#

دندانپزشکی در اسپانیا، هر آن‌چه که باید بدانید

به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
 • 23 تیر 1398
 • مهاجرت تحصیلی
 • 780 بازدید
 • بدون نظر

صفر تا صد دندانپزشکی در اسپانیا

اگر به فکر تحصیل در رشته دندانپزشکی در اسپانیا هستید، این مقاله به شما کمک می‌کند تا اطلاعات خود را در زمینه این رشته، شرایط تحصیل و کار کردن پس از آن، افزایش دهید. می‌دانید که طول دوره تحصیلی دندانپزشکی در اسپانیا، ۵ سال است و پس از آن، دانشجویان می‌توانند در طول دو الی سه سال، وارد دوره تخصص شوند. در ابتدای تحصیل، دانشجویان با آناتومی دهان و دندان آشنایی پیدا می‌کنند سپس آسیب‌شناسی به آن‌ها آموزش داده می‌‌شود تا در نهایت بتوانند کار درمان بیماری‌های دهان و دندان را انجام دهند. البته می‌دانید که برای تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در اسپانیا باید به زبان آن کشور یعنی اسپانیایی مسلط باشید.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

دندانپزشکی در کشور اسپانیا

تحصیل در رشته دندانپزشکی

اگرچه دانشجویان ورودی دانشگاه دندانپزشکی اسپانیا، می‌توانند در دوره‌های زبانی که اسپانیا برای آن‌ها درنظر گرفته اقدام به تقویت زبان خود نمایند اما پیش از آن، برای دریافت اقامت، باید در آزمون ورودی به زبان اسپانیایی قبول شوند تا اجازه اقامت در کشور اسپانیا به آن‌ها داده شود؛ اگر قبول نشوند، اجازه اقامت به آن‌ها داده نمی‌شود بنابراین نمی‌توانند در رشته دندانپزشکی به تحصیل بپردازند.

دندانپزشکی علم گسترده‌ای است که تمرکز آن روی سلامت دندان بوده اما فقط شامل آن نیست؛ شما در دندانپزشکی همه مسائل و موضوعات مربوط به فک را یاد خواهید گرفت تا هماهنگی و تناسب کار بخش‌های مختلف را ببینید و در صورت بروز مشکل، برای رفع آن اقدام کنید.

مطالب آموزشی در دوره کارشناسی و ارشد دندانپزشکی در اسپانیا به شما کمک می‌کند تا در مباحث آناتومی سر و گردن، جراحی ایمپلنت، تکنیک‌های جراحی، پزشکی قانونی مرتبط با دندان، مواد بیولوژیکی و ارگونومی دهان و دندان تخصص پیدا کنید.

هوش کافی و تلاش برای تحصیل در رشته دندانپزشکی کافی است اما برای موفقیت در آن باید حافظه بصری خوب، مهارت دستی مناسب و هنر حل مسئله بالایی داشته باشید.

بیشتر دانشجویان دندانپزشکی در اسپانیا پس از فراغ‌التحصیلی در یکی از پست‌های بهداشت دندان یا دستار دندانپزشکی شروع به کار می‌کنند.

در دوره لیسانس دندانپزشکی شما با بیماری‌های دندان و دهان از راه تحقیق و تشخیص آشنا می‌شود اما برای تبدیل شدن به یک دندانپزشک خوب و توانا باید در مهارت‌های درمان و پیشگیری تخصص بگیرید و به آن‌ها مسلط باشید.

دانشگاه‌های رشته دندانپزشکی در اسپانیا

دانشگاه‌های مختلفی در اسپانیا اقدام به پذیرش دانشجو دندانپزشکی می‌کنند؛ اگر قصد تحصیل در این رشته را دارید، آشنایی با آن‌ها به شما کمک می‌کند تا در دانشگاه مناسبی شروع به یادگیری کنید.

 • دانشگاه بارسلونا
 • دانشگاه Complutense مادرید
 • دانشگاه خودمختار بارسلونا
 • دانشگاه باسک
 • دانشگاه والنسیا
 • دانشگاه گرانادا
 • دانشگاه فنی والنسیا
 • دانشگاه سویل

آزمون‌های ورودی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در اسپانیا

بیشتر کشورهای اروپایی، معیارهای آکادمیک مشخصی را برای انتخاب دانشجو از بین متقاضیان رشته پزشکی دارند. این معیارها شامل میانگین نمره متقاضی در دروس دوره دبیرستان، ویژگی‌های فردی هر شخص، نتایج آزمون‌های ورودی می‌شود.

