#

اقامت اتریش

به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
 • 2 خرداد 1398
 • مقالات تحلیلی
 • 690 بازدید
 • بدون نظر

اقامت اتریش

کشور اتریش

چهارمین کشور قدرتمند اروپایی به لحاظ اقتصادی کشور اتریش است. کشور اتریش تمرکز زیادی را روی داروسازی دارد به همین خاطر هم در این زمینه بسیار فعال است.شرایط اقتصادی تقریبا در اتریش ثابت است و افراد در این کشور رفاه اجتماعی بالایی دارند.برای دریافت اقامت اتریش راه های زیادی وجود دارد که در ادامه این مطلب به بررسی ان ها می پردازیم .

روش های دریافت اقامت اتریش

 1. اقامت اتریش از طریق کار

یکی از راه های اقامت اتریش، اقامت از راه کار است . ویزایی که برای کار در اتریش صادر می شود امتیاز بندی هایی دارد.کسانی که متقاضی مهاجرت به اتریش اند و تحصیلات خوبی دارند هم چنین تونایی آن ها نیز زیاد است حتی اگر پیشنهاد کاری نداشته باشند باز هم می توانند به میزان شش ماه در اتریش اقامت کنند.

از سال ۲۰۱۱ برای مهاجرانی که می خواهند از طریق کار در اتریش اقامت این کشور را بگیرند کارت قرمر سفید قرمز صادر می شود، جالب است بدانید که ویزای کار اتریش دارای سیستم امتیاز بندی است و  براساس تحصیلات ، توانایی ها ،تجربیات ، اشنایی با زبان ، سن و .. به هر فرد نیز امتیازاتی داده می شود که این امتیازات اگر از ۱۰۰ امتیاز برابر حداقل هفتاد امتیاز باشد ان گاه فرد می تواند ویزای مربوط به کاریابی را دریافت کند.

امتیاز بندی برای دریافت ویزای کار اتریش این گونه است:

 • امتیاز بندی بر اساس وضعیت تحصیلی
 • کارشناسی و کارشناسی ارشد: ۲۰ امتیاز
 • دکترا: ۴۰ امتیاز
 • داشتن لوح تقدیر یا ثبت اختراع: ۲۰ امتیاز
 • داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی و یا کارشناسی ارشد از دانشگاه های اتریش: ۱۰ امتیاز
 • انجام کارهای تحقیقاتی: ۲۰ امتیاز
 • رشته های فنی، علوم کامپیوتر و زیر مجموعه ی رشته های علوم طبیعی: ۳۰ امتیاز
 • امتیاز بندی براساس وضعیت شغلی:
 • داشتن سابقه ی کار مدیریتی: دریافت ۲ امتیاز به ازای هر سال
 • داشتن سابقه ی کاری ۶ ماهه در اتریش: ۱۰ امتیاز
 • امتیاز بندی براساس سن:
 • تا ۳۵ سال سن: ۲۰ امتیاز
 • تا ۴۰ سال: ۱۵ امتیاز
 • تا ۴۵ سال: ۱۰ امتیاز
 • امتیاز بندی براساس مدرک زبان
 • مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی: بسته به سطح مقطع مدرک زبان فرد متقاضی، می تواند ۵ تا ۱۰ امتیاز برای مدرک زبان خود دریافت کند.

اقامت اتریش از طریق کار

روش دریافت ویزای کاری اتریش:

افرادی که می خواهند از طریق ویزای کار اتریش اقامت این کشور را دریافت کنند باید بدانند که برای دریافت ویزای کاری اتریش می توان از چند راه اقدام نمود که این راه ها در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم:

 • اتریش به اتباع کشورهای غیر از اتحادیه ی اروپا در صورتی که در حرفه ی خود مجرب و البته متخصص باشند اجازه می دهند که کم تر از یک سال در اتریش کار کنند، اما برای این که این گونه افراد بتوانند در اتریش کار کنند باید از سوی یک کارفرمای اتریشی پیشنهاد کار داشته باشند و همچنین برای این که بتوانند برای ویزای کار درخواست دهند از سوی یک شرکت معتبر اتریشی دعوت نامه دریافت کنند. نکته ی دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که این افراد باید حداقل مدرک کارشناسی داشته باشند.

