#

اقامت آلمان

به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
 • 3 خرداد 1398
 • مقالات تحلیلی
 • 751 بازدید
 • بدون نظر

اقامت در آلمان

کشور آلمان و اقامت در آن

کشور آلمان از جمله کشورهایی است که اخیرا دومین کشوری بوده است که پذیرای مهاجران زیادی بوده است. در سال های اخیر جذب مهاجران به ان نیز همیشه هم صعودی نبوده است و فراز و نشیب های زیادی داشته است زیرا جنگ های به وجود امده در سوریه باعث شده است تا جذب مهاجران آلمان نیز بیش تر شود. قوانینی در آلمان وجود دارد که باعث شده است تا دریافت  اقامت در دو دسته اقامت دائم و اقامت موقت قرار گیرد.

اقامت موقت آلمان برای هدف هایی مثل تحصیل، آموزش های مربوط به شغل ،تحقیقاتی و سایر اهداف دیگر وجود دارد. البته هیچ کدام از این هدف های باعث نخواهد شد تا فرد اقامت دائم در آلمان را بدست اورد.

مورد دوم نیز اقامت دائم است در این نوع افراد همان ابتدا اقامت دائم را دریافت نمی کنند بلکه در ابتدا پنج سال اقامت موقت را دریافت می کنند و در همین پنج سال باید مقداری از زبان آلمانی را فراگیرند و هزینه های مربوط به ان را به دست اورند. افرادی که می خواهند اقامت آلمان را دریافت می کنند باید این موضوع را قبول داشته باشند که آلمان کشوری آزاد و دموکرات است و فرد نیاید هیچ کاری را برخلاف منابع و یا اهداف کشور آلمان انجام دهد. بعد از ان نیز برای این که اقامت موقت فرد به اقامت دائم تبدیل شود سوابق شخصی فرد مورد بررسی قرار می گیرد.

شرایط دریافت اقامت آلمان

برای مهاجرت و دریافت اقامت دائم آلمان روش های بسیار زیادی وجود دارد که هر کدام از ان ها ویژگی های خاص خود را دارد . هر فرد باید براساس شرایط خود برای دریافت اقامت در المان روش خاصی را انتخاب کند . در ادامه شرایطی را بررسی می کنیم که برای اقامت آلمان باید ان ها را داشته باشید:

 • دارا بودن بیمه سلامت: فرد متقاضی اگر یک بیمه معتبر نداشته باشد نخواهد توانست با هیچ کدام از روش ها و به صورت قانونی مهاجرت کند. البته گاهی هم بیمه سلامتی که در کشور خود دارید از نظر کشور آلمان معتر نخواهد بود و به همین خاطر هم باید در یک شرکت بیمه آلمانی خود را بیمه کنید.
 • آشنایی با زبان آلمانی : از شرط های اصلی برای دریافت اقامت آلمان، آشنایی با زبان آلمانی است. برای این که از میزان مهارت شما به زبان آلمانی مطلع شوند باید افراد آزمونی زبان آلمانی بدهند و براساس ان نیز میزان مهارت شما مشخص خواهد شد.
 • دریافت ویزای آلمانی : افراد در برخی از کشورها برای ورود به سایر کشورها باید ویزای شینگن را دریافت کنند. البته افراد در سایر کشورها نیز مانند آلمان نیازی نخواهد بود تا ویزا دریافت کند و بعد از وارد شدن به کشور برای دریافت اقامت در آلمان اقدام کنند.
 • ثابت کنید که شرایط مالی ثابتی دارید: برای این که به هر کشوری بروید باید شرایط مالی شما براساس همان باشد. در همه روش هایی که برای اقامت آلمان وجود دارد لازم است تا ابتدا ثابت کنید که شرایط مالی شما مناسب است و بعد از ان که اقامت آلمان را دریافت کردید می توانید هزینه های لازم را برای خود بدست اورید.

حال اگر می خواهید در خود کشور آلمان به دنبال کاری بروید باید برای دولت ثابت کنید که تا زمانی که کارپیدا می کنید و حقوقی را دریافت می کنید می توانید هزینه های خود را تامین کنید.

اقامت در آلمان

مزایای اقامت آلمان

 • آلمان از جمله کشورهایی است که در جهان از بهترین مقاصد اقامتی شناخته می شود.
 • با دریافت اقامت آلمان می توانید به سایر کشورهای اتحادیه اروپا آزادانه سفر کنید و یا در آن جا کار کنید.
 • این کشور از نظر اقتصاد و در صنعت هم جز کشورهای پیشرفته است.
 • تحصیل رایگان در آلمان و امکانات آموزشی عالی که دانشگاه های کشور آلمان از آن برخوردار است.
 • پیداکردن شغل در این کشور اگر شما مهارت های لازمی دارید کاری بسیار راحت است.
 • آلمان هرساله مهاجران زیادی را از کشورهای مختلف به خصوص ایران جذب می کند.

