#

دکتری در آلمان

به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
  • 24 مهر 1398
  • مهاجرت تحصیلی
  • 493 بازدید
  • بدون نظر

تحصیل دکترای کشور آلمان

سالیانه حدود ۴۰۰۰ دانشجوی مقطع دکترا از دانشگاه های کشور آلمان فارغ التحصیل می شوند.
در حال حاضر این کشور دارای ۴۳ دانشگاه معتبر است. در سال ۲۰۱۶ این ۴۳ دانشگاه در رتبه بندی سایت QS ،که برای همه کشورهای بین الملل معتبر است، دارای رتبه های جهانی زیر ۸۰۰ بوده اند.
دکتری کشور آلمان معمولا هزینه ای ندارد و دانشجو تنها ملزم به پرداخت هزینه های زندگی خود خواهد بود. و این در صورتی است که دانشجوهای دکترای کشور آلمان از هر لحاظ از حمایت مالی این کشور برخوردار می شوند و شامل افراد دریافت کننده بودجه عمومی می شوند.
زبان تحصیل در این کشور زبان رسمی آلمانی و انگلیسی است در نتیجه تحصیل به زبان انگلیسی نیز در بعضی دانشگاه های این کشور امکان پذیر است. بدون داشتن مدرک زبان فرد متقاضی نمی تواند پذیرش خود را از دانشگاه های این کشور برای تحصیل در مقطع دکتری دریافت کند.

۱. دکترای فردی: مشهور ترین سیستم دریافت مدرک دکترا. در این دوره شما باید یک پروژه تحقیقاتی را تحت عنوان پایان نامه با کمک استاد راهنمای خود تکمیل کنید و همچنین باید بتوانید از این تحقیقات خود در حضور اساتید معتبر دانشگاه و اعضای هیئت علمی دفاع کنید همچنین باید از آمادگی لازم برای هر گونه پرسش و انتقاد را در رابطه با پایان نامه خود، برخوردار باشید.
طول این دوره ی دکترا برای اکثر کشورها از جمله کشور آلمان ۳ تا ۴ سال است که بستگی به عملکرد تحصیلی دانشجو و همچنین پشتکار و تلاش او برای به پایان رساندن این دوره، خواهد داشت.
همچنین در برخی موارد ممکن است دانشجو برای به پایان رساندن این دوره نیاز به تکمیل یک پروژه تحقیقاتی در خارج از دانشگاه را داشته باشد.
۲. دکترای ساختار یافته: این دوره دکترا گروهی است و توسط گروهی از اساتید دانشگاه نظارت می شود. در این دوره از دکترا دنشجویان باید طرحی را متناسب با تخصص خود ارائه دهند که این طرح می تواند یک ارائه پژوهشی و یا تحقیقاتی باشد همچنین طرح های دانشجویان باید با یکدیگر در ارتباط باشد و طرح ها در ارتباط با هم باید شکل کامل تری را از موضوع انتخابی دانشجویان ارائه دهد.

دوره های تحصیل دکترای کشور آلمان

مدارک مورد نیاز برای پذیرش در مقطع دکتری کشور آلمان

۱. به طور معمول فرد متقاضی باید مدرک دوره کارشناسی ارشد خود را دریافت کرده باشد و این مدرک را همراه با ترجمه معتبر و تایید شده آلمانی و یا انگلیسی برای دانشگاه ارسال کند.
۲. تکمیل فرم پذیرش در رشته مورد نظر در یکی از دانشگاه های آلمان
۳. ارائه مدرک رسمی و معتبر زبان آلمانی و یا قبولی در یکی از آزمون های DSH یا TestDAF برای تحصیل در رشته هایی که به این زبان تدریس و ارائه می شوند.
۴. ارائه یک برنامه تحقیقاتی متناسب با رشته تحصیلی دانشجو که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری آن رشته را دارد.
۵. انگیزه نامه که باید دانشجو در آن به طور کامل ذکر کند که هدفش از تحصیل در رشته مورد نظر و هدفش از تحصیل در دانشگاه های کشور آلمان چیست؟
۶. دو عدد توصیه نامه از اساتید مقاطع قبلی که در آن به طور واضح ذکر شده باشد که از نظر استاد چرا دانشجوی مورد نظر صلاحیت ادامه تحصیل در این دوره را دارد؟

مدارکی که می تواند در پذیرش فرد در دوره دکترای دانشگاه های آلمان تاثیرگزار باشد:

۱. برای پذیرش در رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند نیاز به ارائه مدارک رسمی زبان انگلیسی نخواهد بود اما داشتن اینگونه مدارک امتیاز محسوب خواهد شد و در پذیرش فرد تاثیرگزار خواهد بود.
۲. ارائه مقالاتی که توسط دانشجو نوشته شده است و در نشریات معتبر بین المللی به چاپ رسیده است.
۳. گواهی نامه های شرکت در کنفرانس ها و سمینارهای بین المللی
۴. پروژه های پژوهشی و تحقیقاتی فرد در دوره های قبلی تحصیلی
۵. مدرک کارشناسی ارشد یکی از دانشگاه های معتبر کشور آلمان

۱. انتخاب استاد راهنما که باید تمام مدارک فرد را تایید کند و فرد را به عنوان دانشجوی خود بپذیرد.
۲. دریافت تاییدیه کمیته آموزشی دانشگاه و یا هیئت علمی دانشگاه مورد نظر به عنوان فردی که صلاحیت ادامه تحصیل در دوره دکتری را دارد.
۳. ثبت نام در دانشگاه مربوطه با تکمیل کردن فرم پذیرش دوره ی دکترای این دانشگاه و ارسال مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در این دانشگاه
۴. دریافت نامه پذیرش از دانشگاه مورد نظر
۵. درخواست صدور ویزای تحصیلی کشور آلمان
۶. دریافت ویزای تحصیلی به همراه مجوز اقامت در کشور آلمان

مراحل رفتن به کشور آلمان برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا

هزینه ی زندگی در مقطع دکتری دانشگاه های آلمان

علاوه بر اینکه هزینه تحصیل در دوره دکتری برای اکثر رشته ها در دانشگاه های کشور آلمان رایگان است، دانشجویان در هر ترم تحصیلی مبلغی بین ۱۴۰ تا ۲۵۰ یورو برای هزینه های زندگی خود (مانند اجاره مسکن،خورد و خوراک و رفت و آمد و…) در کشور آلمان دریافت می کنند.
هزینه ی زندگی در کشورهای مختلف یکی از عوامل مهم تاثیرگزار برای ادامه تحصیل در آلمان می باشد به طوری که برخی از دانشجویان به دلیل عدم توانایی در پرداخت هزینه های زندگی از تحصیل در خارج از کشور خود منصرف می شوند.

مجوز کار و بورسیه تحصیلی دانشجویان متقاضی در مقطع دکتری کشور آلمان

بورسیه های تحصیلی دولت آلمان معمولا به دانشجویان در حال تحصیل و یا متقاضی تحصیل در دورهای کارشناسی ارشد و دکترا تعلق می گیرد که این بورسیه ها می تواند شرایط تحصیل و زندگی را برای دانشجویان آسان تر کند.
همچنین دولت آلمان به دانشجویان در حال تحصیل این دوره ها مجوز کار بدون هیچ محدودیتی در زمان کار ارائه می دهد که این مجوز تنها برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا صادر می شود. در صورتی که فرد متقاضی مجوز کار دانشجویی، شهروند کشوری غیر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشد حداکثر تا ۱۹۰ روز در هر سال تحصیلی اجازه کار به او داده خواهد شد.

آلمان یکی از کشورهای صنعتی و پیشرفته قاره اروپا محسوب می شود و از این رو سالیانه دانشجویان زیادی را جذب می کند. اگر شما نیز متقاضی تحصیل در دوره دکترای دانشگاه های کشور آلمان هستید می توانید برای راهنمایی بیشتر در این زمینه با یکی از موسسات مربوطه در ارتباط باشید و یا از وکلای معتبر در این زمینه کمک بخواهید.

هزینه زندگی و تحصیل در ایتالیا

موسسه دانش گستر کوه نور با بیش از سالها سابقه درخشان در زمینه اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی آماده خدمت رسانی به علاقه مندان تحصیل در اسپانیا می باشد. مشاورین موسسه همواره سعی بر آن دارند تا بهترین راهنمایی را به دانشجویان ارائه دهند. جهت مشاوره در زمینه های تحصیل درکشورهای مختلف مشاورین ما آماده ارائه بهترین مشاوره و خدمت رسانی به علاقه مندان می باشند.

امتیاز شما


امتیاز شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02145131
مشاوره رایگان واتس آپ
(کلیک کنید)