اما نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که اگر بخواهید ویزای کار اتریش را بدون اسپانسر بگیرید این کار، کار بسیار دشواری است به این دلیل که خدمات بازار کار اتریش ابتدا یک آگهی سه ماهه در داخل کشور اتریش چاپ می کند، اگر نیروی کار مورد نظر در کشور اتریش پیدا نشد یک آگهی سه ماهه در اتحادیه ی اروپا چاپ می کند و در نهایت اگر نیروی کار مورد نظر در اتحادیه ی اروپا پیدا نشد آن گاه آگهی را در کشورهای دیگر چاپ می کند و از طرف دیگر به دلیل رکود اقتصادی که در کشورهای اروپایی وجود دارد نیروهای کار مجربی که در این کشورها زندگی می کنند تمایل به کار در دیگر کشورهای اروپایی پیدا می کنند و همین مسئله باعث می شود که پیدا کردن کار در اتریش و اخذ ویزای کاری اتریش بیش از پیش دشوار شود.

 • روش دیگری که می توانید ویزای کار اتریش را دریافت کنید درخواست برای ویزای جستجوی کار است این ویزا ۶ ماه اعتبار دارد و شما باید طی این ۶ ماه کار مورد نظر خود را در کشور اتریش پیدا کنید و همان طور که قبلا هم به این مسئله اشاره کردیم برای گرفتن این ویزا به ۷۰ تا ۱۰۰ امتیاز نیاز دارید. پس از این که اداره ی کار اتریش با درخواست شما موافقت کرد شما وارد خاک کشور اتریش می شوید و پس از این که کار مورد نظر خود را پیدا کردید و قرارداد کاری با کارفرمای خود امضا کردید و در نهایت مدارک شما برای این که اجازه ی کار در اتریش داشته باشید به اداره ی کار فرستاده می شود و پس از موافقت قانونی، کارت اقامت یا همان کار قرمر سفید قرمز برای تان صادر می شود.

در نهایت مورد دریافت ویزای کار اتریش به این نکته توجه داشته باشید که کل فرایند دریافت ویزا به ۳ ماه زمان نیاز دارد و شما با ویزای کار می توانید با سه سال اقامت قانونی در اتریش و همچنین پرداخت مالیات به این کشور، می توانید اقامت دائم کشور اتریش را دریافت کنید.

روش دریافت ویزای کاری اتریش

 1. اقامت اتریش از طریق تحصیل

از راه های دریافت اقامت اتریش، از طریق تحصیل است. مدارس فنی زیادی در اتریش وجود دارند که دوره های چهارساله ای را دارند و در رشته های مختلفی فعالیت می کنند. هر دانشجو بعد از این که این چهار سال را پشت سرگذاشت باید به مدت شش ماه تا یک سال دوره کاراموزی را پشت سربگذارانند.

اگر فرد متقاضی که در دانشگاه های کشور خود مشغول تحصیل باشد می تواند از دانشگاه خود به هریک از دانشگاه های کشور اتریش درخواست انتقالی دهد.حال مواردی هم هست که فرد وارد دانشگاه نشده است و تنها ۱۲ سال تحصیلات قبل از دانشگاه را گذرانده است این افراد نمی توانند به صورت مستقیم وارد دانشگاه شوند و باید در کنکور قبولی را به دست اورده باشند و بعد از آن برای تحصیل در اتریش اقدامات لازم را انجام دهند.

مهارجرت تحصیلی به اتریش برای دانشجویان هزینه بسیار کمی دارد و متقاضیان می توانند با کم ترین هزینه در دانشگاه ها به تحصیل بپردازند. برای دانشجویان کشور اتریش لازم است تا حتما بیمه داشته باشند و هزینه بیمه ان ها نیز به صورت خودکار از حساب ان ها کسر می شود .

هزینه های مربوط به دانشجویان براساس سبک زندگی ان ها متفاوت است اما به صورت میانگین مقدار این هزینه ها برای هر فرد برابر۶۰۰ تا ۹۰۰ یورو است.برای هر ترم دانشگاه نیز دانشجو باید هزینه ای برابر ۳۸۰ یورو را بپردازد.

در زمان تحصیل در دانشگاه ها می توان بورسیه تحصیلی دریافت کرد.البته دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع لیسانس سخت است و البته در مقطع فوق لیسانس و دکترا دریافت بورسیه تحصیلی به مراتب راحت تر است.

نکته ی دیگری که باید در مورد اقامت در اتریش از طریق تحصیل به آن اشاره کنیم این است که افرادی که در کشور تحصیل می کنند می توانند پس از پایان دوران تحصیلی خود در مدت محدودی برای خود کار پیدا کنند و برای این که بتوانند پس از پایان تحصیل خود به خاطر کار در کشور اتریش اقامت داشته باشند می توانند ویزای کاری اتریش را دریافت کنند.

اقامت اتریش از طریق تحصیل

 1. اقامت اتریش از طریق سرمایه گذاری

یکی دیگر از راه هایی که می توانید اقامت کشور اتریش را اخذ کنید سرمایه گذاری در این کشور است، کشور اتریش نیز مانند سایر کشورها به رونق اقتصادی خود اهمیت می دهد به همین دلیل از سرمایه گذاری در این کشور برای رونق اقتصادی استقبال می کند.

