#

تابعیت اتریش

به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
 • 9 تیر 1398
 • مقالات تحلیلی
 • 627 بازدید
 • بدون نظر

تابعیت اتریش

گرفتن تابعیت یک کشور خارجی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا اگر شما در گرفتن تابعیت کشوری اشتباه کنید، نه تنها وقت و هزینه ی خود از دست داده اید بلکه ممکن است با مشکلات زیادی نیز روبرو شوید، به همین دلیل ما در این مقاله ابتدا تصمیم داریم شما را با کشور اتریش و شرایط زندگی در این کشور آشنا کنیم، سپس به بررسی شرایط تابعیت این کشور می پردازیم، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

کشور اتریش و شرایط زندگی در آن

کشور اتریش یکی از کشورهای اروپایی است که در مرکز این قاره  ی سبز قرار دارد، اتریش با کشورهایی همچون چک، آلمان، اسلواکی، مجارستان، سوئیس، لیختن اشتاین، ایتالیا و اسلوونی همسایه است.

یکی دیگر از نکاتی که در مورد کشور اتریش باید به آن اشاره کنیم مساحت این کشور است، مساحت کشور اتریش ۸۳۸۵۵ کیلومتر مربع است یعنی مساحت آن تقریبا ۲۰ درصد کم تر از مساحت استان اصفهان است. آب و هوای اتریش یکی دیگر از مسائلی است که باید به آن پرداخته شود، در مورد آب و هوای کشور اتریش باید بگوییم که آب و هوای کشور اتریش آب و هوای نسبتا معتدلی است. اما به طور کلی آب و هوای کشور اتریش، آب و هوایی کوهستانی است به طوری که شما در فصل تابستان نیز می توانید بارش باران در این کشور را مشاهده کنید.

اتریش ۸ و نیم میلیون نفر جمعیت دارد و همین مسئله موجب شده است این کشور نسبت به کشورهای پرجمعیت اتحادیه ی اروپا از وضعیت رفاهی خوبی برخوردار باشد.

خلق و خوی مردم اتریش یکی دیگر از مواردی است که نیاز است مورد بررسی قرار گیرد، در مورد خلق و خوی مردم اتریش باید بگوییم که مردم این کشور، مردمی با فرهنگ، مهربان و بسیار اجتماعی هستند. فرهنگ مردم اتریش به قدری جذاب است که شما پس از سفر به کشور اتریش عاشق فرهنگ بالای مردم این کشور می شوید.

شرایط اقتصادی یکی دیگر از موارد مهمی است که باید در مورد کشور اتریش آن را مورد بررسی قرار دهیم. نظام اقتصادی که در کشور اتریش حاکم است نظام سوسیالیستی است و حتی جالب است بدانید که پس از پایان جنگ جهانی دوم شرایط اقتصادی کشور اتریش، در سطح پایینی قرار داشت اما این کشور با پیشرفت هایی که داشته است توانسته امروزه به یکی از کشورهای ثروتمند اروپا و حتی جهان تبدیل شود.

کشور اتریش و شرایط زندگی در آن

تابعیت اتریش

برای این که بتوانید تابعیت اتریش را دریافت کنید می توانید از طریق چندین راه اقدام به انجام این کار کنید که این راه ها شامل موارد زیر می شوند:

 1. گرفتن تابعیت اتریش از طریق ازدواج
 2. گرفتن تابعیت اتریش از طریق تولد
 3. گرفتن تابعیت اتریش از طریق اپلیکیشن و تقاضا
 4. گرفتن دوباره ی تابعیت اتریش

در ادامه هر کدام از این روش ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

 1. گرفتن تابعیت اتریش از طریق ازدواج

افرادی که با تبعه ی اتریشی ازدواج می کنند می توانند پس از ۶ سال اقامت در اتریش تابعیت اتریش را دریافت کنند، البته توجه داشته باشید که این افراد در مدت این ۶ سال را باید ۵ سال با همسر اتریشی زندگی کرده باشند.