مباحثی که در آزمون‌های ورودی مطرح می‌شود، معمولا از دروس زیست‌شناسی، فیزیک، شیمی و ریاضی هستند؛ البته به آزمون‌های SAT (آزمون استعداد تحصیلی) و MCAT (آزمونی بین‌المللی برای رشته‌های پزشکی دانشگاه‌های کانادا و آمریکا) شباهت ندارند.

آزمون ورودی در تاریخ ۱۱ می در دانشگاه سنت کوگات برگزار می‌شود که مدت زمان پاسخ‌گویی آن ۴ ساعت است. برای ثبت نام و شرکت  در آزمون ورودی باید فرم درخواست آنلاین را تکمیل کرده و برای دانشگاه بفرستید. سپس ایمیلی برای شما ارسال می‌شود که در آن مدارک لازم برای شرکت در آزمون آورده شده است.

شما باید مدارک خود را به دفتر اطلاعات و پذیرش دانشجو بفرستید.

سوالات امتحان شامل مواردی است تا قدرت استدلال، مهارت شما در زبان انگلیسی و دروس علوم سنجیده شود. برخی از دانشگاه‌ها، جزئیات منابع آزمون و مواردی را که باید دانشجویان مطالعه کنند، در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند تا با آمادگی بیشتری در آزمون شرکت کنند. نتایج آزمون ۱۵ روز کاری بعد از اتمام آن، از طریق ایمیل به دانشجو اطلاع داده می‌شود؛ درصورتی‌که در آزمون پذیرفته شده باشید، نامه پذیرش همراه با مراحلی که باید برای ثبت نام طی کنید، برای شما ارسال می‌شود.

ثبت نام دانشجویان جدید در ماه ژوئن و پس از اعلام نتایج آغاز می‌شود. بعضی از دانشگاه‌ها، علاوه‌بر آزمون ورودی، از دانشجویان مصاحبه می‌گیرند. همان‌طور که گفته شد، شرط معدل برای پذیرش وجود دارد و با توجه به دانشگاه این شرط متفاوت است، معمولا شما باید ۸ از ۱۰ را دریافت کرده باشید. برخی از دانشگاه‌ها نیز برای دانشجویان با معدل ۸.۵ از ۱۰، پذیرش بدون آزمون می‌دهند اما باید در آزمون مصاحبه شرکت کنند. توجه داشته باشید که آزمون مصاحبه به زبان اسپانیایی است.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

شرایط دکتری اسپانیا

اسپانیا یکی از کشورهای محبوب برای دانشجویان خارجی است زیرا کیفیت آموزش بالا را با قیمت پایین به آن‌ها ارائه می‌دهد؛ از سوی دیگر، دانشجویان در یکی از کشورهای اروپای غربی، به طول مدت زمان تحصیل، زندگی خواهند کرد. حال اگر رشته تحصیلی آن‌ها دندانپزشکی در اسپانیا باشد، شانس استخدام شدن آن‌ها بسیار زیاد است.

می‌دانید که تعداد زیادی از دانشگاه‌های اسپانیا از نظر بین‌المللی برتر هستند و جزو رتبه‌های برتر دانشگاه‌های برتر بین‌المللی قرار می‌گیرند. اگرچه بیشتر دانشگاه‌های اسپانیا به زبان اسپانیایی تدریس می‌کنند اما گرایش به برنامه‌های تحصیلی زبان انگلیسی بالا است.

