#

سیستم آموزشی کشور فنلاند

به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
  • 1 اردیبهشت 1399
  • مهاجرت تحصیلی
  • 1593 بازدید
  • بدون نظر

سیستم آموزشی فنلاند

سیستم آموزشی کشور فنلاند

کشور فنلاند از شرق با روسیه و از غرب با سوئد همسایه می باشد و پنجمین کشور پهناور اروپایی محسوب می گردد. کشور فنلاند کشور هزار دریاچه و بسیار زیبا و رویایی، با پوشش هشتاد درصدی از بافت جنگلی می توان گردشگران و مهاجران زیادی را به خود جذب نماید. در ادامه به شرح و توضیح مختصری ار سیستم آموزشی کشور فنلاند می پردازیم.

سیستم آموزشی کشور اتریش و مقاطع تحصیلی این کشور:

آموزش پیش دبستانی:

کودکان در فنلاند بایستی قبل از آغاز تحصیلات اجباری، به مدت یک سال در دوره آموزش پیش دبستانی شرکت کنند. معمولا دوره آموزش پیش دبستانی در سالی شروع می شود که کودک به سن شش سالگی می رسد. این آموزش توسط شهرداری ها اداره و تاسیس می شوند، به عبارت دیگر این شهرداری ها هستند که دوره آموزش پیش دبستانی را برگزار می کنند و برای خانواده ها هیچ هزینه ای را در بر ندارد.

اگر والدین شاغل یا محصّل باشند، کودکان می‌توانند علاوه بر شرکت در دوره‌ی آموزش پیش‌دبستانی، از امکانات پرورش خردسالان نیز برخوردار شوند.

در طول این یک سال کودک مهارت هایی را می آموزد که در مدرسه برای او مفید است، به این صورت که حروف الفبا را فرا می گیرد؛ ولی این آموزش به معنای مهارت روخوانی به کودکان آموزش داده نمی شود. البته اگر زبان مادری کودک زبانی غیر از زبان فنلاندی یا سوئدی باشد، او برای آموختن زبان فنلاندی و سوئدی کمک دریافت می کند. از برنامه های تفریحی این دوره نیز می توان به بازی و بیرون رفتن اشاره کرد.

آموزش مقطع ابتدایی:

آموزش مقطع ابتدایی در آن سالی که کودک به سن هفت سالگی می رسد، آغاز می شود. این امر اجباری برای تمامی کودکانی است که سکونت دائم در اتریش، را دارا هستند. این تحصیلات مقطع ابتدایی شامل ۹ کلاس است. آموزش اجباری زمانی به پایان می رسد که کودک تمامی دروس مقطع ابتدایی را گذرانده باشد.

آموزش مقطع ابتدایی نیز همانند آموزش پیش دبستانی توسط شهرداری ها برگزار می شود. هزینه های آن از منابع مالیاتی تامین می شود و به همین جهت برای خانواده ها هزینه ای را در بر ندارد. در کلاس های پایین تر تعداد ساعات آموزشی ۲۰ ساعت در هفته است و این تعداد در کلاس های بالاتر افزایش می یابد.

معلمین، معلمین کلاسی می باشند، به این صورت که چهار سال تحصیلی را با همان کلاس و با همان کودکان سپری می کنند. می توان گفت که یکی از اهداف مهم این امر این است که دانش آموزان شیوه تفکر خود ساخته را آموخته و شخصاً مسئولیت یادگیری را بر عهده بگیرند.

براساس سیستم آموزشی کشور فنلاند در طی سال های تحصیلی طراحی شده برای این دانش آموزان، آزمون های سراسری خاصی برگزار نمی شود. البته این دانش آموزان توسط آزمونی که معمولا در کلاس نهم برگزار می شود مورد ارزیابی قرار می گیرند.

اگر کودک یا نوجوانی به تازگی به فنلاند مهاجرت کرده باشد، می تواند آموزش های آماده سازی در جهت ورود به مقطع تحصیلی ابتدایی را دریافت کند. آموزش آماده سازی معمولا یک سال طول می کشد. پس از گذراندن این آموزش ها اگر باز هم دانش آموز در جهت یادگیری زبان کمک لازم داشته باشد، می تواند زبان های فنلاندی و یا سوئدی را به صورت زبان دوم بیاموزد.

نکته ی قابل توجه این است که مهاجرین بزرگسالی که کارنامه نهایی مقطع ابتدایی را از کشور خود دریافت نکرده اند، می توانند مقطع تحصیلی ابتدایی را در دبیرستان بزرگسالان بگذرانند.

سیستم آموزشی کشور فنلاند

تحصیلات مقطع متوسطه:

پس از مقطع تحصیلی ابتدایی، عمومی ترین گزینه های موجود دبیرستان و تحصیلات حرفه ای می باشد. آنها جزو تحصیلات مقطع متوسطه محسوب می شوند. شرکت در دوره تحصیلات مقطع متوسطه معمولا برای دانش آموز رایگان می باشد. البته خرید کتاب ها و لوازم تحصیلی بر عهده خود دانش آموز است.

