مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان
 • اولین موسسه رسمی اعزام دانشجو به کشور اسپانیا در ایران

  مهاجرت به اروپا، کانادا، نیوزیلند با تیم کارشناسی متخصص و دلسوز

 • بیش از 14 سال سابقه سابقه درخشان در اعزام دانشجو با مجوز وزارت علوم

  با بیش از 7510 ویزای تحصیلی و اقامتی موفقیت آمیز

 • حفظ اصل صداقت و ارائه مسیرهای منطقی برای دوره تحصیلی و اقامتی

  اجرای دقیق پرونده‌ها و پیگیری مداوم روند کارهای مربوطه

آخرین مقالات مهاجرت به آلمان

مهاجرت به آلمان

کشور آلمان یکی از کشورهای اروپایی است که در غرب این قاره دارد. جذابیت های زیاد آلمان و همچنین امکانات زیادی که در اختیار افراد قرار می دهد باعث شده که هر ساله افراد زیادی کشور آلمان را به عنوان مقصد زندگی خود انتخاب کنند.

یکی از ویژگی های شاخص آلمان درصد پایین آمار بیکاری در این کشور است و همچنین اقتصاد قدرتمند این کشور باعث شده است که در سال ۲۰۰۹ در جمع ۴ تولید کننده ی برتر جهان قرار گیرد. یکی دیگر از ویژگی های آلمان که این کشور را به کشوری جذاب در میان کشورهای اروپایی تبدیل کرده است ارتباط بین صنعت و دانشگاه در این کشور است و همین مسئله موجب شده است که تحصیل در آلمان یکی از بهترین گزینه ها برای افرادی به شمار رود که می خواهند پس از تحصیل خود در حرفه ای مرتبط با رشته ی تحصیلی خود مشغول به کار شوند.

این ویژگی ها و ویژگی هایی از این دست موجب شده است که افراد زیادی در سراسر جهان کشور آلمان را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب کنند، چون بسیاری از این افراد تصور می کنند که می توانند در کشور آلمان می توانند هر چه بهتر و بیشتر پیشرفت کنند.

اما برای بسیاری از افراد سوال است که دقیقا از چه راه هایی که می توانند به کشور آلمان مهاجرت کنند، اگر شما هم جزو این افراد هستید و می خواهید به کشور آلمان مهاجرت می کنید. پس توصیه می کنیم ادامه ی این مقاله را از دست ندهید.

راه های مهاجرت به کشور آلمان

به طور کلی می توان از طریق ۷ روش به کشور آلمان مهاجرت کرد، که در ادامه در کدام از این راه ها را به تفضیل مورد بررسی قرار می دهیم:

 1. مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

اولین راهی که می خواهیم در مورد مهاجرت به آلمان در مورد آن صحبت کنیم مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل است. برای این که بتوانید از طریق ویزای تحصیلی به آلمان سفر کنید قبل از هر چیز باید از یکی از دانشگاه های آلمان پذیرش بگیرید. اما قبل از این که در مورد شرایط مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل صحبت کنیم چند نکته را مدنظر داشته باشید: اول این که اگر شما با استفاده از ویزای توریستی به کشور آلمان سفر کنید نمی توانید ویزای توریستی خود را در زمان حضور در آلمان به ویزای تحصیلی تبدیل کنید، و نکته ی بعدی که باید به آن توجه داشته باشید این است که برای این که شما بتوانید از طریق سفارت آلمان در تهران ویزای تحصیلی بگیرید باید توجه داشته باشید که وقت سفارت برای این کار ۱۴ ماه است.

