#

تحصیل در رشته های پزشکی در کانادا

به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
 • 14 آبان 1398
 • کانادا
 • 650 بازدید
 • بدون نظر

تحصیل در رشته های پزشکی در کانادا

کانادا کشور بزرگ و پیشرفته ای در شمالی ترین نقطه قاره آمریکای شمالی و دومین کشور پهناور جهان و یکی از ثروتمند ترین کشورهای جهان است. والبته کشوری با مراکز آموزشی که علاوه بر اینکه دارای استاندارد های جهانی هستند نه تنها در این کشور بلکه در بین مراکز آموزشی دنیا دارای رتبه و رنک جهانی است. می توان یکی از دلایل جذب دانشجواز سراسر دنیا را همین کیفیت آموزشی دانست، علاوه بر آن تحصیل در دانشگاه های این کشور دارای اعتبار جهانی است و برای فارغ التحصیلان تمامی رشته ها از دانشگاه های این کشور فرصت های شغلی بسیاری را فراهم می آورد.

بسیاری از این افراد به جهت مهاجرت به این کشور از طریق تحصیل اقدام می کنند تا بتوانند پس از تحصیل و دریافت اقامت در این کشور، برای گرفتن تابعیت و حق شهروندی اقدام نمایند. رشته های دندانپزشکی و پزشکی در کانادا جزء پرطرفدارترین و معتبر ترین رشته های دانشگاهی این کشور هستند که هر ساله دانشجویان زیادی را به خود جذب می کند. باید گفت که ورود به دانشگاه های پزشکی این کشور بسیار رقابتی و محدود می باشد وتنها با تلاش وپشتکار خود متقاضی امکان پذیر است.

در ادامه از مزیت ها و هزینه هاو البته شرایط تحصیل در رشته های پزشکی در کانادا اطلاعاتی در اختیار شما قرار داده می شود.

مدت تحصیل پزشکی در کانادا:

متقاضیان تحصیل پزشکی در کانادا در ابتدای دریافت پذیرش پزشکی طبق نظام قانونی این کشور باید ۲ تا ۴ سال دریکی از دانشگاه های این کشور، در رشته های مرتبط با پزشکی همچون علوم تجربی، زیست شناسی، روانشناسی و … تحصیل نمایند و مدرک لیسانس این رشته ها را اخذ نمایند. سپس اجازه ی شرکت در آزمونی به نام MCAT که مخفف شده ی عبارت Admission Test Medical College که به معنی آزمون سراسری پزشکی است شرکت کنند.

این افراد متقاضی در صورت قبولی در این آزمون می توانند وارد دانشگاه های پزشکی کانادا شوند. تحصیل پزشکی در کانادا ۴ تا ۶ سال به طول می انجامد. در طول تحصیل نیز دانشجویان بایستی در یک دوره آموزش عملی که ۴۸ هفته به طول می انجامد شرکت داشته باشند. به این صورت که دانشجویان این دوره آموزش عملی را در یک کلینیک با بیمارستان معتبر در کانادا و یا بیمارستان تحت نظر دانشگاه مربوطه می گذرانند.

طبق نظام قانونی دانشگاه های کانادا بایستی این روال زیر در دستور کار قرار گیرد: (دانشجویان می توانند با پشتکار و تلاش خود این زمان را کاهش دهند)

مدت تحصیل پزشکی در کانادا:

 • دو تا چهار سال تحصیلات کارشناسی در رشته های علوم پایه (یا هر رشته دیگر به شرط گذراندن پیش نیاز دروس علوم پایه)
 • چهار تا شش سال تحصیلات پزشکی (MD)
 • سه تا هفت سال دوره ی رزیدنتی (با توجه به تخصصی که انتخاب شده)
 • برخی از پزشکان ممکن است تحصیلات اضافی در یک فلوشیپ را دنبال کنند.

