#

دندانپزشکی در آلمان

به دلیل تغییرات لحظه ای در قوانین کشورها، قبل از اقدام حتما با مشاوران موسسه هماهنگ کنید
 • 4 مرداد 1398
 • مهاجرت تحصیلی
 • 521 بازدید
 • ۲ نظر

دندانپزشکی در آلمان

امروزه رشته پزشکی و دندانپزشکی به یکی از رشته های پرطرفدار برای دانشجویان ایرانی تبدیل شده است به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح می دهند برای ادامه تحصیل خود در رشته دندانپزشکی به کشورهای پیشرفته سفر کنند و با امکانات بیشتری در رشته مورد علاقه خود یعنی دندانپزشکی تحصیل کنند.

کشور آلمان یکی از کشورهایی است به دلیل این که مزایای تحصیلی زیادی برای دانشجویان به همراه دارد به عنوان یکی از کشورهای هدف برای دانشجویان دندانپزشکی در نظر گرفته می شود. به دلیل این که تحصیل در آلمان رایگان است و همچنین به دلیل کیفیت آموزشی مطلوبی که دانشگاه های این کشور دارند هر ساله افراد زیادی از سراسر جهان برای تحصیل در دانشگاه های این کشور درخواست می دهند.

اما همان طور که گفتیم یکی از رشته های پرطرفدار برای دانشجویان ایرانی رشته دندانپزشکی است و به دلیل این که دانشجویانی که می خواهند با هدف ادامه رشته دندانپزشکی به آلمان مهاجرت کنند اطلاعاتی در این زمینه ندارند، سوالات زیادی برای شان مطرح می شود و نمی دانند برای این که به پاسخ سوالات خود برسند باید از چه منبعی کمک بگیرند، بسیاری از افراد در اولین گام به سراغ کسب اطلاعات از طریق اینترنت می روند، و برخی نیز این مقاله را برای مطالعه انتخاب می کنند. ما نیز برای این که به انتخاب این افراد احترام بگذاریم سعی می کنیم تا حد امکان اطلاعات کاملی در زمینه تحصیل در رشته دندانپزشکی در آلمان در اختیارشان قرار دهیم.
پس اگر شما جزو افرادی هستید که می خواهید در رشته دندانپزشکی در آلمان تحصیل کنید پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ورود به رشته دندانپزشکی در آلمان

افرادی که می خواهند در رشته دندانپزشکی در آلمان وارد شوند انتخاب های زیادی برای تحصیل در دانشگاه های این کشور دارند، به دلیل این که ۳۰ دانشگاه در آلمان دارای دانشکده پزشکی هستند و در این میان دانشگاه های بزرگی همچون دانشگاه مونیخ و برلین، دانشگاه های کوچکی همچون ESSEN و GREIDFSCVALD دیده می شود.

البته نباید از دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی قدیمی همچون HEIDELBERG و GOTTIGÈN و موسسات پزشکی و دندانپزشکی همچون DUSSELDORF و REGUSBERG غافل شد.

این تنوع برای رشته دندانپزشکی در آلمان نشان از سطح بالای آموزشی در این کشور است. دانشجویان رشته دندانپزشکی در آلمان باید یک دوره ۱۰ ترمه و یک دوره اضافی ۶ ماه را در دانشگاه های این کشور بگذرانند تا تحصیلات خود را در رشته دندانپزشکی تکمیل کنند.

تحصیل در رشته دندانپزشکی در آلمان

نکته دیگری که در مورد رشته دندانپزشکی در آلمان باید به آن اشاره کنیم این است که دانشجویان رشته دندانپزشکی در ۵ ترم دوره ای مقدماتی بالینی که در مورد پزشکی و ماده دهان و علوم طبیعی است می گذرانند. در ضمن دانشجویان باید امتحانات مقدماتی دندانپزشکی را با موفقیت بگذرانند.

