#

مهاجرت تحصیلی در آلمان

  • ۱۹ آبان ۱۳۹۸
  • آماده سازی مدارک
  • 67 بازدید
  • يك نظر

مهاجرت تحصیلی در آلمان

از جمله کشورهای صنعتی اروپا می توان به کشور آلمان اشاره کرد . بسیاری از افراد که به دنبال مهاجرت هستند می توانند از طریق مهاجرت تحصیلی به آلمان اقدامات لازم را انجام دهند . دولت آلمان برای متقاضیان تحصیل در این کشور تحصیل رایگان را ارائه کرده است و همین باعث شده است تا دانشجویان بسیار زیادی هر ساله وارد این کشور شوند . متقاضیان تحصیل در آلمان بعد از این که تحصیلات در این کشور به پایان رسانند می توانند به دنبال دریافت کردن ویزای کار در آلمان و اقامت در این کشور باشند . به صورت کلی مهاجرت تحصیلی به آلمان از روش های پرطرفدار مهاجرت در سال های اخیر بوده است .
برای دریافت کردن ویزای تحصیلی در آلمان از جمله مدارک اصلی که نیاز است می توان به مردک زبان آلمانی اشاره کرد . آن دسته از متقاضیانی که می خواهند مهاجرت تحصیلی به آلمان داشته باشند و در دانشگاه ها نیز به زبان انگلیسی به تدریس بپردازند می توانند مدرک زبان انگلیسی خود را ارائه کرده و به این ترتیب در دانشگاه های خصوصی آلمان که تحصیل در آن ها رایگان نیست هم پذیرش شوند . مدت زمان بسیار زیادی از شما برای دریافت کردن ویزای تحصیلی در سفارت آلمان گرفته خواهد شد . به صورت متوسط دو سال را در صف انتظار در سفارت خواهید ماند و حتی ممکن است این زمان بیش تر هم بشود .
آن دسته از متقاضیانی که قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارند و اقامت تحصیلی را از یکی از دوره های زبان در یکی از کشور های همسایه دریافت کرده باشد مدت زمانی که در سفارت آلمان منتظر خواهید ماند به پانزده روز کاهش خواهد یافت . طبق تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۹ این کشور از جمله کشورهای پرطرفداری بوده است که مهاجران تحصیلی بسیار زیادی را به خود جذب کرده است .

مهاجرت تحصیلی در آلمان

شرایط تحصیل در آلمان

متقاضیانی که می خواهند مهاجرت تحصیلی به آلمان داشته باشند باید بدانند که در این کشور می توانند به زبان های انگلیسی و آلمانی به تحصیل بپردازند . از مهم ترین مواردی که در مهاجرت تحصیلی به آلمان وجود دارد و قبلا به آن اشاره شد رایگان بودن تحصیل در این کشور است . البته در این کشور دانشگاه هایی نیز وجود دارد که شهریه ای که دریافت می کنند بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ یورو در هر ترم است .
آن دسته از متقاضیانی که قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارند و می خواهند در این کشور به زبان آلمانی به تحصیل بپردازند با توجه به دانشگاهی که در این کشور برای تحصیل انتخاب می کنند باید مدرک زبان سطح B1 و یا B2 داشته باشند. اگر متقاضی می خواهد به زبان انگلیسی تحصیل کند باید بداند که با توجه به رشته و دانشگاه باید در آزمون IELTS ACADEMIC دارای حداقل نمره ۵/۶ و یا در Ibt حداقل نمره ۷۲ را کسب کنند . البته متقاضی باید برای بعضی از رشته ها و دانشگاه ها GRE یا GMAT را ارائه کنند . متقاضی مهاجرت تحصیلی به آلمان باید قبل از مهلت تعیین شده مدارک خود را ارسال کند .
آن دسته از افرادی که می خواهند در مقطع کارشناسی در آلمان به تحصیل بپردازند باید در دانشگاه های سراسری داخل کشور قبول شده باشند و یا این که در خود آزمون سراسری پذیرفته شده باشند . پس تنها با داشتن مدرک دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی نمی توان به تحصیل در دانشگاه های این کشور پرداخت .
بعد از این که فرد وارد این کشور شد باید در ابتدا یک دوره یک ساله را در کالج بگذراند و بعد از پایان رساندن این دوره می تواند در رشته اصلی خود به تحصیل بپردازد. تنها آن دسته از دانشجویانی لازم نیست این دوره یک ساله را بگذرانند که از دانشگاه ها فارغ التحصیل شده باشند و یا این که در سال سوم دوره کارشناسی دانشگاه های آزاد و یا سراسری این کشور مشغول تحصیل باشند .
آن دسته از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان باید بدانند که برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان باید در مقطع کارشناسی در این کشور تحصیل کرده باشند و این مدرک را از دانشگاه های سراسری دریافت کرده باشند . اگر دانشجویی مدرک خود را از دانشگاه های غیر دولتی اعم از آزاد ، پیام نور و … ارائه کند باید سوابق تحصیلی وی بسیار عالی باشد . البته در نهایت خود دانشگاه ها تصمیم آخر را در مورد پذیرش افراد می گیرند .