شرایط پذیرش متقاضیان رشته های پزشکی در کانادا:

از جمله شروط برای قبولی در پذیرش از دانشگاه های پزشکی کانادا، داشتن معدل حداقل ۱۵ برای مقاطع دیپلم و پیش دانشگاهی و همچنین داشتن مدرک زبان ایلتس حداقل ۶.۵ است.

آن دسته از متقاضیان تحصیل پزشکی در کانادا که مدرک زبان انگلیسی ندارند بایستی در دوره های آموزشی زبان در دانشگاه ها و یا کالج های زبان در کانادا شرکت نمایند ومدرک دال بر تسط زبان انگلیسی خود را دریافت نمایند. البته باید متذکر شد که آشنایی به زبان انگلیسی کانادایی جهت برقراری ارتباط با افراد یا به عبارت دیگر برای رفع نیازهای شخصی این دسته از دانشجویان بین المللی است که بایستی آن را فرا گیرند.

در دانشگاه نیز زبان تحصیل رشته ی مربوطه بستگی به دانشگاه انتخابی فرد متقاضی است.

یک دیگر از شرایط که به دانشجویان متقاضی کمک شایانی می کند که از شانس بالاتری بهره مند شود این است که رزومه تحصیلی قوی تر و همچنین مدرک زبان معتبر داشته باشند.

میان دانشکده های پزشکی کانادا جز تعداد محدود، دانشجویان بین المللی را پذیرش نمی کنند. دلیل اصلی این امر این است که جاهای خالی موجود در دانشکده های پزشکی به ساکنان دائم و شهروندان کانادایی یا همان استانی که دانشگاه در آن واقع است، اختصاص داده شده است.

باید گفت که تنها از میان ۱۷ دانشکده پزشکی کانادا، تنها در ۷ مورد از آنها امکان پذیرش دانشجویان بین المللی وجود دارد. دانشجویان بین المللی که با ویزای تحصیلی در کانادا اقامت می کنند، نکته ای که باید ذکر شود این است که حتی پس از اخذ مدرک خود در مورد محلی که می توانند برای گذراندن دوره ی ریزیدنسی خود در کانادا اپلای کنند، با محدودیت هایی رو به رو هستند و فقط در استان های خاصی می توانند این دوره را بگذرانند. در غیر این صورت برای گذراندن دوره های ریزیدنسی باید به کشور خود باز گردند.

شرایط پذیرش متقاضیان رشته های پزشکی در کانادا:

مراحل و آزمون هایی که متقاضیان پزشکی در کانادا باید طی کنند:

 • تست پذیرش کالج پزشکی (MCAT– ام کت):

این تست یک آزمون استاندارد مبتنی بر کامپیوتر برای دانشجویان آینده ی پزشکی در کانادا، آمریکا و استرالیا می باشد .که برای ارزیابی مهارت حل مسئله، تفکر انتقادی، دانش مفاهیم طبیعی، رفتاری و علوم اجتماعی و اصول پیش نیاز برای تحصیل در رشته پزشکی طراحی شده اند.

معمولا دانشجویان در سال سوم تحصیلات پیش پزشکی خود در کانادا، در آزمون سراسری پزشکی (آزمون ام کت) شرکت کرده که بتوانند به دانشکده هایی که این آزمون برایشان الزامی است، راه پیدا کنند. تقریبا تمام دانشکده پزشکی کانادا و آمریکا برای پذیرش نیاز به ارائه نمرات آزمون MCAT دارند. نکته ی حائز اهمیت این است که بسیاری از دانشکده های پزشکی آزمون هایی که برای قبل از ۳ سال گذشته است را قبول نمی کنند.