روش های اقامت آلمان

برای مهاجرت به آلمان و دریافت اقامت آلمان راه های زیادی وجود دارد که عبارتند از : اقامت آلمان از راه ازدواج ، اقامت آلمان از راه پناهندگی، اقامت از راه کار، اقامت از راه سرمایه گذاری، اقامت از طریق مهاجرت تحصیلی، اقامت توریستی و اقامت از راه تخصص است که در ادامه هر کدام را به طور اجمالی بررسی خواهیم کرد:

 1. اقامت آلمان از راه ازدواج

یکی از راه های دریافت اقامت آلمان ازدواج با اتباع این کشور است.اگر فرد متقاضی با یکی از افرادی که تابعیت کشور آلمان را داراست ازدواج کند می تواند تابعیت این کشور را نیز دریافت کند. برای دریافت اقامت در آلمان باید در ابتدا تبعه آلمانی ثابت کند که می تواند هزینه های زندگی شخصی و همسرش را پرداخت کند و نیازی به کمک های دولتی ندارد. بعد از این که متقاضی ازدواج کرد باید مدارک ثبت ازدواج را به همراه تقاضای خود به سفارت آلمان ارائه کند. بعد از این که این مدارک توسط سفارت بررسی شد و صحیح بودن ان ها نیز تایید شد ان گاه باید مشخص شود که ایا میزان درامد شخص برای او کافی است یا خیر بعد از این مرحله ویزای آلمان برای فرد صادر می شود.

بعد از این که فرد از این راه موفق به دریافت اقامت آلمان شد آنگاه فرد می تواند به صورت رایگان در آن کشور تحصیل کند و بعد از گذشت سه سال نیز اقامت موقت وی به اقامت دائم  آلمان تبدیل خواهد شد .

فرایند دریافت اقامت المان از طریق ازدواج

برای این که افراد بتوانند از طریق ازدواج با یک تبعه ی آلمانی اقامت این کشور را بگیرند باید ازدواج خود را به صورت رسمی ثبت کنند، سپس افراد باید به سفارت آلمان مراجعه کنند و مدارک لازم را ارائه دهند و برای گرفتن ویزای ازدواج آلمان درخواست دهند.

حال برای این که برای افراد ویزای ازدواج آلمان صادر شود باید صحت مدارک تایید شود و همچنین تایید شود که همسر آلمانی می تواند هزینه های زندگی مشترک را در آلمان را تامین کنند، در نهایت پس از تایید مدارک و تایید توانایی مالی همسر آلمانی برای فرد ویزای ازدواج آلمان صادر می شود که یک سال اعتبار دارد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت آلمان از طریق ازدواج

 • ارائه مدرک زبان آلمانی A1
 • برای این که مشخص شود همسر آلمانی می تواند هزینه های زندگی مشترک را تامین کند باید مدارک شغلی همسر آلمانی ارائه شود
 • ارائه مدارک ازدواج

مزایای دریافت اقامت آلمان از طریق ازدواج

 • افرادی که از طریق ازدواج اقامت آلمان را می گیرند اجازه ی این را دارند که به صورت تمام وقت در المان کار کنند
 • حقوقی که افرادی که از طریق ازدواج در آلمان از آن برخوردار می شوند به اندازه ی حقوق شهروندان اروپا است
 • پس از حداقل سه سال افراد می توانند تابعیت آلمان را دریافت کنند
 • هزینه هایی که برای دریافت اقامت آلمان با استفاده از این روش مورد نیاز است کم است.

محدودیت و معایب دریافت اقامت المان از طریق ازدواج

 • افرادی که می خواهند از طریق ازدواج با یک تبعه ی المانی اقامت آلمان را بگیرند باید حداقل مدرک زبان المانی A1 داشته باشند
 • همسر المانی برای این که ثابت کند می تواند هزینه های زندگی مشترک را تامین کند باید درامد نسبتا بالایی داشته باشد
 • فرد متقاضی باید در ۱۸ ماه اول ازدواج خود حتما باید در المان زندگی کند.

اقامت آلمان از راه ازدواج

 1. مهاجرت به آلمان از راه پناهندگی

در سال های اخیر تعداد افرادی که می خواهند از راه پناهندگی آلمان می خواهند اقامت آلمان دریافت کنند افزایش یافته است. کسانی که می خواهند پناهندگی آلمان را دریافت کنند باید به اداره پلیس و یا سایر اداره های دیگر درخواست خود را مطرح کند و بعد از ان نیز به صورت موقت فرد به یکی از اقامتگاه های موقت می رود و در ان جا برای وی تصمیم می گیرند که به کجا منتقل شود.

