#

اقامت در ایتالیا

به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
 • 2 خرداد 1398
 • مقالات تحلیلی
 • 789 بازدید
 • ۲ نظر

اقامت در ایتالیا

کشور ایتالیا و اقامت در آن

کشور ایتالیا جز کشورهای توسعه یافته وصنعتی است که به همین دلیل امروزه مورد توجه افراد زیادی در زمینه اقامت و مهاجرت قرار گرفته است. هم چنین این کشور جاذبه های گردشگری زیادی دارد که همین نیز باعث شده است تا به یک قطب گردشگری تبدیل شود و سالانه پذیرای گردشگران زیادی در این زمینه باشد. برای دریافت اقامت ایتالیا راه و روش های زیادی وجود دارد که در این مطلب به بررسی آن ها می پردازیم .

روش های دریافت اقامت در ایتالیا

 1. اقامت ایتالیا راه پناهندگی

اگر متقاضی دریافت اقامت ایتالیا از طریق پناهندگی هستید باید بدانید که راهی بسیار اشتباه است و دراین راه با مشکلات زیادی روبه رو خواهید بود. افراد زیادی در راه مهاجرت به ایتالیا هر سال  با استفاده از این روش از بین می روند. بهتر است زمانی که راه های بسیار مناسبی برای مهاجرت به اروپا وجود دارد دیگر روش های پرخطر را کنار بگذارید و از روش ها ایمن تر استفاده کنید.

البته افرادی تصمیم می گیرند از طریق پناهندگی اقامت ایتالیا را دریافت کنند افرادی هستند که حقوق طبیعی و اجتماعی شان در کشورشان رعایت نشده است و تا حدی آزار و اذیت دیده اند که تصمیم می گیرند برای حفظ جان خود به کشور دیگری پناه ببرند. اما اگر افراد چاره ای جز پناهندگی برای گرفتن اقامت ایتالیا نداشتند می توانند از انواع ویزاهای پناهندگی که به افراد پناهنده داده می شوند برای مهاجرت به این کشور استفاده کنند.

 1. اقامت در ایتالیا از راه ازدواج

طبق قوانین حقوق بین المللی خصوصی و همچنین حقوق خصوصی هر کشور اگر فرد با یک تبعه ی ایتالیایی ازدواج کند این امکان به او داده می شود که بتواند برای اقامت ایتالیا از طریق ازدواج درخواست دهد، به عبارتی ازدواج با اتباع کشور ایتالیا موجب می شود تا افراد بتوانند اقامت لین کشور را بدست آورند.حال اگر هر یک از طرفین چه زن و یا شوهر فرزند داشته باشند میزان اقامت ان ها به مدت یک سال و نیم کم تر می شود.

به محض ازدواج هر متقاضی با اتباع این کشور فرد می تواند برای دریافت اقامت دائم درخواست دهد بعد از گذشت دو یا نهایتا سه سال نیز فرد می تواند پاسپورت ایتالیا و یا تابعیت این کشور را دریافت کند.

اقامت در ایتالیا از راه ازدواج

 1. اقامت ایتالیا از راه تحصیل

در ایتالیا دانشگاه ها در سطح علمی بسیار بالایی قرار دارند و هم چنین هزینه تحصیل نیز در آن ها پایین است همین عوامل باعث می شود تا افراد زیادی متقاضی دریافت اقامت از راه تحصیل در ایتالیا باشند.شرایط دانشگاه های ایتالیا باعث شده است تا متقاضیان بتوانند در مدت زمان بسیار کمی اقامت ایتالیا را بدست اورند.

در ضمن افرادی که برای تحصیل در ایتالیا اقدام می کنند باید حداقل مدرک دیپلم را داشته باشند و همچنین تقریبا اکثر رشته های تحصیلی در ایتالیا ظرفیت پذیرش دانشجو را دارند.

به هر دانشجو ایرانی در هر سال به میزان ۵۰۰۰ یورو کمک هزینه داده می شود که همین هم باعث شده است تا افراد زیادی برای اقامت در ایتالیا از راه تحصیل پیش قدم شوند.مهاجرت تحصیلی به ایتالیا باعث شده است تا افراد هم شهریه های بالایی را پرداخت نکنند و هم بتوانند از این راه هزینه های زندگی روزمره خود را بدست اورند.