در پنج ترم باقی مانده دانشجویان به مطالعه تحصیلات بالینی که شامل تمرین های عملی، سمینارها و سخنرانی ها می شود و دانش دندانپزشکی دانشجویان را تکمیل می کند می پردازند. در نهایت پس از این که دانشجویان در دومین امتحان دندانپزشکی موفق شوند می توانند مدرک دندانپزشکی را دریافت کنند.

دانشجویان دوره اولیه دندانپزشکی را با موفقیت به اتمام می رسانند می توانند در دوره تخصصی که شامل ارتودنسی، جراحی دهان و یا سلامت عمومی می شوند شرکت کنند که این دوره های تخصصی نیز بین ۳ تا ۴ سال زمان می برند.

پذیرش در رشته دندانپزشکی در آلمان

حال که با شرایط رشته دندانپزشکی در آلمان آشنا شدید، شاید برای تان این سوال ایجاد شود که با داشتن چه شرایطی می تواند پذیرش رشته دندانپزشکی در آلمان را دریافت کرد. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که افرادی که می خواهند در رشته دندانپزشکی در آلمان پذیرش بگیرند باید دوازده سال تحصیلات متوسطه را به اتمام رسانده باشند، سپس باید در یک دوره یک ساله با عنوان STUDIEN KELLEG شرکت کنند که برای این که افراد بتوانند در این دوره شرکت کنند این است که الزامات این دوره یعنی حداقل ZERTIFIKAT B1 را داشته باشند.نکته دیگری که در مورد این دوره یک ساله باید به آن اشاره کنیم این است که افراد برای این که بتوانند به این دوره وارد شوند ابتدا امتحانی با عنوان AUFNAHMEPRUFUNG را بدهند و پس از اتمام این دوره نیز باید امتحانی با عنوان ADSESSMENT TEST بدهند.

به طور کلی برای این که به دوره های پایه وارد شوید باید الزاماتی را برآورده کنید که این الزامات شامل موارد زیر می شود:

• متقاضی باید در مدرک تحصیلی خود نمره عالی کسب کرده باشد و حداقل این نمره باید ۷۵ درصد باشد.
• به دلیل این که برای ورود به دانشگاه های آلمان نیاز است که فرد با زبان آلمانی آشنا باشد و دانش این زبان را داشته باشد فرد باید در مهارت های زبان آلمانی نمره های عالی ۲+۱۰ و یا حداقل ۷۰ درصد کسب کند و این مهارت های زبان آلمانی نیز باید توسط ZERTIFIKAT DEUTSH و GOETHR ZERTIFIKAT تایید شده باشد.

پذیرش در رشته دندانپزشکی در آلمان

شهریه دانشگاه دندانپزشکی در آلمان

به دلیل این که زمان رشته های دندانپزشکی و پزشکی نسبت به سایر رشته ها طولانی تر است، یکی از مهم ترین سوالاتی که برای افرادی که می خواهند در رشته دندانپزشکی در آلمان پذیرش بگیرند، این است که در طی مدتی که در این رشته در آلمان هستند چه میزان شهریه باید پرداخت کنند.

قبل از این که در مورد شهریه رشته دندانپزشکی در آلمان صحبت کنیم اجازه دهید که در ابتدا قدری در مورد دانشگاه های دندانپزشکی در آلمان صحبت کنیم، سپس به سراغ صحبت در مورد شهریه دانشگاه های دندانپزشکی در آلمان برویم.

همان طور که قبلا هم گفتیم، افرادی که می خواهند در رشته دندانپزشکی و پزشکی در آلمان پدیرش بگیرند، گزینه های گسترده ای دارند تا در دانشگاه های درجه یک تحصیل کنند، از جمله این دانشگاه های درجه یک که جزو دانشگاه های قدیمی آلمان نیز هستند می توان به دانشگاه های مونیخ، برلین، گریفس والد و اسن اشاره کرد.