 1. دریافت اقامت آلمان از راه کار

در آگهی های شغلی که هرساله از کشورهای مختلف برای استخدام اتباع خارجی مطرح می شود افراد متقاضی می توانند به دنبال شغل مناسب خود بگردند و از این راه اقامت در آلمان را دریافت کنند. البته روش سریع تری نیز در این زمینه وجود دارد که به متقاضیان فرصتی را برابر شش ماه می دهند تا بتواند شغل موردنظر خود را پیدا کند.

اما اگر افراد می خواهند در آلمان کار کنند اما دعوت نامه ی شغلی ندارند می توانند با تهیه ی ویزای جستجوی کار در المان شغل مناسبی در کشور المان برای خود پیدا کنند، اگر افراد بتوانند با استفاده از این ویزا، برای خود در المان کار پیدا کنند و با کارفرمای خود قرارداد کاری ببندند می توانند ویزای خود را به ویزای جستجوی کاری تبدیل کنند و در نهایت افراد می توانند با ۳ سال اقامت قانونی در المان برای گرفتن اقامت دائم المان درخواست دهند و در نهایت نیز می توانند برای پاسپورت المان درخواست دهند.

اما توجه داشته باشید برای این که بتوانید این ویزا را تهیه کنید باید در حرفه ای تخصص داشته باشید و این حرفه باید در لیست مشاغل مورد نیاز در المان باشد، اما حرفه ای که در ان تخصص دارید در این لیست نیست احتمال این که درخواست شما برای ویزا پذیرفته شود کم است.

فرایند دریافت ویزای جستجوی کار آلمان (Blue Card)

در ابتدا فرد باید در زمانی که برای وقت سفارت مشخص شده است مدارک خود را به سفارت ارائه دهند. پس از این که مدارک توسط مسئول مربوطه بررسی شد در حد ۱۵ تا ۲۰ دقیقه از فرد مصاحبه می شد و سوالات مهمی از او پرسیده می شود. در نهایت پس از این که با درخواست فرد موافقت شد پس از یک تا دو ماه با فرد تماس گرفته می شود که پاسپورت خود را به سفارت تحویل دهد تا تا طی دو سه هفته اینده ویزای او به او داده شود.

مهاجرت به آلمان از راه پناهندگی

 1. دریافت اقامت المان از طریق ثبت شرکت

طبق قوانین کشور آلمان اگر اتباع خارجی شغلی در کشور آلمان راه اندازی نمایند، می توانند برای مدیریت آن شغل اقامت المان را دریافت نمایند. یکی از روش هایی که افراد از طریق آن می توانند اقامت المان را دریافت نمایند این است که می توانند در کشور آلمان شرکت ثبت کنند.

اما برای این که بتوانید در آلمان شرکت ثبت کنید باید برای ثبت شرکت خود هزینه ای را در کشور آلمان سرمایه گذاری کنید و به دلیل این که برای سرمایه گذاری در آلمان برای ثبت شرکت هزینه ای بین ۱ تا ۲۵ هزار یورو در نظر گرفته شده است نمی توان مبلغ دقیقی برای سرمایه گذاری در آلمان برای ثبت شرکت تعیین کرد.

در ضمن توجه داشته باشید در کنار این که باید برای راه اندازی شرکت خود در آلمان سرمایه ی اولیه ای داشته باشید مخارج یک سال اینده ی شرکت خود را نیز بتوانید تامین کنید.

فرایند دریافت اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

فرد متقاضی ابتدا باید مدارک مورد نیاز را در روز وقت سفارت به سفارت آلمان تحویل دهد، این مدارک که باید با ترجمه ی رسمی باشند باید توسط سفارت آلمان تایید شوند. در ضمن برای اینکه بتوانید در آلمان شرکت ثبت کنید باید طرح توجیهی داشته باشید که این طرح توجیهی نیز باید تایید شود و پس از این که این طرح تایید شد باید در ایالتی که می خواهید شرکت خود را در آلمان ایجاد کنید، در اداره ی ثبت شرکت ها، شرکتی به نام خود ثبت کنید.

پس از این که شرکت خود را ثبت کردید نوبت به این می رسد که برای شرکت خود حساب بانکی ایجاد کنید و در نهایت با مراجعه به سفارت می توانید ویزای سه ماه دریافت کنید و با استفاده از این ویزا، در سفری که به آلمان داردی مقدمات طرح توجیهی خود برای ثبت شرکت را انجام دهید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در آلمان

مدارکی که نیاز است برای ثبت شرکت خود در آلمان ارائه دهید تا بتوانید شرکت مورد نظر خود را در المان ایجاد کنید شامل موارد زیر می شود:

