به تحصیل شود.

نکته ای که در مورد نظام آموزشی قدیم ایتالیا باید به آن توجه داشته باشید این است که این سیستم در سه سیکل تعریف می شود. برای این که شما این مسئله را بهتر متوجه شوید اول باید با عناوین و معادلات بین المللی آشنا شوید که در ادامه بخشی از آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم:

افرادی که دیپلم ایتالیا که به آن Diploma di Maturita گفته می شود و یا دیپلم پایان دوره ی تحصیلی دبیرستان را از کشورهای دیگر داشته باشند، در صورتی که در آزمون ورودی قبول شوند می توانند در مقطع Diploma Universitario در دانشگاه پذیرفته شوند و به مدت ۲ تا ۳ سال در این مقطع در دانشگاه تحصیل کنند.

سیستم آموزشی ایتالیا

در نهایت وقتی افراد این دوره را به اتمام برسانند به آن ها مدرک کاردانی و یا مدرک DU اعطا می شود.

پس از آن دوره های Diploma di Laurea یا به اختصار DL که به مدت ۴ تا ۶ سال هم زمان با کارآموزی فرد برگزار می شود که معادل مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد است. نکته ای که در این جا وجود دارد این است که این نیز بسته به رشته ی فرد و همچنین مدت زمان تحصیل متفاوت است.

سپس نوبت به دوره کارشناسی ارشد می رسد که بین ۲ تا ۵ سال طول می کشد و برای این که در این دوره تحصیل کنید باید در آزمون ورودی پذیرفته شوند و مدرک DL داشته باشند. دوره کارشناسی ارشد در ایتالیا Diploma di Specializazione و یا به اختصار DS نامیده می شود.

در نهایت نوبت به دکترا و یا Dottorato di Ricerca و یا DR می رسد، برای این که بتوانید در مقطع دکترا در ایتالیا تحصیل کنید باید در آزمون ورودی پذیرفته شوند و همچنین پیش نیاز آن این است که فرد متقاضی باید DL و یا DS داشته باشد.

مدت زمان دوره دکترا در ایتالیا در سیستم آموزشی نظام قدیم این کشور بین ۳ تا ۴ سال است.

سیستم آموزشی نظام جدید ایتالیا

سیستم آموزشی که در مورد آن صحبت کردیم، همان طور که گفتیم سیستم آموزشی نظام قدیم ایتالیا است. اما از سال ۱۹۹۸ در ایتالیا سیستم جدید تحصیلی به کار گرفته شده است که توانسته مورد استقبال بسیاری از افراد از جمله دانشجویان ایرانی که می خواهند در این کشور تحصیل کنند، قرار گرفته است.

برای تحصیل در ایتالیا ، باید ویزای تحصیلی این کشور را داشته باشید که برای تهیه ی ویزای تحصیلی این کشور باید به سفارت ایتالیا مراجعه کنید.

اما قبل از آن باید بدانید اولین گام برای این که از سیستم آموزشی نظام جدید ایتالیا استفاده کنید این است که در کلاس های زبان ایتالیایی که در مدرسه ی Pietro Della Valle شرکت کنید. باید به مدت ۳ ترم در این کلاس ها شرکت کنید که هر ترم ۳۳ جلسه دارد و در سه روز هفته برگزار می شود.

همچنین باید زبان ایتالیایی را با کتاب Espresso بیاموزید. در نهایت متقاضی باید در آزمون Esterni شرکت کنند و در این آزمون نمره ی لازم را کسب کنند. توجه داشته باشید که افراد باید در این آزمون از ۲۰۰ نمره، ۱۶۰ نمره را کسب کنند.

البته افرادی که با زبان ایتالیایی آشنایی دارند می توانند به صورت جداگانه در آزمون Esterni شرکت کنند و نمره ی خود را به صورت جداگانه با مدارک به سفارت بفرستند.

اما برای رشته هایی که امکان تحصیل فرد به زبان انگلیسی نیز وجود دارد، متقاضی باید مدرک زبان انگلیسی ارائه دهد که برای این منظور فرد باید مدرک آیلتس و یا تافل ارائه دهد که در آزمون آیلتس باید نمره ی بالای ۶ و در آزمون تافل باید نمره ی بالای ۸۰ کسب کنند.

بورسیه ی تحصیلی ایتالیا

یکی دیگر از مسائلی که در مورد سیستم آموزشی ایتالیا باید به آن اشاره کنیم بورسیه ی تحصیلی این کشور است. در واقع همین بورسیه ی تحصیلی باعث شده است که مهاجرت تحصیلی به ایتالیا جذاب بیشتری برای افراد داشته باشد.

هدف از بورسیه های تحصیلی این است که شرایط زندگی و تحصیل دانشجویان تا حد امکان برای دانشجویان آسان تر شود.

به طور کلی سه نوع بورسیه ی تحصیلی ایتالیا وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

  • بورسیه کامل دانشجویان ممتاز که در سال بین ۱۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو است.
  • پرداخت کمک هزینه به دانشجویان که از سوی دولت اعطا می شود و بین مبالغ ۴۲۰۰ تا ۵۲۰۰ متغییر است.
  • کاهش شهریه تا حد نهایی پرداخت آن که در سال به میزان ۵۰۰ یورو است.

یکی دیگر از نکاتی که در مورد بورسیه ی تحصیلی ایتالیا باید به آن اشاره کنیم این است که در برخی از دانشگاه های کشور ایتالیا بورسیه های تحصیلی ویژه ای وجود دارد که هر ساله به دانشجویان ساعی و پر تلاش اعطا می شود. از جمله این بورسیه های تحصیلی می توان به مواردی همچون بورسیه های طلایی، نقره ای و پلاتینیویم دانشگاه پلی تکنیک میلان اشاره کرد.

سیستم آموزشی ایتالیاپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02145131
مشاوره رایگان واتس آپ
(کلیک کنید)