#

دندانپزشکی در ایتالیا

به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
  • 13 مرداد 1398
  • مهاجرت تحصیلی
  • 478 بازدید
  • بدون نظر

دندانپزشکی در ایتالیا

جذابیت های تاریخی، گردشگری و فرهنگی کشور ایتالیا باعث شده است که نه تنها یک سفر چند روزه بلکه یک سفر طولانی مدت به ایتالیا می تواند برای افراد خارجی به سفری لذت بخش تبدیل شود. یکی از اهداف سفری که اتباع خارجی از سفر به ایتالیا دارند سفر به ایتالیا با هدف ادامه تحصیل در این کشور است.
اعتبار دانشگاه های ایتالیا همان چیزی است که اتباع خارجی برای تحصیل در دانشگاه های این کشور به دنبال آن هستند به همین دلیل قبل از این که در مورد تحصیل در این کشور حرف بزنیم می خواهیم اعتبار دانشگاه های ایتالیا را مورد بررسی قرار دهیم. اولین چیزی که باید در مورد اعتبار دانشگاه های ایتالیا به آن اشاره کنیم این است که ایتالیا دارای دانشگاه های معتبر زیادی است که در جمع برترین دانشگاه های جهان قرار دارند. برای مثال طبق رتبه بندی QS دانشگاه میلان در سال ۲۰۱۸ توانسته رتبه ۳۲۵ در میان دانشگاه های جهان را کسب کند، اما رتبه دانشگاه میلان برای رشته های علوم پزشکی برای رشته هایی همچون دندانپزشکی به مراتب بهتر است به طوری که رتبه دانشگاه میلان برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در میان دانشگاه های جهان رتبه ۴۹ است.
همان طور که متوجه شدید دانشگاه های ایتالیا که شامل دانشگاه هایی همچون دانشگاه میلان می شوند کیفیت و اعتبار خوبی در زمینه رشته هایی همچون دندانپزشکی دارند و همین مسئله باعث شده است که افراد زیادی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی از خارج از ایتالیا درخواست دهند.
اما مسئله ای که وجود دارد این است که اکثر این افراد آن چنان که باید در مورد تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا نمی دانند، یعنی نمی دانند که شهریه دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل در رشته دندانپزشکی چقدر است، چه میزان هزینه باید در طی تحصیل خود در ایتالیا پرداخت کنند، شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا به چه صورت است و مواردی از این دست.
ما در این مقاله تصمیم گرفته ایم برای این که به این سوالات پاسخ دهیم، شرایط تحصیل در ایتالیا را مورد بررسی قرار دهیم تا به بخشی از این سوالات شما پاسخ داده شود، پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دندانپزشکی در ایتالیا

شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا

تحصیل در رشته دندانپزشکی می تواند مزایای زیادی برای فردی که می خواهد در این رشته در ایتالیا تحصیل کند به همراه دارد که از جمله این مزایا می توان به مواردی همچون تحصیل در دانشگاه های با کیفیت و معتبر جهانی و همچنین تحصیل به زبان انگلیسی اشاره کرد. البته توجه داشته باشید که هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا هزینه پایینی نیست اما آن چه باعث می شود که دانشجویان بتوانند این هزینه ها را پرداخت کنند و این هزینه برای شان مقرون به صرفه باشد بورسیه و کمک هزینه های تحصیلی است که با شرایط خاص به دانشجویان اعطا می شود و از این طریق دانشجویان می توانند بخش زیادی از هزینه های تحصیل و زندگی خود را با استفاده از این بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیل پرداخت کنند.
یکی از سیاست هایی است که کشورهای خارجی برای جذب دانشجویان دنبال می کنند امکان تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های کشورشان است. کشور ایتالیا نیز جزو همین کشورها است که در حدود یک دهه است که دانشجویان رشته های پزشکی و دندانپزشکی می توانند به زبان انگلیسی در دانشگاه های رم و میلان تحصیل کنند . این مسئله باعث شده است که دانشجویان بین المللی بیشتری بتوانند برای تحصیل در رشته دندانپزشکی برای دانشگاه های ایتالیا درخواست دهند و در این کشور تحصیل کنند.
همان طور که گفتیم تحصیل در دانشگاه های معتبر ایتالیایی که اعتباری در سطح جهانی دارند مزایای زیادی به همراه دارد و برای این که افراد بتوانند به چنین چیز گرانبهایی دست پیدا کنند باید سختی هایی را تحمل کنند و آزمون IMAT نیز یکی از سختی هاست زیرا متقاضیان زیادی برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا وجود دارد و همین مسئله باعث شده است که سطح دشواری این آزمون بالا برود.

شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا

نکاتی در مورد آزمون IMAT

در مورد آزمون IMAT باید بگوییم که این آزمون از ۶۰ سوال در ۴ بخش تشکیل شده است، ۲۲ سوال از این ۶۰ سوال در زمینه دانش عمومی و تحلیل منطقی است، ۱۸ سوال بیولوژی، ۱۲ سوال شیمی و ۸ سوال نیز فیزیک و ریاضی است، برای این که شرکت کنندگان بتوانند به سوالات پاسخ دهند تنها ۱۰۰ دقیقه زمان دارند. در صورتی که افراد به سوالات پاسخ درست بدهند به ازای هر سوال ۱.۵ امتیاز و اگر به سوالی پاسخ غلط بدهند به ازای هر سوال ۰.۴- امتیاز می گیرند و به ازای سوالاتی که پاسخ داده نمی شود نیز امتیازی دریافت نمی کنند.
یکی دیگر از نکاتی که در مورد آزمون IMAT باید به آن اشاره کنیم محل برگزاری آن است، این آزمون در کشورهای مختلفی در سراسر جهان برگزار می شود و متقاضیان ایرانی که می خواهند در این آزمون شرکت کنند می توانند برای شرکت در این آزمون به کشور قطر سفر کنند، شما می توانید در این آزمون بدون محدودیت سن و بدون داشتن مدرک زبان ثبت نام کنید. اما به یاد داشته باشید برای این که شما بتوانید در رشته دندانپزشکی در ایتالیا تحصیل کنید باید مدرک زبان آیلتس داشته باشید و در این آزمون نیز حداقل نمره ۵.۵ را کسب کرده باشید.
نکته دیگری که در مورد آزمون IMAT باید به آن اشاره کنیم این است که برای این که افراد متوجه شوند که توانایی این را دارند که می توانند در رشته دندانپزشکی در ایتالیا پذیرش بگیرند یا خیر، می توانند نمونه سوالات سال های قبل آزمون IMAT را مطالعه کنند و اگر متوجه شوند که می توانند این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارانند و مشکلی در مورد مدرک زبان نداشته باشند توانایی این را دارند که پذیرش رشته دندانپزشکی در ایتالیا را دریافت کنند در غیر این صورت تلاش برای دریافت پذیرش رشته دندانپزشکی در ایتالیا اتلاف وقت است.
در ضمن توجه داشته باشید که آزمون IMAT سالی یک بار و آن هم در شهریور ماه برگزار می شود، نهاد برگزار کننده آزمون IMAT دانشگاه کمبریج است که این آزمون در ۱۲ شهر از جمله دبی و همان طور که قبلا هم گفتیم در کشور قطر نیز برگزار می شود. ظرفیت پذیرش دانشجو برای این آزمون برای دانشجویان غیر اروپایی ۱۰۵ نفر است.
در نهایت شما می توانید در ماه آگوست یا همان مرداد ماه در این آزمون ثبت نام کنید و در ماه اکتبر نیز نتایج این آزمون منتشر می شود.

دروس دوره های دندانپزشکی در ایتالیا

یکی دیگر از مواردی که نیاز است در مورد تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا به آن اشاره کنیم دروسی است که در این دوره تدریس می شود. به طور کلی اگر بخواهیم دروسی که در رشته دندانپزشکی در ایتالیا تدریس می شود را دسته بندی کنیم می توانیم آن ها را به دو دسته تقسیم کنیم:
• علوم زیستی
• علوم بالینی
دروسی که در زمینه علوم زیستی تدریس می شود شامل دروسی همچون میکروبیولوژی، فارماکولوژی، بیوشیمی، آناتومی دهان، آسیب شناسی دهان، بافت شناسی دهان و دندان، آناتومی انسان و فیریولوژی می شود.
دروسی که در زمینه علوم بالینی تدریس می شود نیز شامل پیشگیری، تشخیص و درمان همه جنبه های دندانپزشکی می شود. البته توجه داشته باشید دروسی که در این جا به آن اشاره کردیم تنها بخشی از دروسی است که افراد باید در طی زمانی که در رشته دندانپزشکی در ایتالیا تحصیل می کنند بگذرانند.

نکاتی در مورد آزمون IMAT

هدف دانشگاه های دندانپزشکی در ایتالیا
تمام دانشگاه های ایتالیا که رشته دندانپزشکی در آن ها تدریس می شود هدف های مشترکی را دنبال می کنند که این اهداف شامل موارد زیر می شود:
• فارغ التحصیلی رشته دندانپزشکی باید بتواند مراقبت های درمانی با کیفیتی را در اختیار تمام اقشار جامعه قرار دهد.
• یک دندانپزشک باید معیارهای حرفه ای و اخلاقی عالی داشته باشد و در خدمت به مردم به این معیارها پایبند باشند.
• و در نهایت این که فردی که در رشته دندانپزشکی تحصیل کرده است باید تمام و کمال درس های خود در زمینه علوم زیستی و علوم پایه را گذرانده باشند.