نکته ی دیگری که در مورد این روش باید به آن اشاره کنیم این است که شهروندان منطقه اقتصادی اروپا می توانند پس از ۶ سال اقامت قانونی در اتریش، اقامت دائم اتریش را به دست آورند و اتباع سایر کشورها می توانند پس از ۱۰ سال اقامت قانونی در اتریش، اقامت دائم این کشور را دریافت کنند.

 1. گرفتن تابعیت اتریش از طریق تولد

یکی دیگر از راه هایی که افراد می توانند تابعیت اتریش را دریافت کنند گرفتن تابعیت اتریش از طریق تولد است. اما در مورد گرفتن تابعیت اتریش از طریق تولد چند نکته وجود دارد که باید به آن ها توجه داشته باشید:

کودکانی که از طریق ازدواج متولد شده باشند در دو صورت می توانند تابعیت اتریش را دریافت کنند:

 • افرادی که قبل از اول سپتامبر ۱۹۸۳ متولد شده باشند اگر پدر آن ها در زمان تولدشان شهروند اتریش باشد، می توانند تابعیت اتریش را دریافت کنند.
 • افرادی که بعد از اول سپتامبر ۱۹۸۳ متولد شده باشند اگر حتی یکی از والدین کودک در زمان تولد او شهروند اتریش باشند می توانند تابعیت اتریش را دریافت کند.

کودکانی که از طریق ازدواج متولد نشده باشند در صورتی می توانند تابعیت اتریش را دریافت کنند که یکی از شرایط زیر را داشته باشند:

 • اگر مادر کودک در زمان تولد فرد، شهروند اتریش باشد به کودک نیز تابعیت اتریش داده می شود.
 • اگر پدر کودک شهروند اتریش باشد و مادر کودک از اتباع کشورهای دیگر باشد و طی حداکثر ۸ هفته پدر کودک رابطه ی کودک را تایید کند و یا این که توسط دادگاه به طور رسمی تایید شود، کودک می تواند تابعیت اتریش را دریافت کند.

گرفتن تابعیت اتریش از طریق ازدواج

 1. گرفتن تابعیت اتریش از طریق اپلیکیشن و تقاضا

یکی دیگر از راه هایی که افراد می توانند از طریق آن تابعیت اتریش را دریافت کنند گرفتن تابعیت اتریش از طریق اپلیکیشن و تقاضا است. افرادی که می خواهند از طریق این روش، تابعیت اتریش  را دریافت کنند باید یکی از شرایط زیر را داشته باشند:

 • اگر فرد متقاضی به طور دائم ۳۰ سال در کشور اتریش زندگی کرده باشد می تواند برای دریافت تابعیت اتریش درخواست دهد.
 • در صورتی که فرد متقاضی به مدت ۱۵ سال به طور دائم در کشور اتریش زندگی کرده باشد و در طی این مدت تحت طرح ادغام پناهجویان باشد، می تواند برای دریافت تابعیت اتریش درخواست دهد.
 • و در نهایت اگر فرد با شهروند اتریشی ازدواج کند که خارج از کشور اتریش برای دولت اتریش ازدواج کند می تواند برای دریافت تابعیت اتریش درخواست دهد.

البته نکته ای که در این مورد باید به آن اشاره داشته باشید این است که ممکن است افراد خارجی برای این که تابعیت اتریش را دریافت کنند شرایط زیر را داشته باشند:

 • فرد متقاضی باید حسن سابقه داشته باشد، به عبارتی فرد متقاضی نباید سوء سابقه داشته باشد.
 • متقاضی باید حداقل به مدت ۱۰ سال در کشور اتریش اقامت داشته باشد.
 • متقاضی باید ثابت کند که تمکن مالی دارد یعنی این که می تواند هزینه های زندگی خود و خانواده ی خود را در کشور اتریش تامین کند و یا این که باید ثابت کند که حداقل طی سه سال گذشته درآمد کافی داشته است.
 • به دلیل این که زبان رسمی کشور اتریش، زبان آلمانی است متقاضی باید ثابت کند که به اندازه ی کافی با زبان آلمانی آشنایی دارد و برای اثبات این ادعا باید مدرک زبان آلمانی B1 را ارائه دهد. اگر متقاضی زیر ۱۴ سال سن داشته باشد نیازی به اثبات این که دانش کافی در زمینه ی زبان آلمانی دارد، ندارد.
 • متقاضی باید ثابت کند که دانش کافی در مورد امور فعلی اتریش و تاریخ آن دارد، البته نکته ای که در این باره باید به آن اشاره کنیم این است که اگر فرد زیر ۱۴ سال سن دارد نیازی نیست که ثابت کند که دانش کافی در مورد تاریخ اتریش دارد.
 • در نهایت فرد باید ثابت کند که دانش کافی در مورد جمهوری اتریش دارد.

گرفتن تابعیت اتریش از طریق اپلیکیشن و تقاضا

 1. گرفتن دوباره تابعیت اتریش

در برخی از موارد، ممکن است فرد تابعیت اتریش را از دست داده باشد و آن گاه در صورت داشتن شرایطی می توانند مجددا تابعیت اتریش را دریافت کنند.

 • اگر فردی قبل از سال ۱۹۸۳ با یک تبعه ی خارجی ازدواج کرده باشد و به واسطه ی ازدواج خود، تابعیت اتریش را از دست داده باشد اگر پس از مدتی از همسر خود طلاق بگیرد و یا این که همسر او فوت شود، می تواند پس از این که دو سال از طلاق و یا مرگ همسرش گذشته باشد مجددا تابعیت اتریش را دریافت کند.
 • اما اگر اتباع اتریشی که تابعیت خود را از دست داده اند اگر در زمانی که اقامت دائم اتریش را داشته باشند حداقل یک سال در کشور اتریش زندگی کرده باشند و یا این که قبل از این که تابعیت خود را از دست بدهند به مدت حداقل ۱۰ سال اجازه ی اقامت در کشور را داشته باشند ممکن است بتوانند دوباره تابعیت اتریش را دریافت کنند.

مزایای دریافت تابعیت اتریش

دریافت تابعیت اتریش مزایای مختلفی برای تان به همراه دارد که در صورت دریافت تابعیت اتریش می توانید از این مزایا بهره مند شوید که این مزایا شامل موارد زیر می شوند:

 • افرادی که تابعیت اتریش را دریافت می کنند می توانند هم در کشور اتریش زندگی کنند و هم در این کشور اقامت داشته باشد و این مسئله به نسل های بعد شما نیز منتقل می شود.
 • یکی از معتبرترین مدارک مسافرتی در جهان گذرنامه ی اتریشی است و زمانی که شما بتوانید تابعیت اتریش را دریافت کنید می توانید پاسپورت اتریشی را دریافت کنید و آن گاه می توانید به کشورهای همچون ایالات متحده سفر کنید.
 • شما به عنوان یک شهروند اتریشی با داشتن تابعیت اتریشی می توانید در هر جای اروپا که بخواهید کار کنید و اقامت داشته باشید. حتی اگر شما بتوانید تابعیت اتریش را دریافت کنید می توانید در کشور سوئیس نیز زندگی کنید.
 • در نهاتی این که شمایی که تابعیت اتریش را دریافت می کنید دیگر مسئله ی پرداخت مالیات برای تان مسئله ی نگران کننده ای نخواهد بود.

دریافت تابعیت اتریش

جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به مهاجرت به اتریش موسسه دانش گستر کوه نور تماس بگیرید و مشاوره اولیه رایگان را دریافت نمایید.

امتیاز شما


امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02145131
مشاوره رایگان واتس آپ
(کلیک کنید)