آزمون جدید MCAT از چهار بخش تشکیل می شود:

 • اصول بیولوژی و بیوشیمی سیستم های زنده
 • اصول شیمی و فیزیک سیستم های بیولوژی
 • اصول روانی، اجتماعی و بیولوژی رفتار
 • تحلیل انتقادی و مهارت های استدلال

دروس پیش نیاز اکثر دانشکده پزشکی کانادا

 • بیولوژی با آزمایشگاه
 • شیمی عمومی با آزمایشگاه
 • شیمی آلی با آزمایشگاه
 • فیزیک با آزمایشگاه
 • انگلیسی
 • دوره های رزیدنتی( Post-graduate)

دانشجویان در سال آخر تحصیل خود در دوره ی پزشکی باید نسبت به دریافت پذیرش رزیدنتی کانادا اقدام کنند. به این صورت که دانشجویان ترجیحات بیمارستان ها و تخصص های خود را رتبه بندی می کنند. و سپس دانشجویان بین المللی در مواردی که اپلای کرده اند، رتبه بندی می شوند، ترجیحات هر گروه وارد یک سیستم اخذ پذیرش کامپیوتری می شود تا انتساب سمت زریدنسی تعیین شود.

دوره ی رزیدنتی پزشکان خانواده یک دوره ی ۲ ساله است که توسط کالج پزشکان خانواده ی کانادا تایید صلاحیت می شود و در سال سوم دوره رزیدنتیشان حوزه های فعالیت مختلفی از جمله فوریت های پزشکی، اطفال و مادران، مراقبت از سالخوردگان، مراقبت های موقتی یا پزشکی ورزش برای هر کدام به طور کامل مشخص می شود.

سایر دوره های رزیدنتی تخصص های پزشکی توسط کالج سلطنتی پزشکان و جراحان کشور کانادا تایید صلاحیت می شوند؛ اکثر دوره های رزیدنتی ۵ ساله هستند. پزشک داخلی و پزشک اطفال دوره های چهارساله هستند که سال آخر تحصیل را می توان برای تکمیل دوره ای در پزشک عمومی داخلی یا یک پزشک عمومی اطفال و یا در دوره های فلوشیپ استفاده کرد.

البته باید توجه کرد که تعداد کمی از دروه های رزیدنتی جراحی از جمله جراحی قلب، جراحی اعصاب و برخی از دوره های جراحی عمومی، ۶ سال به طول می انجامد. در این حالت فارغ التحصیلان دوره های پزشکی کانادا برخلاف اکثر دوره های پزشکی آمریکا به طور مستقیم بدون یک مرحله ی میانی کارورزی وارد دروه ی رزیدنتی می شوند.

مراحل و آزمون هایی که متقاضیان پزشکی در کانادا باید طی کنند:

اولین دوره رزیدنتی شامل همه ی فارغ التحصیلان دوره های پزشکی کانادا و آمریکا و دانشجویان سال آخر پزشکی در کانادا است به عبارت دیگر شامل دانشجویانی که شرایط اولیه را برآورده کرده و قبلا دوره ی رزیدنتی را در کانادا یا آمریکا نگذارنده باشند، می شوند و همچنین شامل فارغ التحصیلان دانشکده بین المللی پزشکی (IMG ها) که شرایط لازم را داشته و قبلا دوره های رزیدنتی را در کانادا یا آمریکا نگذرانده باشند نیز می شود. این در حالی است که دانشجویانی که در دوره ی قبل نتوانسته اند شامل این افراد باشند، اگر شرایط را فراهم کرده باشند می توانند مجددا وارد این دوره شوند.

 • مراحل فعالیت به عنوان پزشک (MD– Doctor of Medicine)

گام ۱: اخذ مدرک لیسانس:

اکثر متقاضیان دانشکده های پزشکی قبل از اپلای به دانشکده پزشکی، یک مدرک لیسانس را اخذ می کنند. دانشجویان می توانند رشته های مختلفی را برای تحصیل در مقطع کارشناسی انتخاب کنند با این حال باید مطمئن شوند که دروس علوم پایه را می گذرانند. همچنین انتظار می رود که دروس اجتماعی، انگلیسی و ریاضیات در نیز در مقطع کارشناسی بگذارنند.

