#

دندانپزشکی در کانادا

به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
  • 7 مرداد 1398
  • مهاجرت تحصیلی
  • 502 بازدید
  • بدون نظر

دندانپزشکی در کانادا

طی سال های اخیر رشته دندانپزشکی به یکی از رشته های پرطرفدار و پر متقاضی میان دانشجویان ایرانی تبدیل شده است به طوری که به جرات می توان گفت تقریبا این رشته جزو اولویت های همه دانش آموزانی است که در رشته تجربی تحصیل می کنند. در این میان برخی از افرادی که می خواهند در رشته دندانپزشکی تحصیل کنند ترجیح می دهند برای ادامه تحصیل خود به کشورهای خارجی بروند و کشور کانادا نیز از جمله کشورهایی که به عنوان مقصد دانشجویان بین المللی برای تحصیل در رشته های مختلف دانشگاهی از جمله رشته دندانپزشکی انتخاب می شود.
اما غالبا افرادی که می خواهند در یک کشور خارجی تحصیل کنند اطلاعات کاملی از شرایط و مواردی در مورد تحصیل و زندگی در یک کشور خارجی باید بدانند، ندارند. به همین دلیل ما در این مقاله تصمیم گرفته ایم که مواردی که لازم است متقاضیان تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا بدانند را مورد بررسی قرار دهیم، پس اگر شما هم می خواهید برای تحصیل در رشته دندانپزشکی به کانادا بروید پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تحصیل دندانپزشکی در کانادا

دندانپزشکی یکی از زیر رشته های پزشکی است که همان طور که گفتیم طی سال های اخیر متقاضیان تحصیل در این رشته افزایش یافته اند. افرادی که می خواهند در رشته دندانپزشکی در کانادا تحصیل کنند ابتدا باید در یک دوره آمادگی برای رشته پزشکی شرکت کنند که مدت زمان این دوره بین ۲ تا ۴ سال است. نکته ای که در این جا در مورد تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا باید به آن اشاره کنیم که چنین موردی را ما در این ایران برای تحصیل در رشته دندانپزشکی نداریم این است که دانشجویانی که این دوره ۲ تا ۴ ساله را طی می کنند یک مدرک کارشناسی در یکی از رشته های علوم پایه در رشته های علوم پایه، انسان شناسی، زیست شناسی و علوم اجتماعی دریافت می کنند در واقع این مدرک یکی از موارد مورد نیاز برای ورود به دانشکده دندانپزشکی در کانادا است. در نهایت اگر دانشجو در آزمون DAT که توسط سازمان غیر دولتی دندانپزشکی کشور کانادا پذیرفته شود می تواند در دوره کارشناسی رشته دندانپزشکی در کانادا تحصیل کند و پس از این دوره دانشجو می تواند اولین مدرک خود را در مقطع کارشناسی در رشته جراحی دندان و یا دندانپزشکی دریافت کند.
به طور کلی افرادی که دوره آمادگی برای ورود به دانشکده پزشکی پس از ۲ تا ۴ سال به اتمام می رسانند، پس از اتمام این دوره باید به مدت ۴ سال در رشته تخصصی دندانپزشکی یا جراحی دندان، دکترای جراحی دندان یا دکترای دندانپزشکی را سپری کنند، پس از این دوره نوبت به سه سال تحصیلات تکمیلی می رسد که در صورتی که این دوره نیز با موفقیت سپری شود فرد می تواند PHD دندانپزشکی و جراحی دندان را دریافت کنند و در نهایت نوبت به دوره های تخصصی بالینی و فلوشیپ می رسد که متقاضیان باید این دوره را نیز سپری کنند.