از جمله مزایای این روش دریافت اقامت ایتالیا این است که این روش نسبت به روش سرمایه گذاری امن تر و ریسک آن کم تر است و نسبت به روش دریافت اقامت ایتالیا از طریق کار نیز از سرعت بیشتری برخوردار است. امروزه نیز به دلیل این که بورسیه های تحصیلی که در کشور ایتالیا در اختیار دانشجویان قرار می گیرد از تنوع بیشتری برخوردار است و همین مسئله باعث شده که ایتالیا به یکی از قطب های تحصیل رایگان در اروپا تبدیل شود و  همین موجب شده است که افراد زیادی برای پذیرش تحصیلی دانشگاه های ایتالیا درخواست بدهند.

اقامت ایتالیا از راه تحصیل

 1. دریافت اقامت ایتالیا از راه کار

متقاضیان بعد از این که چهار و یا پنج سال کار کردند و مالیات خود را نیز پرداخت کردند می توانند برای دریافت اقامت دائم در ایتالیا اقدام کنند.هم چنین دانشجویانی که درحال تحصیل در ایتالیا هستند نیز می توانند به صورت پاره وقت کار کنند البته میزان ساعت های کار برای مقاطع مختلف کارشناسی و کارشناسی ارشد متفاوت است.دانشجویان در مقطع کارشناسی می توانند به مدت ده ساعت کار کنند و در مقطع کارشناسی ارشد نیز دانشجویان می توانند به مدت بیست ساعت مجاز هستند تا کار کنند.

نکته ی دیگری که باید در مورد دریافت تابعیت ایتالیا از طریق کار  به آن اشاره کنیم این است که برای این که افراد بتوانند ویزای کاری ایتالیا را دریافت کنند باید از سوی یک کارفرمای ایتالیایی دعوت نامه داشته باشند.

ویزای کاری که افراد دریافت می کنند شامل ویزای کار نیازمند ،ویزای تعطیلات و ویزای جستجوی کار است که در ادامه ان ها را بررسی می کنیم:

ویزای کار نیازمند: در این نوع ویزا ابتدا باید کارفرمایان اگهی هایی را به مدت سه ماه پشت سرهم برای ان شغل بدهد و در صورتی که در خود ایتالیا شخصی پیدا نشد ان گاه  باید اگهی را برای سه ماه دیگر نیز در کشورها اتحادیه اروپا مطرح کند اگر در کل کشورهای اتحادیه اروپا نیز فردی برای این شغل پیدا نشد ان گاه می تواند فرد دیگری را استخدام کند.

ویزای تعطیلات: متقاضیان از کشورهایی نظیر نیوزلند، استرالیا ،کره جنوبی اگر سنی بین ۱۸ تا ۳۵ سال داشته باشند می توانند ویزای تعطیلات را به مدت یک سال در ایتالیا دریافت کنند.

ویزای جستجوی کار: افراد برای پیدا کردن کار در ایتالیا می توانند این ویزا را دریافت کنند که مدت آن نیز شش ماه است. بعد از این که کار پیدا کردند هم می توانند اقامت ایتالیا را دریافت کنند.

البته به طور کلی فرایند دریافت ویزای کار ایتالیا دشوار است و افرادی که می خواهند از این طریق به ایتالیا مهاجرت کنند راه سختی پیش رو دارند، اما اگر فردی در کشور ایتالیا مشغول به تحصیل باشد و پس از این ک آگهی مربوط به شغل مورد نظر خود را مشاهده کند می توانند در صورتی که شرایط لازم را داشته باشد برای گرفتن شغل مورد نظر اقدام کند، حتی اگر فرد مدرک تحصیلی او از یکی از دانشگاه های اروپا باشد شانس بیشتری برای دریافت شغل در ایتالیا دارد و همچنین افرادی که در کشور ایتالیا مشغول به تحصیل هستند و می خواهند قبل از اتمام تحصیل خود وارد بازار کار ایتالیا شوند می توانند از ادامه تحصیل خود انصراف دهند و در شغل مورد نظر خود مشغول به کار شوند.

این مسئله به این معنا است که اگر می خواهید ویزای کار ایتالیا را دریافت کنید و همچنین از سوی کارفرمای ایتالیایی دعوت به کار شده اید می توانید قوانینی که برای ویزای کار در نظر گرفته شده است را دور بزنید یعنی می توانید ابتدا با ویزای تحصیلی به خاک ایتالیا وارد شوید و سپس می توانید برای ویزای کار ایتالیا درخواست دهید.

نکته ی دیگری که باید در مورد ویزای کار ایتالیا و دریافت اقامت ایتالیا از طریق کار  به آن اشاره کنیم این است که افرادی که چهار سال از کار کردن آن ها در ایتالیا گذشته باشد و همچنین مالیات و حق بیمه ی خود را به دولت ایتالیا پرداخت کرده باشند می توانند برای اقامت دائم کشور ایتالیا درخواست دهند.