کشور اتریش دارای نیروی کار ماهری است که می تواند بسیار در شرکت ها مورد استفاده قرار بگیرد و موثر واقع شود. کسانی که می خواهند به سرمایه گذاری در اتریش بپردازند باید شرایطی را دارا باشند در صورت وجود این شرایط به ان ها کارت قرمز سفید قرمز دریافت می کنند این کارت ها نشان می دهد که افراد هم مجوز کار و هم مجوز اقامت در اتریش را دارند.

در ضمن به این مسئله توجه داشته باشید که اگر می خواهید در کشور اتریش سرمایه گذاری و شرکت ثبت کنید پس از ۳ تا ۵ سال اقامت قانونی در کشور اتریش و سرمایه گذاری در این کشور به شما اقامت دائم کشور اتریش داشته می شود.

فرایند ثبت شرکت در اتریش

اگر می خواهید به عنوان یک کارآفرین در کشور اتریش فعالیت کنید و شرکت ثبت کنید باید بدانید که شرکت هایی که می توانید در اتریش ثبت کنید انواع مختلفی دارند و شما می توانید از ساده ترین نوع آن ها یعنی شرکت با مسئولیت محدود برای سرمایه گذاری در اتریش و گرفتن اقامت این کشور استفاده کنید، البته برای این که بتوانید شرکتی در اتریش ثبت کنید نیاز به حداقل سرمایه دارید که این سرمایه باید ۳۰ هزار یورو باشد که این مبلغ باید به حساب شرکت واریز شود، در ضمن پس از این که شرکت خود را در اتریش ثبت کردید باید سالانه ۲۵ درصد مالیات پرداخت کنید.

در نهایت پس از این که شما شرکت خود را در کشور اتریش ثبت کردید به شما اقامت یک ساله داده می شود و اگر پس از یک سال شرکت شما همچنان فعال باشد به شما اقامت دو ساله داده می شود.

به طور کلی سرمایه گذاری در اتریش به خاطر مالیات کم ، داشتن امنیت و شرایط ثابت سیاسی بسیار پرطرفدار است. سرمایه گذاری در اتریش خود نیز از سه راه ثبت شرکت در اتریش ، خود حمایتی و خرید ملک در اتریش تشکیل می شود.

نکته ی دیگری که در مورد سرمایه گذاری در کشور اتریش برای گرفتن اقامت اتریش به ان توجه داشته باشید این است که افرادی که می خواهند به سرعت پاسپورت اتریش و اقامت این کشور را دریافت کنند و استطاعت مالی بالایی دارند می توانند با اعطای حداقل مبلغ ۳ میلیون یورو به کشور اتریش، اقامت این کشور را دریافت کنند و پاسپورت اتریش را بگیرند.

اقامت اتریش از طریق سرمایه گذاری

 1. اقامت اتریش از طریق ازدواج

متقاضیان اقامت در اتریش می توانند با یک فرد اتریشی ازدواج کنند و بعد از گذشت شش ماه از ازدواج ان ها می تواند برای دریافت تابعیت اتریش اقداماتی را انجام دهد.در این دوره شش ساله فرد باید پنج سال رادر اتریش گذارنده باشد بعد از ان نیز با وجود شرایط خاصی می تواند تابعیت اتریش را دریافت کند.از جمله این شرایط آشنایی با زبان المانی ، نداشتن سوءپیشینه ،درامد کافی و .. است. فرد بعد از ازدواج باید مدارک مربوط ازدواج خود را به اداره مهاجرت ارائه دهد .

البته لازم به ذکر است که در همه ی کشورهای جهان این قانون وجود دارد که افرادی که از کشورهای مختلف با هم ازدواج می کنند تابعیت یکدیگر را اخذ می کنند، برای مثال وقتی یک فرد ایرانی با یک تبعه ی اتریشی ازدواج می کند می تواند اقامت دائم و پس از ان پاسپورت کشور اتریش را اخذ کند. در ضمن نکته ای که باید به ان توجه داشته باشید این است که در کشور اتریش ازدواج به صورت مدنی انجام می شود، اما در صورتی که افراد بخواهند ازدواج مذهبی داشته باشند می توان ازدواج های مذهبی را نیز به صورت قانونی و مدنی در این کشور ثبت نمود.

نکته ی دیگری که در مورد گرفتن اقامت اتریش از طریق ازدواج باید به ان توجه داشت این است که سن قانونی در اتریش ۱۸ سال است یعنی فرد متقاضی و همسرش برای ازدواج در اتریش باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشند. لازم به ذکر است که اگر یک فرد اتریشی با یک فرد ایرانی ازدواج کند نیز می تواند اقامت و شناسنامه ی ایرانی دریافت کند.

