#

پزشکی در اتریش

 • ۱۴ آبان ۱۳۹۸
 • مهاجرت تحصیلی
 • 263 بازدید
 • بدون نظر

تحصیل در رشته های پزشکی در اتریش

نکته ی جالب این کشور این است که کشور اتریش با جمعیتی کمتر از شهر تهران، صاحب تعداد قابل توجهی دانشگاه ممتاز است که در قیاس با دیگر دانشگاه های دنیا هم جایگاه چشمگیری دارند. باید گفت که این کشور اروپایی نیز توانسته است دانشجویان بسیاری از سراسر جهان را به دوره پزشکی در اتریش جذب وعلاقه مند کرده است.

می توان یکی از این دلایل جذب دانشجویان کیفیت در سطح بسیار بالایی که همگی دانشگاه های این کشور را متمایز کرده است، دانست. رتبه اکثر دانشگاه های دولتی اتریش در دنیا زیر ۱۰۰ است. دانشجویان پزشکی نیز در تلاش اند بتوانند در این کشور و در دانشگاه های برتر پزشکی آن پذیرش بگیرند. هدف بیشتر این درخواست و اقدام مهاجرت به اتریش که از طریق تحصیل انجام می گیرد، این است که پس از اخذ اقامت تحصیلی و دریافت پذیرش تحصیلی نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی کشور اتریش نیز می توانند اقدام کنند.

کشور اتریش

اتریش که به طور رسمی جمهوری اتریش نامیده می شود، کشوری کوچک در قلب اروپا است. این کشور علیرغم مساحت نسبتا کوچکش با هشت کشور اروپایی مرز مشترک دارد: آلمان، سوئیس، لیختنشتاین، ایتالیا، اسلوونی، مجارستان، چک و اسلواکی. این کشور زیبا از ۹ ایالت تشکیل شده است که پایتخت آن، شهر وین است. واحد پول اتریش یورو است و زبان رسمی این کشور، زبان آلمانی است؛ اما زبان های دیگری نیز در برخی مناطق آن وجود دارد.

همچنین این کشور مقر بسیاری از سازمان های بزرگ بین المللی، از جمله سازمان ملل و اوپک است که این خود دلیلی برای جذب مهاجر از طریق تحصیل است.

مزیت های پزشکی در اتریش

مزیت بزرگی که می توان نام برد، هزینه پایین تحصیل، در صورت قبولی در دانشگاه های دولتی کشور اتریش است. اما پذیرش این دانشگاه ها سخت تر از دانشگاه های خصوصی است و افراد متقاضی از کشور های دیگر به سختی می توانند در این دانشگاه های دولتی پذیرش دریافت کنند. این در حالی است که این قانون در چندین سال پیش به این صورت بود که نظام تحصیلی در این کشور به صورت رایگان بوده وبه محض پذیرش و قبول فرد متقاضی که یک دانشجوی بین المللی است در این دانشگاه های دولتی، هزینه ی تحصیلی وی به صورت رایگان محاسبه می شد.

مزیت های تحصیل در اتریش:

همچنین تحصیل وپذیرش متقاضیان در دانشگاه های دولتی آلمانبه این معنی است که دانشجو در بدو پذیرش نیازی به داشتن مدرک زبان ندارد و متقاضی می تواند از دانشگاه پذیرشی به نام پذیرش مشروط اخذ کند. به این صورت که در این حالت دانشجو یک سال و نیم مهلت دارد تا پس از ورود به کشور اتریش، زبان آلمانی را فرا بگیرد و سپس در کالج نسبت به یادگیری زبان آلمانی، حداقل تا سطح B2 اقدام نماید و پس از آن وارد دانشگاه شود.

البته در برخی از دانشگاه ها که رشته های آن به زبان انگلیسی تدریس وارائه می شود افراد متقاضی الزام خاصی نسبت به مدارک زبان آلمانی ندارنه، به این صورت که امکان تحصیل به زبان انگلیسی برای آنها فراهم شده است. اما این افراد باید در کنار تصیل به زبان انگلیسی حتما زبان آلمانی فرابگیرند، چرا که برای زندگی در اتریش، اخذ اقامت در کشور اتریش، همچنین برای مشغول شدن به کار نیز مدارک دال بر تسط بر زبان آلمانی در سطح B2 این مدارک لازم و امری ضروری محسوب می شود.