دریافت اقامت ایتالیا از راه کار

 1. دریافت اقامت ایتالیا از راه سرمایه گذاری

از روش های دریافت اقامت ایتالیا می توان به سرمایه گذاری در ایتالیا  اشاره کرد.بعضی از افراد این راه را بهترین راه ممکن برای دریافت تابعیت ایتالیا می دانند . البته در این روش هم ممکن است دچار مشکلاتی شوید. برای سرمایه گذاری در ایتالیا راه های زیادی وجود دارد البته از اساسی ترین روش ها ثبت شرکت در ایتالیا است. البته می توانید از راه خرید ملک در ایتالیا نیز اقامت این کشور را دریافت کنید.

البته اگر نمی خواهید ریسک کنید و از سرمایه گذاری خود مطمئن باشید کشوری را انتخاب کنید که جز کشورهای در حال توسعه باشد و هم چنین مالیات کمی را نیز از شما دریافت کند. نکته ی دیگری که باید در مورد سرمایه گذاری در ایتالیا به آن اشاره کنیم این است که افرادی که در کشور ایتالیا سرمایه گذاری می کنند و از این طریق اقامت ایتالیا را دریافت می کنند می توانند بدون این که نیاز به مجوز کار داشته باشند همراه با خانواده ی خود به مدت نا محدودی در کشور ایتالیا زندگی کنند و اقامت داشته باشند.

البته در ابتدا به افراد یک مجوز اقامت ۲ ساله داده می شود و پس از آن فرد می تواند به مدت سه سال دیگر نیز اقامت خود را تمدید کند و در مجموع نیز فرد می تواند قبل از این که اقامت دائم ایتالیا را دریافت کند به مدت ۵ سال در ایتالیا اقامت قانونی داشته باشد.

 1. دریافت اقامت ایتالیا از طریق تولد

یکی دیگر از راه هایی که افراد می توانند اقامت ایتالیا را دریافت کنند تولد در این کشور است، طبق اصل خون که در ایتالیا اعمال می شود افرادی که از مادر و پدر ایتالیایی متولد شده باشند به طور خودکار به آن ها حق اقامت دائم ایتالیا داده می شود.

البته اگر  افرادی که تنها مادر آن ها ایتالیایی است هستند و طبق قوانین ایتالیا  بعد از تاریخ ۱ ژانویه ۱۹۴۸ متولد شده باشند به این افراد نیز اقامت ایتالیا داده می شود. در ضمن فردی که ایتالیا متولد می شود که و پدر و مادر او اقامت نداشته باشند و یا براساس قوانین ایالتی که شهروند ان هستند نتوانند شهروندی خود را به فرزند خود منتقل کنند، به این افراد نیز اقامت ایتالیا داده می شود.

دریافت اقامت ایتالیا از طریق تولد

شرایط مورد نیاز برای ویزای سرمایه گذاری ایتالیا

افرادی که می خواهند در کشور ایتالیا سرمایه گذاری کنند باید بدانند که با هر میزان سرمایه گذاری در کشور ایتالیا نمی توانند اقامت ایتالیا را دریافت کنند و برای این که بتوانند اقامت ایتالیا از طریق سرمایه گذاری در این کشور را دریافت کنند باید مبلغ مشخصی را برای این کار هزینه کنند که در ادامه در مورد مبلغ مورد نیاز برای انجام این کار صحبت می کنیم:

 • فرد متقاضی باید به مدت ۲ سال در اوراق قرضه ی ایتالیا سرمایه گذاری ۲ میلیون یورویی داشته باشد.
 • فرد سرمایه گذار باید به مدت ۲ سال حداقل یک میلیون یورو در یکی از شرکت های ایتالیایی سرمایه گذاری کند و یا این که می تواند ۵۰۰ هزار یورو را برای راه اندازی کسب و کار و نوآوری هزینه کند.
 • یکی دیگر از روش هایی که فرد می تواند در ایتالیا سرمایه گذاری کند این است که حداقل مبلغ ۱ میلیون یورو را به انجمن ها و شرکت های فعالی که در زمینه ی مهاجرت، تحقیق، مرمت آثار فرهنگی، آموزش و فرهنگ فعالیت می کنند اعطا کنند، البته مسئله ی مهمی که باید به آن اشاره کنیم این است که این میزان سرمایه به فرد بازگردانده نخواهد شد.