شرایط تحصیل در آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع مدارس

متقاضیان مهاجرت تحصیلی در مقطع مدارس باید در ابتدا با سیستم آموزشی کشور آلمان آشنایی داشته باشند . در آلمان بین سن سه تا شش سالگی کودکان به مهدکودک می روند و دوره پایه ابتدایی آن ها نیز چهار ساله است که برای همه کودکان در Grundschule اجباری است . بعد از این که چهار سال ابتدایی این کودکان به اتمام رسید دانش آموزان با توجه به استعدادها و توانایی هایی که دارند می توانند یکی از مدرسه های زیر را برای تحصیل انتخاب کنند :
۱-Hauptschule: آن دسته از دانش آموزانی که نمره های آن ها بین ۵ تا ۹ باشد باید تا سن ۱۸ سالگی در این مدرسه ها تحصیل کنند. این مدرسه ها را می توان به مدرسه های فنی و حرفه ای تشبیه کرد و برای همان دانش آموزانی است که سطح علمی آن ها کم تر است. تحصیل کردن در این دوره ها با دوره های کارآموزی همراه است .
۲-Realschule : این مدارس برای آن دسته از دانش آموزانی است که نمره آن ها بین ۵ تا ۱۰ است و بعد از این که دوران تحصیل آن ها به پایان رسید دوره های کارآموزی را پشت سر می گذرانند و یا می توانند برای ادامه تحصیل در مدارس دیگر وارد دانشگاه ها شوند .
۳-Gymnasium: این مدرسه ها برای آن دسته از افرادی است که نمره آن ها بین ۱۰ تا ۱۳ است و می خواهند در ادامه تحصیل به بهترین دانشگاه ها وارد شوند . بعد از این که متقاضیان تحصیل خود را در این مدارس به اتمام رساندند باید در آزمون های سراسری شرکت کنند و اگر در این آزمون قبول شدند می توانند وارد دانشگاه های عالی آلمان شوند .
متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان که سن آن ها زیر ۱۸ سال است برای این که در مدارس این کشور به تحصیل بپردازند نیازی به مدارک زبان ندارند و می توانند آموزش های لازم را در مدرسه های زبان آلمانی ببینند . افسر ویزا مهاجرت تحصیلی برای متقاضیان بالای ۱۲ سال را منطقی می داند و دریافت کردن ویزای تحصیلی در آلمان نیز برای آن ها ریسک کم تری دارد. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان می توانند در این کشور در مدرسه های خصوصی نیز امکان پذیر است . حتی این مدرسه ها ممکن است شبانه روزی هم باشد و اما امکانات بسیار خوبی را به آن ها ارائه می کند . هزینه هایی در این مدرسه ها پرداخت می شود متغیر است البته به صورت کلی هزینه هایی که در مدرسه های خصوصی و شبانه روزی در این کشور می شود سی هزار یورو است .

