#

اعزام دانشجو به اسپانیا

 • ۱۳ آبان ۱۳۹۸
 • تحصیل در اسپانیا
 • 30 بازدید
 • بدون نظر

اعزام دانشجو به اسپانیا

یکی از موارد رو به رشد در زمینه ی تحصیل در اروپا، اعزام دانشجو به اسپانیا است که طرفداران خاص خود را دارد. کشور اسپانیا از جمله کشورهایی است که امکانات خوبی از نظر تحصیلی در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد. به همین دلیل سالانه افراد زیادی برای تحصیل در این کشور درخواست می دهند.

اگر شما هم جزو این افراد هستید و می خواهید برای تحصیل به کشور اسپانیا سفر می کنید توصیه می کنیم ادامه این مقاله را از دست ندهید زیرا در ادامه تصمیم داریم به برخی از سوالات شما در زمینه اعزام دانشجو به اسپانیا پاسخ دهیم. پس با ما همراه باشید.

شرایط عمومی تحصیل در اسپانیا

در حال حاضر تحصیل در کشور اسپانیا طرفداران زیادی دارد، این مسئله به این دلیل است که دانشجویان می توانند در اسپانیا به زبان انگلیسی نیز تحصیل کند.

در شهرهای معروف و بزرگ اسپانیا مانند بارسلونا و مادرید دانشگاه های معتبری زیادی وجود دارد که دارای رتبه های جهانی هستن. علاوه بر موارد گفته شده، دلایل زیادی برای تحصیل در اسپانیا و اعزام دانشجو به این کشور وجود دارد که باعث شده است که تحصیل در کشور اسپانیا بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

جالب است بدانید که طبق تفاهم نامه ای که در  ۲۲ می ۲۰۱۸ بین ایران و اسپانیا امضا شد برای این که دانشجویان دو کشور بتوانند به راحتی در کشور مقابل تحصیل کنند دو کشور بر تبادل دانشجو و همچنین اعزام دانشجو به دانشگاه های برتر دو کشور تاکید شده است.

نکته ای که در این جا باید به آن توجه داشته باشید این است که انتخاب دانشگاه های برتر اسپانیا برای ادامه تحصیل به عواملی همچون زبان تحصیلی، مقطع تحصیلی، رشته تحصیلی دانشجو، رتبه علمی دانشگاه و همچنین شهر محل تحصیل فرد بستگی دارد.

اعزام دانش آموز به مدارس اسپانیا

والدینی که علاقه مندند که فرزندشان از سنین کودکی در کشور پیشرفته ای همچون اسپانیا تحصیل کنند باید بدانند که علاوه بر این که دانشجویان بین المللی می توانند در این کشور تحصیل کنند دانش آموزان بین المللی نیز می توانند در مدارس کشور اسپانیا تحصیل کنند.

شرایط عمومی تحصیل در اسپانیا

برای ادامه تحصیل در مدارس اسپانیا این امکان برای افراد وجود دارد که در کالج های شبانه روزی معتبری که در اسپانیا وجود دارد تحصیل کنند. در صورتی که می خواهید با فرزند خود وارد اسپانیا شوید توصیه می کنیم که فرزندان خود را به مدارس دولتی بفرستید.

در اسپانیا طیف وسیع و گسترده ای از مدارس بین المللی از جمله مدارس بریتانیایی و آمریکایی وجود دارند که دانش آموزان می توانند در آن تحصیل کنند. اما در صورتی که والدین فرد به هر دلیلی نخواهند که فرزندشان در مدارس دولتی تحصیل کنند این امکان برای آن ها وجود دارد که فرزندان خود را در مدارس خصوصی و یا مدارس خصوصی دولتی ثبت نام کنند.

مزیتی که مدارس بین المللی اسپانیا دارند این است که به خانواده های مهاجر امکانات زیادی ارائه می دهند و خانواده ها می توانند از این امکانات بهره مند شوند. اما نکته ای که وجود دارد این است که باید بررسی کنید که کدام سیستم آموزش اسپانیایی متناسب با نیاز فرد است.