به طور کلی در کشور آلمان ۳۵ دانشگاه تحصیلات علوم پزشکی را ارائه می دهند که از میان این ۳۵ دانشگاه، ۳۰ دانشگاه دوره های دندانپزشکی را ارائه می دهند. برای این که افراد بتوانند تحصیلات خود را در رشته دندانپزشکی در آلمان تکمیل کنند باید ۱۰ ترم در این رشته تحصیل کنند، البته نکته ای که در این باره باید به آن اشاره کنیم این است که ۱۰ ترم حداقل ترمی است که برای رشته دندانپزشکی در آلمان مورد نیاز است و تحصیل در این ۱۰ ترم، ۵ سال زمان می برد و همان طور که قبلا هم گفتیم پس از ۱۰ ترم، یک دوره ۶ ماهه نیز باید گذرانده شود.

در طی ۵ ترم ابتدایی، دانشجویان رشته دندانپزشکی تحت آموزش هایی که در زمینه علوم پایه قرار می گیرند و پس از این که دانشجویان در آزمون علوم پایه شرکت کنند و این آزمون را با موفقیت بگذرانند آموزش های بالینی و عملی دانشجویان آغاز می شود و پس از این که ۵ ترم افراد تحت این آموزش ها قرار گیرند به آن ها مدرک دندانپزشکی عمومی داده می شود.

اما می رسیم به موضوع اصلی این بخش یعنی هزینه های رشته دندانپزشکی در آلمان، در مورد رشته دندانپزشکی در آلمان باید بگوییم که به تقریبا برای هر ترم در رشته دندانپزشکی در آلمان افراد باید ۵۰۰ یورو که معادل ۵۷۲ دلار آمریکا است پرداخت کنند.

همچنین در کنار هزینه هایی که افراد باید  در رشته دندانپزشکی در آلمان پرداخت کنند، هزینه هایی نیز برای زندگی خود در کشور آلمان در طی زمان تحصیل خود پرداخت کنند که برای این مورد افراد باید هزینه ای بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه که معادل ۶۸۶ تا ۸۰۰ دلار آمریکا است را پرداخت کنند.

شهریه دانشگاه دندانپزشکی در آلمان

نکاتی در مورد رشته دندانپزشکی در آلمان

اما در این بخش نیاز است که چند نکته در مورد شرایط و ویژگی های رشته دندانپزشکی در آلمان بیان کنیم. علاوه بر این که دانشگاه های آلمان در رشته دندانپزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران است یکی دیگر از مزایای بسیار مهمی که این دانشگاه ها دارند این است که دانشجویان می توانند در این دانشگاه ها از آموزش های با کیفیت علمی و عملی در زمینه دندانپزشکی برخوردار شوند و نکته جالبی که در این

مورد وجود دارد این است که برعکس اغلب نقاط دنیا نیازی نیست که افراد برای تحصیل در این رشته ها، هزینه بالایی را پرداخت کنند.

اگر افراد در دانشگاه های دولتی آلمان تحصیل کنند علاوه بر این که هزینه رشته دندانپزشکی در آلمان ارزان است گاهی اوقات نیز رایگان در می آید، البته این هزینه پایین تنها برای دانشگاه های دولتی آلمان صدق می کند زیرا بر عکس هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی آلمان که پایین است هزینه دانشگاه های خصوصی آلمان بالا است به طوری که هزینه تحصیل در این دانشگاه می تواند در مواردی به ۱۰ هزار یورو در سال برسد.

در قسمت قبلی این مقاله در مورد هزینه زندگی در حین تحصیل در آلمان صحبت کردیم، در مورد این هزینه باید این نکته را خاطر نشان کنیم که هزینه زندگی در آلمان بسته به شهری که دانشجو در آن تحصیل می کند، سبک زندگی فرد و همچنین توانایی های مالی فرد متفاوت است و دولت آلمان نیز برای این که دانشجویان بتوانند بخشی از هزینه های زندگی خود در حین تحصیل را تامین می کند، این امکان را در نظر گرفته است که دانشجویان ۲۰ ساعت در هفته کار کنند و به ازای هر ساعت بین ۸ تا ۱۰ یورو دریافت کنند.