شرایط تحصیل در آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع کارشناسی

اولین قدمی که افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در این کشور را دارند این است که باید در دانشگاه های این کشور پذیرش شوند . در این کشور کیفیت تحصیل بسیار بالا است و همین باعث شده است تا متقاضیان بسیار زیادی قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را داشته باشند . ۳۵ درصد از کل دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور تحصیل می کنند جز دانشجویان بین المللی اند .
مهاجرت تحصیلی به آلمانی در مقطع کارشناسی در صورتی می تواند اتفاق بیفتد که از سال دریافت کردن مدرک دیپلم چهار و یا پنج سال گذشته باشد . نکته بسیار مهمی که متقاضیان مهاجرت باید درنظرداشته باشند گپ تحصیلی است که برای دریافت پذیرش بسیار مهم است . متقاضی برای این که به دانشگاه های رایگان آلمان وارد شوند باید حداقل دارای مدرک b1 آلمانی باشد و البته باید متقاضی بعد از این که وارد این کشور شد سطح زبان خود را بالاتر ببرد تا بتواند مدرک b2 خود را دریافت کند و بعد از این نیز وارد دانشگاه های این کشور شود .
دوره کارشناسی در این کشور چهار ساله است و فرد می تواند در زمان تحصیل خود به صورت پاره وقت کار کند . کاره پاره وقت منظور همان چهل ساعت در هر هفته است . منظور از تحصیل رایگان در کشور آلمان این نیست که کاملا این تحصیل رایگان است . در این دانشگاه ها مبلغ بسیار کمی از دانشجوها دریافت می شود این مبلغ بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو است . در دانشگاه های خصوصی این کشور شهریه در هر سال از ۱۲ هزار یورو تا ۲۰ هزار یورو خواهد بود و البته بسته به رشته و دانشگاهی که فرد برای تحصیل انتخاب کرده است متغیر خواهد بود .
از مهم ترین مدارکی که برای صادر شدن ویزای دانشجویی در آلمان لازم است نامه تمکن مالی است که این نامه نشان می دهد که این دانشجو می تواند هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی خود را در یک سال تامین کند . این هزینه ها حدود ۷۵۰ یورو در هر ماه است .

مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع کارشناسی

مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

از مهم ترین نکاتی که متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع کارشناسی ارشد باید بدانند این است که باید مدرک تحصیلی کارشناسی را در دانشگاه های ایران داشته باشند . البته این نکته نیز بسیار مهم است که مدرک شما از چه دانشگاهی در ایران است . دانشگاه های کشور آلمان به دانشگاه های غیر انتفاعی و علمی و کاربردی توجه کم تری می کنند و تنها بعضی از دانشگاه های آلمان متقاضیان فارغ التحصیل شده از این نوع دانشگاه ها را پذیرش می کنند .
دوره کارشناسی ارشد در آلمان می تواند یک ساله ، یک سال و نیم و یا دو ساله باشد . البته بسته به رشته ای که متقاضی انتخاب می کند متفاوت خواهد بود . پس با مواردی که تا به حال گفته شد آن دسته از افرادی که مدرک لیسانس دارند و گپ تحصیلی آن ها از چهار و یا پنج سال بیش تر نیست می توانند برای تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد و مهاجرت تحصیلی به آلمان اقدامات لازم را انجام دهند .
آن دسته از متقاضیانی که می خواهند مهاجرت تحصیلی به آلمان داشته باشند و در مقطع فوق لیسانس به تحصیل بپردازند و هم چنان مدرک لیسانس خود را در این کشور دریافت نکرده اند باید به دفتر بین المللی Akademisches Auslandsamt در آلمان مراجعه کنند در این مرکز مدارک لیسانس افراد مورد بررسی قرار می گیرد . از اصلی ترین مدارکی که متقاضی مهاجرت تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد باید به همراه داشته باشد مدرک زبان آلمانی در این کشور است و سطحی که برای زبان آلمانی درنظرگرفته می شود نیز بسته به رشته ای که فرد انتخاب کرده است متغیر خواهد بود .

مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع کارشناسی ارشد

مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع دکتری

پذیرش و تحصیل در مقطع دکترا در آلمان کار بسیار سختی است و متقاضیانی که می خواهند مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع دکترا داشته باشند باید بدانند که راه بسیار دشواری را در پیش دارند . فردی که می خواهد مهاجرت تحصیلی به آلمان داشته باشند و در مقطع دکترا به تحصیل بپردازند باید رزومه بسیار قوی را داشته باشد تا بتواند استاد راهنمایی را برای خود پیدا کند .
بعد از این که متقاضی برای خود استاد راهنما پیدا کرد چند جلسه با وی مصاحبه خواهد شد و بعد از این که این مصاحبه ها و رزومه فرد توسط استاد راهنما مورد بررسی قرار گرفت و همه این موارد قبول شد در این مقطع پذیرش خواهد شد . منظور از رزومه قوی که در این جا بیان شد این است که دانشجو باید حداقل سه چهارم مقاله های ISI و هم چنین سابقه کارهای تحقیقاتی را هم داشته باشد . متقاصی باید در مقاطع لیسانس نیز دارای معدل بالایی باشد و و هم چنین مدرک زبان سطح بالایی داشته باشد . تحصیل در این مقطع چهار سال در کشور آلمان طول می کشد .