در ضمن برای انتخاب مدرسه ای که می خواهید فرزندان تان در آن تحصیل کنید باید به این مسئله توجه کنید که آیا آن مدرسه تحت نظارت سیستم آموزش اسپانیا قرار دارد یا خیر.

اعزام دانشجو به اسپانیا در مقطع کارشناسی

اولین مقطعی که افراد وارد دانشگاه می شوند مقطع کارشناسی است. امروزه تحصیل در مقطع کارشناسی در اسپانیا در مقطع کارشناسی متقاضیان زیادی دارد.

طول دوره ی مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا یک دوره ی ۴ ساله است و در طی این دوره، افراد باید ۲۴۰ واحد را بگذرانند. همچنین گفتن این نکته ضروری است که در برخی از رشته ها دانشجو حتما باید در سال آخر پایان نامه ارائه دهد، به عبارت دیگر ارائه ی پایان نامه برای برخی از رشته ها ضروری خواهد بود.

 ارزش پایان نامه ای که دانشجویان در پایان دوره ی تحصیلی خود در مقطع کارشناسی ارائه می دهند ۳۰ واحد خواهد بود. نکته ی دیگری که در مورد تحصیل در مقطع کارشناسی در اسپانیا باید به آن اشاره کنیم این است که برخی از دانشجویان با ثبت نام در فعالیت های فوق برنامه، سرعت جمع آوری واحدهای خود را افزایش می دهند.

این مسئله می تواند یک اعتبار اضافی ۶ تایی برای دانشجویان به همراه داشته باشد. رشته های زیادی وجود دارد که افراد می توانند در مقطع کارشناسی در آن تحصیل کنند، از جمله رایج ترین رشته هایی که افراد در مقطع کارشناسی در آن تحصیل می کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

اعزام دانشجو به اسپانیا در مقطع کارشناسی

 • قانون اجتماعی
 • مهندسی
 • قانون کسب و کار
 • علوم پایه
 • هنر و علوم انسانی

اعزام دانشجو به اسپانیا در مقطع کارشناسی ارشد

برای دانشجویان بین المللی که می خواهند در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کنند نیز این امکان وجود دارد که در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های اسپانیا تحصیل کنند. دانشگاه های زیادی در اسپانیا به دانشجویان بین المللی که می خواهند در در این کشور در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کنند مدرک کارشناسی ارشد ارائه می دهند.

همین مسئله باعث شده است که افراد زیادی از سراسر جهان به این کشور مهاجرت کنند. دانشجویان ایرانی که نیز از این مسئله مستثنی نیستند و دانشجویان زیادی از ایران نیز در مقطع کارشناسی ارشد به اسپانیا مهاجرت می کنند.

افرادی که می خواهند در مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا تحصیل کنند باید دوره ی تحصیلی خود را در یک دوره ی دو ساله به اتمام برسانند. در مورد واحدهایی که افراد باید در مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا نیز بگذرانند باید بگوییم که با توجه به رشته ای که افراد در مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا تحصیل می کنند، تعداد واحدهایی که افراد باید بگذرانند با توجه به رشته ای که در آن تحصیل می کنند متفاوت است.

نکته ی دیگری که در مورد مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا به آن اشاره کنیم هزینه های تحصیل در این دوره است. در مورد هزینه های تحصیل باید بگوییم که با توجه به رشته ای که فرد در آن تحصیل می کنند و همچنین دانشگاهی که می خواهد در آن تحصیل کند هزینه های تحصیل در اسپانیا متفاوت خواهد بود.

نکته ی جذابی که باید برای افرادی که می خواهند در مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا تحصیل کنند این است که مدرک کارشناسی ارشدی که افراد از دانشگاه های معتبر اسپانیا اخذ می کنند در تمامی کشورهای EHEA معتبر خواهد بود.