اما همان طور که گفتیم برای این که شما بتوانید برای ویزای تحصیلی آلمان درخواست دهید باید مدارک خود را برای یکی از دانشگاه های آلمان در مقطع تحصیلی مورد نظر خود و در زمان تعیین شده ارسال کنید. دانشگاه پس از بررسی مدارک در صورتی که شرایط شما را تایید کند برای تان دعوت نامه ارسال می کند که آن گاه شما می توانید روند دریافت ویزای تحصیلی خود را آغاز کنید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی آلمان

برای این که شما بتوانید ویزای تحصیلی آلمان را دریافت کنید باید مدارکی ارائه دهید که این مدارک شامل موارد زیر می شوند:

 • فرم تکمیل شده ی درخواست ویزا
 • ارائه ی عکس رنگی پاسپورتی
 • ارائه ی پاسپورتی که حداقل ۶ ماه اعتبار داشته باشد به همراه دو کپی از آن
 • در صورتی که فرد سابقه ی شغلی دارد باید مدارک آن را ارائه دهد
 • پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر در آلمان
 • انگیزه نامه
 • زندگی نامه
 • ارائه شناسنامه ی فرد متقاضی و دو کپی از آن
 • ارائه ی گواهی تمکن مالی که حداقل ۸۶۰۰ یورو اعتبار داشته باشد
 • هزینه ی دریافت ویزای تحصیلی آلمان که ۶۰ یورو است.
 • گواهی پایان دوره ی سه سال دبیرستان و پیش دانشگاهی به همراه ترجمه ی آن
 • گواهی دوره ی کارشناسی و یا کارشناسی ارشد به همراه ترجمه ی آن

در نهایت پس از این که فرد ۵ سال به طور قانونی در کشور آلمان اقامت داشته باشد می تواند برای دریافت اقامت دائم آلمان درخواست دهد.

 1. مهاجرت به آلمان از طریق کار

برای این که افراد بتوانند از طریق کار به آلمان مهاجرت کنند می توانند از دو روش برای انجام این کار استفاده کنند:

اول روش این است که فرد باید از سوی یک شرکت معتبر آلمانی در این کشور پیشنهاد کار داشته باشد، فردی که این پیشنهاد کاری را دریافت می کند باید مهارت های خاصی داشته باشید به این دلیل که شرکت آلمانی که به این فرد پیشنهاد کار می دهد ۳ ماه آگهی خود را برای یافتن فرد مورد نظر خود در کشور آلمان و سه ماه نیز در کشورهای حوزه ی شینگن صادر کرده است و در این کشورها فرد مورد نظر خود را نیافته است.

دومین روش که افراد می توانند از طریق آن ویزای کار آلمان را بگیرند و سپس به کشور آلمان مهاجرت کنند. این است که فرد با داشتن حداقل مدرک کارشناسی و داشتن سابقه ی کار در زمینه ی رشته ی خود، ویزای جستجوی کار در آلمان را دریافت می کند، توجه داشته باشید که این ویزا ۶ ماه اعتبار دارد و فردی که این ویزا را دریافت می کند طی ۶ ماه فرصت دارد که کار مورد نظر خود را در آلمان پیدا کند. نکته ی دیگری که در مورد این ویزا باید به آن اشاره کنیم این است که فرد برای دریافت ویزا باید مدرک زبان آلمانی و یا انگلیسی داشته باشد.

 1. مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

یکی از آسان ترین روش های مهاجرت به آلمان و گرفتن اقامت این کشور، مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج است. برای این منظور افراد باید با فردی که مقیم کشور آلمان است و یا این که شهروند این کشور است ازدواج کند، البته نکته ای که در این مورد باید به آن اشاره کنیم این است که به دلیل این که سوء استفاده هایی که از این روش شده است قوانین سخت گیرانه ای برای این روش مهاجرت به آلمان وجود دارد.

برای این که افراد بتوانند از این طریق به کشور آلمان سفر کنند باید ثابت کنند که ازدواج آن ها واقعی است و سوری نیست و برای این کار فرد باید مدارکی همچون عکس های خانوادگی، گواهی تجرد، گواهی سند ازدواج، گواهی عدم سو پیشینه و ایمیل ارائه دهد. در ضمن همسر ایرانی باید دارای مهارت های زبان آلمانی در سطح ابتدایی باشد.