گام ۲: گذراندن دوره پزشکی:

این دوره به مدت ۴ سال به طول می انجامد. دو سال اول صرف گذراندن دروس آموزشی پایه در پزشکی، سیستم های بدن و بیماری ها می شود. در طول دو سال آخر دانشجویان در در بیمارستان ها که این بیمارستان ها تحت نظارت دانشکده هستند مراقبت از بیمار را تجربه می کنند.

گام ۳: گذراندن دوره رزیدنتی:

افراد بر اساس علایق شغلی خود دوره ی رزیدنتی را انتخاب می کنند. این دوره معمولا بین ۳ تا ۷ سال به طول می انجامد و اصول عمومی پزشکی و تخصص های خاصی را پوشش می دهد. رزیدنت های وظایف مختلفی از جمله گذراندن آزمون های فیزیکی، ثبت سوابق بیمار، حضور در کنفرانس ها و تفسیر اطلاعات آزمایشگاه را دارند

گام ۴: اخذ مجوز کار قبل از فعالیت:

در رشته پزشکی همه ی دکترها باید مجوز کار کسب کنند. برای این واجد شرایط مجوز شوند، داوطلبین باید مدرکی از یک دانشکده تایید صلاحیت شده در پزشکی داشته باشند. داوطلبین همچنین باید یک دوره ی رزیدنتی و امتحان مجوز را بگذرانند. هر استان روند خاص خود را برای ارائه مجوز دارد. این در حالی است که معمولا هر چند سال یکبار نیاز به تجدید مجوز وجود دارد

گام ۵: اخذ گواهینامه در یک حوزه ی تخصص:

داشتن این گواهی که فرد در زمینه پزشکی دارای تخصص است الزامی نیست اما باعث افزایش فرصت اشتغال برای پزشکان در کانادا می شود.

بنابراین با داشتن این شرایط، برای فرد متقاضی مجوز نظام پزشکی کانادا صادر می شود. البته دانشجویان بین المللی از این قاعده مستثنا نیستد و می توانند این گواهی را کسب نمایند.

مراحل و آزمون هایی که متقاضیان پزشکی در کانادا باید طی کنند:

هزینه های مربوط به تحصیل پزشکی در کانادا:

هزینه تحصیل پزشکی در کانادا به ازای هر سال تحصیلی حدود ۱۱۹۰۰ دلار کانادا می باشد که البته این هزینه درهر دانشگاه و یا مقطع تحصیلی و همین طور برای هر رشته متفاوت است.

بورسیه ی تحصیلی در رشته های پزشکی در کانادا:

دانشجویان می توانند در طول تحصیل خود در دانشگاه های کانادا از بورسیه تحصیلی و همچنین وام های دانشجویی استفاده نمایند. مزیت دیگری که باید ذکر کرد این است که دانشجویان می توانند در طول ترم تحصیلی هزینه های تحصیلی خود را به صورت اقساطی پرداخت نمایند و حتی احازه ی ۲۰ ساعت کار در هفته را دارند و می توانند به ازای هر ساعت کار مبلغی حدود ۹ تا ۱۳ دلار حقوق دریافت نمایند که این مبلغ به خوبی می تواند بخشی از هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش دهد.

دانشگاه های پزشکی در کانادا:

در کشور کانادا  ۱۷ دانشکده پزشکی در دانشگاه های این کشور وجود دارد که هر کدام از آنها روند پذیرش مخصوص به خود را دارند. متقاضی رشته ی پزشکی ابتدا باید دانشگاه مورد نظر خودش را انتخاب کند ونسبت به قوانین و شرایط آن به خوبی آگاهی پیدا کند (این اطلاعات که شامل شهریه هم می شود همگی در سایت دانشگاه مورد نظر وجود دارد). در اسین صورت می توان گفت که متقاضی  تنها پذیرش در یکی از دانشگاه های خاص کشور کانادا را مد نظر قرار داده است و تنها برای یک دانشگاه درخواست می فرستد و بدیه است که نسبت به دانشجویانی که برای چند دانشگاه تقاضای اخذ پذیرش می فرستند از شانس کمتری بهره خواهد برد.