اما رشته هایی که در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های اسپانیا ارائه می شود شامل موارد زیر می شوند:

 • علوم فضایی
 • تاریخ هنر پیشرفته
 • روزنامه نگاری یا گزارش دهی
 • مهندسی
 • بیهوشی
 • محیط زیست
 • قانون کسب و کار
 • انگلیسی پیشرفته
 • اقتصاد
 • باستان شناسی
 • تبلیغات
 • علوم اعصاب و روان
 • بیوتکنولوژی
 • کار درمانی
 • علم شیمی
 • پردازش زبان
 • بازاریابی کسب و کار
 • رشته ی MBA بین المللی
 • حسابداری
 • زبان انسانی

اعزام دانشجو به اسپانیا در مقطع کارشناسی ارشد

اعزام دانشجو به اسپانیا در مقطع دکترا

افرادی که تمایل به ادامه تحصیل در مقطع دکترا در اسپانیا دارند نیز می توانند در دانشگاه های اسپانیا تحصیل کنند. اما اولین نکته ای که افراد در مقطع کارشناسی ارشد باید به آن توجه داشته باشند این است که برای این که افراد بتوانند در مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا پذیرش شوند باید در دانشگاه مورد نظر خود در اسپانیا استاد راهنما داشته باشند.

نکته ی دیگری که در مورد تحصیل در مقطع دکترا در اسپانیا باید به آن اشاره کنیم این است که مدرک دکترایی که افراد از دانشگاه های اسپانیا دریافت می کنند به دو بخش تقسیم می شود و برای دریافت مدرک دکترا، باید این دو بخش سپری شود. قسمت اول شامل ۶۰ واحد کلاس درسی می شود که فرد باید حداکثر در مدت ۳ سال این ۶۰ واحد درسی را پشت سر بگذراند.

اما قسمت دومی که افراد برای دریافت مدرک دکترای خود باید پشت سر بگذرانند این است که تحقیقات مربوط به درجه علمی خود را پشت سر بگذرانند.

مسئله ی دیگری که وجود دارد این است که در صورتی که افراد بخواهند در طی مدت ۵ سال مدرک دکترای خود را دریافت کنند باید به صورت پاره وقت ثبت نام کنند.

هزینه های تحصیل در اسپانیا

یکی دیگر از مهم ترین مواردی که در مورد اعزام دانشجو به اسپانیا باید به آن اشاره کنیم این است که هزینه هایی که فرد برای باید برای تحصیل خود در اسپانیا پرداخت کند به چه صورت است.

توجه به این مسئله از این نظر ضروری است که در صورتی که فرد نتواند هزینه های تحصیل خود را پرداخت کند ممکن است علی رغم تمام تلاش هایی که برای گرفتن پذیرش از دانشگاه و هزینه هایی که قبلا انجام داده است نتواند دوران تحصیل خود در اسپانیا را به اتمام برساند.

هزینه هایی که اعزام دانشجو به اسپانیا دارد شامل هزینه های متعددی می شود که در ادامه این هزینه را با دقت مورد بررسی قرار می دهیم. به دلیل این که هزینه های تحصیلی فرد بر اساس فرم پرداخت برای هر واحد درسی حساب می شود هزینه های تحصیل نیز تغییر می کند.

اعزام دانشجو به اسپانیا در مقطع دکترا

به طور کلی در صورتی که افراد بخواهند هزینه های تحصیل خود در طی سال را محاسبه کنند باید تعداد واحدهای خود را در عدد ۶۰ ضرب کنند، نکته ای که وجود دارد این است که تعداد واحدهایی که افراد سپری می کنند ECTS نام دارد که دانشجو در طی سال بر اساس سیستم دانشگاه بولونیا این واحدهای درسی را تکمیل می کند.