جالب است بدانید که هزینه زندگی در اسپانیا نسبت به کشورهای اروپایی کمتر است و شما می‌توانید با مبلغ کمتری در رشته موردعلاقه خود شرکت کرده و از آن مدرک بگیرید. هزینه تحصیل در دوره کارشناسی برای هر سال تحصیلی معادل ۷۰۰ تا ۲۵۰۰ یورو است، این هزینه برای دوره کارشناسی ارشد در هر سال تحصیلی معادل ۱۰۰۰ تا ۳۵۰۰ یورو بوده و برای دوره دکتری حدود ۳۳۰۰ یورو به بالا در سال است. این هزینه‌ها نشان می‌دهند که اسپانیا مقصد ارزان قیمتی برای تحصیل دانشجویان بین‌المللی است. البته هزینه شرکت در دانشگاه‌های خصوصی بسیار بیشتر بوده و ممکن است به ۲۰ هزار یورو در سال برسد.

هزینه زندگی در اسپانیا به محل زندگی شما بستگی دارد اما شما می‌توانید با بودجه دانشجویی یک زندگی خوب را در اسپانیا تجربه کنید. به غذا ارزان و باکیفیت دسترسی داشته باشید. به فروشگاه‌های آن مراجعه کنید و لباس‌های شیک و زیبا را با قیمت پایین تهیه نمایید. البته هزینه سکونت ممکن است در شهرهای بزرگی مثل بارسلونا و مادرید زیاد باشد امام این هزینه برای شهرهای والنسیا و سویا کمتر است. جالب است بدانید که سرویس حمل و نقل اسپانیا ارزان و کارآمد بوده و شما را به هر مقصدی در اسپانیا می‌برد.

پذیرش دندانپزشکی در اسپانیا

اسپانیا کشوری است که به برنامه آموزشی خود در دانشگاه‌های عالی افتخار می‌کند. تعداد کمی از این دانشگاه‌ها، دندانپزشکی را به عنوان یک رشته تحصیلی ارائه می‌دهند؛ مثل بیشتر کشورهای اروپایی، فرایند تحصیل رشته دندانپزشکی در اسپانیا، در دانشکده‌های تخصصی دندانپزشکی انجام می‌شود که در آن کلاس آموزشی و مطالعات علمی همراه هم ارائه می‌شوند و دانشجویان برای انواع مختلف امتحانات که برای صدور مجوز لازم است، آماده می‌شوند.

با اتمام دوره آموزش دندانپزشکی، فرایند آموزش دانشجویان برای تبدیل شدن به دستیار دندانپزشکی آغاز می‌شود. اگر مایل به شرکت در دوره پیشرفته پزشکی دندانپزشکی یا جراحی دهان هستید، باید ابتدا مدرک کارشناسی را در یک رشته مرتبط با علوم به دست آورند و در آزمون پذیرش دانشکده ملی دندانپزشکی قبول شوند. سپس یک دوره تحصیل ۴ ساله را طی کنند و به دنبال آن، دوره کارآموزی یک الی دو ساله را طی نمایند.

اگر می‌خواهید در رشته دندانپزشکی در اسپانیا تحصیل کنید، باید در آزمون ورودی آن پذیرفته شوید. آزمون ۱۴ نمره داشته و افرادی که بتوانند ۱۲ نمره آن را کسب کنند، اجازه ورود به دانشگاه را در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی، دارند. البته ۶ نمره نیز به معدل شرکت‌کنندگان اختصاص دارد و افرادی که معدل بالای ۱۸ دارند، این ۶ نمره را به صورت کامل دریافت می‌کنند. آزمون ورودی سوالات مختلفی را از دروس زیست‌شناسی، شیمی، ریاضی و زبان (اسپانیایی یا انگلیسی) دارد که داوطلبان باید در آن نمره ۱۲ از ۱۴ بگیرند.

سال‌های پایانی تحصیلات رشته دندانپزشکی در اسپانیا به انجام کارها و تمرینات بالینی اختصاص دارد تا مهارت‌های کسب شده و آموزش دیده خود را زیر نظر استادهای مربوط، روی بیماران واقعی امتحان کنند و به مهارت کافی برای کار در این حرفه دست یابند. تجربه بالینی از طریق کارآموزی در فضای خارج از دانشگاه کسب می‌شود و همه دانشجویان باید قبل از شرکت در دوره صدور مجوز آن را طی کرده باشند.

آزمون ورودی هر سال، دو بار برای انتخاب ورودی‌های دانشگاه‌های پزشکی انجام می‌شود که مزیت بزرگ آن، برگزاری به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی است؛ یعنی شما می‌توانید پیش از شرکت در آزمون، زبان خود را انتخاب نمایید.