نکته دیگری که در مورد رشته دندانپزشکی در آلمان باید به آن اشاره کنیم این است که پس از این که افراد ۵ سال در رشته دندانپزشکی را به پایان برسانند مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت می کنند و پس از آن افراد می توانند با انتخاب استاد راهنما و موضوع پیشنهادی در مقطع دکترا در رشته دندانپزشکی به تحصیل بپردازند.

به دلیل این که زبان تدریس در دانشگاه های آلمان، زبان آلمانی است افرادی که می خواهند در دانشگاه های این کشور تحصیل کنند با زبان آلمانی آشنایی داشته باشند و برای این که افراد اثبات کنند با این زبان آشنایی دارند باید مدرک زبان B1 یا B2 داشته باشند. در ضمن افرادی که می خواهند در رشته دندانپزشکی برای دانشگاه های آلمان پذیرش بگیرند باید در کنکور سراسری ایران در رشته دندانپزشکی پذیرفته شده باشند، افرادی که این دو مدرک را داشته باشند می توانند در آزمون ورودی دانشگاه های آلمان شرکت کنند و با کسب نمره بالا می توانند به عنوان دانشجوی دندانپزشکی در دانشگاه های آلمان مشغول به تحصیل شوند.

یکی دیگر از نکاتی که باید در مورد رشته دندانپزشکی در آلمان به آن اشاره کنیم این است که افرادی که در رشته دندانپزشکی در کنکور سراسری ایران پذیرفته نشده اند ولی مدرک B2 زبان آلمانی را دارند ابتدا باید در یک دوره یک ساله کالج که شامل دروس اصلی همچون زبان و فرهنگ آلمانی و زیست شناسی می شوند در آلمان شرکت کنند سپس می توانند در آزمون ورودی دانشگاه های آلمان شرکت کنند و در صورتی که در این آزمون پذیرفته شوند می توانند در رشته دندانپزشکی در آلمان پذیرش بگیرند.

افرادی که می خواهند در دوره یک ساله کالج در آلمان تحصیل کنند و سپس در آزمون ورودی دانشگاه های آلمان شرکت کنند به این نکته توجه داشته باشند که دوره های کالج معمولا رایگان و بدون شهریه هستند و هزینه ای که فرد در طی دوره ای که در کالج تحصیل می کند باید پرداخت کند تنها شامل هزینه های زندگی فرد در آلمان می شود، البته در مواردی نیز ممکن است از فرد شهریه دریافت شود و این میزان شهریه می تواند تا ۵۰۰۰ یورو نیز برسد.

نکاتی در مورد تحصیل در رشته دندانپزشکی در آلمان

شرایط کار پس از تحصیل در رشته دندانپزشکی در آلمان

برخی از افراد می خواهند پس از اتمام دوره رشته دندانپزشکی در آلمان مشغول به کار شوند اما از شرایط انجام این کار اطلاع ندارند.در پاسخ به سوالات و ابهاماتی که برای این گونه افراد پیش می آید باید بگوییم که این افراد باید قبل از این که تحصیل آن ها به اتمام برسد و مجوز اقامت آن ها باطل شود باید برای مجوز کار و اقامت در کشور آلمان درخواست دهند، این مسئله به این معنی این است که افرادی که می خواهند در کشور آلمان کار کنند باید در سال آخر تحصیلی خود برای گرفتن اقامت درخواست دهند و همچنین می توانند برای پیدا کردن کار مناسب در کشور آلمان به جستجو بپردازند.