در صورتی که فرد بخواهد در دانشگاه های دولتی اسپانیا تحصیل کند هزینه هایی که فرد برای تحصیل خود پرداخت می کند به صورت زیر خواهد بود:

 • هزینه های کارشناسی: هزینه های کارشناسی بین ۷۵۰ تا ۲۱۰۰ یورو در طی سال خواهد بود.
 • هزینه های کارشناسی ارشد و دکترا: هزینه های این دوره ها نیز در طی سال بین ۹۰۰ تا ۳۳۰۰ یورو خواهد بود.

اما در صورتی که افراد بخواهند در دانشگاه های خصوصی اسپانیا تحصیل کنند:

دانشگاه های خصوصی هزینه ی بیشتری را برای تحصیل دریافت می کنند اما به طور کلی هزینه ای که افراد برای تحصیل در این دانشگاه باید پرداخت کنند در طی سال بیشتر از ۱۸۰۰۰ یورو نمی شود. اما توجه داشته باشید که در برخی از مدارس دوره های تجاری و بازرگانی این امکان وجود دارد که تحصیل فرد در این مدارس در طی سال هزینه ای بیشتر از ۲۰۰۰۰ یورو در سال به همراه داشته باشد.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های اسپانیا

در این بخش می خواهیم لیستی از دانشگاه های اسپانیا که بهترین هزینه های تحصیل را دارند را بیان کنیم، این دانشگاه ها جزو دانشگاه های اسپانیا هستند که هزینه های تحصیل در آن ها به مراتب کم تر از برخی دیگر از دانشگاه های اسپانیا هستند.

 • دانشگاه والنسیا: در صورتی که افراد بخواهند در دانشگاه والنسیا تحصیل کنند باید به طور میانگین هزینه ی ۲۷۶۰ یورو در طی سال پرداخت کنند.
 • دانشگاه لییدا: هزینه های تحصیل در دانشگاه لییدا از دانشگاه والنسیا نیز کم تر است و افرادی که می خواهند در این دانشگاه تحصیل کنند به طور میانگین در طی سال هزینه ی ۱۸۰۰ یورو را باید پرداخت کنند.
 • دانشگاه آزاد کاتالونیا: متوسط هزینه های تحصیلی که در این دانشگاه اسپانیا دریافت می شود مبلغ ۱۵۰۰ یورو در طی سال است.
 • دانشگاه ژان: اما می رسیم به دانشگاه ژان که در این لیست کم ترین هزینه ی تحصیل به این دانشگاه تعلق دارد. افرادی که در دانشگاه ژان تحصیل می کنند به طور میانگین باید در طی سال هزینه ی ۱۰۰۰ یورو را پرداخت کنند.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های اسپانیا

دانشگاه های خصوصی اسپانیا

کشور اسپانیا نیز همانند کشورهای دیگر در کنار دانشگاه های دولتی، دارای دانشگاه های خصوصی است که برخی از افراد ترجیح می دهند برای ادامه تحصیل در این دانشگاه ها تحصیل کنند.

اما در مورد دانشگاه های خصوصی اسپانیا که هزینه ی کم تری را نسبت به سایر دانشگاه های خصوصی اسپانیا دریافت می کنند باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • مدرسه مدیریت UPF Barcelona: برای تحصیل در مدرسه مدیریت UPF Barcelona افراد باید به طور میانگین هزینه ی ۴۰۰۰ یورو در طی سال پرداخت کنند.
 • مدرسه کسب و کار اجرایی بارسلونا EBS: هزینه های تحصیل در مدرسه کسب و کار اجرایی بارسلونا EBS به طور متوسط در طی سال ۳۹۰۰ یورو است.

هزینه ی تحصیل در دانشگاه های برتر اسپانیا

اما شاید شما جزو افرادی باشید که یکی از اهداف تان از تحصیل در اسپانیا، تحصیل در دانشگاه های برتر این کشور باشد و بخواهید در مورد هزینه های تحصیل در این دانشگاه بدانید.