دانشگاه های پزشکی در کانادا که مورد تایید وزارت بهداشت هستند:

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا:

دانشگاه بریتیش کلمبیا یک موسسه دولتی واقع در ایالت بریتیش کلمبیا است. این دانشگاه در سال ۱۹۰۸ تأسیس شد و در سال ۱۹۱۵ افتتاح شد. این دانشگاه دارای دو مرکز اصلی است.

 • دانشگاه تورنتو:

دانشگاه تورنتو که در سال ۱۸۲۷ تأسیس شد، حدود ۸۰ درصد از دانشجویان این دانشگاه در مقطع کارشناسی تحصیل می کنند. این مدرسه دارای سه محوطه دانشگاهی است. تقریبا ۹۵ درصد دانشجویان فارغ التحصیل دانشگاه در محوطه دانشگاه سن ژوئیه تحصیل می کنند.

دانشگاه های پزشکی در کانادا:

 • دانشگاه مک گیل:

دانشگاه مک گیل یک دانشگاه دولتی است که در سال ۱۸۲۱ تاسیس شد و در شهر کبک، کانادا واقع شده است. این دانشگاه دارای دو محوطه دانشگاهی است. مزیت بسیار خوبی که برای دانشجویان بین المللی است این است که زبان اصلی آموزش وتدریس رشته ها زبان انگلیسی است.

 • دانشگاه مک مستر:

دانشگاه McMaster یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در همیلتون، انتاریو، کانادا است. در این دانشگاه رشته های گوناگونی از جمله پزشکی و دندانپزشکی تدریس می شود.

 • دانشگاه مونترال:

دانشگاه مونترال یک دانشگاه دولتی است که تاریخ افتتاح آن به سال ۱۸۷۸ باز می گرداند. در ابتدا شاخه ای از دانشگاه لاوال کبک بود، و سپس در سال ۱۹۱۹ به موسسه مستقل تبدیل شد این دانشگاه مسکن را برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد تمام وقت ارائه می دهد.

 • دانشگاه آلبرتا:

دانشگاه آلبرتا یک دانشگاه عمومی است که در سال ۱۹۰۸ تأسیس شد. این دانشگاه در ایالت آلبرتا در غرب کانادا واقع شده است و حدود ۸۰ درصد از دانشجویان دانشگاه در سطح مقطع کارشناسی تحصیل می کنند. این دانشگاه از پنج محوطه دانشگاهی تشکیل شده است که چهار نفر از آنها در شهر ادمونتون هستند.

 • دانشگاه کلگری:

دانشگاه کلگری یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی واقع در کالگری، آلبرتا، کانادا است. دانشگاه کالگری در سال ۱۹۴۴ به عنوان شاخه کالگری از دانشگاه آلبرتا تاسیس شد.

 • دانشگاه اتاوا:

دانشگاه اتاوا یک دانشگاه دولتی تحقیقاتی دو زبانه در کانادا است. این دانشگاه در منطقه مسکونی سندی هیل واقع در مجاورت کانال رایدو اتاوا قرار دارد. این دانشگاه انواع مختلفی از برنامه های دانشگاهی را ارائه می دهد.

 • دانشگاه غرب انتاریو:

دانشگاه غرب آنتاریو، در سال ۲۰۱۲ به عنوان دانشگاه غربی تاسیس شد یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در انتاریو، غرب کانادا است.

 • دانشگاه ملکه در کینگستون:

دانشگاه کوئینز یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در کینگستون، انتاریو، کانادا است. این دانشگاه در تاریخ ۱۶ اکتبر ۱۸۴۱، از طریق یک مجوز سلطنتی صادر شده توسط ملکه ویکتوریا در کانادا تاسیس شد.