تحصیل دندانپزشکی در کانادا

شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا

دانشجویان بین المللی نمی توانند در تمام دانشگاه های کانادا تحصیل کنند و تنها تعداد محدودی از این دانشجویان می توانند در رشته دندانپزشکی در کانادا پذیرش بگیرند و در دانشگاه های این کشور مشغول به تحصیل شوند. اما آن چه باعث می شود که برخی از دانشجویان در رشته دندانپزشکی در کانادا پذیرفته شوند و برخی دیگر نتوانند در این رشته در کانادا تحصیل کنند شرایط متفاوتی است که افراد دارند.
برای این که دانشجویان بتوانند پذیرش رشته دندانپزشکی در کانادا را بگیرند باید شرایطی را داشته باشند که این شرایط شامل موارد زیر می شوند:
• زبان تدریس در دانشگاه های کشور کانادا زبان انگلیسی و در برخی از موارد زبان فرانسوی است افرادی که می خواهند در رشته دندانپزشکی در کانادا تحصیل کنند باید مدرکی متناسب با زبانی که به آن تسلط دارند داشته باشند، برای مثال اگر افراد به زبان انگلیسی تسلط دارند و می خواهند مدرک آن را ارائه دهند باید در آزمون آیلتس نمره ۶.۵ کسب کنند و نکته ای که وجود دارند این است که هر چه این نمره بیشتر باشد شانس فرد برای پذیرش در رشته دندانپزشکی بیشتر می شود.
یکی دیگر از نکاتی که در مورد مدرک زبان انگلیسی و فرانسه باید به آن اشاره کنیم این است که اگر افراد مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسه ندارند می توانند در دوره هایی که برای یادگیری این زبان ها در کشور کانادا برگزار می شوند و با شرکت در این دوره ها به صورت عادی و یا فشرده است مدرک زبان خود را دریافت کنند.
• داشتن معدل مناسب یکی دیگر از مواردی است که افراد برای پذیرش در رشته دندانپزشکی در کانادا باید داشته باشند یعنی افراد برای پذیرش در رشته دندانپزشکی در کانادا را بگیرند باید حداقل دارای معدل ۱۵ برای مدرک دیپلم خود باشند و حال هر چه این معدل و یا نمره های فرد در دروس تخصصی بیشتر باشد شانس دریافت فرد برای دریافت پذیرش در رشته دندانپزشکی بیشتر است.
• یکی دیگر از مواردی که برای پذیرش در رشته دندانپزشکی یکی از الزامات است سپری کردن دوره پیش نیاز است و همان طور که در بخش قبل در مورد این دوره صحبت کردیم افرادی که این دوره ۲ تا ۴ ساله را سپری می کنند در رشته هایی همچون شیمی، حرکت شناسی و علوم پایه مدرک کارشناسی دریافت می کنند.

شرایط تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا

تخصص های رشته دندانپزشکی کانادا

یکی دیگر از مواردی که در مورد تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا باید به آن اشاره کنیم این است که رشته دندانپزشکی تخصص های زیادی را در بر می گیرد و در کشور کانادا ۹ تخصص برای رشته دندانپزشکی توسط انجمن دندانپزشکی کانادا مورد بازبینی و تایید صلاحیت قرار گرفته است که این تخصص ها شامل موارد زیر می شوند:
• رادیولوژی فک و دهان
• ارتودنسی و ارتوپودی فک و صورت
• دندانپزشکی کودکان
• پروتز دندان
• بهداشت عمومی دندان
• ریشه درمانی (اندودنتیکس)
• پاتولوژی (آسیب شناسی) دهان
• لثه درمانی (پریودنتولوژی)

دانشگاه های ارائه دهنده رشته دندانپزشکی در کانادا

افرادی که می خواهند در رشته دندانپزشکی در کانادا تحصیل کنند و نمی دانند که کدام دانشگاه را برای تحصیل در رشته دندانپزشکی انتخاب کنند در ابتدا نیاز است که با دانشگاه هایی که رشته دندانپزشکی در آن ها تدریس می شود آشنا شوند. ما نیز برای این که این افراد با دانشگاه هایی که در کانادا رشته دندانپزشکی در آن تدریس می شوند آشنا شوند، تصمیم داریم این دانشگاه ها را معرفی کنیم و تا حدودی آن را مورد بررسی قرار دهیم.
به طور کلی دانشگاه هایی که رشته دندانپزشکی در کانادا در آن ها تدریس می شود شامل دانشگاه های زیر می شوند:
• دانشگاه تورنتو
• دانشگاه بریتیش کلمبیا
• دانشگاه لاوال
• دانشگاه ساسکاچوان
• دانشگاه مونترال
• دانشگاه مک گیل
• دانشگاه وسترن آنتاریو
• دانشگاه دالهاوزی
• دانشگاه مانیتوبا
• دانشگاه آلبرتا
در میان این دانشگاه ها می توان به دانشگاه های بریتیش کلمبیا، تورنتو، آلبرتا، مانیتوبا و وسترن انتاریو به عنوان برترین دانشگاه ها اشاره کرد زیرا دانشگاه تورنتو با داشتن رتبه ۴۸ و دانشگاه بریتیش کلمبیا با رتبه ۲۳ جزو دانشگاه های برتر در سطح جهان به شمار می آید.
نکته دیگری که در مورد دانشگاه های دندانپزشکی کانادا باید به آن اشاره کنیم این است که بر خلاف سایر دانشگاه های دندانپزشکی کانادا که برای تحصیل در رشته دندانپزشکی نیاز است که فرد آزمون DAT را با موفقیت سپری کند، افراد برای ورود به دانشگاه مک گیل نیازی به آزمون ورودی DAT ندارند.