مزیت بسیار مهم دیگر این است که دانشجویان می توانند بصورت ۱۲ ساعت در هفته کار پاره وقت داشته باشند. در برخی مواقع دانشگاه های اتریش با توجه به نمره‌های بالای دانشجویان خارجی به آن ‌ها در خود محیط دانشگاه اجازه ی کار می دهند.

هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی در اتریش

بیشتر دانشگاه های اتریش دارای نظام تحصیلی رایگان هستند ولی دانشگاه هایی نیز دارد که شهریه ی برای تحصیل در آنها الزامی است. این مورد هم برای هر دانشگاه و هر رشته ی تحصیلی متفاوت است این مبلغ شهریه برای رشته های پزشکی در حدود ۱۶ تا ۷۶۰ یورو است، به طوری که این مبلغ در مقاطع تحصیلی مختلف یکسان است. علاوه بر این تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی اتریش نیز شهریه ‌های بالایی دارند که تقریباً ترمی ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو است. (مبلغ شهریه ی هر دانشگاه که مد نظر فرد متقاضی است را می توان در سایت همان دانشگاه، به همراه سایر شرایط و مدارک خاص دیگر به طور کامل مطلع شوید).

اگر فرد متقاضی برای رشته های پزشکی در اتریش موفق به قبولی و پذیرس در دانشگاه های دولتی اتریش شود، تحصیل پزشکی در اتریش هزینه سنگینی بر این دسته از دانشجویان بین المللی تحمیل نمی کند و آنها می توانند تنها با شهریه ای به مبلغ پ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو در هر ترم بپردازند و بتوانند به تحصیل علوم پزشکی در اتریش مشغول شوند. این در حالی است که می تواند با دریافت بورسیه ی تحصیلی این مبلغ و شهریه را کمتر نیز کند.

هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی در اتریش:

هزینه زندگی در اتریش یکی از موارد مهمی است که تعیین کننده روند مهاجرت به یک کشور می باشد. بنابراین قبل از اقدام در رابطه با آن تحقیقات لازم را به عمل آورید. از این هزینه ها می توان به هزینه مسکن، هزینه های مربوط به خوراک، هزینه خرید کتاب، هزینه های بیمه به طور ماهانه ( حدود ۵۰ یورو) و دیگر هزینه های زندگی در اتریش اشاره کرد که می توان به طور تخمین و معمول بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ یورو در هر ماه برآورد کرد که این مبلغ با هزینه زندگی در سایر کشورهای مرکز و غرب اروپا برابری می کند و از این نظر تفاوتی بین اتریش و کشورهای نیمه غربی اروپا وجود ندارد.

هزینه های مربوط به خوابگاه های دانشجویی برای این دسته از دانشجویان بین المللی

هزینه سکونت در خوابگاههای دانشجویی دانشگاههای اتریش ماهانه بین ۲۰۰ تا ۳۵۰ یورو است. اگر دانشجو تمایلی به سکونت در خوابگاه نداشته باشد، باید با پرداخت هزینه ای بیشتر خانه اجاره کند که در این صورت هم می تواند با گرفتن خانه اشتراکی هزینه خود را کاهش دهد. او همچنین باید ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو هم برای خورد و خوراک هزینه کند و ۱۰۰ تا ۲۵۰ یورو هم برای رفت و آمد، خرید پوشاک و هزینه های دیگر بپردازد.

اجازه ی کار برای دانشجویان بین المللی و همچنین دانشجویان محصل در رشته های پزشکی در اتریش

برای اینکه دانشجویان بتوانند از پس مخارج تحصیل خود برآیند به این علت که با این اجازه و قانون بتوان به دانشجویان خارجی محصل در این کشور، در تأمین هزینه های تحصیل و زندگی کمک کند. این دانشجویان بین المللی می توانند بین ۱۰ تا ۲۰ ساعت در هفته همزمان با تحصیل مشغول به کار شوند که معمولا بابت هر ساعت کار دانشجویی در اتریش دانشجو می تواند ۷ تا ۸ یورو دریافت کند.