مدارک لازم برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در اسپانیا

پذیرش دندانپزشکی در اسپانیا

مدارک زیر برای شرکت در آزمون ورودی و ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی اسپانیا ضروری هستند و باید آن‌ها را همراه خود داشته باشید:

 • کارت ملی و شناسنامه
 • مدرک تحصیلی همراه با ریز نمرات مربوط به دوره دبیرستان و دیپلم
 • فرم درخواست پذیرش تحصیلی
 • حداکثر سن ۲۵ سال
 • فرم رزومه تحصیلی
 • فرم شرکت در آزمون ورودی

شما می‌توانید از کارشناسان کوه نور برای افزایش شانس پذیرش خود در دانشگاه، مشاوره و راهنمایی بگیرید. می‌دانید که مطالعه درست منابع تاثیر زیادی در آزمون ورودی دارد بنابراین یک راهنمای کاربلد و مناسب می‌تواند مسیر درست را به شما نشان داده و شانس موفقیت‌تان را بالا ببرد. فرم زیر برای راهنمایی مناسب شما تهیه شده، آن را تکمیل کنید و منتظر تماس کارشناسان ما باشید.

داندانپزشکی در اسپانیا و گرفتن ویزا

برای اقامت در اسپانیا باید ویزا آن کشور را دریافت کنید؛ فرقی ندارد که هدف شما اقامت کوتاه مدت یا بلند مدت باشد. ما در انواع ویزای اسپانیا به بررسی انواع ویزا پرداخته‌ایم که مطالعه آن می‌تواند برای شما مفید و کاربردی باشد.

اگر مبدا زندگی شما یکی از کشورهای اروپایی است، نیازی به دریافت ویزا و گذرنامه ندارید اما برای کشورهای غیراروپایی با مدت اقامت ۹۰ روز و بیشتر، گرفتن گذرنامه و ویزا ضروری است. گذرنامه باید بیش‌از ۹۰ روز پس از مدت اقامت نیز اعتبار داشته باشد.

اگر گذرنامه شما اعتبار کمتری دارد، برای تمدید آن اقدام نمایید زیرا مدت زمانی برای دریافت گذرنامه جدید باید منتظر بمانید. فرایند دریافت ویزا نیز طولانی است بنابراین باید سریع برای دریافت آن مدارک ضروری را تهیه کرده و به کنسولگری اسپانیا در ایران ببرید تا فرایند بررسی و صدور آن آغاز شود. مدارک زیر معمولا موردنیاز هستند:

 • اثبات پذیرفته شدن در دانشگاهی از اسپانیا
 • داشتن پاسپورت
 • تکمیل برنامه
 • عکس شناسنامه یا گواهی نامه رانندگی
 • شناسنامه و کارت ملی

معمولا گرفتن پاسپورت و ویزا هزینه‌هایی دارد که همزمان با ارسال درخواست باید پرداخت شود. این هزینه وابسته به نوع ویزای شما و سن‌تان متفاوت خواهد بود. شما باید مطمئن شوید که گذرنامه‌تان حداقل ۲ الی ۳ صفحه خالی داشته باشد.

جالب است بدانید: فقط افرادی می‌توانند ویزای خود را حفظ کنند که به صورت تمام وقت در دانشگاه حضور دارند.

مدت زمان انتظار برای دریافت ویزا، به صورت معمولی، ۱۵ روز کاری پس از ارسال درخواست است اما گاهی ممکن است تا ۳۰ روز نیز طول بکشد. هزینه صدور ویزا ۶۰ یورو بوده که باید به سفارت خانه اسپانیا بپردازید. این هزینه قابلیت برگشت ندارد حتی اگر درخواست اشتباهی را پر کرده باشید. برای دانشجویان ویزای جداگانه‌ای درنظر گرفته‌اند که باید آن را بگیرند.

مدارک لازم برای ویزای دانشجویی اسپانیا

 • دو فرم درخواست شنگن که تکمیل و امضا شده‌اند
 • گذرنامه با اعتبار کافی و حداقل یک صفحه خالی
 • گواهی‌نامه رانندگی
 • شناسه دانشجویی فعلی
 • کارت شناسایی
 • دو قطعه عکس گذرنامه با زمینه سفید که به فرم‌های درخواست منگنه شده است.