تخصص های رشته دندانپزشکی کانادا

اجازه کار پس از تحصیل در کانادا

برخی از افرادی که برای تحصیل در رشته دندانپزشکی به کانادا می روند تمایل دارند پس از تحصیل خود در این کشور مشغول به کار شوند اما از شرایط انجام این کار آگاه نیستند. در این مورد باید بگوییم که یکی از مشاغل مورد نیاز کشور کانادا دندانپزشکی است و افرادی که حتی در خارج از کانادا در رشته دندانپزشکی تحصیل کرده اند می توانند از این طریق وارد کانادا شوند.
اما برای این که این افراد بتوانند در کشور کانادا مشغول به کار شوند باید در کنار ارائه مدارکی در مورد میزان تحصیلات و پروانه مطب خود در کشور دیگر باید از سازمان نظام دندانپزشکی کانادا نیز پروانه اشتغال به دندانپزشکی دریافت کنند. اما اگر در کشور کانادا مدرک دندانپزشکی خود را دریافت کرده است و می خواهد در این کشور مشغول به کار شود باید در کنار داشتن شرایط لازم برای این کار، مجوز دندانپزشکی نیز داشته باشند.
در ضمن افرادی که می خواهند در حرفه دندانپزشکی در کانادا مشغول به کار شوند باید مدارکی را برای این کار ارائه دهند که این مدارک عبارتند از:
• مسلط بودن به زبان انگلیسی و یا زبان فرانسه
• متقاضی باید آزمون اخلاق حرفه ای قوانین پزشکی را سپری کنند و در این آزمون قبول شوند
• داشتن مدرک معتبر دندانپزشکی از یکی از دانشگاه های کانادا
• افرادی که از دانشگاه های خارج از کانادا از رشته دندانپزشکی فارغ التحصیل شده اند باید مدرک دندانپزشکی خود را معادل سازی کنند و آزمون کتبی و عملی در کانادا را سپری کنند.
• متقاضی باید در یکی از انجمن های دندانپزشکی استانی و سازمان نظام پزشکی فدرال عضو باشند.

میزان حقوق دندانپزشکان در کانادا

کانادا یکی از بزرگترین کشورهای جهان است و افرادی که می خواهند به عنوان یک دندانپزشک در این کشور مشغول به کار شوند باید بدانند که میزان حقوقی که دندانپزشکان در کانادا دریافت می کنند بسته به ایالتی که افراد در آن فعالیت می کنند متفاوت است.
اما اگر بخواهیم درآمد سالانه پزشکان در کشور کانادا را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که درآمد سالانه این پزشکان در طی سال به طور میانگین ۳۵۰ هزار دلار است و البته بسته به این که میزان سابقه فرد و مهارت او چقدر باشد این حقوق می تواند حتی بیشتر هم بشود.
لازم به ذکر است خدمات دندانپزشکی در کشور کانادا شامل مواردی همچون بررسی و معاینه دندان، لثه و بافت های دهان و دندان، مشاوره و نظارت بر بهداشت دهان و دندان، شناسایی آسیب و تخریب های دهان و دندان، جراحی دندان و فک و همچنین خارج کردن دندان های فاسد می شود.

اجازه کار پس از تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا

هزینه یکی دیگر از موارد مهمی است که افرادی که می خواهند برای تحصیل به کشورهای خارجی سفر کنند به آن توجه می کنند. درباره هزینه تحصیل در کانادا باید بگوییم که این هزینه به دو بخش تقسیم می شود، بخش اول آن شامل شهریه پرداختی به دانشگاه می شود و بخش دوم آن شامل هزینه زندگی در کانادا می شود. در مورد شهریه دانشگاه باید به این نکته اشاره کنیم این است که بسته به استان و دانشگاه محل تحصیل فرد شهریه ای که برای دانشگاه پرداخت می کند نیز متفاوت است، اما به طور کلی این هزینه مبلغی بین ۱۲۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ دلار کانادا است.
افرادی که می خواهند در کانادا تحصیل کنند همانند سایر کشورها می توانند در صورتی که شرایط لازم را داشته باشند بورسیه تحصیلی دریافت کنند البته بورسیه ها انواع متفاوتی دارند و به این صورت است که برخی از این بورسیه ها به دانشجویانی اعطا می شود که استطاعت مالی ندارند و برخی از این بورسیه ها نیز به افرادی تعلق می گیرد که نمرات بالایی دارند.
بخش دوم هزینه هایی که افراد باید در طی دوران تحصیل خود در کانادا پرداخت کنند هزینه های زندگی در کانادا در طی دوران تحصیل است که این هزینه می تواند بین ۹۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار در ماه باشد. اصلی ترین بخش این هزینه ها را هزینه مسکن تشکیل می دهد که افراد می توانند یا در خوابگاه های دانشجویی سکونت داشته باشند و یا این که می توانند در خانه های مشترک سکونت داشته باشند. نکته ای که در مورد این هزینه ها باید به آن اشاره کنیم این است که با وجود این که امکاناتی که کانادا در اختیار این افراد قرار می دهد برابر با امکاناتی است که در کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس در اختیار افراد قرار می دهند اما این هزینه ها نیز نسبت به کشورهای آمریکا و انگلیس کم تر است.