اجازه کار در حین تحصیل آن چیزی است که می تواند. دانشجویان خارجی دوره های علوم پزشکی در اتریش مثل دیگر دانشجویان غیراتریشی محصل در این کشور، می توانند حین تحصیل، به کار هم مشغول شوند. آنها بین ۱۰ تا ۲۰ ساعت در هفته اجازه کار دارند و برای هر ساعت کار دانشجویی هم ۷ تا ۸ یورو دستمزد دریافت خواهند کرد.

دانشجویان دانشگاه های پزشکی در اتریش این اجازه را دارند که هم چنین پس از اتمام تحصیلات می توانند در بیمارستان های کشور اتریش به کار مشغول شوند و با کار در این کشور در نهایت اقامت دائم کشور اتریش را نیز اخذ نمایند.

فرصت شغلی در شهر لینز اتریش وجود دارد، ولی تنها نیمی از شغل های خالی می تواند توسط ساکنان آن پوشش داده شود بنابراین این مازاد شغلی موجب افزایش نرخ مسافرانی از مناطق اطراف این شهر به لینتس می آیند، شود. همین مسئله موجب شده است که همواره در شهر لینتس ترافیک باشد.

هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی در اتریش:

بورسیه تحصیلی برای رشته های پزشکی در اتریش

معمولا بورسیه تحصیلی اتریش برای مقاطع بالاتر مانند دکتری PHD و کارشناسی ارشد است به این خاطر است که شرایط تحصیل در اتریش در مقطع دکترا یا PhD و شرایط تحصیل در اتریش در مقطع کارشناسی ارشد را آسان تر می کند.

این بورسیه های تحصیلی در دانشگاه های اتریش معمولا به افرادی با رزومه های بالا تعلق می گیرد در صورتی که افراد متقاضی بتوانند با دریافت پذیرش از دانشگاه های اتریش؛ بورسیه کشور اتریش را نیز دریافت نمایند می توانند در هر دانشگاهی از شرایط تحصیل رایگان در اتریش بهره مند شوند.

شرایط پذیرش رشته های پزشکی در اتریش

مرحله ی مهم برای پذیرش در دانشگاه های اتریش که برای تحصیل در پزشکی در این کشور، این است که متقاضیان دانشجویان ایرانی برای رشته ی پزشکی الزامی است ابتدا در کنکور کشور ایران پذیرفته شده باشند صرفا این قبولی در کنکور کافی است و نیازی به گذراندن واحد درسی در ایران نیست، البته گذراندن واحدهای درسی می تواند نقش موثری در پذیرش دانشجو در دانشگاه های اتریش داشته باشد. با این حال اگر این متقاضیان در آزمون دانشگاه آزاد پذیرفته شده باشد بایستی این دانشجویان تعداد ۷۰ واحد درسی را در ایران گذرانده باشند.

شرایط و مدارک دیگری که متقاضیان برای رشته های پزشکی باید داشته باشند این است که دانشجو دارای مدرک B2 آلمانی باشد اما حتی بدون این مدرک نیز اجازه ورود به آزمون پذیرش که مختص متقاضیان برای رشته های پزشکی هستند، را پیدا می کنند. همچنین این متقاضیان ودانشجویان برای تحصیل پزشکی در اتریش باید بتواند ضمن شرایط دیگری که باید دارا باشند که برخی از آنها الزامی است، می توانند پس از قبولی در آزمون پزشکی اتریش وارد دانشگاه شوند. دانشجویان ابتدا در آزمون ورودی دانشگاه که شامل دروس شیمی، زیست، هوش و درک مطلب می شود شرکت می کنند .