 1. اقامت اتریش از طریق تولد

گرفتن اقامت در کشورها براساس اصل خون و یا اصل خاک در کشورهای مختلف است. در ان دسته از کشورهایی که به اصل خاک توجه دارند اگر فرزند در ان کشور به دنیا بیاید دیگر تابعیت ان کشور را بدست اورده است و اما ان دسته از کشورهایی که پیرو اصل خون اند دریافت تابعیت تنها به کسانی داده می شود که پدر و مادر ان ها نیز تابعیت اتریش را داشته باشند. این مسئله بدین معنا است که افراد خارجی با به دنیا اوردن فرزند خود در اتریش تابعیت این کشور را بدست نمی اورند.

کشور اتریش نیز یکی از کشورهایی است که سیستم یا قانون اعمال اصل خون پذیرفته شده است به همین دلیل اگر مادران ایرانی فرزندان خود را در خاک کشور اتریش بدنیا بیاورند نمی توانند اقامت کشور اتریش را برای فرزند خود بگیرند.

اقامت اتریش از طریق ازدواج

 1. اقامت اتریش از طریق پناهندگی

گرفتن اقامت اتریش از طریق پناهندگی یکی از راه های دریافت اقامت اتریش است که همواره ذهن بسیاری از افراد را درگیر کرده است اما اکثر این افراد با این روش دریافت اقامت اتریش آشنایی ندارند، اگر شما هم جزو این افراد هستید پس ادامه ی این مقاله را مطالعه کنید.

یکی از قوانین دولت اتریش که برای پناهجویان اعمال می کند قانون دوبلین است، قانون دوبلین این است که اگر فردی قبل از این که به کشور اتریش به عنوان پناهنده وارد شود در کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا، البته به جز کشورهای یونان و مجارستان، اقامت داشته باشند و پناهنده ی این کشورها باشد و به عنوان پناهنده به کشور اتریش وارد شود به همان کشور اولی که در ان پناهنده بوده است بازگردانده می شود ولی اگر در کشورهای یونان و مجارستان پناهنده باشد و به عنوان پناهنده به کشور اتریش وارد شود، به کشور اولیه بازگردانده نخواهد شد.

البته شاید برای افراد این سوال ایجاد شود که چگونه کشور اتریش به این که قبلا فرد در چه کشوری حضور داشته پی خواهند برد، در پاسخ باید بگوییم که  پلیس در مناطق مهم کشور اتریش مانند فروشگاه ها، ایستگاه های قطار، خیابان های شلوغ و … حضور دارد و به کنترل و بررسی دقیق افراد می پردازند.

گرفتن پناهندگی در کشورها بسیار سخت است . متقاضی پناهندگی باید بداند که شرایط سختی را در این راه خواهد داشت.در بعضی موارد فرد چند سال باید صبر کند تا جواب بگیرد و در این مدت دولت اتریش جای خورد و خوراک و مکانی را برای افراد تامین می کند. فرد پناهنده نمی تواند در اتریش کار کند و بعد از گذشت شش سال می تواند اقامت این کشور را دریافت کند.

مزایای اقامت اتریش

 • در اتحادیه اروپا اتریش جز کشورهای بی طرف است.
 • پاسپورت اتریش ارزش بسیار زیادی دارد و با استفاده از ان می توان به کشورهای زیادی مثل کانادا ، آمریکا و سایر کشورها نیز سفر کرد.
 • در سایر کشورهایی که فرد با استفاده از پاسپورت اتریش می تواند به ان ها سفر کند علاوه بر ان نیز می تواند در سایر کشورها یه زندگی و کار نیز بپردازد.
 • در اتریش می توان برای سایر اعضای خانواده و فرزندانی که زیر ۱۸ سال هم هستند شهروندی اتریش را دریافت کرد.
 • کشور اتریش از جمله کشورهایی است که دارای شرایط اقتصادی خوبی است و هم چنین از لحاظ اجتماعی موقعیت خوبی را داراست.
 • قوانین حاکم بر اتریش به متقاضیان این امکان را می دهد تا بعد از این که ده سال در اتریش اقامت کند بتواند تابعیت اتریش را بدست اورد.

اقامت اتریش از طریق پناهندگی

جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به اقامت اتریش با دفتر موسسه دانش گستر کوه نور تماس بگیرید و یا فرم ارزیابی رایگان را پر نمایید.

امتیاز شما


امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02145131
مشاوره رایگان واتس آپ
(کلیک کنید)