نکته دیگری که در مورد کار در آلمان پس از اتمام تحصیل در رشته دندانپزشکی باید به آن اشاره کنیم این است که افرادی که می خواهند با هدف استخدام و کار در آلمان اقامت در آلمان را دریافت کنند باید دو پروسه را طی کنند، مرحله اول این است که این افراد برای مدت زمانی که فرد می خواهد پس از اتمام تحصیل خود در آلمان مجوز اقامت موقت دریافت می کنند و مرحله دوم این است که پس از مدتی در صورتی که متقاضی شرایط لازم را داشته باشد می تواند اقامت دائم آلمان یا همان کارت آبی که توسط اتحادیه اروپا به منظور امنیت شغلی فرد در آلمان صادر می شود، دریافت کند.

در ضمن در مرحله اول که افراد می خواهند پس از اتمام تحصیل خود در آلمان، شغل مورد نظر خود را پیدا کنند، به دانشجویانی که مقیم کشورهای غیر اروپایی هستند این فرصت داده می شود که در کشور آلمان شغل مناسب خود را پیدا کنند و این مجوز اقامت برای افرادی که در یکی از دانشگاه های آلمان تحصیل کرده اند ۱۸ ماه است.

مدارک مورد نیاز برای دریافت اقامت کاری پس از تحصیل

افرادی که تحصیل خود را در آلمان به اتمام می رسانند و می خواهند پس از تحصیل خود در این کشور مشغول به کار شوند، برای این که بتوانند اقامت خود را به اقامت تحصیلی تبدیل کنند باید مدارکی را ارائه دهند که این مدارک شامل موارد زیر می شوند:

• ارائه گذرنامه معتبر
• ارائه گواهی تمکن مالی برای اقامت در آلمان، در واقع فرد باید ثابت کند که می تواند در طی مدتی که در آلمان اقامت دارد هزینه های زندگی خود را تامین کند.
• ارائه مدرک تحصیلی و گواهی رسمی از دانشگاه مورد نظر که اثبات کند فرد تحصیلات خود را با موفقیت به اتمام رسانده است.
• ارائه بیمه درمانی
• مهارت در زبان آلمانی: فردی که از رشته دندانپزشکی فارغ التحصیل می شود و می خواهد در بازار کار آلمان مشغول به کار شود باید بتواند به زبان آلمانی صحبت کند و با بیماران خود ارتباط برقرار کنند به همین دلیل نیاز است که این افراد مدرک زبان آلمانی b1 و یا b2 داشته باشند.

شرایط کار پس از تحصیل در رشته دندانپزشکی در آلمان

امتیاز شما


امتیاز شما

2 پاسخ به “دندانپزشکی در آلمان”

 1. علیرضا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من متولد سال ۱۳۸۰ هستم و رشته من تجربی هست
  معدل دیپلم من ۱۷.۵۰هست
  و برای تحصیل در رشته دندانپزشکی چند سوال داشتم
  ۱-شرایط تحصیل در کالج رو دارم و زبان مورد نیاز در چه سطحی هست؟
  ۲-معدل نهایی کالج باید چند باشه تا بتونم وارد دانشگاه شم؟
  ۳-بجز ازمون پایانی کالج برای تحصیل رشته دندانپزشکی نیاز به ازمون دیگه ای هست؟
  خیلی ممنونم از لطفتون

  • lak-koohenoor گفت:

   با سلام
   اقدام برای کالج های آلمان پروسه ای پیچیده ست و نیاز داره مدارک شما، نمرات دروس تخصصی، معدل و سطح آشنایی شما با زبان توسط مشاوران بررسی بشه. علاوه بر اینها باتوجه به وقت سفارت آلمان برای شما پلن مهاجرتی مشخصی تهیه خواهد شد. بنابراین توصیه میکنم جهت بررسی شرایط تون در ساعات اداری با شماره 02145131 تماس بگیرید و مشاوره اولیه رایگان رو دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان
02145131
مشاوره رایگان واتس آپ
(کلیک کنید)