ذکر این نکته ضروری است که همه دانشجویان در بدو ورود به دانشگاه باید مدارک تسلط به زبان انگلیسی را داشته باشند یا زبان مادری آنها به زبان انگلیسی باشد. تحصیل در اتریش بدون مدرک زبان انگلیسی ممکن نیست، به این علت که در برخی از رشته ها به زبان انگلیسی و یا آلمانی تدریس می شود.

نکته ی حائز اهمیت برای موفقیت در پذیرش متقاضیان رشته های پزشکی در اتریش این است که بایستی مدرک رشته ای که متقاضی قبلا در دانشگاه کشور مبدا مشغول به تحصیل بوده است، باید با رشته ای که قصد ادامه تحصیل در آن را در دانشگاه اتریش دارد یکسان و یا هماهنگی داشته باشد. در یک حالت می توان عکس این موضوع عمل کرد به این صورت که اثبات کند رشته ی مطابق در دانشگاه های کشور اتریش که قصد تحصیل در آن را دارد در کشور مبدا وجود نداشته است.

بورسیه تحصیلی برای رشته های پزشکی در اتریش:

ادامه تحصیل در رشته های پزشکی در اتریش

تحصیل در مقطع لیسانس در رشته های پزشکی حدودا ۳ تا ۴ سال است و برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس هم دو سال لازم است در حالی که این زمان برای دانشجویان پر تلاش می تواند زمان کمتری باشد. همچنین برای تحصیل در مقطع دکتری دانشجو باید مدرک فوق لیسانس خود را دریافت کرده باشد به عبارت دیگر بایستی فرد متقاضی فارغ التحصیل مقطع فوق لیسانس باشد و نکته ی قابل توجه این است که در این مقطع دروس به دو زبان انگلیسی و آلمانی ارائه می شود.

مدارک لازم برای پذیرش در رشته های پزشکی در اتریش

شناسنامه متقاضی

پاسپورت متقاضی

عکس سه در چهار فرد متقاضی به طور که با عکس پاسپورت وی یکسان باشد

گواهی عدم سوء پیشینه

سند ازدواج یا سند طلاق در صورت وجود

برگه اشتغال به تحصیل ( در صورت دانشجو بودن )

ارائه ی اصل یا ترجمه مدارک تمام مقاطع تحصیلی به همراه ریز نمرات

گواهی تمکن مالی که نشان دهنده توانایی تامین هزینه های زندگی برای ۱۲ ماه باشد (به این صورت که لازم است یک حساب بانکی با موجودی حداقل ۱۰۰۰۰ یورو جهت اثبات پشتوانه مالی فرد متقاضی معرفی و اثبات شود

بیمه درمانی

تقاضانامه تحصیل در دانشگا های اتریش تکمیل شود به همراه امضا فرد متقاضی

پذیرش نامه از دانشگاه معتبر اتریشی

گواهی محل سکونت در اتریش: محل زندگی فرد در اتریش بایستی به دانشگاه محل تحصیلی فرد نزدیک باشد

در صورتی که دانشجوی متقاضی از دانشگاه آزاد باشد می بایست تاییدیه صحت آن از وزارت علوم الزامی است

مدرک زبان حداقل در سطح  B2 آلمانی: که می توان بعد از پذیرش از دانشگاه مورد نظر در صورتی که زبان تدریس درس پذیرفته شده آلمانی نباشد، نسبت به تهیه این مدرک مبادرت ورزد

لازم به ذکر است بایستی تمامی مدارک به زبان آلمانی ترجمه شوند.