 • ارائه مدارک شناسایی فرد متقاضی
 • برای برخی از مشاغل نیاز است که مجوز فعالیت در آلمان تهیه شود
 • ارائه مدارکی که نشان دهد شرکت مورد نظر در المان ثبت شده است
 • ارائه ی مدارک شرکت فعال در ایران که حداقل یک سال سابقه ی معتبر داشته باشد

مزایای گرفتن اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 • مدت زمانی که برای انجام این کار مورد نیاز است کم است
 • به دلیل این که کشور آلمان جزو کشورهای عضو شینگن است می توانید با داشتن اقامت این کشور در همه ی کشورهای عضو شینگن زندگی کنید
 • در این روش نیازی نیست که حتما کارمند استخدام کنید
 • فردی که می خواهد شرکتی که در آلمان ثبت کند می تواند شرکت خود را به صورت غیر حضوری یعنی در سفارت المان ثبت کند
 • فردی که اقامت آلمان را دریافت می کند حقوقی مشابه با شهروندان اتحادیه ی اروپا خواهد داشت
 • فرد می تواند با استفاده از این روش به همراه خانواده ی خود در المان زندگی کند
 • کشور آلمان یکی از فعال ترین و قدرتمندترین اقتصادهای جهان را دارد و افراد می توانند با ثبت شرکت در این کشور از مزایای اقتصادی این کشور بهره مند شوند.
 • نیاز به حداقل سرمایه ی مشخصی برای ثبت شرکت نیست

دریافت اقامت المان از طریق ثبت شرکت

 1. دریافت اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری

طبق قوانین کشور آلمان، اتباع خارجی می توانند با سرمایه گذاری در کشور آلمان اقامت این کشور پیشرفته ی اروپایی را دریافت کنند. اما برای این که افراد بتوانند از طریق سرمایه گذاری اقامت این کشور را دریافت کنند می توانند از راه های زیر برای سرمایه گذاری در کشور آلمان استفاده کنند:

 • شرکت تضامنی
 • شرکت با مسئولیت محدود در آلمان
 • تاسیس شعبه با دفتر نمایندگی
 • راه اندازی کسب و کارهایی مانند رستوران که بر اساس فعالیت فردی است

مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

 • ارائه ی مدارکی که نشان دهنده ی تمکن مالی متقاضی باشد یعنی نشان دهد که فرد سرمایه ی کافی برای راه اندازی کسب و کار خود را دارد.
 • اگر می خواهید از روش راه اندازی کسب و کار استفاده کنید باید مجوز کسب و کار داشته باشید
 • اگر می خواهید دفتر نمایندگی در کشور المان تاسیس کنید و یا این که شرکت ثبت کنید باید مدارکی از شرکت فعال در ایران ارائه دهید که حداقل یک سال سابقه ی معتبر در ایران را داشته باشد.
 • ارائه ی مدارک شناسایی فرد متقاضی سرمایه گذاری در آلمان

مزایای دریافت اقامت آلمان با استفاده از سرمایه گذاری

 • فردی که می خواهد از طریق سرمایه گذاری اقامت آلمان را بگیرد می تواند خانواده ی خود را نیز همراه خود ببرد
 • نیازی نیست که فرد متقاضی مدرک زبان داشته باشد
 • اگر فرد می خواهد از روش راه اندازی کسب و کار استفاده کند نیازی نیست که در المان شرکت ثبت کند
 • دریافت اقامت آلمان با استفاده از این روش نسبتا کوتاه است

دریافت اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری

محدودیت های دریافت اقامت از طریق سرمایه گذاری

 • متقاضی حتما باید مدارکی ارائه دهد که در کشور خود فعالیت اقتصادی داشته است
 • حداقل میزان سرمایه ای که برای سرمایه گذاری در آلمان در نظر گرفته شده است زیاد است
 • افرادی که می خواهند با استفاده از روش افتتاح شعبه و یا نمایندگی در کشور آلمان سرمایه گذاری باید بدانند که هر مجموعه ای نمی تواند در المان شعبه و یا نمایندگی تاسیس کند.
 • برای این که افراد با استفاده از روش سرمایه گذاری در آلمان اقامت این کشور را بگیرد باید هزینه های زیادی پرداخت کنند

موسسه دانش گستر کوه نور با بیش از سالها سابقه درخشان در زمینه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی آماده خدمت رسانی به علاقه مندان تحصیل در اسپانیا می باشد. مشاورین موسسه همواره سعی بر آن دارند تا بهترین راهنمایی را به دانشجویان ارائه دهند. جهت مشاوره در زمینه های تحصیل در آلمان ، اسپانیا و اروپا و همچنین تحصیل در کانادا مشاورین ما آماده ارائه بهترین مشاوره و خدمت رسانی به علاقه مندان می باشند.

۵/۵ - (۱ امتیاز)


5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02145131
مشاوره رایگان واتس آپ
(کلیک کنید)