مدت زمان تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا

در مورد مدت زمانی که افراد باید در رشته دندانپزشکی در ایتالیا تحصیل کنند باید بگوییم که بیشتر دوره های رشته دندانپزشکی در ایتالیا، ۴ سال طول می کشد. در طی ۲ سال اولیه علوم زیستی به دانشجویان تدریس می شود تا دانشجویان با ساختار و عملکرد بدن انسان و همچنین بیماری ها آشنا شوند.
البته دروس دیگری که دروس عملی به حساب می آیند نیز در این دوره تدریس می شوند که شامل دروسی در زمینه عیب شناسی، تشخیص دهانی و روش های درمان دندان از طریق مدل ها و بیماری های شبیه سازی شده می شود. نکته ای که در این مورد وجود دارد این است که برای این که دانشجویان بتوانند به طور واقعی تر با رشته خود آشنا شوند در بسیاری از دانشگاه ها این امکان فراهم می شود که دانشجویان در طی سال های اول و دوم با بیماران تعامل داشته باشند و درمان ابتدایی سلامت دهان را به صورت عملی تمرین کنند.
در طی دو سال بعدی، مطالعات آموزشی خود را در زمینه درمان بیماران و مطالعات کلینکی سپری خواهند کرد. علاوه بر این، دانشجویان رشته دندانپزشکی در ایتالیا خواهند آموخت چگونه در زمینه هایی همچون اختلالات دهانی، پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری ها با بیماران خود تعامل داشته باشند. به دلیل این که رشته دندانپزشکی موارد زیادی را در برمی گیرد کاربرد اصول مختلف دیگری همچون پروتز دندانی، دندانپزشکی کودکان، جراحی دهان، تشخیص دهانی، برنامه ریزی درمان، دندانپزشکی ترمیم، لثه درمانی، ریشه درمانی، ارتودنسی و برخی از جوانب درمان دهان و دندان بیمار مورد مطالعه قرار خواهد گرفت.
در نهایت افرادی که از رشته دندانپزشکی در ایتالیا فارغ التحصیل می شوند مهارت ها و دانش حرفه ای لازم را به صورت خصوصی و عمومی کسب خواهند کرد و می توانند در حرفه دندانپزشکی مشغول به کار شوند.
یکی نکات بسیار مهمی که باید به آن اشاره کنیم این است که براساس قانون اساسی کشور ایتالیا، افرادی که از رشته دندانپزشکی فارغ التحصیل می شوند می توانند در خدمات بهداشت و سلامت عمومی مشغول به کار شوند.

مدت زمان تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا

الزامات تحصیل در رشته دندانپزشکی به زبان انگلیسی در ایتالیا

افرادی که می خواهند به زبان انگلیسی در رشته دندانپزشکی در ایتالیا تحصیل کنند باید الزاماتی را برآورده کنند که این الزامات شامل موارد زیر می شوند:
• متقاضی باید به سایت دانشکده دندانپزشکی مورد نظر خود در ایتالیا مراجعه کند و شرایط پذیرش در دانشکده مورد نظر خود را مورد بررسی قرار دهند.
• متقاضی تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا باید با مسئول هماهنگی دوره ارتباط برقرار کند و با چارت درسی، الزامات پذیرش و همچنین بازه های زمانی که باید از آن ها آگاهی پیدا کند، آشنا شود.
• یکی از مواردی که در این مقاله بارها به آن اشاره کردیم آزمون IMAT است که یکی از الزامات ورود به رشته دندانپزشکی در ایتالیا است، متقاضی باید این آزمون را نیز با موفقیت سپری کند.
• به دلیل این که فرد می خواهد به زبان انگلیسی در رشته دندانپزشکی تحصیل کند باید مدرک زبان انگیسی داشته باشد، یعنی باید حداقل نمره ۵.۵ را در آزمون آیلتس کسب کنند.
• افرادی که می خواهند در رشته دندانپزشکی در ایتالیا تحصیل کنند باید توجه داشته باشند که نمره مورد نیاز برای آزمون IMAT برای دانشگاه ها و دانشکده های ایتالیا متفاوت است، برای مثال افرادی که می خواهند در دانشگاه پاویا تحصیل کنند باید حداقل نمره ۳۸.۷۵ را کسب کنند و افرادی که می خواهند در دانشگاه ساپینزا تحصیل کنند نیز باید حداقل نمره ۳۶.۵۰ را کسب کنند.
• افرادی که در آزمون IMAT نمره بالایی را کسب می کنند می توانند واجد شرایط برخی از بورسیه های تحصیلی ایتالیا باشند.