مهاجرت تحصیلی به آلمان و هزینه های زندگی در این کشور

دانشجوین بین المللی نیز با تحصیل در این کشور می توانند از تحصیل رایگان و یا تحصیل با هزینه های بسیار کم برخوردار می شوند منظور از تحصیل رایگان این است که تنها شهریه ای که برای دانشگاه ها دریافت می شود رایگان است . دانشجو باید به سفارت این کشور ثابت کند که می تواند در این کشور هزینه های زندگی خود را تامین کند .تحصیل در این کشور برای هر دانشجو می تواند بیست هزار یورو هزینه داشته باشد . توجه داشته باشید تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی امکان پذیر است و اما باید متقاضی در دانشگاه های خصوصی به تحصیل بپردازد .
فردی که می خواهد مهاجرت تحصیلی به آلمان را داشته باشد هزینه های زندگی وی بسته به نوع روش زندگی متفاوت خواهد بود . می توان به صورت کلی هزینه های زندگی در آلمان را بین ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در هر ماه دانست .
شرایط سنی تحصیل در کشور آلمان
متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان باید بدانند که برای دانشگاه های این کشور محدودیت سنی وجود ندارد . البته برای بعضی از رشته ها محدودیت هایی وجود دارد اما بیش تر دانشگاه های این کشور فاقد محدودیت های سنی است .
در رشته های پزشکی و دندان پزشکی در آلمان محدودیت های سنی تا ۲۴ سال دارند . البته بعضی از رشته ها در مقطع کارشناسی هم وجود دارند که دارای محدودیت های سنی اند . از موارد دیگری که متقاضیان مهاجرت تحصیلی به آلمان باید به آن توجه داشته باشند فاصله بین دو مقطع تحصیلی و یا گپ تحصیلی است . یعنی فاصله بین دو مقطع در دانشجویان نباید خیلی زیاد باشد .
برای کارشناسی ارشد هم محدودیت خاصی بیان نشده است و اما بیش تر دانشگاه هایی که وجود دارد متقاضیان زیر سی سال را انتخاب می کنند و تنها در مواردی که فرد بین دو مقطع در حال تحصیل باشد این موضوع نادیده گرفته خواهد شد . شرایط سنی که برای دکترا درنظرگرفته شده است تنها برای دریافت کردن بورسیه تحصیلی در آلمان است که بعضی از دانشگاه ها محدودیت های سنی معین می کنند .
مدارک موردنیاز برای دریافت کردن ویزای تحصیلی
آن دسته از متقاضیانی که به دنبال مهاجرت تحصیلی به آلمان هستند باید بعد از این که در دانشگاه ها پذیرش شده اند برای دریافت کردن ویزا در این کشور اقدام کنند .

البته باید در ابتدا از سفارت آلمان وقت بگیرند .

مهاجرت تحصیلی به آلمان در مقطع دکتری

مدارکی که برای دریافت کردن ویزای تحصیلی مورد نیاز است عبارتند از :

۱- ارائه پاسپورت و در صورت وجود پاسپورت های قبلی آن ها نیز باید ارائه شود .
۲- اصل مدارک تحصیلی و ترجمه آن ها
۳- نامه ای مبنی بر تمکن مالی
۴- فرم های تکمیل شده ای از درخواست ویزا
۵- پذیرش شدن در دانشگاه
۶- بیمه دانشجویی که باید سه ماه اعتبار داشته باشد
۷- سند ازدواج
۸- انگیزه نامه
۹- پرداخت کردن هزینه های بررسی
۱۰- مدرک زبان آلمانی ( در صورت پذیرش شدن در دانشگاه های دولتی )
۱۱- مدرک زبان انگلیسی ( در صورت پذیرش شدن در دانشگاه های خصوصی )

مدارکی که برای دریافت کردن ویزای تحصیلی مورد نیاز است

موسسه دانش گستر کوه نور با بیش از سالها سابقه درخشان در زمینه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی آماده خدمت رسانی به علاقه مندان تحصیل در اسپانیا می باشد. مشاورین موسسه همواره سعی بر آن دارند تا بهترین راهنمایی را به دانشجویان ارائه دهند. جهت مشاوره در زمینه های تحصیل در آلمان ، اسپانیا و اروپا و همچنین تحصیل در کانادا مشاورین ما آماده ارائه بهترین مشاوره و خدمت رسانی به علاقه مندان می باشند.یک پاسخ به “مهاجرت تحصیلی در آلمان”

  1. sara گفت:

    هزینه تحصیل در دانشگاه های آلمان چقد هستش ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02145131