#

تابعیت کانادا

به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
 • 10 تیر 1398
 • مقالات تحلیلی
 • 428 بازدید
 • بدون نظر

تابعیت کانادا

همان طور که خودتان می دانید گرفتن تابعیت یک کشور، مسئله ی بسیار مهمی است که وقت، هزینه و انرژی زیادی از شما می گیرد، پس نیاز است در مورد کشوری که می خواهید تابعیت آن را بگیرید به اندازه ی کافی تحقیق کنید، زیرا هر گونه اشتباهی در انتخاب کشور مورد نظرتان برای گرفتن تابعیت آن، می تواند مشکلات زیادی برای تان به همراه داشته باشد.

به همین دلیل ما نیز در این مقاله قصد داریم قبل از این که در مورد تابعیت کانادا صحبت کنیم، در مورد این کشور و شرایط مختلف زندگی در این کشور صحبت کنیم، پس با ما همراه باشید.

کشور کانادا و مهاجرت به آن

کانادا، یکی از کشورهای قاره ی آمریکای شمالی است که در شمال این قاره قرار دارد. اما اگر بخواهیم شرایط زندگی در کانادا را مورد بررسی قرار دهیم به جرات می توانیم بگوییم شما نمی توانید هیچ فهرستی از کشورهای مرفه جهان را ببینید که کانادا جزو کشورهای رده بالای آن دانست و این مسئله دلایل زیادی دارد که از جمله این دلایل می توان به مواردی همچون امید به زندگی بالا در این کشور، این رقم در کشور کانادا ۸۱ سال است، بیشتر از ۶۷ درصد مردم کانادا به دولت خود اعتماد دارند، بیش از ۸۰ درصد مردم کانادا می گویند که لحظات مثبت زندگی شان در طول روز بیشتر از لحظات منفی است و مردم این کشور در طول سال تنها ۱۷۰۲ ساعت کار می کنند.

جالب است بدانید در هر جای کشور کانادا، افرادی که می خواهند از خدمات پزشکی و درمانی و تحصیل در این کشور استفاده کنند، در صورتی که شهروند این کشور باشند و یا این که اقامت دائم کانادا را داشته باشند نیازی نیست که هزینه ای پرداخت کنند، به عبارتی هزینه ی خدمات پزشکی و درمانی و همچنین تحصیل در این کشور رایگان است.

نکته ی دیگری که در مورد کانادا باید به آن اشاره کنیم آب و هوای این کشور است، بسیاری از افراد تصور می کنند که آب و هوای کانادا، آب و هوای سردی است اما بر خلاف تصور این گونه افراد، آب و هوای کانادا تقریبا معتدل است.

اما در میان نباید از دانشگاه ها، مدارس و کالج های کانادا غافل شد، زیرا مدارس، کالج ها و دانشگاه های کانادا در بالاترین سطح قرار دارند به طوری که افرادی که در مدارس یا دانشگاه های کشور کانادا تحصیل می کنند قبل از این که تحصیل آن ها به اتمام برسد دورنمایی از کاری که می خواهند در آینده داشته باشند دارند.

و در نهایت می رسیم به هزینه های زندگی در کانادا، در مورد هزینه های زندگی در کانادا باید بگوییم که هزینه ی زندگی در این کشور نسبت به کشورهایی مانند آمریکا، انگلیس و استرالیا کم تر است. در مورد هزینه های زندگی در کانادا باید بگوییم که هزینه ی مسکن و خورد و خوراک که از نیازهای اصلی افراد است در مقایسه با سایر کشورهای بزرگ جهان کم تر است.

کشور کانادا و مهاجرت به آن

تابعیت کانادا

افرادی که می خواهند تابعیت کانادا را دریافت کنند باید بدانند که به طور کلی می توان از طریق سه روش برای دریافت تابعیت کانادا اقدام کرد که این سه روش شامل موارد زیر می شود:

 1. گرفتن تابعیت کانادا از طریق تولد
 2. گرفتن تابعیت کانادا از طریق اصل خون
 3. گرفتن تابعیت کانادا از طریق فرزند خانوادگی

در ادامه هر کدام از این روش ها به تفضیل مورد بررسی قرار می دهیم.

 1. گرفتن تابعیت کانادا از طریق تولد

اولین راهی که می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم و می توان از طریق آن تابعیت کانادا را دریافت کرد، گرفتن تابعیت کانادا از طریق تولد است. در مورد این روش دریافت تابعیت کانادا، باید بگوییم که طبق قانون کانادا افرادی که در کشور کانادا متولد می شوند طبق اصل خاک می توانند تابعیت کانادا را دریافت کنند.

اما در مورد این روش دریافت تابعیت کانادا یک استثنا وجود دارد و آن این است که فرزند دیپلمات های خارجی که در خاک کانادا متولد می شوند نمی توانند تابعیت کانادا را از طریق تولد در این کشور بدست آورند.

جالب است بدانید که این روش دریافت تابعیت کانادا، در واقع یک مزیت به حساب می آید، زیرا در حال حاضر هیچ یک از کشورهای اروپایی به محض این که فردی در این کشورها متولد شود به این افراد تابعیت کشورهای خود را نمی دهند، اما کشور کانادا صرف نظر از این که تابعیت پدر و مادر فرد متعلق به کدام کشور است، طبق اصل خاک به فردی که در این کشور متولد می شود، تابعیت کانادا را اعطا می کند.

 1. گرفتن تابعیت کانادا از طریق اصل خون

یکی دیگر از راه هایی که افراد می توانند تابعیت کانادا را دریافت کنند، گرفتن تابعیت کانادا از طریق اصل خون است. اصل خون به این صورت است که اگر فردی بعد از ۱۵ فوریه ۱۹۷۷ در خارج از خاک کانادا و از پدر و مادری کانادایی متولد شود طبق اصل خون می تواند تابعیت کانادا را دریافت کند.