مدارک لازم برای پذیرش در رشته های پزشکی در اتریش:

دانشگاه های اتریش (مورد تأیید وزارت علوم ایران)

 • دانشگاه وین: اولین و برترین دانشگاه کشور اتریش که علاوه بر این جایگاه در کشور اتریش، دارای جایگاه جهانی است که دانشجویان بسیاری را به خود جذب نموده است. جزء دانشگاه های مطرح دنیا به حساب میاد به دلیل اینکه اغلب فارغ التحصیلان این دانشگاه موفق به دریافت جایزه نوبل شده اند. این دانشگاه برتر کشور اتریش دارای سابقه طولانی،۶۵۰ ساله است. برتری این دانشگاه در رشته های پزشکی در اتریش، می تواند به خاطر داشتن بزرگترین بیمارستان اروپا، به نام بیمارستان وین عمومی باشد. هر سال بیش از ۱۰۰،۰۰۰ نفر در این بیمارستان بستری می شوند، ۴۷،۰۰۰ عملیات جراحی تاکنون توسط اساتید این دانشگاه در این بیمارستان انجام شده است
 • دانشگاه گراتس: گراتس قدمتی طولانی در آموزش دارد و ۶ دانشگاه در این وجود دارد. از این ۶ دانشگاه می توان دانشگاه گراتس ، دانشگاه صنعتی گراتس ، دانشگاه پزشکی گراتس ، دانشگاه موسیقی و هنر های نمایشی گراتس و ۲ کالج فنی نام برد که دانشجویان بسیاری را همواره به خود جذب کرده است. برای دانشجویان که قصد ادامه تحصیل در کشور اتریش در دانشگاه های رایگان اتریش را داردشهر گراتس اتریش می تواند یک مقصد ایده آل برای آنها باشد.به همین خاطر در پایان سال ۲۰۰۶ تعداد ۳۷،۶۲۴ نفر با وضعیت اقامت ثانویه در گراتس حضور داشتند. دانشگاه گراتس نیز جزء قدیمی ترین دانشگاه های کشور اتریش است که خارج از شهر وین قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۵۸۵ توسط ارشیدوک جان تاسیس شد. به دلیل نزدیکی این دانشگاه به مرز اسلوونی، دانشجویان بسیاری از این کشور برای تحصیل به دانشگاه گراتس می آیند. دانشجویان این دانشگاه هم چنین می توانند پس از دوره ی فارغ التحصیلی خود نسبت به اقامت در این کشور اقدام کنند.
 • دانشگاه اینسبورک: دانشگاه اینسبروک سومین دانشگاه کشور اتریش از لحاظ سطح آموزشی است. زبان تدریس در دانشگاه اینسبروک به زبان های آلمانی و انگلیسی است با این حال اکثر رشته ها به زبان آلمانی ارائه می شود. دانشگاه اینسبروک یکی از برترین مراکز علمی و پژوهشی است که در غرب اتریش واقع شده است. این دانشگاه دارای دانشکده های مختلف در زمینه علوم پایه، علوم انسانی، نجوم و … می باشد.
 • دانشگاه سالزبورگ: شهر سالزبورگ اتریش دارای سه دانشگاه به همین علت بیشتر جمعیت آن می توان گفت که دانشجویان تشکیل می دهند. دانشگاه سالزبورگ دانشگاهی دولتی است که در سال ۱۶۲۲ توسط اسقف اعظم پاریس به نام (Lodron) تاسیس شده است. دانشجویان دانشگاه سالزبورک بیشتر متقاضی رشته های انسانی هستند. همچنین این دانشگاه به محرک بسیار قوی برای اقتصاد شهر سالزبورگ تبدیل شده است.

دانشگاه های اتریش (مورد تأیید وزارت علوم ایران):

 • دانشگاه تکنیک وین
 • دانشگاه تکنیک گراتس
 • دانشگاه لوین
 • دانشگاه بوکو وین
 • دانشگاه دامپزشکی وین
 • دانشگاه اقتصاد و تجارت وین
 • دانشگاه کلاگینفورت
 • دانشگاه لینز

دانشگاه های پزشکی (مورد تأیید وزارت بهداشت ایران)

 • دانشگاه علوم پزشکی وین: دانشگاه پزشکی وین بزرگترین دانشگاه تحقیقات پزشکی در اتریش و بزرگترین دانشگاه علوم پزشکی در تمام کشورهای آلمانی زبان است.
 • دانشگاه پزشکی گراتس

دانشگاه های اتریش (مورد تأیید وزارت علوم ایران):پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02145131
مشاوره رایگان واتس آپ
(کلیک کنید)