مزایای دریافت اقامت در ایتالیا

 • خدمات پزشکی و سایر امکانات ان برای افراد مجانی و رایگان است.
 • امکانات اموزشی و تحصیل در این کشور رایگان است. هم چنین امکان دریافت کردن بورسیه های بالا نیز وجود دارد.
 • می توان شهروندی را به همه بچه های زیر ۱۸ سال به صورت خودکار منتقل کرد.
 • برای خرید املاک در ایتالیا نیز نیازهای خرید لازم را به راحتی تکمیل می کند.
 • در ایتالیا برای سرمایه گذاری نیز فرصت های زیادی وجود دارد .
 • با داشتن اقامت ایتالیا شما حق رای در این کشور خواهید داشت
 • می توانید از حقوق فردی و اجتماعی خود در ایتالیا دفاع کنید.
 • می توانید با کم ترین هزینه تجارت خود را گسترش دهید.

مزایای دریافت اقامت در ایتالیا

چطور تابعیت و اقامت ایتالیا از دست خواهد رفت؟

از دو طریق فرد تابعیت و اقامت ایتالیا را از دست خواهد داد. البته باید بدانید تابعیت با اقامت تفاوت دارد ، تابعیت را می توان تقریبا با شهروندی ایتالیا در یک معنا فرض کرد.یکی از این راه ها ترک اختیاری تابعیت و راه دیگر ترک غیرارادی ان است.

ترک اختیاری تابعیت :قوانین مربوط به اقامت در ایتالیا بیان می کند که ترک کردن تابعیت ها به صورت اختیاری است و اما کسانی که دارای تابعیت سایر کشورها هستند نیازی نیست که تابعیت و اقامت خود در ایتالیا را ترک کنند.

ترک غیرارادی تابعیت :دو دسته از افراد هستند که بدون اراده خود تابعیت ایتالیا را از دست خواهند داد که عبارتند از:

اگر افراد با اختیار خود در کشور دیگری در ارتش استخدام شده باشند و به خصوص این استخدام شدن مربوط به زمان جنگ باشد.

افراد تابعیت کشوری را بدست اورده باشند که با ایتالیا در جنگ باشد.

هزینه های زندگی در ایتالیا

افرادی که می خواهند به کشورهای خارجی مهاجرت کنند و ادامه ی زندگی خود را در این کشورها بگذرانند، در کنار هدفی که از مهاجرت خود دارند به وضیعت معیشیتی که در کشور مقصد وجود دارد نیز توجه می کنند و وضعیت معیشتی شامل هزینه هایی می شود که فرد باید برای اقامت در خاک ایتالیا بپردازد، که این هزینه ها شامل موارد زیر می شوند:

 • محل اقامت: افرادی که می خواهند در کشور ایتالیا اقامت داشته باشند باید بدانند که هزینه ی اجاره و خرید خانه در ایتالیا بسیار مناسب است و افرادی که در خاک ایتالیا اقامت دارند به راحتی می توانند خانه ی مورد نظر خود را در شهرهای ایتالیا پیدا کنند.
 • حمل و نقل: برای این که افراد هزینه های حمل و نقل خود را کاهش دهند می توانند از وسایل عمومی همچون مترو، تاکسی، اتوبوس، قایق، دوچرخه و … استفاده کنند تا بتوانند تا جای امکان هزینه های خود را کاهش دهند.
 • خوراک: یکی دیگر از هزینه های ضروری که افراد دارند هزینه ی خوراک است که به شما توصیه می کنیم به جای این که بیشتر وعده های غذایی خود را در رستوران های مناطق گردشگری یا دیگر رستوران ها و کافه های ایتالیا بخورید، خودتان آشپزی کنید تا هزینه های خوراک خود را کاهش دهید، زیرا هزینه ی غذا در برخی از رستوران های ایتالیا همچون رستوران های مناطق گردشگری گران است.

هزینه های زندگی در ایتالیا

جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به مهاجرت تحصیلی به کشور ایتالیا با دفتر موسسه دانش گستر کوه نور تماس بگیرید و مشاوره اولیه رایگان را دریافت نمایید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)


5/5 - (1 امتیاز)

2 پاسخ به “اقامت در ایتالیا”

 1. محمدکیا گفت:

  سلام وقت بخیر اگر کاری اقدام کنیم جای پیشرفت داره؟

  • ManKooAdvid گفت:

   با سلام
   لطفا برای دریافت مشاوره اولیه رایگان با شماره 02145134 تماس بگیرید که شرایطتون برای اقدام از طریق کار بررسی بشه.
   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02145131
مشاوره رایگان واتس آپ
(کلیک کنید)