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا

یکی از موارد مهمی که متقاضیان تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا برای شان از اهمیت بالایی برخوردار است، هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا است. در مورد هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی باید به آن اشاره کنیم این است که هزینه تحصیل در دانشگاه های ایتالیا که مورد تایید وزارت بهداشت ایران است در مقایسه با کشورهایی همچون انگلیس، هلند، دانمارک، سوئیس و کانادا کم تر است.
هر ساله دانشگاه های ایتالیا، میزان هزینه ای که برای شهریه و همچنین تمکن مالی دانشجو مشخص می کنند در سایت خود منتشر می کنند، پس برای این که شما بدانید که برای تحصیل در دانشگاه مورد نظر خود چه میزان شهریه باید پرداخت کنید باید به سایت دانشگاه مراجعه کنید.
اما به طور کلی افرادی که می خواهند در دانشگاه های دولتی ایتالیا تحصیل کنند باید به طور متوسط هزینه ای بین ۸۵۰ تا ۱۰۰۰ یورو یا همان ۹۰۰ تا ۱۰۶۰ دلار آمریکا است. در حالی که اگر افراد بخواهند در دانشگاه خصوصی در ایتالیا تحصیل کنند باید هزینه بسیار بیشتری پرداخت کنند.
بخشی دیگری از هزینه هایی که افراد باید برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا پرداخت کنند مربوط به هزینه های زندگی در ایتالیا می شود که این هزینه ها بسته به سبک زندگی فرد متفاوت است و فرد باید در طی یک ماه هزینه ای بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو را برای هزینه های زندگی خود در ایتالیا پرداخت کنند.

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا

بورسیه تحصیلی دانشگاه های ایتالیا

در ابتدای این مقاله گفتیم در صورتی که افراد بتوانند بورسیه و یا کمک هزینه تحصیلی دریافت کنند پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در ایتالیا در حین تحصیل برای شان آسان خواهد بود، در این قسمت می خواهیم بورسیه تحصیلی برای دانشجویان رشته دندانپزشکی را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار دهیم.
دانشجویانی که شایستگی لازم را داشته باشند می توانند بورس تحصیلی، کمک هزینه مسکن، وام دانشجویی و بلیط وعده غذایی در سالن های ناهار خوری دریافت کنند. در ضمن توجه داشته باشید که بورسیه تحصیلی به افرادی تعلق می گیرد که دارای رزومه خوبی باشند و این افراد می توانند با استفاده بورسیه خود تحصیل رایگان در دانشگاه های دندانپزشکی ایتالیا را تجربه کنند.
اما به یاد داشته باشید که اگر می خواهید در رشته هایی همچون پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا تحصیل کنید روی بورسیه تحصیلی و ۲۰ ساعت کار هفتگی حساب نکنید.

مزیت تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا

آن چه که باعث شده است افراد برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا تمایل داشته باشند مزایایی که برای شان به همراه دارد که برخی از این مزایا شامل موارد زیر می شود:
• افراد می توانند دوره های تخصص خود را در تمام دانشگاه های مطرح اروپا، کانادا و آمریکا بگذرانند.
• افرادی که می خواهند در کشوری غیر از ایتالیا به فعالیت حرفه ای مشغول شوند مدرکشان توسط سایر کشورهای جهان مورد پذیرش خواهد بود.
• افرادی که در سایر دانشگاه در رشته دندانپزشکی تحصیل می کنند می توانند بدون آزمون به دانشگاه های ایتالیا انتقالی بگیرند.
• کیفیت آموزشی بالا و اعتبار بالای مدرک تحصیلی نیز یکی دیگر از مزایای تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا است.

مزیت تحصیل در رشته دندانپزشکی در ایتالیا

موسسه دانش گستر کوه نور با بیش از سالها سابقه درخشان در زمینه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی آماده خدمت رسانی به علاقه مندان تحصیل در خارج از کشور می باشد. مشاورین موسسه همواره سعی بر آن دارند تا بهترین راهنمایی را به دانشجویان ارائه دهند. جهت مشاوره در زمینه های تحصیل در اروپا و کانادا مشاورین ما آماده ارائه بهترین مشاوره و خدمت رسانی به علاقه مندان می باشند.

امتیاز شما


امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02145131
مشاوره رایگان واتس آپ
(کلیک کنید)