اما نکته ای که در مورد این روش باید به آن اشاره کنیم این است که اگر پدر و مادر این فرد نیز از طریق اصل خون، تابعیت کانادا را دریافت کرده باشند، برای این که این فرد تابعیت کانادا را از دست ندهد باید قبل از ۲۸ سالگی برای دریافت تابعیت کانادا درخواست دهد.

در ضمن افرادی که بین سال های ۱۹۴۷ تا ۱۵ فوریه ی ۱۹۷۷ در خارج از خاک کشور کانادا متولد شده باشند و چنان چه تولد این فرد تا قبل از ۲ سالگی توسط دولت کانادا ثبت نشده باشد این افراد به عنوان تبعه ی کانادایی شناخته نخواهند شد.

گرفتن تابعیت کانادا از طریق تولد

نکاتی در مورد دریافت تابعیت کانادا از طریق اصل خون

افرادی که فرزندان و یا خودشان واجد شرایط دریافت تابعیت کانادا از طریق اصل خون هستند و می خواهند از این طریق تابعیت کانادا را دریافت کنند باید به چند نکته توجه داشته باشند:

 • همان طور که گفتیم افرادی که بین سال در خارج از خاک کانادا و از پدر و مادری کانادایی متولد شوند، اگر طبق قانون ۱۹۴۷ تولد فرزند خود را در کانادا ثبت کنند مشمول این قانون خواهند شد ولی اگر والدین این فرد تولد فرزندشان را تا قبل از دو سالگی ثبت نکنند می توانند نسبت به ثبت تولد با تاخیر برای فرزندشان اقدام کنند.
 • طبق قانون ۱۹۴۷ اگر فردی از مادر کانادایی در خارج از خاک کانادا متولد شود، تبعه ی کانادا محسوب نمی شود.
 • افرادی که تابعیت کشور کانادا را به واسطه ی وراثت کسب کرده باشند و طبق قانون ۱۹۴۷ والدین شان نیز تولدشان را در کانادا ثبت کرده باشند، اما پس از مدتی به دلیل این که پدر آن ها تابعیت کشور دیگری را دریافت کرده باشد و تابعیت کانادا را از دست داده باشد طبق قانونی که در سال ۲۰۰۵ در کشور کانادا تصویب شده باشد می توانند مجددا حتی بدون این که در خاک کشور کانادا اقامت داشته باشند تابعیت این کشور را دریافت کنند.
 1. گرفتن تابعیت کانادا از طریق فرزند خواندگی

طبق قانونی که در ۱۶ ژولای ۲۰۰۱ توسط مجلس کانادا تصویب شده است افرادی که قبلا توسط افرادی که تابعیت کانادا را دارند به فرزندخواندگی پذیرفته شده اند می توانند برای دریافت تابعیت کانادا درخواست دهند.

اما در ماه می ۲۰۰۶ دولت کانادا طرحی را به مجلس پیشنهاد نمود که قانون تابعیت در مورد فرزند خواندگی را اصلاح کنند.

گرفتن تابعیت کانادا از طریق فرزند خواندگی

شرایط دریافت تابعیت کانادا

افرادی که می خواهند تابعیت کانادا را دریافت کردند باید شرایطی داشته باشند تا بتوانند از این طریق تابعیت کانادا را دریافت کنند که این شرایط شامل موارد زیر می شود:

 • برای این که فرد بتواند برای دریافت تابعیت کانادا درخواست دهد باید حداقل به مدت ۴ سال یا ۱۴۶۰ روز در کانادا اقامت داشته باشد.
 • در طی هر سال فرد باید به مدت ۱۸۳ روز در کانادا حضور فیزیکی داشته باشد
 • برای این که فرد ثابت کند که این مدت را در کشور کانادا حضور فیزیکی داشته است باید مدارکی را ارائه دهد که این ادعای او را ثابت کند.
 • متقاضیانی که بین ۱۸ تا ۵۴ سال سن دارند باید دانش اولیه ای که در مورد زبان رسمی کشور کانادا داشته باشند.
 • پس از این که متقاضیان بزرگسال اقامت کانادا را دریافت کردند باید اعلام کنند که می خواهند در کشور کانادا اقامت داشته باشند.

نکته ای که در مورد شرایط تابعیت کانادا باید به آن اشاره کنیم این است که اگر فرد بخواهد کلاهبرداری کند مجازات می شود و این مجازات به این صورت است که یا به مدت ۵ سال باید در زندان، زندانی شود و یا این که مبلغ ۱۰ هزار دلار کانادا را جریمه خواهد شد.

تفاوت بین اقامت دائم و تابعیت کانادا

برخی از  افراد مفهوم اقامت دائم و تابعیت کانادا را با هم اشتباه می گیرند، اما واقعیت این است که این دو مفهوم با هم تفاوت هایی دارند و از جمله این تفاوت ها این است که افرادی که تابعیت کانادا را دارند حقوقی دارند که افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند، ندارند، که این حقوق شامل مواردی همچون حق شرکت در انتخابات استانی و فدرال، استخدام در کارهای اخاصی مانند ارتش و وزارت اطلاعات و در نهایت حق ماندن و ورود و خروج به کانادا، می شود.

تفاوت بین اقامت دائم و تابعیت کانادا

جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به تابعیت کانادا با دفتر موسسه دانش گستر کوه نور تماس بگیرید ومشاوره اولیه رایگان را دریافت نمایید.

امتیاز شما


امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02145131
مشاوره رایگان واتس آپ
(کلیک کنید)