نکته ی دیگری که در مورد این روش مهاجرت به آلمان باید به آن اشاره کنیم این است که باید دستمزد کافی برای تامین هزینه ی زندگی دو نفر در آلمان وجود داشته باشد و طرف آلمانی نیز نباید سابقه ی نقض قانون و یا سوء پیشینه داشته باشد. و در نهایت این که همسر خارجی می تواند پس از ۳ سال زندگی مشترک در آلمان برای دریافت پاسپورت آلمانی اقدام کند.

 1. مهاجرت به آلمان از طریق تولد

یکی دیگر از روش های مهاجرت به آلمان، مهاجرت به آلمان از طریق تولد است. مهاجرت از طریق تولد از دو سیستم اصل خون و خاک تشکیل شده است و فردی که در کشور آلمان متولد می شود به این صورت است که ابتدا تابعیت پدر خود را به ارث می برد و پس از این که به سن قانونی رسید می تواند در صورتی که تمایل داشته باشد اقامت کشور مادری خود را انتخاب کند، البته این در صورتی است که در کشور مادری فرد، قانون اقامت مضاعف پذیرفته شده باشد.

اما به طور کلی طبق قانون مدنی آلمان، فردی که متولد می شود در صورتی می تواند اقامت کشور آلمان را دریافت کند که یکی از شرایط زیر را داشته باشد:

 • اگر کودک از مادر آلمانی در خاک کشور آلمان متولد شود اقامت کشور آلمان به او داده می شود
 • اگر کودکی در خاک آلمان از پدر و مادری نامعلوم متولد شود می تواند اقامت کشور آلمان را دریافت کند.
 • اگر کودکی که متولد می شود پدر و مادر وی آلمانی باشند به او اقامت کشور آلمان داده می شود.
 • کودکی که در خارج از خاک آلمان از پدری آلمانی و مادری خارجی متولد می شود می تواند اقامت کشور آلمان را بگیرد.

در نهایت این که در مورد مهاجرت به آلمان از طریق تولد و گرفتن اقامت کشور آلمان از این طریق باید بگوییم که به دلیل این که در کشور آلمان اصل خون اعمال می شود فردی که یکی از والدینش آلمانی باشد بدون توجه به این که در چه کشوری متولد شده باشد به او تابعیت کشور آلمان داده می شود.

 1. مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری

طبق قوانین کشور آلمان هر فرد خارجی که در کشور آلمان سرمایه گذاری کند برای این که بتواند کسب و کار و سرمایه ی خود را در این کشور مدیریت کند می تواند اقامت آلمان را دریافت کند. و اما در مورد سرمایه گذاری در آلمان، برای این که فردی بتواند در کشور آلمان سرمایه گذاری کند به طور کلی می تواند از ۴ طریق برای انجام این کار اقدام کند:

 • ثبت شرکت با مسئولیت محدود در آلمان
 • راه اندازی کسب و کارهایی مانند رستوران که بر پایه ی فعالیت های حرفه ای است.
 • ثبت شرکت تضامنی
 • تاسیس دفتر نمایندگی که می تواند به صورت تاسیس شعبه ی مستقل و یا تاسیس شعبه ی وابسته باشد.

در ضمن برای این که فرد با استفاده از این روش برای مهاجرت به آلمان استفاده کند باید حداقل مبلغ ۲۵ هزار یورو را در این کشور سرمایه گذاری کند و همچنین در کنار این که فرد باید بتواند هزینه ی یک ساله ی کسب و کار خود در آلمان را تامین کند.

 1. مهاجرت به آلمان از طریق ثبت شرکت

یکی دیگر از روش هایی که افراد از طریق آن می توانند به کشور آلمان مهاجرت کنند، گرفتن اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت است. برای این که شما بتوانید از طریق این روش به کشور آلمان مهاجرت کنید باید حداقل سرمایه ای بین ۱ تا ۲۵ هزار یورو داشته باشید و در ضمن در کنار این سرمایه باید بتوانید هزینه های یک سال از کسب و کار خود را نیز تامین کنید.