 • دانشگاه دالوشی:
 • دانشگاه دلشویی یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در نووا اسکویا کانادا است که دارای سه دانشکده در هالیفاکس، و امکانات آموزشی پزشکی در سنت جان، نیوبرانزویک است.
 • دانشگاه لووال:

یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در شهر کبک، کانادا است. دانشگاه توسط دستور سلطنتی که توسط ملکه ویکتوریا صادر شد در ۱۸۵۲ تاسیس شد.

دانشگاه های پزشکی در کانادا:

 • دانشگاه مانیتوبا:

دانشگاه مانیتوبا یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در مانیتوبا، کانادا است. محوطه اصلی آن در محله فورت گری در جنوب وینیپگ واقع شده است. این دانشگاه در سال ۱۸۷۷ تاسیس شد و اولین دانشگاه غربی کانادا است.

 • دانشگاه شربروک:

دانشگاه شربروک در شهر شربروک در جنوب کبک، کانادا واقع شده است. این دانشگاه یک دانشگاه پزشکی محبوب است.

 • دانشگاه یادبود نیوفاندلند:

در دانشگاه یادبود نیوفاندلند بیش از ۱۸،۰۰۰ دانشجو از بیش از ۱۰۰ کشور برای تحصیل می کنند. از رشته های کلاسیک تا فن آوری پیشرفته، دوره های پزشکی و دندانپزشکی، دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و برنامه های تحصیلات عالی را در چهار محوطه دانشگاهی و آنلاین ارائه می دهد.

 • دانشگاه ساسکاچوان:

دانشگاه ساسکاچوان یک دانشگاه تحقیقاتی کانادایی است که در سال ۱۹۰۷ تاسیس شد. موسسه کانادایی ساسکاچوان یکی از دانشگاه های برتر کانادا است.

 • دانشگاه ویکتوریا:

دانشگاه ویکتوریا یک دانشگاه تحقیقاتی عمده واقع در ایابت، بریتیش کلمبیا، کانادا است. دانشگاه ویکتوریا در سال ۱۹۶۳ تاسیس شده است و قدیمی ترین موسسه پس از دوره متوسطه در بریتیش کلمبیا است.

 • دانشگاه گلف:

دانشگاه گولف یک دانشگاه جامع تحقیقاتی دولتی در گولف، انتاریو، کانادا است. این دانشگاه در سال ۱۹۶۴ پس از تلفیق کالج کشاورزی انتاریو با دانشکده پزشکی و مهندسی تشکیل شد.

 • دانشگاه سیمون فاستر:

دانشگاه سیمون فریزر (SFU) یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی در بریتیش کلمبیا، کانادا است. برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد در این دانشگاه  به صورت ۳ ساله است.

دانشگاه پزشکی آلبرتا کانادا:

یکی از دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی بسیار معتبر در غرب کشور کانادا دانشگاه آلبرتا نام دارد که در سال ۱۹۱۳ در شهر ادمونتون این کشور تاسیس گردید. امروزه دانشگاه آلبرتا یکی از برترین دانشگاه های علوم پزشکی کانادا می باشد که ارائه دهنده برنامه های نواورانه دانش پزشکی از طریق برنامه های علمی شناخته شده می باشد. یکی دیگر از دانشکده های پزشکی معتبر و همچنین قدیمی در کانادا دانشکده تورنتو نام دارد که در سال ۱۸۴۳ تاسیس گردید و دارای اعتبار بین المللی می باشد.

از مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کانادا می توان به مواردی همچون: اعتبار بین المللی مدارک دانشگاهی، امکان تحصیل به زبان تحصیل انگلیسی، هزینه های مقرون به صرفه، آموزش دروس طبق استانداردهای بین المللی و در اختیار داشتن برترین امکانات جهت تحصیل و زندگی اشاره کرد.

دانشگاه پزشکی آلبرتا کانادا:

جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به تحصیل در رشته های پزشکی در کانادا با دفتر موسسه دانش گستر کوه نور تماس بگیرید و یا فرم ارزیابی رایگان را پر نمایید.

امتیاز شما


امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02145131
مشاوره رایگان واتس آپ
(کلیک کنید)