نامه پذیرش شما به عنوان یک دانشجوی تمام وقت از دانشگاه (نام، آدرس و شماره ثبت نام دانشگاه در نامه وجود داشته باشد). پرداخت کامل هزینه شهریه، مدت زمان برنامه آموزشی، دروس یا رشته موردمطالعه و ساعت‌های مطالعه در هفته که باید بیش از ۲۰ ساعت باشد.

باید بیمه درمانی بین‌المللی را برای سلامتی یا حوادث تهیه کرده باشید که حداقل پوشش آن ۳۰ هزار یورو برای مدت زمان اقامت شما در اسپانیا باشد.

باید تمکن مالی خود را برای مدت زمان اقامت اثبات کنید؛ شما می‌توانید یکی از موارد زیر را برای اثبات ارائه دهید:

 • نامه دانشگاه با مسئولیت کامل مالی برای مدت زمان اقامت (معمولا هنگام بورسیه تحصیلی این نامه داده می‌شود)
 • اثبات کمک مالی یا کمک هزینه مالی حداقل ۱۰۰۰ دلار در ماه (می‌تواند با بورسیه تحصیلی این نامه را گرفت)
 • نامه محضری پدر، مادر یا سرپرست قانونی با مسئولیت کامل مالی حداقل ۱۰۰۰ دلار در ماه برای تامین هزینه‌های شما
 • اظهارات بانکی شخصی شما که وجود ۱۰۰۰ دلار در ماه را نشان بدهد.

کار پس از تحصیل در رشته دندانپزشکی در اسپانیا

یکی از موضوعات مهم برای دانشجویان دندانپزشکی پیدا کردن کار پس از تحصیل است. شما باید بتوانید در طول تحصیل خود و همزمان با آن، هر هفته به مدت ۲۰ ساعت کار کنید تا سابقه کاری مناسبی را هنگام اتمام تحصیل داشته باشید و شانس‌تان برای گرفتن یک کار بالا باشد زیرا با تمام شدن تحصیلات ویزای شما دیگر تمدید نمی‌شود و اگر مشغول به کار نباشید، نمی‌توانید ویزای کاری بگیرید بنابراین مجبور به ترک خاک اسپانیا خواهید شد.

آمارهای سال‌های اخیر نشان می‌دهند که نرخ بیکاری در اسپانیا نوسان داشته و به مرور کاهش یافته است؛ این نرخ در سال ۲۰۲۰ معادل ۱۴ درصد بوده است. بنابراین با وجود تحصیل در رشته دندانپزشکی امکان پیدا نکردن کار به محض فارغ‌التحصیلی وجود دارد.

میزان حقوق دندانپزشکان در اسپانیا ۴۰۰۰ یورو در ماه بوده که می‌تواند تا ۱۱ هزار یورو افزایش یابد. اگر پس از تحصیل کار پیدا کنید، ویزای کاری اسپانیا دریافت می‌کنید و با ۵ سال تمدید آن، می‌توانید ویزای اقامت دائم بگیرید. با ۱۰ سال زندگی در اسپانیا نیز می‌توانید برای دریافت حق شهروندی اقدام کنید، البته سابقه فعالیت شما در طول این ده سال مورد بررسی قرار می‌گیرد سپس درباره دادن تابعیت تصمیم‌گیری می‌شود.

سخن پایانی

اگر به فکر تحصیل در رشته دندانپزشکی در اسپانیا هستید، ما در این مقاله شرایط تحصیل در دندانپزشکی، دانشگاه‌های برتر، آزمون ورودی، هزینه تحصیل، مدارک لازم برای دریافت اقامت، میزان درآمد دندانپزشکی را بیان کرده‌ایم تا بتوانید بهتر برای تحصیل تصمیم بگیرید.

در هر کدام از مراحل تحصیل، اگر به کمک و راهنمایی ما احتیاج داشتید، با ما در تماس باشید.

امتیاز شما


امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02145131
مشاوره رایگان واتس آپ
(کلیک کنید)