اما برای این که شما بتوانید از طریق این روش اقامت آلمان را بگیرید و به این کشور مهاجرت کنید باید ابتدا مدارک خود را ترجمه کنید و به سفارت آلمان ارسال کنید. سپس باید برای راه اندازی شرکت خود یک طرح توجیهی داشته باشید که پس از این که مدارک تان توسط سفارت آلمان تایید شد و پس از این که طرح توجیهی شما در  اداره ی ثبت شرکت ها در ایالت مورد نظر شما تایید شد، شرکتی به نام شما ثبت خواهد شد.

و در نهایت پس از ثبت شرکت نوبت به ایجاد حساب بانکی برای شرکت تان در کشور آلمان می رسد که پس از انجام این کار، باید یک ویزای سه ماهه آلمان دریافت کنید و به این کشور سفر کنید تا بتوانید مراحل اولیه ی طرح توجیهی خود را انجام دهید.

در ضمن شما در کنار این که می توانید از طریق ثبت شرکت، اقامت کشور آلمان را دریافت کنید می توانید با دریافت اقامت آلمان در کل کشورهای شینگن زندگی کنید، در یکی از بهترین کشورهای جهان از نظر اقتصادی سرمایه گذاری کنید و این که شما برای دریافت اقامت کشور آلمان از این طریق، نیازی نخواهد بود که مدرک زبان داشته باشید.

 1. مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

و اما در نهایت می رسیم به آخرین روشی که شما از طریق آن می توانید به کشور آلمان مهاجرت کنید، طبق قوانین کنوانسیون ژنو، اگر فردی در کشور خود احساس خطر و ناامنی کند می تواند از حمایت یکی از کشورهای عضو این کنوانسیون بهره مند شود. البته توجه داشته باشید که به هر بهانه ای نمی توان به کشور آلمان پناهنده شد و در ضمن به دلیل این که افرادی که می خواهند به کشور آلمان پناهنده شوند تعدادشان زیاد است شرایط این افراد به دقت مورد بررسی قرار می گیرد.

نکته ای که در مورد این روش از مهاجرت به آلمان را به آن اشاره کنیم این است که این روش خطرات خاص خود را دارد به همین دلیل حقوق دانان به هیچ عنوان استفاده از این روش را توصیه نمی کنند.

موسسه دانش گستر کوه نور با بیش از سالها سابقه درخشان در زمینه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی آماده خدمت رسانی به علاقه مندان تحصیل در اسپانیا می باشد. مشاورین موسسه همواره سعی بر آن دارند تا بهترین راهنمایی را به دانشجویان ارائه دهند. جهت مشاوره در زمینه های تحصیل در آلمان ، اسپانیا و اروپا و همچنین تحصیل در کانادا مشاورین ما آماده ارائه بهترین مشاوره و خدمت رسانی به علاقه مندان می باشند.

برخی از سوالات شما عزیزان

آلمان جز کشورهایی است که بر مبنای اقتصاد و صنعت گسترده ای که دارد، نیازمند نیروی کار قابل توجهی نیز هست، این مساله در حالی است که این کشور دچار کمبود نیروی کار جوان نیز هست. یکی از سیاست های کلان این کشور برای تامین نیروی کار، استفاده از نیروی خارجی است که در قالب برنامه های مهاجرتی مختلف ارائه شده است. برنامه مهاجرت تحصیلی یکی از مهم ترین شیوه هایی است که این کشور برای جذب نیروی جوان، آموزش و بکارگیری این دانشجویان در بازار کار مورد استفاده قرار داده است.

بله، دانشجویان بعد از ادامه تحصیل می توانند به مدت زمان 18 ماه به جستجوی کار بپردازند و بعد از یافتن کار، نسبت به اخذ اقامت کاری و در نهایت اقامت دائم اقدام کنند.

بله، تحصیل رایگان می تواند به زبان انگلیسی هم باشد.

این مساله بستگی به شرایط هر شخصی دارد، از مزیت های اصلی کشور کانادا می توان به امکان تحصیل و زندگی با زبان انگلیسی اشاره کرد، در مقابل آلمان مزیت تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا به صورت رایگان را ارائه می کند.

مشاوره رایگان
02145131
مشاوره رایگان واتس آپ
(کلیک کنید)