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا

دلیل انتخاب کانادا برای دندانپزشکان

سالانه افراد زیادی برای زندگی در کشورهای خارجی درخواست می دهند که هر کدام از این افراد اهداف خاص خود را از مهاجرت به کشورهای خارجی دارند که میان این افراد دندانپزشکان از جمله افرادی هستند که با هدف هایی همچون کار در شرایطی بهتر تصمیم به مهاجرت به کانادا می گیرند. جالب است بدانید که مشهورترین و مناسب ترین انتخابی که فارغ التحصیلان دندانپزشکی برای کار در کشورهای خارجی دارند کشور کانادا است که البته اگر بخواهیم دلایل اصلی این امر را به دقت و با جزئیات مورد بررسی قرار دهیم باید به موارد زیر اشاره کنیم:
• برای این که افراد در رشته دندانپزشکی در کانادا تخصص بگیرند نیاز است که تنها به ۱ تا ۴ سال تحصیل در این کشور نیاز دارند.
• دندانپزشکان در کانادا یا به صورت خصوصی فعالیت می کنند و یا این که می توانند در کلینک ها، مراکز عمومی بهداشت، دانشگاه ها و در بیمارستان ها مشغول به کار شوند.
• به دلیل این که پیشرفت های تکنولوژی در زمینه تشخیص و درمان افزایش پیدا کرده و همچنین به دلیل این که جمعیت در کانادا در حال افزایش است و جمعیت مسن نیز افزایش یافته تقاضا برای دندانپزشکی نیز افزایش پیدا کرده است.
• فارغ التحصیلان دندانپزشکی که می خواهند در حرفه ای غیر دندانپزشکی مشغول به کار شوند می توانند به عنوان مربی دندان، محقق، نماینده فروش و یا مدیر مشغول به کار شوند.
• مقامات بهداشت فدرال و یا استانی برخی از دندانپزشکان در کانادا را برای خدمت در نیروهای مسلح استخدام می کنند.
• به دلیل این که هر روزه مهارت ها و تکنیک های دندانپزشکی افزایش پیدا می کنند نیاز است که دندانپزشکان به طور پیوسته مهارت ها، تکنیک ها و همچنین دانش خود را بهبود و افزایش دهند و در کشور کانادا دندانپزشکان می توانند از طریق سمینارها و دوره های آموزشی پیوسته که در این کشور برگزار می شود مهارت های خود را بهبود بخشند و دانش خود را افزایش دهند.
• اگر فعالیت پزشکان بسط پیدا کند نیاز به شغل های دیگری نیز احساس می شود، برای مثال نیاز است که افرادی برای دستیاری و بهداشت کاری استخدام شوند.
اما اگر بخواهیم به طور کلی دلایلی که باعث شده است کشور کانادا یکی از انتخاب های اصلی برای فارغ التحصیلان رشته دندانپزشکی تبدیل شود را مورد بررسی قرار دهیم باید به دلایل زیر اشاره کنیم:
• رشته دندانپزشکی یکی از رشته های پردرآمد در کانادا است.
• کانادا دارای جامعه ای متعادل و توسعه یافته است
• کاربرد دندانپزشکی ظرفیت بالایی دارد و همچنین مردم در کشور کانادا در مورد بهداشت دندان آگاهی بالایی دارند.

هزینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در کانادا

در نهایت باید به این مسئله اشاره کنیم به طور کلی افرادی که در رشته دندانپزشکی در کشور کانادا تحصیل می کنند می توانند با هزینه های کم تری نسبت به کشورهای آمریکا و انگلیس در این کشور تحصیل کنند و همچنین افرادی که در خارج از کانادا در رشته دندانپزشکی فارغ التحصیل شده اند می توانند با فعالیت در کانادا از مزایای کار در یکی از کشورهای پیشرفته جهان بهره مند شوند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به تحصیل در کانادا با دفتر موسسه دانش گستر کوه نور تماس بگیرید و مشاوره اولیه رایگان را دریافت را نمایید.

امتیاز شما


امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02145131
مشاوره رایگان واتس آپ
(کلیک کنید)