تحصیلات مقطع دبیرستان:

دبیرستان تحصیلاتی است که جزو آموزش عمومی به حساب می آید و در آن جا نمی توان برای هیچ حرفه ای آماده شد. در دبیرستان به تحصیل همان مواد درسی مقطع ابتدایی پرداخته می شود ولی تحصیل در دبیرستان به مراتب مشکل تر از مقاطع قبلی دانش آموزان است.

در انتهای تحصیلات دبیرستان، دانش آموزان معمولا مدرک فارغ التحصیلی دبیرستان دریافت می کنند. بسته به دانش آموز، تحصیلات دبیرستان ۲ الی ۴ سال طول می کشد. بعد از آن می توان برای ورود به دانشگاه، دانشگاه علمی کاربردی و یا تحصیلات حرفه ای که تحصیلات دبیرستان پیش نیاز آنها می باشد، تلاش کرد.

در اکثر دبیرستان ها آموزش به زبان فنلاندی یا سوئدی است. شهر های بزرگ دارای مزیت هایی هستند از قبیل وجود دبیرستان هایی که در آنها آموزش به زبان دیگری از قبیل انگلیسی یا فرانسوی برای دانش آموزان ارائه می شود.

برای بزرگسالانی که قصد تحصیل در کشور اتریش را دارند، براساس سیستم آموزشی کشور فنلاند می توانند تحصیلات دبیرستان خود را در دبیرستان بزرگسالان بگذرانند. در آنجا این امکان وجود دارد که دوره های تکی و یا کل دروس دبیرستان را گذرانده و در آزمون نهایی دبیرستان شرکت کرد.

مزیت مهم در سیستم آموزشی کشور فنلانداین است که استفاده از آزمون‌ های استاندارد در مقاطع تحصیلی آن معنایی ندارد. می توان گفت که تنها استثنای این رویه آزمونی موسوم به National Matriculation Exam است که یک آزمون داوطلبانه در دوره دبیرستان محسوب می ‌شود. آزمون ‌های استاندارد که گاهی به صورت آزمون ‌های چهار گزینه ‌ای نیز برگزار می ‌شوند، امتحاناتی هستند که در آن‌ ها تمام داوطلبان در شرایط یکسان برای پاسخگویی به سوالات قرار می ‌گیرند. تمام دانش آموزان فنلاندی بر اساس یک سیستم نمره دهی اختصاصی سنجیده می‌ شوند که توسط معلم آن‌ ها تدوین شده است.

شرایط لازم برای ورود به مقطع دبیرستان:

برای تحصیل در دبیرستان داشتن مهارت زبانی بسیار مهم است. اگر زبان مادری دانش آموز زبانی غیر از فنلاندی یا سوئدی بوده و مهارت زبانی او برای تحصیل در دبیرستان کافی نباشد، بایستی طی یک درخواست وارد دوره هایی بشود که وی را برای ورود به دوره تحصیلات دبیرستان آماده می کند.

مقاطع مختلف تحصیلات عالی در سیستم آموزشی کشور فنلاند:

مقطع تحصیلی کارشناسی:

حداقل معدل در مقطع کارشناسی در فنلاند ۱۳ است و طول دورۀ کارشناسی در فنلاند تقریبآ ۳ تا ۴ سال  است که البته دانشجویان پرتلاش می توانند این زمان را کاهش دهند.

مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد:

نکته ی قابل توجه این است که فاصله بین سالهای تحصیل در مقطع لیسانس تا فوق لیسانس نباید بیشتر از ۵ سال باشد؛

برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس داشتن نمرۀ ۶٫۵ در آزمون IELTS الزامی می باشد. حداقل معدل جهت ادامه تحصیل در فوق لیسانس ۱۳ می باشد.

مقطع تحصیلی دکتری:

برای تحصیل در مقطع دکترا در فنلاند به نمرۀ آیلتس آکادمیک ۷و در برخی از رشته ها و دانشگاه ها مدرک زبان آزمون GRE لازم است. حداقل معدل در دورۀ دکترا ۱۵ می باشد. مقطع دکتری بدلیل داشتن شرایط خوبی همچون رایگان بودن تحصیل متقاضیان در این مقطع در دانشگاه های فنلاند، دانشجویان از شرایط بسیار خوبی برخوردار هستند و تمامی دروس در این مقطع به زبان انگلیسی می باشد.

مدت تحصیل در فنلاند در مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال همچنین مدت تحصیل در مقطع دکترا در فنلاند حدود ۳ تا ۵ سال است.

برای تحصیل در مقطع دکتری داشتن مدرک کارشناسی ارشد مرتبط ازامی است در حالی که معدل این افراد بایستی بالای ۱۶ از ۲۰ باشد و شرط مهم دیگر این است که پروپوزال قوی داشته باشند.

سیستم آموزشی کشور فنلاند

امتیاز شما


امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02145131
مشاوره رایگان واتس آپ
(کلیک کنید)