برای پاسخ به این سوال شما ما در این قسمت می خواهیم هزینه ی تحصیل در برخی از دانشگاه های برتر اسپانیا را مورد بررسی قرار دهیم:

 • دانشگاه مستقل بارسلونا: در صورتی که تمایل به تحصیل در دانشگاه مستقل بارسلونا را داشته باشید باید بدانید که میانگین هزینه های تحصیل در این دانشگاه در طی سال ۳۵۰۰ یورو خواهد بود.
 • دانشگاه Pompeu Farba: هزینه های تحصیل در این دانشگاه به طور متوسط در طی سال ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو است.
 • دانشگاه بارسلونا: میانگین هزینه های تحصیل در دانشگاه بارسلونا در طی سال ۲۹۰۰ یورو در طی سال است.
 • دانشگاه مستقل مادرید: در مورد متوسط هزینه های تحصیل در دانشگاه مستقل مادرید نیز باید بگوییم که به طور متوسط هزینه های تحصیل در این دانشگاه در طی سال بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو است.

هزینه ی تحصیل در دانشگاه های برتر اسپانیا

هزینه های زندگی در اسپانیا

در کنار این که افراد برای تحصیل در اسپانیا باید هزینه های تحصیل در این کشور را پرداخت کنند باید به هزینه هایی که برای زندگی در این کشور در طی زمان تحصیل خود نیز پرداخت می کنند توجه داشته باشند.

 در مورد هزینه های تحصیل در اسپانیا باید بگوییم که هزینه های زندگی در اسپانیا مقرون به صرفه است، به همین دلیل دانشجویان بین المللی که می خواهند در این کشور تحصیل کند فشار مالی آن چنانی به آن ها وارد نمی شود.

توجه داشته باشید که هزینه ی زندگی در شهرهای مختلف اسپانیا با هم متفاوت است، برای مثال در صورتی که می خواهید در شهرهای مادرید و بارسلونا تحصیل کنید باید به این نکته توجه داشته باشید که این شهرها، گران ترین شهرهای اسپانیا هستند، به طوری که فرد برای پرداخت هزینه های زندگی خود در این کشور باید تا سقف ۱۰۰۰ یورو را در ماه هزینه کنند.

اما این امکان نیز برای افراد وجود دارد که با مدیریت هزینه های خود، سقف مخارج زندگی خود در طی ماه را به ۸۰۰ یورو برسانند.

البته در صورتی که بخواهید شهرهای دیگر اسپانیا مانند والنسیا، سویا و یا کادیز تحصیل و زندگی کنید هزینه هایی که برای زندگی خود پرداخت می کنید ارزان تر خواهد بود، یعنی به طور متوسط شما می توانید در طی ماه با هزینه ای بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ یورو هزینه های خود را مدیریت کنید.

نکته ی دیگری که در مورد هزینه های زندگی در اسپانیا در حین تحصیل باید به آن اشاره کنیم هزینه هایی است که فرد باید برای اقامت خود پرداخت کند که این هزینه ها اجتناب ناپذیر هستند.

اگر فرد بخواهد در خوابگاه دانشجویی اقامت داشته باشد باید در طی ماه هزینه ای بین ۳۶۰ تا ۶۵۰ یورو را پرداخت کند، و یا اگر بخواهد که یک آپارتمان اجاره کند باید بداند که قیمت اجاره ها بین ۴۵۰ تا ۷۰۰ یورو است، اما هزینه ی اجاره آپارتمان در شهرهای مانند مادرید و اسپانیا بیشتر است و فرد باید در طی ماه هزینه ای بین ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو را برای اجاره آپارتمان پرداخت کند.

هزینه های زندگی در اسپانیا

موسسه دانش گستر کوه نور با بیش از سالها سابقه درخشان در زمینه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی آماده خدمت رسانی به علاقه مندان تحصیل در خارج از کشور می باشد. مشاورین موسسه همواره سعی بر آن دارند تا بهترین راهنمایی را به دانشجویان ارائه دهند. جهت مشاوره در زمینه های تحصیل در اروپا و کانادا مشاورین ما آماده ارائه بهترین مشاوره و خدمت رسانی به علاقه مندان می باشند.پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02145131